Turistika Vysoké Tatry – 22 tipov kam na túru vo Vysokých Tatrách

Kôprovský štít, Vysoké Tatry, Slovensko

Turistika Vysoké Tatry! Naše najobľúbenejšie a najnavštevovanejšie miesto na Slovensku, najvyššie pohorie na Slovensku a asi aj najkrajšie… Plesá, vodopády, vrcholy, horské chaty, lanovky, špičkové hotely ale aj malé penzióniky, chaty, kempy…

Východné Slovensko čarovné hrdé, mám ho rád! :)

A nezabudnite dať lajk a prihlásiť na odber ďalších našich videí! :)

Nádherné lesy a parky, neopakovateľné výhľady a zážitky, rebríky a reťaze, mostíky, divoké potoky a rieky, botanické záhrady, zubačky a vláčiky, lyžiarske a sánkarske dráhy, skokanské mostíky, krásne spomienky… 🙂

Reč je samozrejme o Vysokých Tatrách! Kto z vás by tu nechcel stráviť nejakú časť prázdnin, dovolenky, víkend, alebo aspoň deň…? Asi takého nenájdeme (určite nie medzi návštevníkmi stránky Tip na Trip 🙂 ) Ale už môže byť ťahšie vybrať nejakú vhodnú trasu na turistiku.Booking.com

Tak tu budem vytvárať zoznam najkrajších, najťahších, najdlhších ale i najkratších a najľahších turistických trás vo Vysokých Tatrách. S deťmi, bez detí, s kočiarom, na bicykli, pre zdatných ale i pre turistických nováčikov, zimná a letná turistika… Snáď si tu všetci nejakú vhodnú túru vyberiete! 🙂

Turistika Vysoké Tatry

Turistika Vysoké Tatry

Turistika Vysoké Tatry: môj TOP výber

1. Bystrá lávka (2314m)

Okruh zo Štrbského plesa cez vodopád Skok

Jedna z najkrajších a stredne náročných trás vo Vysokých Tatrách začína na Štrbskom plese a povedie vás Mlynickou dolinou k najmohutnejšiemu vodopádu na Slovensku – Vodopádu Skok!

A ďalej k Plesu nad Skokom a popri Mlynickom potoku až k Volím, Kozím a Capím plesám a plieskam. Vody je v tejto doline naozaj dosť.

Užitočné informácie

Dĺžka trasy: 15 km
Prevýšenie: 1004 m
Celkový čas: 6:14 h
Náročnosť: stredná
Reťaze: áno – úsek nad vodopádom Skok a na Bystrej lávke
Obdobie: iba v letnej turistickej sezóne
Mapa: https://en.mapy.cz/s/buveresapa

Dolinu obklopujú z obidvoch strán tatranské štíty. Prvý napravo je Patria (2202m) a naľavo Predné Sólisko (2117m), za vodopádom Skok sa rovno pred vami bude už týčiť Štrbský štít (2381 m).

V závere doliny pri Capom plese sa turistický chodník točí doľava na sedlo s názvom Bystrá lávka.

Bystrá lávka - Mlynická dolina, Vysoké Tatry, Slovensko

Okrúhle a Capie pleso, Bystrá lávka – Mlynická dolina, Vysoké Tatry, Slovensko

Tento úsek je najnáročnejší čo sa týka prevýšenia a sú na ňom aj reťaze. Najkrajší výhľad z celej trasy sa vám naskytne práve z tohto sedla – uvidíte na jednu i na druhú stranu (do Mlynickej aj Furkotskej doliny).

Odtiaľ už budete len klesať Furkotskou dolinou okolo Wahlenbergových plies až na Štrbské pleso. Na Škutnastej poľane môžte odbočiť doľava k Chate pod Sóliskom. Je to ale ďalšie prevýšenie (60m). Tu však môžte doplniť energiu a ak už nebudete vládať pokračovať ďalej po svojich, môžte sa dole spustiť sedačkovou lanovkou.

Vyšné Wahlenbergovo pleso, Furkotská dolina, Vysoké Tatry, Slovensko

Vyšné Wahlenbergovo pleso, Furkotská dolina, Vysoké Tatry, Slovensko

Vodopád Skok, Mlynická dolina, Vysoké Tatry, Slovensko

Vodopád Skok, Mlynická dolina, Vysoké Tatry, Slovensko

2. Priečne sedlo (2352 m)

Okruh zo Starého Smokovca cez Téryho a Zbojnícku chatu

Ďalšou nádhernou túrou, ale už pomerne dosť náročnou, je prechod cez Priečne sedlo. Trasa začína v Starom Smokovci a vedie cez Hrebienok, Rainerovu chatu, Obrovský vodopád, Zamkovského chatu a Malou studenou dolinou na Téryho chatu, kde sú krásne Spišské plesá.

