Turistika Vysoké Tatry – 22 tipov kam na túru vo Vysokých Tatrách

Kôprovský štít, Vysoké Tatry, Slovensko

Ľahká turistika vo Vysokých Tatrách: Prechádzky

Vysoké Tatry majú miesto aj pre ľahkú turistiku, pozrime sa na tie najľahšie trasy, ktoré by mal zvládnuť každý, dokonca aj s kočiarom, no niektoré trasy aj na bicykli.

Východné Slovensko čarovné hrdé, mám ho rád! :)

A nezabudnite dať lajk a prihlásiť na odber ďalších našich videí! :)

15. Prechádzka okolo Štrbského plesa a k jazierkam lásky

Štrbské pleso patrí k našim najikonickejším miestam a nájdete ho v každom videu top miest Slovenska, pohľadnici, či turistickej brožúrke. Niet divu, veď je tu tak krásne! A to v každom ročnom období!

Okolo Štrbského plesa je chodník, po ktorom sa môžte prejsť, je takmer bez prevýšenia, takže prechádzku zvládne ktokoľvek. Ak začínate prechádzku na železničnej stanici alebo na veľkom parkovisku, tak vám táto prechádzka zaberie (ak do nej zahrniete aj jazierka lásky) necelé 2 hodinky.

Tvorba webstránok

info

Dĺžka trasy: 4 km
Prevýšenie: 87 m
Celkový čas: 1:18 h
Náročnosť: ľahká
Reťaze: nie
Obdobie: celoročne
Mapa: https://en.mapy.cz/s/lavetahave

Štrbské pleso, Vysoké Tatry

Štrbské pleso, Vysoké Tatry

16. Prechádzka po Tatranskej Lomnici do Starej Lesnej

Nikdy by som nebol povedal, že aj v takej Tatranskej Lomnici sa dá pekne poprechádzať. Až kým sme to neskúsili pred pár rokmi. Strávili sme tu celý víkend a ani sme nemuseli odtiaľ nos vystrčiť. 🙂

Pekný park v centre, pohodová prechádzka so srnkami na sídlisko, k tomu prechádzka po botanickej záhrade (od mája až do konca septembra), múzeum TANAPu, prechádzka okolo jazierka, k lanovkám a potom kľudne až do Starej Lesnej… Ak túto prechádzku začnete na stanici v Tatranskej Lomnici a skončíte v Starej Lesnej úplne ľahko ju môžte natiahnuť aj na celý deň.

info

Dĺžka trasy: 7 km
Prevýšenie: ↗ 46m ↘ 167m
Celkový čas: 2:00 h
Náročnosť: ľahká
Reťaze: nie
Obdobie: celoročne
Mapa: https://en.mapy.cz/s/magezuhumo

Tatranská Lomnica, Vysoké Tatry

Tatranská Lomnica, Vysoké Tatry

17. Monkovou dolinou do Tatranskej Kotliny

Naša obľúbená Monkova dolina v tomto zozname chýbať nemôže. Možností na ľahkú turistiku tu je viacero, čo tak ju začať hore nad Ždiarom pri lyžiarskom stredisku Strednica (stojí tu autobus, ale je tu aj parkovisko) a odtiaľ sa pustiť dole najprv po zelenej značke cez Monkovú dolinu a potom po cyklo chodníku cez pekný lesíček až do Tatranskej Kotliny…

Táto trasa je dlhá 11.6 km, čo už sa môže zdať byť dosť veľa, ale je to veľmi jednoduchá trasa, ktorú môžte skrátiť a ukončiť na viacerých miestach (Ždiar Tatra alebo Ždiar dolná škola). Po ceste sa môžte zastaviť v Hoteli Magura, kde varia veľmi chutne a stále za prijateľné ceny.

info

Dĺžka trasy: 11,6 km
Prevýšenie: ↗ 98m ↘ 352m
Celkový čas: 3:20 h
Náročnosť: ľahká
Reťaze: nie
Obdobie: celoročne, aj na bicykli, s kočiarom…
Mapa: https://en.mapy.cz/s/huvotobobu

Monkova dolina, Belianske Tatry

Monkova dolina, Belianske Tatry

18. Ľahká turistika cez Hrebienok k Obrovskému vodopádu a späť

Už trošku náročnejšia ale stále zaradená medzi ľahké Vysoko Tatranské trasy je tradičná trasa na Hrebienok. Vhodná aj pre deti, či slabších turistov. Začínate na železničnej stanici v Starom Smokovci a po zelenej značke výjdete na Hrebienok popri pozemnej lanovke.

Určite tu nekounčte túru, ale pokračujte ďalej dole kopcom po zelenej značke okolo Bilíkovej chaty (kde majú, okrem iného, výbornú fazuľovú polievku) až k Studenému potoku, ktorý na svojej ceste vytvára viacero vodopádov. Dlhý vodopád tu uvidíte ako prvý, potom prejdete okolo Vodopádov studeného potoka a Rainerovej chaty až k Obrovskému vodopádu. Tu sa môžte otočiť a po červenej značke sa vrátiť na Hrebienok a potom okolo kupoly a medveďov neznačenou cestou dole do Starého Smokovca!

info

Dĺžka trasy: 9,4 km
Prevýšenie: ↗ 477 m ↘ 477 m
Celkový čas: 3:35 h
Náročnosť: ľahká
Reťaze: nie
Obdobie: celoročne, časť aj na bicykli, s kočiarom, v zime odporúčam mačky…
Mapa: https://en.mapy.cz/s/betacoravo

Obrovský vodopád, Vysoké Tatry, Slovensko

Obrovský vodopád, Vysoké Tatry, Slovensko

19. Turistika na Popradské pleso po asfaltke

Ďaľšou z ľahších túr, ktoré sme absolvovali aj s kočiarom je túra na Popradské pleso zo železničnej stanice Popradské pleso (je tu aj veľké platené parkovisko). Trasa vedie celú cestu po veľmi dobrej asfaltke, vhodnej pre kočiare a bicykle.

Zo začiatku je pomerne veľké prevýšenie na krátkom úseku ale to sa neskôr zníži. Na Popradskom plese je Horský hotel Popradské pleso, kde môžem odporučiť strapačky s kyslou kapustou a slaninkou. Ak ste prišli bez kočiara alebo bicykla, môžte sa prejsť ešte okolo Popradského plesa k symbolickému cintorínu a potom späť dole po asfaltke, alebo po červenej značke a kamennej ceste na Štrbské pleso.

info

Dĺžka trasy: 10,1 km
Prevýšenie: ↗ 410 m ↘ 331 m
Celkový čas: 3:49 h
Náročnosť: ľahká
Reťaze: nie
Obdobie: celoročne, časť aj na bicykli, s kočiarom, v zime odporúčam mačky…
Mapa: https://en.mapy.cz/s/jeguvegana

Popradské pleso, Vysoké Tatry, Slovensko

Popradské pleso, Vysoké Tatry, Slovensko

20. Rainerova útulňa a Betlehém zo snehu z Tatranskej Lesnej a späť

Rainerova útulňa nie je len taká obyčajná horská chata… Je to miesto, kde sa musí zastaviť každý! Stojí tu už od roku 1865 a prešla rôznymi fázami života, aj lepšími, aj horšími, aby v roku 1980 upadla do zabudnutia.

Po 17 rokoch sa jej však našťastie ujal kežmarský stredoškolský učiteľ PhDr. Peter Petras a stal sa tak navždy Tatranskou legendou! Rainerovu útulňu nesmiete minúť, najmä nie v zime, kedy tu pán Petras každý rok stavia zo snehu Betlehém, horského nosiča a tento rok aj svoju podobizeň. Dostať sa sem viete rôznymi chodníčkami a aj jedným pomerne málo využívaným – z Tatranskej Lesnej. Od Rainerovej útulne to je už len kúsok k Obrovskému vodopádu, ale dá sa pokračovať na Téryho chatu, Zbojnícku chatu, Zamkovského chatu, a po Tatranskej magistrále na Skalnaté pleso.

info

Dĺžka trasy: 10 km
Prevýšenie: ↗ 430 m ↘ 445 m
Celkový čas: 3:40 h
Náročnosť: ľahká
Reťaze: nie
Obdobie: celoročne, v zime odporúčam mačky…
Mapa: https://en.mapy.cz/s/mahovubava

Rainerova útulňa, Vysoké Tatry

Rainerova útulňa, Vysoké Tatry

Turistika Vysoké Tatry: špecialitky

21. Tatranská magistrála 83km, 3-4 dni

Určite ste už počuli o Tatranskej magistrále… V každej mape z Vysokých Tatier ju nájdete. Nejaké časti som z nej prešiel už aj ja, ale čo tak ju prejsť celú? Tatranská magistrála má 72km a bola vytvorená v 30tych rokoch 20. storočia. Podľa wikipedie je vhodné si túru rozdeliť na 3-4 dni.

Trasa začína nad Liptovským Mikulášom v Západných Tatrách, prechádza popod Tatry až po Štrbské pleso a až tu začína naberať na prevýšení. Zo Štrbského plesa pokračuje cez Popradské pleso na Ostrvu, ďalej cez Batizovské a Velické pleso na Hrebienok a odtiaľ cez Skalnaté pleso, Veľkú Svišťovku, Zelené pleso až do Belianskych Tatier k Veľkému Bielemu plesu. Tu Tatranská magistrála končí.

Ale vy nie, musíte pokračovať ďalej, pretože tu sa prespať nedá. Túru teda ukončíte až v Tatranskej Kotline na autobusovej zastávke… Ak teda vezmeme do úvahy, že na začiatok trasy sa tiež musíte nejako dostať, tak takáto trasa bude mať dĺžku 83km a zaberie 30 hodín. Výhodou je, že túto mega túru je možné ukončiť na viacerých miestach (ak by ste nevládali so silami, alebo s otlakmi…)

info

Dĺžka trasy: 83 km
Prevýšenie: ↗ 3247 m ↘ 3168 m
Celkový čas: 30:00 h
Náročnosť: vysoká
Reťaze: áno, niekoľko krát
Obdobie: celú iba v hlavnej turistickej sezóne, časť aj na bicykli
Mapa: https://en.mapy.cz/s/fekomuluzu

Tu je veľká časť Tatranskej magistrály z Hrebienka na Veľké Biele pleso:

22. Starý Smokovec – Téryho chata – Priečne sedlo – Zbojnícka chata – Prielom – Východná Vysoká – Sliezsky dom – Starý Smokovec

Tak toto je špecialitka, ktorú viem, že pár ľudí dalo za 9 hodín… Ja som ju dal za 12 hodín. Táto túra je nádherná, prejdete Malou Studenou dolinou, Veľkou Studenou dolinou, cez Bielovodskú dolinu až do Velickej doliny. Občerstviť sa môžte na Zamkovského chate, Téryho chate, Zbojníckej chate a tiež na Sliezskom dome či Hrebienku. Cestou uvidíte množstvo plies a užijete si krásnych výhľadov a zacvičíte si na reťaziach Priečneho sedla a sedla Prielom. No a vystúpite aj na vrchol Východná Vysoká 🙂 Dobrý plán, nie?

Trasa sa ale dá akokoľvek upravovať. Na Zbojníckej chate sa môžte rozhodnúť nepokračovať na sedlo Prielom, alebo na Poľskom hrebeni sa rozhodnete nevystúpiť na vrch Východná Vysoká…

Podľa mapy.cz má táto trasa 26,9km a prevýšenie 1728m, ktoré by ste mali zvládnuť za 12:14 hodín… Je to veľká výzva, len pre najzdatnejších turistov! Po ceste vás čaká niekoľko extrémnych úsekov, prvý je Veľký a Malý hang pred Téryho chatou, druhým je Priečne sedlo s 200m dlhou reťazou a potom výstup na sedlo Prielom a ešte Východná Vysoká.

info

Dĺžka trasy: 26,9 km
Prevýšenie: ↗ 1728 m ↘ 1728 m
Celkový čas: 12:14 h
Náročnosť: vysoká
Reťaze: áno, niekoľko krát
Obdobie: celú iba v hlavnej turistickej sezóne, prespať môžte na Zbojníckej chate
Mapa: https://sk.mapy.cz/s/pajarazole

Tvorba webstránok

Julius Szabo

Tak som sa po čase (8 rokov) vrátil s5 na Slovensko a pre moju lepšiu orientáciu v teréne som si vytvoril túto stránku. Snáď pomôže aj vám lepšie sa zorientovať. Ak chcete viac tipov, mám aj web govisity.com ;)

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *