Site icon Tip Na Trip

Turistika Vysoké Tatry – 22 tipov kam na túru vo Vysokých Tatrách

Kôprovský štít, Vysoké Tatry, Slovensko

Kôprovský štít, Vysoké Tatry, Slovensko

Turistika Vysoké Tatry! Naše najobľúbenejšie a najnavštevovanejšie miesto na Slovensku, najvyššie pohorie na Slovensku a asi aj najkrajšie… Plesá, vodopády, vrcholy, horské chaty, lanovky, špičkové hotely ale aj malé penzióniky, chaty, kempy…

Nádherné lesy a parky, neopakovateľné výhľady a zážitky, rebríky a reťaze, mostíky, divoké potoky a rieky, botanické záhrady, zubačky a vláčiky, lyžiarske a sánkarske dráhy, skokanské mostíky, krásne spomienky… 🙂

Reč je samozrejme o Vysokých Tatrách! Kto z vás by tu nechcel stráviť nejakú časť prázdnin, dovolenky, víkend, alebo aspoň deň…? Asi takého nenájdeme (určite nie medzi návštevníkmi stránky Tip na Trip 🙂 ) Ale už môže byť ťahšie vybrať nejakú vhodnú trasu na turistiku.



Booking.com

Tak tu budem vytvárať zoznam najkrajších, najťahších, najdlhších ale i najkratších a najľahších turistických trás vo Vysokých Tatrách. S deťmi, bez detí, s kočiarom, na bicykli, pre zdatných ale i pre turistických nováčikov, zimná a letná turistika… Snáď si tu všetci nejakú vhodnú túru vyberiete! 🙂

Turistika Vysoké Tatry

Turistika Vysoké Tatry: môj TOP výber

1. Bystrá lávka (2314m)

Okruh zo Štrbského plesa cez vodopád Skok

Jedna z najkrajších a stredne náročných trás vo Vysokých Tatrách začína na Štrbskom plese a povedie vás Mlynickou dolinou k najmohutnejšiemu vodopádu na Slovensku – Vodopádu Skok!

A ďalej k Plesu nad Skokom a popri Mlynickom potoku až k Volím, Kozím a Capím plesám a plieskam. Vody je v tejto doline naozaj dosť.

Užitočné informácie

Dĺžka trasy: 15 km
Prevýšenie: 1004 m
Celkový čas: 6:14 h
Náročnosť: stredná
Reťaze: áno – úsek nad vodopádom Skok a na Bystrej lávke
Obdobie: iba v letnej turistickej sezóne
Mapa: https://en.mapy.cz/s/buveresapa

Dolinu obklopujú z obidvoch strán tatranské štíty. Prvý napravo je Patria (2202m) a naľavo Predné Sólisko (2117m), za vodopádom Skok sa rovno pred vami bude už týčiť Štrbský štít (2381 m).

V závere doliny pri Capom plese sa turistický chodník točí doľava na sedlo s názvom Bystrá lávka.

Okrúhle a Capie pleso, Bystrá lávka – Mlynická dolina, Vysoké Tatry, Slovensko

Tento úsek je najnáročnejší čo sa týka prevýšenia a sú na ňom aj reťaze. Najkrajší výhľad z celej trasy sa vám naskytne práve z tohto sedla – uvidíte na jednu i na druhú stranu (do Mlynickej aj Furkotskej doliny).

Odtiaľ už budete len klesať Furkotskou dolinou okolo Wahlenbergových plies až na Štrbské pleso. Na Škutnastej poľane môžte odbočiť doľava k Chate pod Sóliskom. Je to ale ďalšie prevýšenie (60m). Tu však môžte doplniť energiu a ak už nebudete vládať pokračovať ďalej po svojich, môžte sa dole spustiť sedačkovou lanovkou.

Vyšné Wahlenbergovo pleso, Furkotská dolina, Vysoké Tatry, Slovensko

Vodopád Skok, Mlynická dolina, Vysoké Tatry, Slovensko

2. Priečne sedlo (2352 m)

Okruh zo Starého Smokovca cez Téryho a Zbojnícku chatu

Ďalšou nádhernou túrou, ale už pomerne dosť náročnou, je prechod cez Priečne sedlo. Trasa začína v Starom Smokovci a vedie cez Hrebienok, Rainerovu chatu, Obrovský vodopád, Zamkovského chatu a Malou studenou dolinou na Téryho chatu, kde sú krásne Spišské plesá.