Užitočné informácie

Dĺžka trasy: 22 km
Prevýšenie: 1440 m
Celkový čas: 10:30 h
Náročnosť: vysoká
Reťaze: áno – 200m dlhá reťaz na Priečnom sedle
Obdobie: iba v letnej turistickej sezóne
Mapa: https://en.mapy.cz/s/cuvesobele

Po prejdení cez Priečne sedlo sa dostanete do Veľkej studenej doliny a okolo niekoľkých plies prídete k Zbojníckej chate. Ďalej sa popri ďalším krásnym plesám a vodopádikom Veľkého studeného potoka vrátite cez Hrebienok späť do Starého Smokovca! 🙂

Priečne sedlo - smer Veľká studená dolina, Vysoké Tatry, Slovensko

Priečne sedlo – smer Veľká studená dolina, Vysoké Tatry, Slovensko

Vyzerá to jednoducho, no trasa je dlhá 22 kilometrov a Priečne sedlo je považované za technicky najnáročnejší úsek na našej strane Vysokých Tatier. Budete sa tu musieť vyštverať po 200 metrov dlhej reťazi.

Ten zážitok ale stojí za to! Výhľady sú úžasné po celý čas (ak teda chytíte dobré počasie), doliny sú plné vody, sú tu vodopády, plesá, potoky… Na chatách môžte doplniť sily, tekutiny a aj prespať ak chcete tento výlet natiahnuť na 2 dni.

Pozrite si aký krásny sme mali výhľad z Priečneho sedla:

3. Východná Vysoká (2429 m) a Sedlo Prielom

Okruh z Nového Smokovca cez Sliezsky dom a Zbojnícku chatu

Náročná a dlhá turistická trasa, ale nádherná s výstupom na vrch Východná Vysoká (2428 m) s nádhernými výhľadmi, plesami a vodopádmi. Okruh začneme na vlakovej stanici v Novom Smokovci, odkiaľ sa po žltej a neskôr po zelenej značke dostaneme na Sliezsky dom. Táto cestička je krásna, vedie cez pekný lesík a výstup nie je náročný, stúpanie je mierne po celý čas.

Užitočné informácie

Dĺžka trasy: 21 km
Prevýšenie: 1378 m
Celkový čas: 9:15 h
Náročnosť: vysoká
Reťaze: áno – na sedle Prielom
Obdobie: iba v letnej turistickej sezóne
Mapa: https://en.mapy.cz/s/fasapuzepo

Pri Sliezskom dome je nádherné Velické pleso, okolo ktorého prejdete ďalej po zelenej značke. Stúpanie je aj naďalej veľmi mierne v podstate až po záver Velickej doliny. Na ľavej strane nepriehľadnite basecamp pod Gerlachovským štítom a cestu naň.

Velické pleso a Sliezsky dom, Vysoké Tatry, Slovensko

Velické pleso a Sliezsky dom, Vysoké Tatry, Slovensko

V závere Velickej doliny sa dostanete na Poľský hrebeň (2200 m) odkiaľ sa vám naskytne nádherný pohľad do Bielovodskej doliny a Zamrznuté pleso. Tak sa iba volá, keď sme tam boli my v lete, zamrznuté nebolo. 🙂

Až tu začne poriadne škrabanie sa na vrch Východná Vysoká, tu už je stúpanie neúprosné. Za hodinu sa dostanete na vrchol a tu zistíte, že to fakt stálo za tú námahu!

Cesta na Gerlach a basecamp pod ním, Vysoké Tatry, Slovensko

Cesta na Gerlach a basecamp pod ním, Vysoké Tatry, Slovensko

Je odtiaľ nádherný výhľad do Veľkej studenej doliny a Zbojnícku chatu, Bielovodskú a Velickú dolinu no a samozrejme na všetky vrchy, ktoré ich obklopujú. Východná Vysoká vyzerá akoby bola v strede Tatier.

Poriadne si tu oddýchnite, pretože tu túra zďaleka nekončí! Aj keď máte pred sebou Zbojnícku chatu a vyzerá byť tak blízko, že by ste k nej kameňom dohodili, nakoniec sa vám bude zdať byť nekonečne ďaleko.

Veľká studená dolina z vrchu Východná Vysoká, Vysoké Tatry, Slovensko

Veľká studená dolina z vrchu Východná Vysoká, Vysoké Tatry, Slovensko

Musíte sa totiž vrátiť späť na Poľský hrebeň, potom zísť dole k Zamrznutému plesu a potom sa zase vyškrabť na Sedlo Prielom (2290 m).

Odtiaľ to pôjde už len dole (takmer) až k Zbojníckej chate, okolo Zbojníckych plies, Sesterského plesa, Dlhého a Vareškového plesa, až napokon okolo Veľkého studeného potoka na Hrebienok a dole do Starého Smokovca.

