Site icon Tip Na Trip

Drevené kostolíky na Slovensku – fotky a mapa

Drevené kostolíky na Slovensku určite patria k miestam, ktoré sa oplatí navštíviť. Ak už nie všetky, tak aspoň tie, ktoré sú zapísané vo svetovom kultúrnom dedičstve UNESCO.

Nájdete ich najmä na východnom Slovensku v obciach Bodružal a Ladomirová – okres Svidník, Hervartov – okres Bardejov a Ruská Bystrá – okres Sobrance, v meste Kežmarok ale aj na Orave, v okrese Dolný Kubín v obci Leštiny, alebo v samom srdci Slovenska pri Banskej Bystrici v obci Hronsek.


Drevený kostolík Vyšný Komárnik, okres Svidník

Ani ostatné však nie sú o nič horšie, alebo menej významné. Celkovo sa ich na Slovensku zachovalo 50, čo síce z pôvodného počtu cca 300 nie je veľa no práve preto by pre nás mali byť o to cennejšími.


Drevený kostolík Nižný Komárnik, okres Svidník

Drevené kostolíky na Slovensku

Boli postavané v 16. – 18. storočí a na ich výstavbu bolo použité výhradne drevo, bez použitia klincov. Niektoré z nich boli postupne rozobraté a presunuté do rôznych múzeí a skanzenov a podľa presnej dokumentácie zase postavené.


Drevený kostolík Bodružal, okres Svidník

Tieto presunuté kostolíky nájdete napríklad v Múzeu slovenskej dediny v Martine, Múzeu oravskej dediny v Zuberci, Múzeu ukrajinsko-rusínskej kultúry vo Svidníku, skanzene Šarišského múzea v Bardejovských Kúpeľoch, skanzene Vihorlatského múzea v Humennom, skanzene Ľubovnianskeho múzea v Starej Ľubovni a areáli Východoslovenského múzea v Košiciach.


Drevený kostolík zvnútra, Vyšný Komárnik, okres Svidník

Kostolíky stále slúžia ľuďom a dokonca sa do nich môžte pozrieť aj ako turisti. Pri väčšine kostolov je totiž umiestnená tabuľa, na ktorej nájdete telefonický kontakt na správcu, prípadne adresu, na ktorej ho môžte vyhľadať.


Drevený kostolík Miroľa, okres Svidník

Návštevu týchto kostolíkov je dobre naplánovať mimo zimného obdobia, pretože niektoré z nich sú umiestnené v ťažko dostupných lokalitách, kam chodí snežný pluh len výnimočne (hoci tam stále žijú ľudia).


Drevený kostolík Korejovce, okres Svidník

Väčšina kostolov má aj zvonicu, ktorá je umiestnená hneď vedľa kostolíka a do niektorých z nich môžte aj nahliadnuť.


Drevený kostolík Hunkovce, okres Svidník

Ak vstúpite do kostolíka, ako prvé si určite všimnete obrazy, ktoré sa nachádzajú na stene pred oltárom. Je to ikonostas, čiže stena s obrazmi, ktorá oddeľuje oltár od zvyšnej časti kostola. Umiestnenie ikon má prísne pravidlá a je kombináciou umeleckej architektúry, maľby a drevorezby.


Drevený kostolík Ladomirová, okres Svidník

Drevené kostolíky sú vo väčšine gréckokatolícke (najmä tie na východnom Slovensku), známe tiež ako pravoslávne alebo rusínske, ale sú medzi nimi aj rímskokatolícke alebo evanjelické.


Drevený kostolík Krajné Čierno, okres Svidník

Ak sa rozhodnete navštíviť drevené kostoly na Slovensku, určite nebudete ľutovať. Nie sú zaujímavé iba svojou architektúrou, a nie je dôležitá ani vaša náboženská orientácia.


Drevený kostolík Šemetkovce, okres Svidník

Okrem toho, že sú súčasťou dedičstva našich predkov, nachádzajú sa v nádhernom prostredí Slovenských hôr a väčšinou poskytujú aj nádherné výhľady do okolitej krajiny. Či už priamo z kopcov, na ktorých sú postavené, alebo z ciest, ktoré k nim vedú.


Drevený kostolík Dobroslava, okres Svidník

Ak vyrážate z Prešova na okruh drevených kostolíkov v okolí Svidníka, môžte použiť aj túto mapu.


Gréckokatolícky drevený kostolík z Matysovej z roku 1833, dnes stojí v Ľubovnianskom skanzene

Gréckokatolícky drevený kostolík z Matysovej bol postavený v roku 1833, a už od roku 1979 stojí v Ľubovnianskom skanzene a tvorí tak jednu z jeho najväčších hodnôt.

My sme navštívili skanzen na Veľkonočný pondelok, takže sme mali aj pekné predstavenie domácich – oblievačka a šibačka v krojoch, či vystúpenie folklórnych hudobníkov.


Rímskokatolícky drevený kostolík Hraničné, okres Stará Ľubovňa

Po návšteve skanzenu a hradu v Starej Ľubovni si určite nenechajte újsť ďalší drevený kostolík v neďalekej obci Hraničné. Tento rímskokatolícky drevený kostol bol postavený v roku 1785.

Ak ste v Prešove, či blízkom okolí, najbližší a jediný drevený chrám v okrese Prešov je v pekne schovanej dedinke Brežany (neďaleko Rokycian). Stojí tu od roku 1727 a radí sa tak k najstarším dreveným kostolom na Slovensku. Pôvodne gréckokatolícky kostolík sa dnes využíva pre rímskokatolícke bohoslužby.

Tak ako pri iných kostoloch aj tu platí, že je umiestnený na nádhernom mieste, takže sa sem oplatí vyraziť nielen za národnou kultúrnou pamiatkou ale aj za pokojom a prírodou.

Drevený chrám Brežany – Okres Prešov, Drevené kostolíky na Slovensku 4

Nádherný drevený kostolík nájdete aj na samom východe Slovenska, v dedinke Ruská Bystrá. Tento kostol je zahrnutý v kultúrnom dedičstve UNESCO.

Neďaleko nájdete ešte ďalšie kostolíky, v dedinách Hrabová Roztoka alebo Inovce. V lete tu je zaujímavá atrakcia, lom Beňatina s novootvoreným zipplinom.

Drevený kostolík Ruská Bystrá

Exit mobile version