Site icon Tip Na Trip

Ľadový Expres 2020 – 19 tipov kam na výlet – UNESCO, ľad, turistika, unikátna príroda

Ľadový expres

Ľadový expres 2020 – vláčik, ktorý vás privedie do raja za UNESCOm, ľadom a unikátnou prírodou! Oficiálna turistická agentúra pre rozvoj turistického ruchu v Košickom kraji Košice region turizmus prišla v lete 2018 s novinkou – vybavila nám priame vlakové spojenie Košíc s južnou stranou Slovenského raja, a to s ich najkrajšími miestami – Dedinky, Stratená, Dobšinská ľadová jaskyňa.

Ľadový Expres, ako sa vláčik volá, premával potom aj v zime a bude premávať aj toto leto (2020) každú sobotu počas júla! Odvezie vás do ľadového kráľovstva a späť za 12,-EUR/dospelý alebo 9,-EUR/dieťa/seniori nad 62rokov/študenti, prípadne za 33,-EUR/rodina. Vláčik štartuje v Košiciach vždy ráno o 7:55 a môžte doň nastúpiť, resp. vystúpiť kdekoľvek po ceste – vo všetkých staniciach: Košice – Kysak – Margecany – Gelnica – Nálepkovo – Mlynky – Dedinky – Stratená – Dobšinská ľadová jaskyňa – Telgárt, penzión a opačne.

Stanice Ľadového expresu 2020

Prípoj k ľadovému expresu 2020

Tohtoročný Ľadový Expres nekončí v Dobšinskej ľadovej jaskyni, ale pokračuje ďalej do Telgártu, takže prechádza aj Telgártskou sľučkou a Chmarošským viaduktom a rozširuje tak ďalej možnosti turistiky!!! 🙂

Ľadový expres ide cez najkrajšiu železničnú trať na Slovensku!

Východniari tak majú možnosť vychutnať si najkrajšiu železničnú trať na Slovensku bez prestupu a bez skorého ranného vstávania! Jediný pravidelný možný vlak do tejto nádhernej časti Košického kraja totiž odchádza z Košíc už o 6:07 (s prestupom v Margecanoch).

Ďalší vlak odchádza z Košíc až o 14:07, a do jaskyne pricházda niečo po 16tej hodine. To už sa jaskyňa práve zatvára (16:00 posledný vstup – také slovenské…).

Našťastie je tu chytrý nápad – Ľadový expres! 🙂

Ľadový expres, vlak v Stratenej

Cena, kde a jak kúpiť lístky?

Ľadový expres

Dospelý spiatočný: 12,-EUR
Spiatočný Deti od 3-18 rokov, ZŤP, nad 62 rokov: 9,-EUR

Pre porovnanie cien pravidelných vlakov Železničnej spoločnosti Slovensko

Dospelý: 5,58 EUR
Dieťa/žiak/študent: 0,-EUR
Iba s prestupom v Margecanoch!

Ľadový Expres je teda o niečo drahší ale zas máte miesto na sedenie a priame spojenie z Košíc. Preto nie je dôvod ďalej váhať! Čo najskôr navštívte Regionálny informačný bod na Hlavnej ulici 48 v Košiciach a kúpte si lístky na niektorú z júlových sobôt (kľudne aj na všetky :)).

Alebo si ich môžte kúpiť aj cez internet na stránke https://vylety.kosiceregion.com/ladovy-expres-leto-2020/. Tu si zvoľte jeden z termínov, vyberte počet lístkov a v ďalšom kroku nastavte požadované zľavy na deti/ZŤP a podobne.

Ľadový expres 2020

Kam na výlet s Ľadovým expresom 2020?

Čo stihnete až pristanete Ľadovým expresom v južnej časti Slovenského raja? Okrem Dobšinskej ľadovej jaskyne, ktorá je najnavštevovanejšou atrakciou Slovenského raja môžte navštíviť aj iné časti tohto národného parku! A že sú všetky nádherné a nie je ich málo to vám už musí byť jasné z nášho predchádzajúceho článku o Slovenskom raji a jeho TOP 21 miestach, ktoré sa tu oplatí navštíviť!

My sme Ľadový expres vyskúšali hneď v prvom termíne, t.j. 7.7.2018 a musím uznať, že neviem, či by som vedel naplánovať krajšiu sobotu! Najprv sme boli trochu na vážkach, či sa pri jaskyni nebudeme 6 hodín nudiť, predsalen prehliadka jaskyne trvá podľa správy jaskýň iba 30 minút, ale nakoniec nám aj tých 6 hodín do odchodu spiatočného vlaku (vlak odchádza z Telgártu o 15:53) bolo málo… A kľudne by sme tam vydržali aj ďalších 6. ?