Užitočné informácie

Dĺžka trasy: 22 km
Prevýšenie: 1440 m
Celkový čas: 10:30 h
Náročnosť: vysoká
Reťaze: áno – 200m dlhá reťaz na Priečnom sedle
Obdobie: iba v letnej turistickej sezóne
Mapa: https://en.mapy.cz/s/cuvesobele

Po prejdení cez Priečne sedlo sa dostanete do Veľkej studenej doliny a okolo niekoľkých plies prídete k Zbojníckej chate. Ďalej sa popri ďalším krásnym plesám a vodopádikom Veľkého studeného potoka vrátite cez Hrebienok späť do Starého Smokovca! 🙂

Priečne sedlo – smer Veľká studená dolina, Vysoké Tatry, Slovensko

Vyzerá to jednoducho, no trasa je dlhá 22 kilometrov a Priečne sedlo je považované za technicky najnáročnejší úsek na našej strane Vysokých Tatier. Budete sa tu musieť vyštverať po 200 metrov dlhej reťazi.

Ten zážitok ale stojí za to! Výhľady sú úžasné po celý čas (ak teda chytíte dobré počasie), doliny sú plné vody, sú tu vodopády, plesá, potoky… Na chatách môžte doplniť sily, tekutiny a aj prespať ak chcete tento výlet natiahnuť na 2 dni.

Pozrite si aký krásny sme mali výhľad z Priečneho sedla:

3. Východná Vysoká (2429 m) a Sedlo Prielom

Okruh z Nového Smokovca cez Sliezsky dom a Zbojnícku chatu

Náročná a dlhá turistická trasa, ale nádherná s výstupom na vrch Východná Vysoká (2428 m) s nádhernými výhľadmi, plesami a vodopádmi. Okruh začneme na vlakovej stanici v Novom Smokovci, odkiaľ sa po žltej a neskôr po zelenej značke dostaneme na Sliezsky dom. Táto cestička je krásna, vedie cez pekný lesík a výstup nie je náročný, stúpanie je mierne po celý čas.

Užitočné informácie

Dĺžka trasy: 21 km
Prevýšenie: 1378 m
Celkový čas: 9:15 h
Náročnosť: vysoká
Reťaze: áno – na sedle Prielom
Obdobie: iba v letnej turistickej sezóne
Mapa: https://en.mapy.cz/s/fasapuzepo

Pri Sliezskom dome je nádherné Velické pleso, okolo ktorého prejdete ďalej po zelenej značke. Stúpanie je aj naďalej veľmi mierne v podstate až po záver Velickej doliny. Na ľavej strane nepriehľadnite basecamp pod Gerlachovským štítom a cestu naň.

Velické pleso a Sliezsky dom, Vysoké Tatry, Slovensko

V závere Velickej doliny sa dostanete na Poľský hrebeň (2200 m) odkiaľ sa vám naskytne nádherný pohľad do Bielovodskej doliny a Zamrznuté pleso. Tak sa iba volá, keď sme tam boli my v lete, zamrznuté nebolo. 🙂

Až tu začne poriadne škrabanie sa na vrch Východná Vysoká, tu už je stúpanie neúprosné. Za hodinu sa dostanete na vrchol a tu zistíte, že to fakt stálo za tú námahu!

Cesta na Gerlach a basecamp pod ním, Vysoké Tatry, Slovensko

Je odtiaľ nádherný výhľad do Veľkej studenej doliny a Zbojnícku chatu, Bielovodskú a Velickú dolinu no a samozrejme na všetky vrchy, ktoré ich obklopujú. Východná Vysoká vyzerá akoby bola v strede Tatier.

Poriadne si tu oddýchnite, pretože tu túra zďaleka nekončí! Aj keď máte pred sebou Zbojnícku chatu a vyzerá byť tak blízko, že by ste k nej kameňom dohodili, nakoniec sa vám bude zdať byť nekonečne ďaleko.

Veľká studená dolina z vrchu Východná Vysoká, Vysoké Tatry, Slovensko

Musíte sa totiž vrátiť späť na Poľský hrebeň, potom zísť dole k Zamrznutému plesu a potom sa zase vyškrabť na Sedlo Prielom (2290 m).

Odtiaľ to pôjde už len dole (takmer) až k Zbojníckej chate, okolo Zbojníckych plies, Sesterského plesa, Dlhého a Vareškového plesa, až napokon okolo Veľkého studeného potoka na Hrebienok a dole do Starého Smokovca.

Pozrite si naše krátke video z túry na Východnú Vysokú (august 2020):

4. Veľká Svišťovka

Zo Starého Smokovca cez Skalnaté a Zelené pleso až do Ždiaru

Tak táto túra už je popísaná v samostatnom článku. Kvôli jej dĺžke je veľmi náročná, ale inak nie je nijako nebezpečná, alebo nezvládnuteľná. Po trase však je množstvo odbočiek, kde sa dá skrátiť, a ukončiť skôr (ak by ste ju nevládali dať celú). Aj my sme si ju skrátili a namiesto do Ždiaru sme šli trochu jednoduchšou trasou do Tatranskej kotliny (v partii boli slabší turisti – chlapci).

Užitočné informácie

Dĺžka trasy: 26 km
Prevýšenie: 1559 m
Celkový čas: 12:20 h
Náročnosť: vysoká
Reťaze: áno – zostup z Veľkej Svišťovky dole k Zelenému plesu
Obdobie: iba v letnej turistickej sezóne
Mapa: https://en.mapy.cz/s/cubudesoca

5. Baníkov (2178 m) a Tri kopy (Západné Tatry)

Z parkoviska Zverovka-Spálená cez Roháčsky vodopád

Fuuu, tak túto túru viem hneď charakterizovať niekoľkými slovami: jedna z najkrajších, najnebezpečnejších, najnáročnejších a určite na ňu nikdy nezabudnem! Baníkov (2178m) je najvyšší vrch Roháčov a práve tu začína obrovitánske dobrodružstvo, ktoré si budete užívať celou hrebeňovkou cez vrch Hrubá kopa (2166m) a Tri kopy (2136m) až po Smutné sedlo odkiaľ už zídete k Ťatliakovej chate alebo k Roháčskym plesám.

Ak ste niekde predtým na túre videli kopu reťazí, tak vedzte, že tu ich budú kopy tri! Trasa preverí stav mysle, odvahu ale aj fyzickú kondíciu. A to nielen nôh, ale aj rúk. Tam kde jedna reťaz končí totiž začína ďalšia, a ďalšia…

Užitočné informácie

Dĺžka trasy: 17 km
Prevýšenie: 1528 m
Celkový čas: 7:30 h
Náročnosť: extrémne vysoká
Reťaze: áno po celom hrebeni
Obdobie: iba v letnej turistickej sezóne
Mapa: https://mapy.cz/s/mahetetumo

Tri kopy, Západné Tatry

6. Sedlo Sedielko (2376 m) a Priečne sedlo (2352 m) (Tatranská Javorina – Starý Smokovec)

Z autobusovej zastávky Tatranská Javorina – pošta

No tak ale táto túra bude zase jednou z najkrajších aké som v Tatrách mal možnosť zatiaľ absolvovať. Javorová dolina je neskutočne nádherná, chodník vedie popri potoku a zo začiatku je prevýšenie veľmi mierne. Ku koncu doliny sme však už lapali po dychu až na Sedlo Sedielko (2,376 m). Sedielko je vyššie než 3 turisticky prístupné tatranské štíty (Jahňací štít, Predné Sólisko, Kôprovský štít).

