Praha stovežatá, nádherné srdce Európy, matka miest, zlatá Praha, perla miest, kamenný sen, či mnoho ďalších prívlastkov o Prahe určite nájdete. Praha je vskutku nádherná a podľa mňa jej konkurujú iba Benátky. A čo by to bol za blog o cestovaní keby v ňom Praha, naše hlavní město, chýbala? Keďže som mal to šťastie žiť v Prahe 8 rokov, a prešiel som ju krížom krážom niekoľko krát, a býval na ôsmich rôznych miestach, zhruba viem, čo tam majú pekné a čo sa oplatí vidieť!
Poďme sa teda pozrieť na najkrajšie miesta Prahy, ktoré určite musíte navštíviť. Nedá sa ich všetky vidieť v jeden deň, ani za dva ale taký aktívny týždeň so svalovkou v nohách by už stačiť mohol. No ak nestihnete všetko, ešte stále sa sem na nejaký ten ďalší deň, či týždeň môžte opäť vrátiť, je tu toho fakt hodně!
Praha – čo musíte vidieť a návštíviť!
Keďže česky všetci dobre rozumieme, všetky názvy miest ponechávam v českom jazyku, tak ako ich v Prahe volajú. Tento výlet po Prahe tak aspoň bude viac autentický. 🙂
1. Karlův most
Výlet Prahou sa dá začať kdekoľvek, ale je tu jedno miesto, o ktorom to platí obzvlášť! Na najstarší most v Prahe – Karlův most by ste mali bežať hneď ráno, kým ešte všetci spia, alebo čakajú na hotelové raňajky.
Vtedy má totiž Karlův most unikátnu atmosféru. Neskôr už takú nezažijete, turisti sa tu začnú valiť hneď po raňajkách a most bude preplnený až do skorých ranných hodín (kým nepôjdu zase na raňajky 🙂 ). I keď aj to množstvo ľudí dáva mostu šmrnc.
2. Karlův most – Staromestská mostecká věž
Jednu z najpôsobivejších a najfotogenickejších stavieb na svete nájdete práve na Karlovom moste. Staromestská mostecká věž je otvorená pre verejnosť a okrem pohľadu na ňu sú krásne pohľady aj z nej, oplatí sa vyšlapať 138 schodov.
Je tu iba zlomok turistov z Karlovho mosta, takže je veľká šanca, že sa tu tlačiť nebudete. Vstupné je 190,- Kč. E-vstupenka vás výjde lacnejšie: https://tickets.colosseum.eu/pct/standard/Hall/Index/1811995/
3. Karlův most – Malostranské mostecké věže
Aj na opačnej strane Karlovho mosta sú veže – volajú sa Malostranské mostecké věže a tvoria vstupnú bránu na Malú stranu. Jedna z nich (tá vyššia) je tiež otvorená pre verejnosť! Výhľady na hrad i staré mesto nad Vltavou sú úchvatné!
Dve štýlovo odlišné veže rôznej výšky, spojené bránou, tvoria vstup z Karlovho mosta na Malú Stranu. Menšia veža je románska, pochádza z 12. storočia, a jej súčasný renesančný vzhľad pochádza z roku 1591. Vyššia veža, postavená v roku 1464, nesie prvky neskorej gotiky a nadväzuje na architektúru Parléřovej Staromestskej mostnej veže. Z jej vyhliadkovej plošiny sa naskytuje nádherný výhľad na Vltavu a historické centrum Prahy.
Základné vstupné je 190,-Kč.
4. Staroměstské náměstí
Ďalšou povinnou zastávkou v každom ročnom období a najmä počas Veľkej Noci či Vianoc je Staroměstské náměstí. Tu máte hneď niekoľko nádherných pamiatok, prechádzať ich môžte aj celý deň!
Najvýznamnejšie námestie historickej Prahy vzniklo v 12. storočí a bolo svedkom mnohých dôležitých historických udalostí. Okrem Staromestskej radnice a chrámu Matky Božej pred Týnom je na námestí dominantou barokový kostol sv. Mikuláša, rokokový palác Kinských, gotický mestský palác Dům u Kamenného zvonu a impozantný pomník Mistra Jana Husa.
V dlažbe námestia je vyznačené miesto, kde bolo popravených 27 českých panovníkov v roku 1621, a nachádza sa tam aj pražský poludník. V roku 2020 bola na pôvodné miesto mariánskeho stĺpu, ktorý bol strhnutý v roku 1918, nainštalovaná jeho replika, ktorú vytvoril sochár Petr Váňa.
V Prahe nenájdete staršie ani významnejšie námestie a je určite jedným z najkrajších na svete! Tak nie aby ste ho obišli! Choďte len tam kam idú všetci. 🙂
5. Staroměstské náměstí – Chrám Matky Boží před Týnem
Chrám Matky Boží před Týnem je asi najikonickejší kostol v Prahe. Národná kultúrna pamiatka zo 14. storočia, ktorá nesmie chýbať na žiadnej vianočnej pohľadnici z Prahy.
Jedna z najvýznamnejších gotických sakrálnych stavieb v Prahe bola stavaná od polovice 14. storočia až do začiatku 16. storočia. Na konci 17. storočia bol interiér chrámu prestavaný v barokovom štýle. Chrám slúži ako rozsiahla galéria gotických, renesančných a ranobarokových diel, medzi ktorými vynikajú oltárne obrazy Karla Škrétu a náhrobok astronóma Tychona Brahe. Miestne organy z roku 1673 sú najstaršie v celej Prahe.
Vstupné do tohto gotického kostola je dobrovoľné.
6. Staroměstské náměstí – Orloj a Staroměstská radnice
Praha má jedno miesto, kde stoja davy turistov každú hodinu už 600 rokov a čakajú na veľkolepé predstavenie unikátnych hodín, ktoré ako jediné na svete ukazujú babylonský aj staročeský čas, polohu Slnka, fázu Mesiaca, astronomické cykly a sviatky kresťanského kalendára.
Smrtka na pražskom orloji vám tu pekne zazvoní. A po predstavení si môžte vychutnať pohľady z veže Staroměstskej radnice, sú, ako z každej pražskej veže, nádherné! Základné vstupné je 250,- Kč
7. Staroměstské náměstí – Kostel sv. Mikuláše
Na Staromáku je aj nádherný barokový Kostel sv. Mikuláše. Vstup je tu zdarma, ak v ňom práve nie je koncert. Postavený bol v prvej polovici 18. storočia a vďaka unikátnej akustike si tu môžte vychutnať aj koncert, ktorý tu v sezóne apríl-november prebieha denne o 17:00 a 20:00.
Je krásny zvonku, ale ešte krajší zvnútra, tak nie aby ste ho len tak obišli! Táto monumentálna baroková stavba, postavená v rokoch 1732 až 1737 podľa návrhov K. I. Dientzenhofera, bola neskôr modernizovaná na strane smerujúcej k Pařížskej triede. Interiér, ktorý sa vyznačuje zaujímavými svetelnými efektmi, ktorému dominuje luster ozdobený krištáľovými sklenenými prvkami z Harrachovských sklární. Tento luster bol darom od ruského cára pravoslávnej cirkvi na konci 19. storočia. Dnes kostol patrí Československej husitskej cirkvi a často slúži aj ako koncertná sieň.
8. Pražský hrad
Najväčší hradný komplex na svete, UNESCO pamiatka, symbol českého štátu, najvýznamnejšia a najnavštevovanejšia pamiatka v Čechách. To je, samozrejme, Pražský hrad. Je neprehliadnuteľný, viditeľný z každého kúta mesta. Okolo neho je množstvo všeliakých uličiek, ktoré si treba prejsť, jedným z top ciest na hrad, ktorý odporúčam, je Jelení příkop (momentálne zatvorený pre rekonštrukciu).
Komplex obsahuje niekoľko záhrad, palácov, námestí a cirkevných stavieb. Ak ho chcete vidieť celý, budete potrebovať určite jeden celý deň. Základné vstupné je 250,-Kč dospelí, resp. 500,-Kč rodina. Viac info o hrade a cenách nájdete TU. Tak ako všetky časti Prahy, tak aj Pražský hrad odporúčam navštíviť v skorých ranných hodinách. Ja som tak v jeho areáli bol celkom sám!
9. Katedrála sv. Víta – Pražský hrad
Medzi budovami obrovského komplexu Pražského hradu nájdete všetky architektonické štýly predošlého tisícročia. A dominantou hradu ale aj celej Prahy je Katedrála sv. Víta, ktorá je miestom odpočinku mnohých českých kráľov a je domovom českých korunovačných klenotov. Vidieť ju zo všetkých strán mesta!
Gotická katedrála, ktorá je duchovným symbolom českého národa, bola založená v roku 1344 na mieste pôvodnej románskej rotundy. Výstavba trvala takmer 600 rokov a bola dokončená až v roku 1929. V jej veľkolepom interiéri sa nachádza nádherne zdobená Svatováclavská kaplnka, ktorá je vyzdobená maľbami a polodrahokamami a obsahuje hrob sv. Václava. V podzemí katedrály sa nachádza hrobka českých kráľov a Korunná komora, kde sú uložené korunovačné klenoty.
10. Zlatá ulička – Pražský hrad
Malé domčeky môžete vidieť v Zlatej uličke – jednej z najnavštevovanejších častí Pražského hradu, ktorá je zároveň jedno z najmalebnejších miest v Prahe! Jeho krása priťahovala a inšpirovala množstvo spisovateľov a výtvarných umelcov, dokonca tu žil spisovateľ Franz Kafka.
Medzi Bielou vežou a Daliborkou sa nachádza ulička s farebnými domčekmi, ktoré pôsobia takmer ako z rozprávky. Tieto skromné obydlia začali vznikať v oblúkoch obrannej hradby koncom 16. storočia a boli obývané až do druhej svetovej vojny. Súčasný vzhľad Zlatej uličky pochádza z roku 1955 a po nedávnej rekonštrukcii bola v domčekoch zriadená expozícia, ktorá približuje život v uličke počas posledných piatich storočí. V domčeku č. 22 pracoval v rokoch 1916—1917 Franz Kafka. Zlatá ulička je súčasťou prehliadkového okruhu Pražského hradu.
11. Pražská ZOO
Praha sa pýši jednou z najváženejších a najviac obdivovaných zoologických záhrad na svete. Pražská zoo každý rok vyhráva nejaké ocenenie a umiestňuje sa v rebríčku najlepších zoologických záhrad na svete.
Celú ju za jeden deň asi ani neprejdete. Po Pražskom hrade je druhou najnavštevovanejšou atrakciou v Čechách, ale všetci tí turisti sa tu bez problémov zmestia. Založená bola v roku 1931 a dnes je pre verejnosť otvorená denne za základné vstupné 250,-Kč. Viac info: zoopraha.cz
Pestrosť zvierat z celého sveta, jedinečné prírodné scenérie a očarujúce výhľady na Prahu – to všetko nájdete len sedem kilometrov od centra českej metropoly, v jednej z najprestížnejších zoologických záhrad na svete. Na ploche 58 hektárov sa nachádza 15 pavilónov, v ktorých žije viac ako 5000 zvierat, zastupujúcich vyše 650 druhov, od chrobákov, rýb, korytnačiek a hadov až po žirafy, antilopy, tigre či levy. Navštívte pražskú zoo a zistite, prečo je taká obľúbená!
12. Botanická záhrada
Aj Botanická záhrada je nádherná, hlavne jej japonská časť. Môžte sa tu kochať úžasnými výhľadmi na Prahu a hlavne Trojský zámok so záhradami.
Botanickú záhradu nájdete vedľa zoologickej záhrady a okrem ich hlavnej vonkajšej expozície musíte navštíviť aj tropický Sklenník Fata Morgána! Vstupné do oboch expozícií je 180,-Kč (Viac na botanicka.cz)
Botanická záhrada v Prahe, nachádzajúca sa na malebnom svahu v Troji, je ideálnym miestom pre celú rodinu. Vonkajší areál poskytuje priestor na oddych, poznávanie a zábavu.
Vonkajšie expozície ponúkajú skvelé miesto na relax a oddych medzi 15000 druhmi stromov a kvetov. Meditačná Japonská záhrada vás na jar očarí kvetmi rododendronov, pivoniek a nežnými kvetmi sakúr, v horúcom lete tu nájdete osviežujúci tieň a na jeseň rozžiaria pochmúrne dni pestrofarebnými listami japonských javorov. Pivoňková lúka, Severoamerická préria, Ornamentálna záhrada či Mediterán sú len zlomkom miest, kam sa môžete vydať v každom ročnom období obdivovať krásy rastlinnej ríše.
13. Sklenník Fata Morgána
Tropický Sklenník Fata Morgána patrí pod Botanickú záhradu ale dá sa navštíviť aj samostatne. Nachádza sa mimo jej areál. Jedná sa o modernú stavbu zapustenú do skaly s expozičnou plochou o rozlohe 1750 m2, ktorá svojim originálnym riešením robí z Faty Morgany európsky unikát.
Všetky časti expozície sú pretkané cestičkami pre návštevníkov s celkovou dĺžkou 225 metrov. Expozície sú doplnené vodnými prvkami, jazierkami a vodopádmi. Medzi najatraktívnejšie patrí 4m hlboké jazero a 6 metrov vysoký vodopád. https://mapy.cz/s/goguhomole
14. Petřín – vyhliadková veža a park
Najlepší výhľad na celú Prahu je určite z Petřína. Ideálne z vyhliadkovej veže ale aj z jej okolia. Na Petřín sa dostanete peši od Pražského hradu, alebo cez Záhradu Kinských alebo pozemnou lanovkou z Újezdu, ktorá je súčasťou MHD. Petřín je kopec plný záhrad a ovocných stromov, ale aj zaujímavých turistických atrakcií a rôznych výhľadov.
Rozkvitnutá ružová záhrada je fakt pôsobivá a voňavá! Deti se vyřádí v zrkadlovom bludisku a tým starším sa určite bude páčiť v Štefánikovej hvezdárni. Petřín je vhodný aj na celodenný výlet.
Jar a jeseň sú obdobia, kedy je Petřín najkrajší. Na jar rozkvitajú v Seminárskej záhrade mnohé ovocné stromy, na jeseň sa celý kopec zahalí do pestrých farieb jesenného lístia.
Kopec s výškou 237 metrov, ktorého názov pravdepodobne pochádza z latinského slova „skala“ (petra), spolu s Vyšehradom a Hradčanmi tvorí akési „trojvršie“ týčiace sa nad brehmi Vltavy.
15. Malá Strana
Pod hradom a Petřínom je časť Prahy nazývaná Malá Strana. Ak chcete zažiť poriadne schody do metra, tak Malostranská je asi tou najlepšou stanicou!
Okrem metra sa tu však nachádzajú všeliaké uličky, hospody, záhrady a miesta, odkiaľ sa dajú vychutnať tie najkrajšie pohľady na Vltavu a Karlov most. Obľúbeným miestom turistov sú Čůrající postavy a najužšia ulička v Prahe! A mojim najobľubenejším miestom s výhľadom na Karlov most mimo ruchu mesta bolo tu: https://en.mapy.cz/s/jojanonuzo
Jedna z najstarších a najkrajších častí Prahy sa rozprestiera medzi Vltavou a Pražským hradom. V spleti romantických dláždených uličiek, ktoré lemujú malebné domy, paláce a kostoly, nájdete mnoho ďalších atraktívnych miest. Medzi najznámejšie patrí ostrov Kampa, barokový chrám sv. Mikuláša či nádherné palácové záhrady.
Centrom Malej Strany je Malostranské námestie, kde sa nachádza Malostranská radnica, viacero palácov, pôvabných domov a najkrajší barokový chrám v Prahe – kostol sv. Mikuláša. K Pražskému hradu sa môžete dostať buď Nerudovou ulicou, ktorá je lemovaná malebnými domami, vrátane známeho domu U Dvoch sĺnk, alebo Thunovskou ulicou, ktorá vedie k slávnym Zámeckým schodom. Medzi ikonické miesta tejto štvrti patrí aj časť Karlovho mosta s romantickým ostrovom Kampa, ktorý od Vltavy oddeľuje kanál Čertovka. Nezabudnite navštíviť Museum Kampa so zbierkami umenia 20. storočia, ako aj Franz Kafka Museum.
16. Valdštejnská záhrada
Valdštejnská záhrada je nádherná záhrada – oáza kľudu uprostred ruchu veľkomesta s nádhernými budovami, sochami, jazierkom a fontánami, pávmi, voliérov so sovami, či krápnikovou stenou.
Valdštejnská záhrada je jednou z najvýraznejších stavieb českého raného baroka. Nachádza sa v Prahe na Malej Strane a je súčasťou areálu Valdštejnského paláca, ktorý dnes slúži ako sídlo Senátu Parlamentu Českej republiky.
Táto verejne prístupná záhrada je navrhnutá v talianskom štýle a je charakteristická svojimi strihanými živými plotmi. V záhrade sa nachádza množstvo vodných prvkov, vrátane bazéna a fontán, ktoré prispievajú k jej pokojnej atmosfére. Sochárska výzdoba zahŕňa množstvo barokových sôch a reliéfov, ktoré dodávajú priestoru umelecký nádych. Ďalším významným prvkom je grottová stena, ktorá dodáva záhrade jedinečný charakter. Dominantným prvkom je monumentálna sala terrena, čo je otvorená hala, kde sa konajú rôzne spoločenské a kultúrne podujatia.
V záhrade sa príležitostne organizujú koncerty a výstavy, čo z nej robí nielen historicky a architektonicky významné miesto, ale aj živé centrum kultúrneho diania. Otvorená pre verejnosť je denne od apríla do októbra a vstup je zdarma. Určite ju musíte navštíviť!
17. Vojanovy sady
Hneď vedľa Valdštejnskej záhrady sa v samom srdci Prahy nachádza ďalšia oáza kľudu a pokoja – Vojanovy sady. Nádherná záhradka s jazierkom, detským ihriskom, kaplnkami, kvetmi, pávmi… kde je väčšinou iba pár ľudí je vhodným miestom pre tých, ktorí sa potrebujú vytratiť z ruchu veľkomesta.
Záhradka je otvorená denne zdarma a celoročne!
Záhrada je považovaná za jednu z najstarších čiastočne zachovaných záhrad v Prahe. Pôvodne bola založená ako kláštorná záhrada. Návštevníci tu môžu obdivovať krápnikovú výzdobu kaplnky sv. Eliáša s nástennými maľbami či slnečné hodiny zo 17. storočia.
V sade nájdete kaplnku sv. Terézie a kaplnku sv. Eliáša v podobe krápnikovej jaskyne, malý rybníček, oddychovú a vyhliadkovú ružovú terasu so slnečnými hodinami, obnovené detské ihrisko a skleník. V záhrade sa tiež pohybuje niekoľko pávov.
Sady sú obklopené vysokými domami a múrmi, ktoré ich chránia pred ruchom mesta a vytvárajú pokojnú atmosféru. Prvým dojmom, ktorý tu návštevník zažije, je absolútny pokoj a ticho.
Záhrada je najkrajšia na konci jari, keď sa pýši pestrými farbami a vôňami. Okrem kvitnúcich ovocných stromov tu nájdete magnólie, rododendrony a starostlivo upravené záhony s kvetinovou výzdobou.
18. Prašná brána a Obecní Dům
Počas môjho 8 ročného pobytu v Prahe som si v jeden deň mohol užiť firemnú akciu v Obecním domě… A že zážitok to bol nezabudnuteľný to asi ani nemusím písať. Bohužiaľ sme tam boli iba raz.
Prašná brána patrí k najvýznamnejším pamiatkam stredovekej Prahy. Práve tu začínala pražská kráľovská cesta a viedla sem dôležitá cesta z Kutnej Hory, kde sa ťažilo striebro pre kráľovskú pokladnicu.
Táto neskorogotická mestská brána bola postavená na mieste staršej veže, ktorá súvisela s opevnením Starého Mesta pražského za vlády Václava II. Pôvodná veža, známa ako Horská brána, odkazovala svojim názvom na dôležitú cestu spojenú s ťažbou striebra.
Obecní dům je nádherným príkladom secesnej architektúry v Prahe. Navrhnutý bol na mieste bývalého Kráľovho dvora. Táto rozľahlá budova ukrýva koncertnú sieň, kaviareň a vynikajúcu francúzsku reštauráciu. V roku 2012 Obecní dům oslávil 100. výročie svojho vzniku.
Obecní dům ponúka turistom prehliadky so sprievodcom, počas ktorých majú návštevníci jedinečnú príležitosť obdivovať rôzne sály a salóniky. Tieto priestory každoročne hostia stovky významných spoločenských a kultúrnych podujatí – koncertov, výstav, konferencií, recepcií či plesov. Súčasťou prehliadky je aj Smetanova sieň, známa koncertná sála s kapacitou 1200 miest a pôvodnými organmi z obdobia vrcholnej secesie. Táto sieň je miestom konania medzinárodných hudobných festivalov ako Pražská jar, Organové leto a Pražská jeseň. Návšteva Primátorskej sály, ktorej výzdobu vytvoril Alfons Mucha, je nezabudnuteľným zážitkom.
Obecní Dům spolu s Prašnou bránou tvoria dvojicu nádherných stavieb.
19. Václavské náměstí (Václavák)
Václavské náměstí, známe ako Václavák, je po Karlovom námestí druhé najväčšie námestie v Čechách. Tu sa dejú všetky dôležité demonštrácie, protesty, robia oslavy, či iné zhromaždenia.
Václaváku dominuje historická budova Národného múzea a jazdecká socha sv. Václava. Videl som toto námestie už aj na čiernych zoznamoch, ale navštíviť Prahu a vyhnúť sa Václaváku… veď to sa ani nedá.
20. Národní múzeum
Ako som spomínal vyššie, Národní múzeum je dominantným prvkom Václavského námestia. Vo vnútri budovy však na vás čaká úplne nová prírodovedecká expozícia Zázraky evolúcie – jedna z najmodernejších prírodovedeckých expozícií v Európe s najznámejším exponátom Národného múzea, kostrou vráskavca myšok a ďalšími 1500 unikátnymi predmetmi.
Národní múzeum má ešte ďalšie budovy s množstvom ďalších expozícií, ktorými sa môžte pretĺkať asi aj týždeň či dlhšie… https://mapy.cz/s/pupucukeve
21. Státní opera
Nádhernú budovu Štátnej opery miniete veľmi ľahko, pritom stojí minimálne za pohľad (a určite aj za návštevu). Pohľad na ňu je dobrý od cesty na Washingtonovej ulici, od koňa na Václaváku sa sem dostanete ak pôjdete smerom na železničnú stanicu po zmienenej ulici.
Ja som ju roky obchádzal a keď som potom na ňu náhodou narazil, neveril som vlastným očiam, že som o nej nevedel… https://en.mapy.cz/s/popozodeta
22. Národní divadlo
Jednou z najvýznamnejších stavieb v Českej republike je národná kultúrna pamiatka Národní divadlo. Otvorili ho už v roku 1881, no bohužiaľ sa v ňom odohralo iba tucet predstavení, pretože ho po 2 mesiacoch zachvátil zničujúci požiar (pri dokončovacích prácach).
Znovu otvorené bolo až za 2 ďalšie roky.
23. Pražské Židovské mesto Josefov
Nikde v Európe nenájdete tak zachovalý celok židovských pamiatok ako práve v Prahe. Nájdete tu Pražské Židovské mesto Josefov a v ňom židovskú radnicu, Starý židovský cintorín a šesť synagóg: Klausová, Maiselova, Pinkasova, Staronová, Španielska a Vysoká synagóga.
Ak sa chcete dozvedieť niečo viac o Židovskom ghette navštívte Židovské múzeum v Prahe!
24. Jeruzalémská synagoga
Neďaleko hlavního nádraží (hlavnej vlakovej stanice) sa nachádza ďalší židovský skvost zo začiatku 20. storočia. Jeruzalémská synagoga je vskutku rozprávková, ak ju uvidíte na vlastné oči po prvý krát, nebudete veriť, že tam, medzi obyčajnými domami, naozaj stojí… Koľko krát som šiel zo stanice do mesta, vždy len okolo tejto synagógy!
Jeruzalémská synagoga je najväčšia a najmladšia v Prahe a za vstupné 100,-Kč sa ju oplatí navštíviť. Vo vnútri uvidíte bohatú maliarsku výzdobu v štýle viedenskej secesie.
25. Kostol sv. Mikuláša na Malej strane
Ešte sa vráťme späť na Malú Stranu. Na Malostranskom námestí sa nachádza dosť významný kostol, často považovaný za umelecky najvýznamnejšiu barokovú stavbu v Prahe – Kostol sv. Mikuláša.
Základné vstupné je 100,- Kč a môžte sa tu tešiť na zážitok z najvyššieho interiéru v Prahe, vďaka kupole kostola, ktorého vnútorná výška dosahuje skoro 50 metrov. Nádherný výhľad na malostranské domčeky, či staré mesto, si môžte užiť po zdolaní 215 schodov na priľahlej Svätomikulášskej mestskej zvonice. Aj tu je vstupné 100,-Kč.
26. Rašínovo nábřeží
Medzi jedny z mojich najobľúbenejších miest v Prahe patrilo aj Rašínovo nábřeží, resp. Náplavka. Bol tu vždy relatívny kľud a ticho, dalo sa tu posedieť, kŕmiť labute, chvíľu oddýchnuť a pozorovať lode ako sa premávajú pod Pražským hradom.
Každú sobotu sa tu konajú farmárske trhy a počas roka niekoľko zaujímavých akcií.
27. Vyšehrad
Vyšehrad u nás vždy patril k oddychovým pražským výletom. Vybrali sme sa sem vždy keď už sme mali po krk davov ľudí a bol u nás vždy zárukou pohodovej celodennej prechádzky a pohody.
Okrem toho poskytuje nádherné výhľady na Vltavu a celé mesto, vrátane Pražského hradu. Vstupné sa neplatí a dostanete sa sem metrom cez stanicu s rovnakým názvom Vyšehrad.
28. Vrtbovská záhrada
Praha je naozaj zelené mesto a má množstvo väčších či menších parkov a záhrad. Vrtbovská záhrada patrí k tým najmenším ale zároveň aj najkrajším.
Spolu s ďalšími tromi barokovými záhradami – Vratislavská, Schönbornská a Lobkowická, situovanými na svahu Petřína, je považovaná za jednu z najvýznamnejších a najkrajších barokových záhrad v Prahe! Záhrada je otvorená denne od apríla do októbra a základné vstupné je 70, -Kč.
29. Záhrada Kinských
Tak túto záhradu sme z nejakých neznámych dôvodov dlhé roky ignorovali než sme si k nej náhodou našli cestu. A bolo to šťastie! Pretože Záhrada Kinských je nádherná.
Vodopádiky, jazierka, fontánky, sošky, pieskovcové skaly, kačky, ihriská, dokonca drevený pravoslávny karpatský kostolík z dedinky od Mukačeva na Ukrajine, ktorý bol v pôvodnej dedinke Velyki Lučky postavený už v 17. storočí a v polovici 20. storočia rozobratý a presťahovaný práve sem, do Prahy (kostolík bohužiaľ nedávno zhorel 🙁 ). Vstup do záhrady je zdarma!
30. Tančící dům
K modernej architektúre v Prahe (ale ani v iných mestách) nemám veľmi pochopenie, pravdou však je, že Tančící dům si chodí fotiť snaď každý, kto zavíta do Prahy.
Určite sa jedná o neprehliadnuteľnú stavbu, ktorá roztancováva nábrežie Vltavy už od roku 1996. Jeho veže majú pripomínať postavy tanečníkov Ginger Rogersovú a Freda Astaira. No neviem, mne to nič nepripomína…
31. Strahovský kláštor
Historický kláštor s bohatou knižnicou a múzeom. Strahovský kláštor v Prahe, založený v roku 1143, je jedným z najstarších premonštrátskych kláštorov v Českej republike.
Je známy predovšetkým pre svoju nádhernú barokovú knižnicu, ktorá obsahuje tisíce vzácnych rukopisov, starých tlačí a historických kníh. Kláštor tiež ponúka krásny výhľad na Prahu a je významným miestom duchovného i kultúrneho dedičstva.
32. Loreta
Baroková pútnická svätyňa a kláštor s pokladnicou. Loreta je baroková pútnická svätyňa, postavená v 17. storočí, ktorá je významným centrom mariánskeho kultu.
Jej najznámejšou súčasťou je bohatá pokladnica so zbierkou cenných liturgických predmetov a zvonkohra, ktorá každú hodinu hrá mariánsku pieseň. Loreta je obľúbeným miestom návštevníkov, ktorí obdivujú jej architektúru a duchovnú atmosféru.
33. Letenské sady
Letenské sady sú rozsiahly park v Prahe, ktorý sa nachádza na vyvýšenine nad riekou Vltavou a ponúka nádherné výhľady na historické centrum mesta. Park je obľúbeným miestom na prechádzky, pikniky a rekreačné aktivity, a je tiež domovom známeho metronómu, ktorý symbolicky nahradil bývalý Stalinov pamätník.
Letenské sady sú ideálnym miestom na oddych v prírode, len kúsok od rušného centra Prahy.
34. Stromovka
Stromovka je rozsiahly mestský park v Prahe, pôvodne založený ako kráľovská obora v 13. storočí. Tento zelený priestor, plný stromov, rybníkov a chodníkov, je ideálnym miestom na prechádzky, beh, cyklistiku či pikniky.
Stromovka je obľúbeným útočiskom pre Pražanov i návštevníkov, hľadajúcich odpočinok a relax v prírode.
35. Divoká Šárka
Divoká Šárka je rozsiahla prírodná rezervácia na okraji Prahy, známa svojimi dramatickými skalnými útvarmi, roklinami a lesmi. Toto malebné územie ponúka množstvo turistických a cyklistických trás, ktoré vedú popri potokoch a cez otvorené lúky, ideálne pre milovníkov prírody.
Divoká Šárka je tiež obľúbeným miestom na kúpanie v prírodnom kúpalisku, čo z nej robí vyhľadávanú destináciu na únik od mestského ruchu.
Praha a pivo – Kam v Prahe na pivo
V Prahe nájdete skvelé pivo na každom kroku, no je tu pár hospod kam sa oplatí ísť aj kvôli zážitkom. Mne najviac vyhovovali tieto:
36. U Pinkasů
Spomínané vo filme Adela ještě nevečeřela slávnym úrivkom, ktorý som tu počul snáď 100x: „A to jsme ještě nebyli U Pinkasů… Tam je výčepní, ten to pivo úplně hejčká!“ Nebolo to úplne naše najobľúbenejšie miesto na pivo ale už len kvôli tejto vete malo neskutočnú atmosféru. 🙂
37. U Fleků
Pivovar a reštaurácia U Fleků má v Prahe tiež dlhú históriu a prídu sem snáď všetci, ktorí do Prahy zamieria. Je to asi najznámejšia pivnica v Prahe.
Pivovar U Fleků je jediným pivovarom v strednej Európe, kde sa pivo varí nepretržite už viac ako 500 rokov. Preslávil sa svojím špeciálnym 13° pivom a tradičnou staročeskou kuchyňou. Pre mnohých hostí a milovníkov piva sa pivovar stal pútnickým miestom, pre iných zasa zaujímavou historickou pamiatkou.
38. U Vejvodů
U Vejvodů si musíte dať tankovú plzničku a pečené koleno. Sem sme chodili často a žiadna ďalšia návšteva Prahy nebude o túto hospodu ukrátená. Priestory tu majú veľkorysé, dobre sa tu porozprávate a pivo tu čapujú jedno za druhým.
39. Lokál Dlouhá
Lokál Dlouhá v ulici Dlouhá je perfektným miestom na tankovú plzničku a jaternicu s kyslou kapustou, horčicou, chrenom a chlebom. V centre ide o jednu z najobľúbenejších hospod.
Zvykol som si tu dávať podpultovku – jaternicu s kyslou kapustou, horčicou a chrenom… Skúste to, je to mňamka! 🙂
40. Brasileiro Slovanský dům
Ak patríte k veľkým gurmánom, určite by ste mali zájsť do all you can eat reštaurácie Brasileiro. Čaká vás tu poriadna dávka tých najlepších steakov pečených priamo na drevenom uhlí, ale aj iných gurmánskych špecialít.
Budete sa tu cítiť ako v Brazílii ale nájdete tu napríklad aj sushi.
Praha a okolie – Kam na výlet v okolí Prahy
41. Aquapalace Praha – najväčší aquapark v ČR
Najväčší aquapark v Čechách nájdete na okraji Prahy, v obci Čestlice. Aquapalace Praha ponúka veľký vodný a saunový svet s 21 tobogánmi a šmýkalkami, vrátane divokej rieky či morských vĺn.
Saunový svet sa pýši fínskou saunou, bylinnou a zrubovou saunou, vulkán saunou, brezovou saunou, biosaunou a zemnou saunou. Prídu si tu na svoje nielen deti ale i dospelí. https://www.aquapalace.cz/
42. Průhonický park a zámek
Neďaleko od Prahy je nádherná vesnička Průhonice, ktorá ukrýva jeden z českých UNESCO pokladov a to Průhonický park a zámok. Je to obľúbené miesto svadobčanov ale i všetkých, ktorí túžia po romantických precháczkach nádherným udržiavaným parkom s jazierkom a lesíkom.
Je to oáza kľudu a pokoja, takže ak potrebujete na chvíľu utlmiť pražský hluk a zhon, toto je jedno z najlepších miest.
43. Hrad Karlštejn
Asi najznámejší český hrad by nemal chýbať medzi navštívenými miestami v Prahe a okolí. Na Hrad Karlštejn je najlepšie ísť vlakom, stanica je rovno pod hradom. Odtiaľ vedie na hrad niekoľko cestičiek, za mňa môžem odporúčať cestu dlhšiu cez lúky, odkiaľ je na hrad najkrajší výhľad.
V Čechách je ale niekoľko stoviek ďalších nádherných hradov a zámkov, ktoré môžte navštíviť. Môj výber je v tomto zozname: České Hrady a Zámky – 60 krásnych hradov a zámkov v Čechách, ktoré musíte navštíviť!
44. Zábavný park Mirakulum, Milovice
Zábavný park Mirakulum je od Prahy vzdialený len 35km, v obci Milovice, po diaľnici na Mladú Boleslav sa sem dostanete za menej ako pol hodinu.
Na 12 hektároch plochy tu nájdete množstvo zábavy, hier ale aj náučných či športových programov. Je tu aj vodný svet, hrad Mirakulum, lesné mestečko, obrovské trampolíny a hojdačky. Je to garancia zábavy pre všetky vekové kategórie.
45. Posázavská stezka
Posázavská stezka je známym turistickým chodníčkom okolo rieky Sázava, južne od Prahy. Ponúka nádherne výhľady do prírody. Môžte na ňu nastúpiť v obci Pikovice, alebo ju aj splaviť na rafte, či kánoe.
Sázava je obľúbenou riekou vodákov, je kľudná a vhodná aj na splavovanie s deťmi.
Praha, hlavné mesto Českej republiky, je mesto s tisíckami veží a pôvabným miešaním histórie, kultúry a šarmu. Ležiaca pozdĺž brehov rieky Vltavy, Praha sa môže pochváliť bohatou históriou, ktorá siaha až do 8. storočia. To činí z tejto pôvabnej destinácie jeden z najžiadanejších cestovných cieľov v Európe.