Kam ďalej až vystúpite z vlaku v Dobšinskej ľadovej jaskyni?

1. Dobšinská ľadová jaskyňa

Naj cieľom nášho prvého výletu Ľadovým expresom (pre úspech plánujeme ísť ešte aspoň raz) bola samozrejme Dobšinská ľadová jaskyňa! Trochu sme sa báli toho množstva ľudí, ktoré s nami mierilo k jaskyni, našťastie sa Správa jaskýň už naučila reagovať pružne a okrem vstupov uvedených na ich stránke (raz za hodinu) pridala ďalšie mimoriadne vstupy! A to nielen v Slovenčine ale aj v iných jazykoch (Maďarčina, Polština). Takže sa to nakoniec celkom pekne rozdelilo.

Jaskyňa nás nesklamala! Neviem, či sa, tak ako ľadovce v Antarktíde, Himalájach alebo v Alpách, aj tu topí ľad, ale prišlo mi, že je tu ľadu stále riadne veľa, minimálne toľko ako som si pamätal z mojej poslednej návštevy, spred 30 rokov… ?

Dobšinská ľadová jaskyňa, Ľadový expres – 1

Ľadový tunel, rôzne ľadové útvary, stĺpy, sneh ako v zime… Už len preskočiť zábradlie a spustiť sa na zadku niekam do stredu zeme! 🙂 A tá zima! Ako v rozprávke! Niet divu, že sem chodí toľko ľudí a je neuveriteľné, že je to tak blízko – u nás! ?

Prehliadka nakoniec netrvala 30 minút ako mala, ale 40, takže sme si zimy užili dosýta! Je dobré sa dobre obliecť, teplota v jaskyni sa drží pod nulou!

Dobšinská ľadová jaskyňa, Ľadový expres – 4

Pár zaujímavostí o Dobšinskej ľadovej jaskyni, ktoré by vás mohli zaujímať 🙂

  • Národná prírodná pamiatka a od roku 2000 aj prírodným dedičstvom UNESCO
  • Je jednou z najvýznamnejších ľadových jaskýň na svete
  • Je jednou z prvých elektricky osvetlených jaskýň na svete (od r.1887)
  • Je jedným z najvýznamnejších zimovýsk netopierov (12 druhov) v strednej Európe
  • Objem ľadu 110 100 m3
  • Dosahuje dĺžku 1491 m, z toho sprístupnených je 515 m
  • Teplota v zaľadnených častiach sa drží celý rok pod nulou, len v auguste sa v niektorých miestach dvíha na +0,2 °C
  • Je unikátna vzhľadom na nadmorskú výšku – všetky známe Európske jaskyne majú zaľadnené časti vo vyšších nadmorských výškach.
  • Do 50tych rokov 20. storočia v nej prevádzkovali verejné korčuľovanie

Dobšinská ľadová jaskyňa, Ľadový expres – 3

Dobšinská ľadová jaskyňa, Ľadový expres – 2

Dobšinská ľadová jaskyňa, Ľadový expres – 5

2. Náučný chodník Mokrade Hnilca

Ešte predtým než sa dostanete k Dobšinskej ľadovej jaskyni, sa môžte prejsť od stanice Dobšinská ľadová jaskyňa až k parkovisku pri jaskyni náučným chodníkom Mokrade Hnilca! Nie je dlhý, má len nejakých 500 metrov, ale za to vás o tejto časti veľa naučí 10 tabúľ s množstvom informácií o rieke Hnilec, mokradiach a rašeliniskách, vtákoch, motýľoch, lužných lesoch, kvetoch a rastlinkách…

Nakoniec zistíte, že 500 metrov sa dá ísť aj hodinu. Okrem tabúľ vás na každom kroku bude samozrejme sprevádzať nádherná príroda Slovenského raja, kopce a tiež nejaké kravičky…

Náučný chodník Mokrade Hnilca, Dobšinská ľadová jaskyňa

3. Káva a pivo v bufete pri parkovisku

Tu si isto dáte kávu, alebo pivko (ceny sú normálne), môžte tak využiť WeCko zdarma, za ktoré sa inak platí 50 centov. Je tu aj informačné centrum s mapami, knihami a prospektami a niekoľko stánkov so suvenírmi. Ak máte deti, je postarané o ďalšiu hodinku.

Bufet Rocinante, Dobšinská ľadová jaskyňa, Ľadový expres

Suveníry, Dobšinská ľadová jaskyňa, Ľadový expres

4. Cesta lesom k Dobšinskej ľadovej jaskyni

Od parkoviska až k jaskyni vedie modro značený turistický chodník a hoci je to k jaskyni len necelých 900 metrov a podľa mapy trvá 30 minút, dobre sa tu zapotíte, prevýšenie je tu 130 metrov (našťastie je cestou množstvo lavičiek na oddych).

Lesík je krásny, po ceste môžte zísť aj k malému vodopádiku (treba dobre počúvať, inak ho miniete). Aj na tomto chodníku je niekoľko informačných tabúľ o jaskyniach, Slovenskom raji, roklinách… Ani tu teda nie je problém stráviť hodinku.

Minivodopádik pri ceste k Dobšinskej ľadovej jaskyni, Ľadový expres


5. Do Stratenej alebo Dediniek po modrej značke

Ak ste už vyšli z jaskyne a nechcete sa vracať späť k parkovisku, môžte pokračovať ďalej po modrej značke, ktorá vedie do Stratenej. Tento turistický chodník je 5km dlhý a časovo by vám nemal zabrať viac než 2 hodiny.

V Stratenej sa dá dobre najesť (aj za dobré ceny) v Penzióne Šafran a ak ešte budete mať nejaký ten čas navyše, môžte sa prejsť k Stratenskému kaňonu alebo k Stratenskej píle. Zo Stratenej odchádza Ľadový expres o 16:31!

Ak toho chcete za deň stihnúť v Slovenskom raji ešte viac, kúpte si na Ľadový expres iba jednosmerné lístky z Košíc. Zo Stratenej tak môžte v pohode prejsť až na Dedinky (cez Stratenskú pílu) a tu nastúpiť na iný spoj (ďalšie vlaky ZSSK odchádzajú o 18:05 alebo 19:43 – ale už to bude s prestupom v Margecanoch).

Turistická mapa: https://en.mapy.cz/s/2PkcL

Stratenská píla, Ľadový expres

6. Jazda na koníkoch

Až výjdete z jaskyne (a nebudete pokračovať do Stratenej), môžte sa vrátiť späť k parkovisku. Na nás tu čakal koník, ktorý s nami urobil jedno veľké kolečko za 2,-EUR. Dozvedeli sme sa, že koník pochádza z Farmy na Samelovej lúke vzdialenej od parkoviska iba 500 metrov!

A že na farme je možné vidieť ďalšie koníky, kozičky, ovečky, kačky, husy, kury, či prasiatka. Môžte sa tu po predošlej objednávke povoziť na koníkoch za 8,-EUR/30 min. alebo 15,-EUR/hodina (2020). Takže už viete kde sa dá stráviť zvyšok voľného času až do odchodu vlaku? ?

Jazda na koníkoch, Dobšinská ľadová jaskyňa, Ľadový expres

7. Obed v Dobšinskej ľadovej jaskyni

Nuž, tu sme trochu narazili na slovenskú klasiku, ale netreba to hneď odpisovať! Chybu sme spravili my, keď sme sa rozhodli ísť jesť vtedy keď aj všetci ostatní. Restaurant Dobšinská ľadová jaskyňa priamo na parkovisku bola plná, takže sme niekoľko (cca 10) minút čakali na jedálny lístok.

Keď nám nakoniec jedálny lístok priniesli, chceli sme si z jeho prvej strany vybrať dve polievky, tie ale v ten deň nevarili, tak aspoň segedínsky guláš, ktorý bol tiež v ponuke, nevarili ani ten… Nakoniec nám brigádnička-čašníčka povedala, čo vlastne majú tak sme si to objednali (2x vývar, 1x držková, 1x čisté hranolky, 1x syr s hranolkami, 1x prírodné kuracie s ryžou a hranolkami).

Polievky aj pivo prišli celkom včas a boli výborné. Držková s chlebom bola riadne veľká aj hustá! Až som začal pochybovať, či ten syr s hranolkami ešte zvládnem. Akurátže z druhého chodu sa k nám už dostali iba kuracie prsia s ryžou a hranolkami.

Tajne sme dúfali, že nám prinesú aj syr a 2x hranolky, ale keď sme sa ich po ďalšej pol hodinke nedočkali, a videli sme ako čašníčka nosí maximálne po 2 jedlá pre plnú reštauráciu, vzdali sme to a šli sme radšej zaplatiť. Podobné veci sa nám na Slovensku stávajú pravidelne, preto už nie sme vôbec prekvapení. Našťastie pivo, polievky aj kuracie boli výborné, takže ak tam natrafíte na menej ľudí, bude to určite fajn! 🙂

Držková polievka, Reštaurácia Dobšinská ľadová jaskyňa, Ľadový expres

8. Vyhliadka na Dobšinskú ľadovú jaskyňu

Do odchodu vlaku nám už ostalo len niečo cez hodinku, tak sme sa z parkoviska vybrali nejakou cestou odkiaľ práve vyšlo auto, za železničnú trať. A našli sme peknú cestičku, pekné chalúpky a nakoniec nádherný výhľad na Dobšinskú ľadovú jaskyňu a okolité kopce aj s parádnym posedením!

Odtiaľ už len vyšlapanou skratkou k stanici – okolo kravičiek, ktorým sa páčili červené tričká a na chvíľu ešte k Farme na Samelovej lúke rozlúčiť sa s koníkmi. Mapa: https://en.mapy.cz/s/2Plt9

Nádherná vyhliadka s prístreškom, Dobšinská ľadová jaskyňa, Ľadový expres

9. Túra na výhľadový vrch Borovniak (1272m) a Strmú prť (1198m)

Ak ste už absolvovali body 1-8 alebo som vás na nich nenalákal, je tu ešte veľa iných možností ako stráviť deň v raji! Jednou z nich je túra na vyhliadkový vrch Borovniak, ktorý je v nadmorskej výške 1272m.

Ešte stále vystupujeme z vlaku v Dobšinskej ľadovej jaskyni! Od parkoviska (ku ktorému sa dostanete cez Náučný chodník Mokrade Hnilca) sem vedie najprv žltá a potom červená turistická značka (červená je známa aj ako cesta SNP, alebo pod označením E8 vedie naprieč celou Európou z Turecka až do Írska ak by si ju niekto chcel vyskúšať celú :))). Cestou späť ešte odbočte k ďalšiemu výhľadu nazvanom Strmá prť (1198m).

Táto trasa tam aj späť meria 14.6 km a podľa mapy.cz zaberie 5:13 hodín. Teoreticky by ste ešte mali stihnúť spiatočný Ľadový expres. Ak nie, tak potom ďalšie vlaky z Dobšinskej ľadovej jaskyni vyrážajú 17:55 a 19:33. Lístky zakúpené na Ľadový expres ale neplatia na ostatných linkách!

Mapa verzia 1: https://en.mapy.cz/s/2Ppoy 14.6 km – 5:13 h
Mapa verzia 2: https://en.mapy.cz/s/2Ppp5 20.2 km – 6:34 h

Zatiaľ nemám fotku, toto miesto ešte len čaká na moju návštevu…

Alebo vystúpte z vlaku už v Stratenej

10. Stratenský kaňon a Havrania skala

Ďalšou možnosťou ako stráviť leto v raji je vystúpiť z Ľadového expresu už v dedinke Stratená. Odtiaľ sa môžte vydať napríklad cez Stratenský kaňon až na Havraniu skalu (1153m). Po červenej, žltej a zelenej turistickej značke tak za 3,5 hodiny urobíte 10-kilometrové kolečko s prevýšením 618m. Mapa: https://en.mapy.cz/s/2PlMh

Ak si ale trúfate na viac, kolečko je možné zväčšiť na 15km cez Dobšinskú ľadovú jaskyňu! Mapa: https://en.mapy.cz/s/2PlL0. Teoreticky by ste to mali stihnúť za necelých 6 hodín (bez prehliadky jaskyne), takže aj do odchodu Ľadového expresu.

Stratenský kaňon, Stratená, Ľadový expres

11. Stratená – Dedinky cez Tiesňavy a Voniarky aj s kúpaním

Ďalší víkend si vezmite aj plavky. Tento výlet totiž začína turistikou v Stratenej a končí na Dedinkách, kde sa môžte pokúsiť okúpať v najstudenšej vodnej nádrži na Slovensku – Palcmanskej maši!

Sám som sa tu pár krát pokúšal kúpať a väčšina mojich pokusov skončila buď už hneď na začiatku (po kolená), alebo na pár sekúnd aj kompletka. Ako plavec vodného póla som bol predsalen zvyknutý na inú teplotu… 🙂

Vystúpte teda v Stratenej a nasledujte túto mapku na Dedinky. Túto trasu mám zatiaľ iba v pláne ale mala by byť úplne v pohode: 10.9 km – 3:25 hod. Mapa: https://en.mapy.cz/s/2Pm3k.

Dedinky, Ľadový expres

12. Cez Stratenskú pílu a Malé Zajfy na Geravy aj s jazdením na koni a kúpaním

Ak sa vám kúpanie v Slovenskom raji zapáčilo, môžte si ho zopakovať hneď ďalšiu sobotu. Vystúpte v Stratenej a cez Stratenskú pílu, Malé Zajfy (osobitne chránená časť prírody SR) prídete až na Geravy. Tu sa dá aj zajazdiť na koni, niečo zajesť, schrúpnuť…

A ak chcete, dá sa tu aj dovolenkovať. Je tu totiž horský hotel s unikátnym umiestnením. Až tu prídete nebudete odtiaľ chcieť odísť. Nuž ale ak chcete stihnúť Ľadový expres, neostane vám nič iné iba sa rýchlo pobrať na Dedinky, kde sa ešte môžte okúpať a nastúpiť na stanici na Dedinkách (mapa: https://en.mapy.cz/s/2Pmeo 11.6 km – 4:09 h), alebo ak vám ešte ostane čas a trochu síl, môžte sa vrátiť aj späť do Stratenej (mapa: https://en.mapy.cz/s/2Pmf4 13.6 km – 5:00 h).

Koníky na Geravách v zime, Ľadový expres

Výstup z vlaku na Dedinkách

13. Havrania dolina, Hajdúková lúka, Chotárna dolka

Tento výlet je dlhý 12.7 km a zvládnuť by sa mal dať za 4 hodinky. Z Ľadového expresu vystúpte v stanici Dedinky a po modrej značke prejdete cez Mlynky, Havraniu dolinu až po Chotárnu dolku.

Odtiaľ po červenej značke späť na Dedinky, pizza, kúpanie a ďalší krásny deň v raji je za vami. 🙂 Mapa: https://en.mapy.cz/s/2PmkE. Toto sa dá zvládnuť aj rýchlejšie, a to na bicykli. Zistím, či Ľadový expres vie odniesť aj bicykle.

Schádzame z Mlyniek na Dedinky, Ľadový expres

14. Zejmarská roklina, Geravy s jazdou na koni, Dedinky s kúpaním, Stratenská píla

Jediná roklina v južnej časti Slovenského raja (ale nie menej pekná) je Zejmarská roklina. Aj tú môžte absolvovať vďaka Ľadovému expresu. Vystúpte na stanici Dedinky a cez priehradu sledujte zelenú turistickú značku až po hotel na Dedinkách.

Tu odbočte na červenú smerom na Biele vody. Tu na vás už bude čakať nádherná roklina aj s vodopádikom a jedným rebríkom, ktorý hravo zvládnu aj deti (s istením rodičov, samozrejme). Klasika jazdenie na koňoch na Geravách, pivko, šlofíček a späť na Dedinky po zelenej. Po kúpaní (isto nebude trvať dlho) môžte pokračovať do Stratenej cez Stratenskú pílu (mapa: https://en.mapy.cz/s/2Pmrv 10.4 km – 3:54 h) alebo sa vrátiť na stanicu na Dedinkách (mapa: https://en.mapy.cz/s/2Pmsa 8 km – 2:55 h).

Zejmarská roklina, Dedinky, Ľadový expres

15. Člnkovanie a kúpanie sa na Dedinkách

Nemusíte mrznúť v jaskyni ani sa furt trepať na kopce, po roklinách, či lesných chodníčkoch. Príďte si do raja len tak poležať, povegetiť, chytiť bronz, zbaliť kočky… Vyskúšajte si pravý mráz v nádrži Palcmanskej maši (30 minútový mráz v jaskyni je nič oproti pol minúte kúpania v maši!!!).

Dajte si tu dobrý obed (čo sa pamätám tak v Hoteli Priehrada varili vždy dobre), nadýchajte sa čerstvého vzduchu! Požičajte si čln alebo vodný bicykel. Vyrazte si do raja len tak! Po takomto wellnesse budete spať ako dudek! 🙂

Člnkovanie na Dedinkách, Ľadový expres

16. Na Kláštorisko do Letanoviec

Takže… Tipov na výlety po južnej strane Slovenského raja by tu už bolo akurát tak dosť, určite si niektorý z nich vyberiete! Ani zďaleka som však nevyčerpal všetky možnosti, na 300km turistických chodníkov v Slovenskom raji ich tu určite bude nekonečne veľa! Výlety môžte podľa uváženia rôzne kombinovať a ak už prejdete na juhu všetko, čo tak prejsť na severnú časť Slovenského raja? Prečo nie?!

Napríklad cez také Kláštorisko by to mohlo byť aj celkom zaujímavé! Na vlak do Letanoviec, cez Klauzy a Prielom Hornádu… (mapa: https://en.mapy.cz/s/2Pnyr 20.1 km – 6:58 h). Už len keď si tú trasu predstavím, už by som sa najradšej obul a vyrazil. 🙂

Prielom Hornádu, Ľadový expres

Výstup z vlaku v Telgárte

Ľadový expres 2020 nekončí v stanici Dobšinská ľadová jaskyňa, ale pokračuje ešte ďalej do Telgártu. Vďaka tomu máme viac možností na turistiku, a okrem Slovenského raja sa vieme dostať ľahko aj do Nízkych Tatier!

17. Túra na Kráľovu hoľu

To, že na Kráľovej holi stojí strom zelený vieme všetci veľmi dobre, ale či je to naozaj tak… o tom sa musí ísť presvedčiť každý sám. No a tí, ktorí vystúpia až v Telgárte, majú tak jedinečnú možnosť vyraziť na jeden z našich najznámejších a najviac ospevovaných kopcov – Kráľovu hoľu. Tu zabijete 4 muchy jednou ranou, pretože sa Ľadovým expresom presuniete cez Slovenský raj, výjdete na horu Nízkych Tatier a odtiaľ je nádherný výhľad na Vysoké Tatry a Muránsku planinu!

Podľa mapy.cz je to však cca 6 hodinová túra (5:52). Ak chcete stihnúť spiatočný Ľadový expres (odchádza 15:53), musíte ju dať za 5 hodín! Alebo sa môžte vrátiť ďalším (posledným) vlakom z Telgártu, ktorý odchádza 17:42 do Košíc.

Kráľova hoľa z Bukovca (SNV)

18. Hrebeňovka Nízkych Tatier

Ak ste sa rozhodli nevracať sa už späť do Košíc, je tu ešte jedna možnosť – špecialitka z Telgártu. Práve na Kráľovej holi totiž začína Hrebeňovka Nízkych Tatier, takže Ľadový expres je vhodný aj pre väčších turistov!

Veľa som o nej počul a všetkým čo o nej rozprávali, úprimne závidel… Trasa má cca 100km, končí v Donovaloch a dá sa zvládnuť za 4 dni (vraj aj za menej). Mapa: https://en.mapy.cz/s/3uA35. Myslím, že je čas prestať závidieť a len sa rozhodnúť ju prejsť!

Hrebeňovka Nízkych Tatier niekde medzi Ďumbierom a Chopkom

19. Telgártska slučka

Telgártský tunel, Telgártský viadukt a Chmarošský viadukt sú určite jednými z naj stavieb na Slovensku a ak ste viac na technické pamiatky než na vysokohorskú turistiku, prejdite sa z Telgártu sem!

Je to veľmi obľúbené miesto fotografov, ale je lepšie si počkať až po nich pôjde Ľadový expres. 🙂 Táto trať bola ukončená a spustená do prevádzky v roku 1936, odvtedy nám všetkým pekne slúži a veľa turistov sem príde aj kvôli týmto technickým pamiatkam. Mapa: https://en.mapy.cz/s/3uA73

Chmarošský viadukt – Ľadový expres 2019 by LubosHouska / pixabay

A tak by sme mohli pokračovať ďalej a ďalej… Ľadový expres 2020 je tu a ponúka niečo pre každého! Takže nasedat, jede se na rodinný výlet!

Kam inam ešte na výlet?

Ďalšie tipy na výlety po Slovenskom raji: Slovenský raj – 21 miest, ktoré musíte navštíviť – Kam na výlet, tipy, turistické trasy, mapy

Viac o UNESCO miestach na Slovensku: Slovensko a jeho 30 UNESCO miest, ktoré musíte navštíviť!

Viac o nádherných miestach na Východnom Slovensku: 165 tipov na najkrajšie miesta Východného Slovenska!

Exit mobile version