Podľa mapy.cz táto túra zaberie necelých 10 hodín, nám však zabrala 13. Priečne sedlo je parádne, šplháte sa tu po 200m dlhej reťazi, alebo môžte vyskúšať novo otvorenú ferratu, ktorá vedie okolo pôvodnej trasy. Túra vedie cez Javorovú dolinu, Sedielko, Priečne sedlo, Zbojnícku chatu, Hrebienok a končí v Starom Smokovci. Po ceste uvidíte niekoľko krásnych plies a zacvičíte si na najnáročnejšom úseku vo Vysokých Tatrách – Priečnom sedle. Trasa je náročná, vhodná len pre ozajstných vytrvalcov. Tí menej zdatní môžu trasu skrátiť cez Téryho chatu, kde sa dá aj prespať.

Užitočné informácie

Dĺžka trasy: 24 km
Prevýšenie: 1600 m
Celkový čas: 9:45 h
Náročnosť: extrémne vysoká
Reťaze: áno na Sedielku a Priečnom sedle
Obdobie: iba v letnej turistickej sezóne
Mapa: https://mapy.cz/s/gadafumujo

Javorová dolina, Vysoké Tatry

Nebojte sa, to nie je koniec! Tatry majú toho viac!!!
Kliknite sem na ďalšie tipy na turistiku vo Vysokých Tatrách!!! >>>

Turistika Vysoké Tatry: túry na tatranské štíty

7. Kriváň (2495 m)

Zo Štrbského plesa okolo Jamského plesa a späť na Tri studničky

Asi prvá veľká túra vo Vysokých Tatrách povedie na Kriváň, národný vrchol Slovenska. Klub slovenských turistov tu každý rok usporadúva Národný výstup na Kriváň, tak ak nemáte s kým ísť, môžte sa zúčastniť tejto akcie.

Túru na Kriváň môžte začať na Troch studničkách alebo na Štrbskom plese a buď sa vrátite na miesto štartu alebo urobíte nejaký okruh. Dlhé roky som považoval túru na Kriváň za nudnú až do dnešného roka (2020) kedy som celkom zmenil názor. Každý by zmenil…! 🙂 Posúďte sami v tomto videu:

Užitočné informácie

Dĺžka trasy: 15 km
Prevýšenie: 1284 m
Celkový čas: 7:00 h
Náročnosť: vysoká
Reťaze:
Obdobie: iba v letnej turistickej sezóne
Mapa: https://en.mapy.cz/s/lecetovefo

Kriváň, Turistika Vysoké Tatry

8. Rysy (2499 m)

Zo Štrbského plesa cez Popradské a späť

Môj prvý tatranský vrchol bol Rysy v roku 2000. Vtedy sme mali celý čas hmlu a mraky, takže sme si výhľad vôbec neužili. Až o 20 rokov sa mi sem podarilo znovu dostať a tentokrát už výhľad bol parádny (viď video nižšie).

Táto túra začína na Štrbskom plese, a vedie cez Popradské pleso. Aj cesta späť je rovnaká, ale z Rysov môžte pokračovať aj ďalej do Poľska, k Morskému oku.

Užitočné informácie

Dĺžka trasy: 21 km
Prevýšenie: 1308 m
Celkový čas: 8:40 h
Náročnosť: stredná
Reťaze:
Obdobie: iba v letnej turistickej sezóne
Mapa: https://en.mapy.cz/s/gurugokate

9. Východná Vysoká (2429)

Zo Starého Smokovca cez Sliezsky dom a späť do Tatranskej Polianky

Výstup na Východnú Vysokú je vhodné spojiť s veľkou túrou cez sedlo Prielom (túra spomenutá v bode 3), ale nie je to nutné. Môžte sa kľudne vrátiť späť do Smokovca, či Tatranskej Polianky, alebo pokračovať na sever až do Lysej Poľany (https://en.mapy.cz/s/perojesace)

Užitočné informácie

Dĺžka trasy: 18 km
Prevýšenie: 1290 m
Celkový čas: 7:30 h
Náročnosť: vysoká
Reťaze:
Obdobie: iba v letnej turistickej sezóne
Mapa: https://en.mapy.cz/s/rakavotoca

10. Jahňací štít (2229 m)

Od Bielej vody cez Zelené pleso a späť Dolinou siedmych prameňov okolo Chaty Plesnivec

Výstup na Jahňací štít sa mi zdal byť pomerne náročný. Ale možno len preto, že bol súčasťou prvej turistiky po veľmi dlhom čase. Začali sme ju na parkovisku na mieste známom ako Biela voda. Odtiaľ sa po žltej značke ide na Zelené pleso a potom ďalej po rovnakej značke na Jahňací štít.

My sme túto túru dali späť rovnakou trasou, ale ak by som to mohol zvoliť znovu, namieril by som cestu späť cez Veľké Biele pleso a späť po modrej: https://en.mapy.cz/s/kogadedava alebo až k Chate Plesnivec.

Užitočné informácie

Dĺžka trasy: 25 km
Prevýšenie: 1466 m
Celkový čas: 9:45 h
Náročnosť: vysoká
Reťaze:
Obdobie: iba v letnej turistickej sezóne
Mapa: https://en.mapy.cz/s/posazasuso

Jahňací štít, Vysoké Tatry

11. Kôprovský štít (2367m)

Zo Štrbského plesa cez Popradské pleso a späť

Túra na Kôprovský štít je celkom zaujímavá, povedie vás okolo najväčšieho a najhlbšieho plesa vo Vysokých Tatrách, ktorým je Veľké Hincovo pleso. Veľká časť trasy je spoločná s tou na Rysy. No a keďže väčšina turistov ide práve na Rysy, bude sa vám zdať, že ste sa odpojili od rozbehnutého vlaku.

Pre extrémne zdatných turistov odporúčam trasu späť cez Tri studničky: https://en.mapy.cz/s/jubarecedo

Užitočné informácie

Dĺžka trasy: 20 km
Prevýšenie: 1170 m
Celkový čas: 8:20 h
Náročnosť: vysoká
Reťaze:
Obdobie: iba v letnej turistickej sezóne
Mapa: https://en.mapy.cz/s/hocunefapo

12. Predné Solisko (2093 m)

Zo Štrbského plesa k Wahlenbergovým plesám

Výstup na Predné Solisko je asi najjednoduchší, ale nemusíte preto ísť len priamo naň. Urobte si cestou nejakú zachádzku, napr. cez Furkotskú dolinu ku Wahlenbergovým plesám. Z obyčajnej turistiky tak bude neobyčajná!

Užitočné informácie

Dĺžka trasy: 16 km
Prevýšenie: 1136 m
Celkový čas: 6:30 h
Náročnosť: vysoká
Reťaze:
Obdobie: iba v letnej turistickej sezóne
Mapa: https://mapy.cz/s/deguvavuhe

Štrbské pleso a Predné Sólisko vľavo za ním, Vysoké Tatry

13. Slavkovský štít (2452 m)

Zo Starého Smokovca po modrej a späť cez Hrebienok

Slavkovský štít je naväčšou dominantou Starého Smokovca. Túra naň mala byť nudnou, nekonečnou, nezáživnou a tak som si ho nechal ako posledný voľne dostupný vrchol v Tatrách.

Vôbec taký ale nebol, nádherné výhľady, scenérie a hra mrakov. Nebol ani tak náročný, ani nudný ale celkom zaujímavý. Takže odporúčam a vôbec nie ako posledný! 🙂 Video z našej túry: https://tipnatrip.com/slavkovsky-stit-vysoke-tatry/.

Užitočné informácie

Dĺžka trasy: 16 km
Prevýšenie: 1 596 m
Celkový čas: 7:30 h
Náročnosť: vysoká
Reťaze: nie
Obdobie: iba v letnej turistickej sezóne
Mapa: https://en.mapy.cz/s/cocajaguba

Slavkovský štít v zime, Vysoké Tatry

14. Baranec (2184m) (Západné Tatry)

Cez Žiarsku chatu

Baranec je po vrcholoch Bystrá a Jakubina tretím najvyšším vrchom Západných Tatier a jediný vrchol v Západných Tatrách, ktorý je turistom celoročne prístupný.

My sme naň šli od Liptovského Mikuláša – z parkoviska nad obcou Žiar. Odtiaľ k nemu vedie žltá značená trasa cez Holý vrch (1750m). Z Baranca môžte ďalej pokračovať žltou značkou na vrch Smrek (2074m) a Žiarske sedlo (1917m) a vrátiť sa Žiarskou dolinou okolo Žiarskej chaty.

Užitočné informácie

Dĺžka trasy: 16 km
Prevýšenie: 1450 m
Celkový čas: 7:30 h
Náročnosť: stredne náročné
Reťaze: nie
Obdobie: celoročne
Mapa: https://mapy.cz/s/dakunekega

Baranec, Západné Tatry

Nebojte sa, to nie je koniec! Tatry majú toho ešte viac!!!
Kliknite sem na ďalšie tipy na turistiku vo Vysokých Tatrách!!! >>>

Ľahká turistika vo Vysokých Tatrách: Prechádzky

Vysoké Tatry majú miesto aj pre ľahkú turistiku, pozrime sa na tie najľahšie trasy, ktoré by mal zvládnuť každý, dokonca aj s kočiarom, no niektoré trasy aj na bicykli.

15. Prechádzka okolo Štrbského plesa a k jazierkam lásky

Štrbské pleso patrí k našim najikonickejším miestam a nájdete ho v každom videu top miest Slovenska, pohľadnici, či turistickej brožúrke. Niet divu, veď je tu tak krásne! A to v každom ročnom období!

Okolo Štrbského plesa je chodník, po ktorom sa môžte prejsť, je takmer bez prevýšenia, takže prechádzku zvládne ktokoľvek. Ak začínate prechádzku na železničnej stanici alebo na veľkom parkovisku, tak vám táto prechádzka zaberie (ak do nej zahrniete aj jazierka lásky) necelé 2 hodinky.

info

Dĺžka trasy: 4 km
Prevýšenie: 87 m
Celkový čas: 1:18 h
Náročnosť: ľahká
Reťaze: nie
Obdobie: celoročne
Mapa: https://en.mapy.cz/s/lavetahave

Štrbské pleso, Vysoké Tatry

16. Prechádzka po Tatranskej Lomnici do Starej Lesnej

Nikdy by som nebol povedal, že aj v takej Tatranskej Lomnici sa dá pekne poprechádzať. Až kým sme to neskúsili pred pár rokmi. Strávili sme tu celý víkend a ani sme nemuseli odtiaľ nos vystrčiť. 🙂

Pekný park v centre, pohodová prechádzka so srnkami na sídlisko, k tomu prechádzka po botanickej záhrade (od mája až do konca septembra), múzeum TANAPu, prechádzka okolo jazierka, k lanovkám a potom kľudne až do Starej Lesnej… Ak túto prechádzku začnete na stanici v Tatranskej Lomnici a skončíte v Starej Lesnej úplne ľahko ju môžte natiahnuť aj na celý deň.

info

Dĺžka trasy: 7 km
Prevýšenie: ↗ 46m ↘ 167m
Celkový čas: 2:00 h
Náročnosť: ľahká
Reťaze: nie
Obdobie: celoročne
Mapa: https://en.mapy.cz/s/magezuhumo

Tatranská Lomnica, Vysoké Tatry

17. Monkovou dolinou do Tatranskej Kotliny

Naša obľúbená Monkova dolina v tomto zozname chýbať nemôže. Možností na ľahkú turistiku tu je viacero, čo tak ju začať hore nad Ždiarom pri lyžiarskom stredisku Strednica (stojí tu autobus, ale je tu aj parkovisko) a odtiaľ sa pustiť dole najprv po zelenej značke cez Monkovú dolinu a potom po cyklo chodníku cez pekný lesíček až do Tatranskej Kotliny…

Táto trasa je dlhá 11.6 km, čo už sa môže zdať byť dosť veľa, ale je to veľmi jednoduchá trasa, ktorú môžte skrátiť a ukončiť na viacerých miestach (Ždiar Tatra alebo Ždiar dolná škola). Po ceste sa môžte zastaviť v Hoteli Magura, kde varia veľmi chutne a stále za prijateľné ceny.

info

Dĺžka trasy: 11,6 km
Prevýšenie: ↗ 98m ↘ 352m
Celkový čas: 3:20 h
Náročnosť: ľahká
Reťaze: nie
Obdobie: celoročne, aj na bicykli, s kočiarom…
Mapa: https://en.mapy.cz/s/huvotobobu

Monkova dolina, Belianske Tatry

18. Ľahká turistika cez Hrebienok k Obrovskému vodopádu a späť

Už trošku náročnejšia ale stále zaradená medzi ľahké Vysoko Tatranské trasy je tradičná trasa na Hrebienok. Vhodná aj pre deti, či slabších turistov. Začínate na železničnej stanici v Starom Smokovci a po zelenej značke výjdete na Hrebienok popri pozemnej lanovke.

Určite tu nekounčte túru, ale pokračujte ďalej dole kopcom po zelenej značke okolo Bilíkovej chaty (kde majú, okrem iného, výbornú fazuľovú polievku) až k Studenému potoku, ktorý na svojej ceste vytvára viacero vodopádov. Dlhý vodopád tu uvidíte ako prvý, potom prejdete okolo Vodopádov studeného potoka a Rainerovej chaty až k Obrovskému vodopádu. Tu sa môžte otočiť a po červenej značke sa vrátiť na Hrebienok a potom okolo kupoly a medveďov neznačenou cestou dole do Starého Smokovca!

info

Dĺžka trasy: 9,4 km
Prevýšenie: ↗ 477 m ↘ 477 m
Celkový čas: 3:35 h
Náročnosť: ľahká
Reťaze: nie
Obdobie: celoročne, časť aj na bicykli, s kočiarom, v zime odporúčam mačky…
Mapa: https://en.mapy.cz/s/betacoravo

Obrovský vodopád, Vysoké Tatry, Slovensko

19. Turistika na Popradské pleso po asfaltke

Ďaľšou z ľahších túr, ktoré sme absolvovali aj s kočiarom je túra na Popradské pleso zo železničnej stanice Popradské pleso (je tu aj veľké platené parkovisko). Trasa vedie celú cestu po veľmi dobrej asfaltke, vhodnej pre kočiare a bicykle.

Zo začiatku je pomerne veľké prevýšenie na krátkom úseku ale to sa neskôr zníži. Na Popradskom plese je Horský hotel Popradské pleso, kde môžem odporučiť strapačky s kyslou kapustou a slaninkou. Ak ste prišli bez kočiara alebo bicykla, môžte sa prejsť ešte okolo Popradského plesa k symbolickému cintorínu a potom späť dole po asfaltke, alebo po červenej značke a kamennej ceste na Štrbské pleso.

info

Dĺžka trasy: 10,1 km
Prevýšenie: ↗ 410 m ↘ 331 m
Celkový čas: 3:49 h
Náročnosť: ľahká
Reťaze: nie
Obdobie: celoročne, časť aj na bicykli, s kočiarom, v zime odporúčam mačky…
Mapa: https://en.mapy.cz/s/jeguvegana

Popradské pleso, Vysoké Tatry, Slovensko

20. Rainerova útulňa a Betlehém zo snehu z Tatranskej Lesnej a späť

Rainerova útulňa nie je len taká obyčajná horská chata… Je to miesto, kde sa musí zastaviť každý! Stojí tu už od roku 1865 a prešla rôznymi fázami života, aj lepšími, aj horšími, aby v roku 1980 upadla do zabudnutia.

Po 17 rokoch sa jej však našťastie ujal kežmarský stredoškolský učiteľ PhDr. Peter Petras a stal sa tak navždy Tatranskou legendou! Rainerovu útulňu nesmiete minúť, najmä nie v zime, kedy tu pán Petras každý rok stavia zo snehu Betlehém, horského nosiča a tento rok aj svoju podobizeň. Dostať sa sem viete rôznymi chodníčkami a aj jedným pomerne málo využívaným – z Tatranskej Lesnej. Od Rainerovej útulne to je už len kúsok k Obrovskému vodopádu, ale dá sa pokračovať na Téryho chatu, Zbojnícku chatu, Zamkovského chatu, a po Tatranskej magistrále na Skalnaté pleso.

info

Dĺžka trasy: 10 km
Prevýšenie: ↗ 430 m ↘ 445 m
Celkový čas: 3:40 h
Náročnosť: ľahká
Reťaze: nie
Obdobie: celoročne, v zime odporúčam mačky…
Mapa: https://en.mapy.cz/s/mahovubava

Rainerova útulňa, Vysoké Tatry

Turistika Vysoké Tatry: špecialitky

21. Tatranská magistrála 83km, 3-4 dni

Určite ste už počuli o Tatranskej magistrále… V každej mape z Vysokých Tatier ju nájdete. Nejaké časti som z nej prešiel už aj ja, ale čo tak ju prejsť celú? Tatranská magistrála má 72km a bola vytvorená v 30tych rokoch 20. storočia. Podľa wikipedie je vhodné si túru rozdeliť na 3-4 dni.

Trasa začína nad Liptovským Mikulášom v Západných Tatrách, prechádza popod Tatry až po Štrbské pleso a až tu začína naberať na prevýšení. Zo Štrbského plesa pokračuje cez Popradské pleso na Ostrvu, ďalej cez Batizovské a Velické pleso na Hrebienok a odtiaľ cez Skalnaté pleso, Veľkú Svišťovku, Zelené pleso až do Belianskych Tatier k Veľkému Bielemu plesu. Tu Tatranská magistrála končí.

Ale vy nie, musíte pokračovať ďalej, pretože tu sa prespať nedá. Túru teda ukončíte až v Tatranskej Kotline na autobusovej zastávke… Ak teda vezmeme do úvahy, že na začiatok trasy sa tiež musíte nejako dostať, tak takáto trasa bude mať dĺžku 83km a zaberie 30 hodín. Výhodou je, že túto mega túru je možné ukončiť na viacerých miestach (ak by ste nevládali so silami, alebo s otlakmi…)

info

Dĺžka trasy: 83 km
Prevýšenie: ↗ 3247 m ↘ 3168 m
Celkový čas: 30:00 h
Náročnosť: vysoká
Reťaze: áno, niekoľko krát
Obdobie: celú iba v hlavnej turistickej sezóne, časť aj na bicykli
Mapa: https://en.mapy.cz/s/fekomuluzu

Tu je veľká časť Tatranskej magistrály z Hrebienka na Veľké Biele pleso:

22. Starý Smokovec – Téryho chata – Priečne sedlo – Zbojnícka chata – Prielom – Východná Vysoká – Sliezsky dom – Starý Smokovec

Tak toto je špecialitka, ktorú viem, že pár ľudí dalo za 9 hodín… Ja som ju dal za 12 hodín. Táto túra je nádherná, prejdete Malou Studenou dolinou, Veľkou Studenou dolinou, cez Bielovodskú dolinu až do Velickej doliny. Občerstviť sa môžte na Zamkovského chate, Téryho chate, Zbojníckej chate a tiež na Sliezskom dome či Hrebienku. Cestou uvidíte množstvo plies a užijete si krásnych výhľadov a zacvičíte si na reťaziach Priečneho sedla a sedla Prielom. No a vystúpite aj na vrchol Východná Vysoká 🙂 Dobrý plán, nie?

Trasa sa ale dá akokoľvek upravovať. Na Zbojníckej chate sa môžte rozhodnúť nepokračovať na sedlo Prielom, alebo na Poľskom hrebeni sa rozhodnete nevystúpiť na vrch Východná Vysoká…

Podľa mapy.cz má táto trasa 26,9km a prevýšenie 1728m, ktoré by ste mali zvládnuť za 12:14 hodín… Je to veľká výzva, len pre najzdatnejších turistov! Po ceste vás čaká niekoľko extrémnych úsekov, prvý je Veľký a Malý hang pred Téryho chatou, druhým je Priečne sedlo s 200m dlhou reťazou a potom výstup na sedlo Prielom a ešte Východná Vysoká.

info

Dĺžka trasy: 26,9 km
Prevýšenie: ↗ 1728 m ↘ 1728 m
Celkový čas: 12:14 h
Náročnosť: vysoká
Reťaze: áno, niekoľko krát
Obdobie: celú iba v hlavnej turistickej sezóne, prespať môžte na Zbojníckej chate
Mapa: https://sk.mapy.cz/s/pajarazole

Exit mobile version