Pozrite si naše krátke video z túry na Východnú Vysokú (august 2020):

4. Veľká Svišťovka

Zo Starého Smokovca cez Skalnaté a Zelené pleso až do Ždiaru

Tak táto túra už je popísaná v samostatnom článku. Kvôli jej dĺžke je veľmi náročná, ale inak nie je nijako nebezpečná, alebo nezvládnuteľná. Po trase však je množstvo odbočiek, kde sa dá skrátiť, a ukončiť skôr (ak by ste ju nevládali dať celú). Aj my sme si ju skrátili a namiesto do Ždiaru sme šli trochu jednoduchšou trasou do Tatranskej kotliny (v partii boli slabší turisti – chlapci).

Užitočné informácie

Dĺžka trasy: 26 km
Prevýšenie: 1559 m
Celkový čas: 12:20 h
Náročnosť: vysoká
Reťaze: áno – zostup z Veľkej Svišťovky dole k Zelenému plesu
Obdobie: iba v letnej turistickej sezóne
Mapa: https://en.mapy.cz/s/cubudesoca

5. Baníkov (2178 m) a Tri kopy (Západné Tatry)

Z parkoviska Zverovka-Spálená cez Roháčsky vodopád

Fuuu, tak túto túru viem hneď charakterizovať niekoľkými slovami: jedna z najkrajších, najnebezpečnejších, najnáročnejších a určite na ňu nikdy nezabudnem! Baníkov (2178m) je najvyšší vrch Roháčov a práve tu začína obrovitánske dobrodružstvo, ktoré si budete užívať celou hrebeňovkou cez vrch Hrubá kopa (2166m) a Tri kopy (2136m) až po Smutné sedlo odkiaľ už zídete k Ťatliakovej chate alebo k Roháčskym plesám.

Ak ste niekde predtým na túre videli kopu reťazí, tak vedzte, že tu ich budú kopy tri! Trasa preverí stav mysle, odvahu ale aj fyzickú kondíciu. A to nielen nôh, ale aj rúk. Tam kde jedna reťaz končí totiž začína ďalšia, a ďalšia…

Užitočné informácie

Dĺžka trasy: 17 km
Prevýšenie: 1528 m
Celkový čas: 7:30 h
Náročnosť: extrémne vysoká
Reťaze: áno po celom hrebeni
Obdobie: iba v letnej turistickej sezóne
Mapa: https://mapy.cz/s/mahetetumo

Tri kopy, Západné Tatry

Tri kopy, Západné Tatry

6. Sedlo Sedielko (2376 m) a Priečne sedlo (2352 m) (Tatranská Javorina – Starý Smokovec)

Z autobusovej zastávky Tatranská Javorina – pošta

No tak ale táto túra bude zase jednou z najkrajších aké som v Tatrách mal možnosť zatiaľ absolvovať. Javorová dolina je neskutočne nádherná, chodník vedie popri potoku a zo začiatku je prevýšenie veľmi mierne. Ku koncu doliny sme však už lapali po dychu až na Sedlo Sedielko (2,376 m). Sedielko je vyššie než 3 turisticky prístupné tatranské štíty (Jahňací štít, Predné Sólisko, Kôprovský štít).

Podľa mapy.cz táto túra zaberie necelých 10 hodín, nám však zabrala 13. Priečne sedlo je parádne, šplháte sa tu po 200m dlhej reťazi, alebo môžte vyskúšať novo otvorenú ferratu, ktorá vedie okolo pôvodnej trasy. Túra vedie cez Javorovú dolinu, Sedielko, Priečne sedlo, Zbojnícku chatu, Hrebienok a končí v Starom Smokovci. Po ceste uvidíte niekoľko krásnych plies a zacvičíte si na najnáročnejšom úseku vo Vysokých Tatrách – Priečnom sedle. Trasa je náročná, vhodná len pre ozajstných vytrvalcov. Tí menej zdatní môžu trasu skrátiť cez Téryho chatu, kde sa dá aj prespať.

Užitočné informácie

Dĺžka trasy: 24 km
Prevýšenie: 1600 m
Celkový čas: 9:45 h
Náročnosť: extrémne vysoká
Reťaze: áno na Sedielku a Priečnom sedle
Obdobie: iba v letnej turistickej sezóne
Mapa: https://mapy.cz/s/gadafumujo

Javorová dolina, Vysoké Tatry

Javorová dolina, Vysoké Tatry

Nebojte sa, to nie je koniec! Tatry majú toho viac!!!
Kliknite sem na ďalšie tipy na turistiku vo Vysokých Tatrách!!! >>>

Julius Szabo

Tak som sa po čase (8 rokov) vrátil s5 na Slovensko a pre moju lepšiu orientáciu v teréne som si vytvoril túto stránku. Snáď pomôže aj vám lepšie sa zorientovať. Ak chcete viac tipov, mám aj web govisity.com ;)

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *