Kam na výlet – Východné Slovensko! 130 tipov na najkrajšie miesta Východného Slovenska!

Šikľavá skala, Východné Slovensko

Kam na výlet – Východné Slovensko! 130 tipov na najkrajšie miesta Východného Slovenska! Niet krajšej časti Slovenska ako jeho východnej. 🙂 Nie náhodou je práve tá časť domovom piatich národných parkov, najvyššieho vrcholu Slovenska, najnižšieho bodu Slovenska, najväčšieho hradu Slovenska… Nájdete tu aj najkrajšie mestá Slovenska, svetoznáme vína, prvý park tmavej oblohy, či päť zo siedmych slovenských zápisov vo svetovom dedičstve UNESCO – pralesy, drevené kostolíky, jaskyne a ďalšie miesta (Levoča, Spišský hrad a Bardejov).

Za peknými miestami netreba chodiť do zahraničia! Sú aj u nás! A je ich toľko, že aj rok je čo robiť (ale aj dva). A tu je výber len tých najlepších 130 miest, ktoré som vybral a ktoré určite musíte navštíviť na východnom Slovensku!

Kam na výlet Východné Slovensko

1. Vysoké Tatry

Nedá sa tento článok začať iným miestom než tým najlepším čo Slovensko môže ponúknuť. Najmenšie veľhory na svete, Vysoké Tatry, kde nájdete aj najvyšší vrchol Slovenska, má každý z nás na dosah.

A aj napriek tomu, že Tatry stále prichádzajú o ďalšie a ďalšie stromy, že tu len polievka stojí už od 2.50,-EUR a že už nie sú takým pokojným miestom ako si ich pamätám spred 20 rokov, aj tak sú stále najkrajším a najnavštevovanejším miestom na Slovensku! A ak náhodou nemôžete prejsť všetky dostupné miesta v Tatrách tak určite musíte aspoň tie nasledujúce!

Vysoké Tatry, Kam na výlet, Východné Slovensko
Vysoké Tatry, Kam na výlet, Východné Slovensko

2. Štrbské Pleso (1346m)

Ak by sa náhodou našiel niekto kto predsalen v Tatrách ešte nikdy nebol (na vojne v roku 2000 som takých ľudí spoznal), jeho prvé kroky by mali určite viesť na Štrbské Pleso. Panoráma ľadovcového plesa s hotelom Patria a s úžasnými vrcholmi v pozadí patrí medzi najznámejšie nie len u nás ale aj v zahraničí.

Tu sa dá v zime bežkovať, lyžovať a v lete už aj člnkovať a podnikať množstvo túr na tie najkrajšie miesta Vysokých Tatier. Nezabudnite si pozrieť aj jazierka lásky, ktoré sú neďaleko hlavného parkoviska. Je tam kľud, ticho a tiež pekne!

Samozrejme musíte na Štrbské pleso prísť zubačkou. Tá tu bola už koncom 19. storočia, súčasná tu funguje od poslednej rekonštrukcie v roku 1970. Stále spoľahlivé vozidlá nám vtedy vyrobila a dodala švajčiarska firma.

Štrbské pleso, Kam na výlet, Vysoké Tatry, Východné Slovensko
Štrbské pleso, Kam na výlet, Vysoké Tatry, Východné Slovensko

3. Popradské Pleso (1494m)

Samozrejme prvou túrou vo Vysokých Tatrách musí byť túra na Popradské Pleso. Či už zo Štrbského plesa po červenej značke alebo po modrej od zastávky tatranskej električky nazvanej Popradské Pleso. Túto je možné absolvovať aj s detským kočíkom alebo na bicykli, je tu úplne nová asfaltka.

Z Popradského Plesa môžte ďalej pokračovať na ďalšie miesta, ako je Ostrva, Rysy a iné (ale už bez kočíka a bez bicykla 🙂 ).

Popradské Pleso, Vysoké Tatry, Východné Slovensko
Popradské Pleso, Vysoké Tatry, Kam na výlet Východné Slovensko

4. Vodopád Skok

Kto už nejaké prvé túry v Tatrách absolvoval, môže sa vydať na niečo náročnejšie… V Tatrách je veľa vodopádov, ale pre mňa takým najuchvátnejším je vodopád Skok. Uvidíte ho v diaľke už zo Štrbského plesa a ak máte dobrý zoom tak si ho pekne môžte priblížiť.

Ale najlepšie je si k nemu vyšľapať a potom sa naň vyštverať a ďalej pokračovať cez Bystrú lávku späť na Štrbské pleso. Trasa má necelých 15 kilometrov a dá sa zvládnuť za menej než 6 hodín. Kvôli nádhernému vodopádu, plesám a tiež trochu adrenalínu ju odporúčam absolvovať ešte pred Kriváňom.

5. Hrebienok (1285m)

Kto sa nesánkoval z Hrebienka do Starého Smokovca nevie čo znamená užiť si poriadne Vysoké Tatry.

Na Hrebienok sa môžte vyviezť jedinou pozemnou lanovkou na Slovensku, alebo zdarma ľahkou hodinovou prechádzkou, odkiaľ môžte ďalej pokračovať k vodopádom studeného potoka, k Zbojníckej alebo Téryho chate alebo k Sliezskemu domu, prípadne na Skalnaté Pleso, alebo tí najzdatnejší až do Bratislavy!


Pozemná lanovka na Hrebienok, Vysoké Tatry, Kam na výlet Východné Slovensko

6. Tatranský ľadový dóm

Na Hrebienku je už tradične každú zimu nádherný Tatranský ľadový dóm, ktorý si nesmiete nechať újsť spolu s ľadovými sochami! V decembri 2017 sa na ich výrobu použilo 190 ton ľadu v 1440 ľadových blokoch.

Tento rok je ľadový dóm v štýle Barcelonskej baziliky Sagrada Família, takže sa už nemusíte trepať ani do ďalekého Španielska, stačí vyšlapať na náš Hrebienok. Pozor!!! V lete ho tu nenájdete! Ale len od decembra do apríla!

Tatranský ľadový dóm - 2018, Hrebienok, Kam na výlet, Východné Slovensko
Tatranský ľadový dóm – 2018, Hrebienok, Kam na výlet Východné Slovensko

7. Lomnický štít (2634m)

Kto by sa nechcel pozrieť na náš najvyšší vrchol z nášho druhého najvyššieho vrchu? Alebo kľudne aj niekam inam. Odtiaľ je totiž vidieť všade!

Na Lomnický štít je možné dostať sa lanovkou z Tatranskej Lomnice alebo s pomocou horského vodca aj pešo. Predtým než sa s horským vodcom vyštveráte na Gerlachovský štít, mali by ste najprv skúsiť Lomnický štít. Výstup tu nie je tak náročný a aspoň sa tak otestujete.

Vysutá lanovka Skalnaté pleso–Lomnický štít Vysoké Tatry Východné Slovensko
Vysutá lanovka Skalnaté pleso–Lomnický štít, Vysoké Tatry, Kam na výlet Východné Slovensko / Petr Vilgus

8. Kriváň (2495m)

Kriváň je samozrejme najtypickejší slovenský vrchol, na ktorý sa pravidelne usporadúva nejaký hromadný výstup. Vraví sa, že každý Slovák by sa sem mal vyštverať aspoň raz v živote.

Je odtiaľ nádherný výhľad na Tatry, aj celé Slovensko alebo Poľsko a dá sa sem dostať nenáročnou túrou od Troch studničiek alebo zo Štrbského plesa. Ak však chcete vyskúšať nejakú vašu prvú väčšiu túru v Tatrách, Kriváň nedoporučujem! Nechajte si ho na neskôr a začnite radšej tam kde je po ceste viac vodopádov a plies. Napríklad už spomenutý vodopád Skok a Bystrá lávka.

Inak Ja už Slovák som! A ty? 🙂

Cesta na Kriváň, Vysoké Tatry, Východné Slovensko
Cesta na Kriváň, Vysoké Tatry, Kam na výlet Východné Slovensko

9. Rysy (2503m)

Aká naštvaná bola turistická obec Slovenska keď sa tu v roku 2016 nainštalovali kovové stúpačky aby zjednodušili výstup na tento, medzi turistami veľmi obľúbený vrchol.

O to väčšiu šancu však teraz majú aj menej zdatní turisti, ktorí by sa inak na Rysy neodvážili alebo sa pri prvých reťaziach otočili. Sám som tu mal pekné bobky. Na záver od chaty pod Rysmi až hore na vrchol sa ide po štyroch!

Rysy, Vysoké Tatry, Východné Slovensko
Rysy, Vysoké Tatry, Kam na výlet Východné Slovensko / Ján Sokoly

10. Zelené pleso (1551m)

Zelené pleso je považované za úplne najkrajšie a najromantickejšie miesto na Slovensku a je to zároveň jedno z najľahšie dostupných plies v Tatrách. V zime na bežkách, či v lete na bicykloch alebo peši.

Chata pri Zelenom plese je známa aj ako Brnčalova chata a bola tak pomenovaná podľa horolezcu, ktorý zahynul neďaleko pri zostupe z Jastrabieho sedla.

Zelené pleso, Vysoké Tatry, Východné Slovensko
Zelené pleso, Vysoké Tatry, Kam na výlet Východné Slovensko / J a1

11. Jahňací štít (2229m)

Trošku dlhšia túra, ktorá na Zelenom plese ešte len začína… Ale výsledok stojí za to. Z Jahňacieho štítu uvidíte celé Tatry vrátane Belianskych. Uvidíte Zelené pleso zhora a ďalšie menšie plesá po ceste.

A z diaľky aj veľké vodopády – Medený, či Dlhý: https://youtu.be/bAaLrPgmXA8. Počas túry na Jahňací štít som po prvý krát videl kamzíkov.

Jahňací štít, Vysoké Tatry, Východné Slovensko
Pohľad z Jahňacieho štítu na Belianské Tatry, Východné Slovensko

12. Zbojnícka chata (1960m)

Len počas túry na Zbojnícku chatu sa nám zatiaľ podarilo vidieť svište a hoci nás tu zastihla poriadna búrka a dole sme utekali ako o život bol to nezabudnuteľný a krásny zážitok. Určite sa sem musíte vybrať tiež!

Chata je otvorená celoročne a poskytuje aj ubytovanie (tak ako všetky tatranské chaty). Dostanete sa sem z Hrebienka po modrej značke. Obľúbenou trasou je pokračovanie ďalej na Téryho chatu cez Priečne sedlo s návratom späť na Hrebienok. Viac info o Zbojníckej chate: zbojnickachata.sk

Zbojnícka chata, Vysoké Tatry, Východné Slovensko
Zbojnícka chata, Vysoké Tatry, Východné Slovensko / Jerzy Opioła

13. Belianske Tatry

Ani Belianske Tatry by ste určite nemali obísť. Tu, okrem toho, že uvidíte tatranské vrcholy v plnej kráse, máte možnosť si vychutnať aj dedinskú atmosféru so všetkým čo k nej patrí.

Kravičky, kozičky, ovečky, dreveničky, detské ihriská, lyžiarske svahy a veľa možností pre bicykle alebo prechádzky… Tu sa určite bude páčiť nielen vám ale aj vašim deťom! A navyše tu to nebude turistami tak preľudnené ako na druhej strane Tatier.

Belianske Tatry, Východné Slovensko
Belianske Tatry, Kam na výlet Východné Slovensko

14. Ždiar

Samozrejme centrom Belianskych Tatier je Ždiar. Tu môžem jednoznačne doporučiť Hotel Magura, ktorý sa nachádza v Monkovej doline. Normálne ceny (tu budete polievku za 2,50,- hľadať márne), chutné jedlá, obrovská lúka pred hotelom s ihriskom, parádny výhľad na Ždiarsku vidlu a hotel umiestnený na jednom z najunikátnejších miest na Slovensku.

V okolí Ždiaru je množstvo asfaltových chodníkov vhodných aj pre kočiare, takže ak máte malé deti, tu budete mať kam ísť. Navštívte aj Múzeum Ždiarsky dom a porovnajte dnešný Ždiar s tým akým bol kedysi.

Ždiarska vidla, Belianske Tatry, Východné Slovensko
Ždiarska vidla, Belianske Tatry, Kam na výlet Východné Slovensko

15. Chodník korunami stromov Bachledka

Asi najnovšou atrakciou na Slovensku je nedávno otvorený chodník korunami stromov Bachledka, ktorú nájdete neďaleko Ždiaru – v Bachledovej doline. Odkedy je tento – na Slovensku veru unikátny – chodník otvorený, Belianske Tatry zažívajú nevídané zápchy na cestách. Preto sa sem radšej vyberte ešte mimo víkendu. Priamo v Bachledovej doline môžte aj prenocovať a byť ráno na chodníku medzi prvými!

K chodníku sa môžte vyviezť lanovkou, alebo pešo, len to bude trošku dlhšie trvať. V lete sme sem vyšli aj s kočiarom (ale to tu ešte chodník nestál). Súčasťou chodníka je aj vyhliadková veža, z ktorej sa budete môcť spustiť až dole parádnym tobogánom (zatiaľ v príprave).

Chodník korunami stromov Bachledka, Východné Slovensko
Chodník korunami stromov Bachledka, Východné Slovensko / foto chodnikkorunamistromov.sk

16. Belianska jaskyňa

Zlé počasie v Tatrách by vás nemalo odradiť od turistiky, ale ak vás v Tatrách pristihne taký celý týždeň a už máte všetko pekne premočené, je dobré vedieť o nejakých alternatívnych výletoch.

A jedným z nich je návšteva v Belianskej jaskyni. Nájdete ju v Tatranskej Kotline, priamo v dedine. Ale dá sa sem dostať po turistickom chodníku aj z Tatranskej Lomnice cez chatu Plesnivec. Ako všetky jaskyne na Slovensku aj táto je nádherná. A kľudne nečakajte kým začne pršať, je totiž otvorená aj keď je vonku pekne!

Cenník pre rok 2017: 8,-EUR/dospelý, 4,-EUR/deti 6-15r, 10,-EUR/foto a video. Prehliadka trvá 70 minút a v jaskyni je okolo 5-6°C.

Belianska jaskyňa Východné Slovensko
Belianska jaskyňa, Kam na výlet Východné Slovensko / Rafał Kozubek

Nebojte sa, to nie je koniec! Ale začiatok!!!
Kliknite sem na ďalšie tipy na východnom Slovensku!!! >>>

Center map
Traffic
Bicycling
Transit

Stránka 1 z 812345...Posledná »

Julius Szabo

Tak som sa po čase (8 rokov) vrátil s5 na Slovensko a pre moju lepšiu orientáciu v teréne som si vytvoril túto stránku. Snáď pomôže aj vám lepšie sa zorientovať. Ak chcete viac tipov, mám aj web govisity.com ;)

You may also like...

20 komentárov

 1. Martin Koška píše:

  Dobry den,

  ako majitel CK orientovanej na Slovensko vitam vsetky pozitivne informacie o zaujimavych miestach, ktore
  mozne navstivit. Radi vodime klientov na zaujimave a menej zname miesta, napriklad moznost plavby Tokaj-Madarsko je super.

  Dakujem.

  • Julius Szabo píše:

   Díky Martin za komentár, robíte túry v peknej krajine! 🙂 Nech sa vám darí! Do článku z času na čas pridávam niečo zaujímavé, tak sa občas vráť pozrieť, čo je nové! 🙂

 2. Libuša píše:

  Július Szabo, môzem vedieť, keď to má byť stránka s tipmi na príjemne strávený čas, prečo si písal to o Košiciach? Začala som čítať túto stránku v domnení, že sa dozviem o nejakých príjemných tipoch na výlety po východnom Slovensku a v okolí Košíc, či rovno v nich (aj keď som sa tu narodila a žijem tu, veľa pekných miest, kam by som mohla ísť a niečo nové sa dozvedieť, nepoznám)….a v tomto článku si prečítam o Košiciach samé vymyslené a sprosté kydy. Žiadny tip na zaujímavé pekné miesto, kam by sa dalo ísť…či už pre domáceho, alebo turistu. Vďaka!
  Tento článok má byť akože naozaj na seriózne tipy na výlety, alebo len ako tzv. „vtipná“ paródia?…pretože pri iných mestách, či miestach sa mi to zdalo celkom seriózne.

  • Julius Szabo píše:

   Ahoj Libuša, v článkoch sú tipy a pri tých tipoch aj moje postrehy. Tým, že som v Košiciach prežil väčšiu časť svojho života, tak tých postrehov je tu najviac… Nejaký čas som žil aj na Sicílii, tak trochu prirovnávam.

   Keď som v mafiánskych 90tych rokoch na sídlisku stával večer čo večer pod bránou, naozaj bol najväčší šrac ten, ktorý vyšiel vonku v značkových teplákoch.

   Ako šofér, ktorý veľa najazdil po celom Slovensku a Čechách môžem potvrdiť, že na východnom Slovensku (čo vraví veľa ľudí) sa jazdí najhoršie. A vyvrcholenie je práve v Košiciach. SUVečka tu prechádzajú z pruhu do pruhu bez smerovky ale aj pri odbočovaní sa tým vodiči veľmi nezaťažujú.

   Ak sa v Prahe postavíte k priechodu, auto okamžite zastane a dá vám prednosť, ak v Košiciach, pekne sa tam nastojíte než vám nejaké 20te auto zastaví. Ja jazdím vždy predpisovo a príde mi, že všetkým na ceste zavadziam, bežne ma tam kde je 90tka auto obehne kľudne aj 130tkou, tam kde je 50tka tam už sa cítim, že by ma autá za mnou najradšej zvalcovali. Na prechodoch so semaformi stojím každý deň a pravidelne niekto ešte rýchlo prejde na červenú aj keď chodci už majú zelenú. Na Sicílii som mal príležitosť sa povoziť autom, ktoré riadil domáci. Cez stopku prešiel stovkou, vkuse trúbil, nadával a nejaké predpisy mu boli ukradnuté. Podobne je to aj u nás. Preto také prirovnania…

   Čo sa odpadu týka, známi je Luník IX kde sa z okien hádže všetko alebo sa aj vykonáva potreba. Ale aj napríklad na jazere kde bývam, mám susedov (slušných, bielych), ktorí kľudne z okna vyhadzujú sáčky s odpadom rovno do potoka, ktorý nám tečie pod oknami. Alebo sáčky od čaju, takže strom, ktorý nám rastie pod oknami je ovešaný jak vianočný stromček. Paprika, šupka z banánu alebo papierik od bonbónika (človek hneď vie, čo majú v sámoške v akcii). Okrem toho preplnené kontajnery, odpad všade kde sa pozriete, stačí sadnúť na bicykel a trochu sa prejsť po okolí centra…

   Píšem to, čo vidím a tak ako to vidím. A vidím to tak, že je to mesto extrémnych kontrastov. Sicília má vraj väčší počet pamiatok ako celé zvyšné Taliansko. Košice sú podľa mňa najkrajšie mesto na Slovensku, ale tak ako na Sicílii, tak aj tu není všechno zlato co se třpytí. 🙂

   No a neživé rybičky nájdete pri nespievajúcej fontánke so znakmi zverokruhu (tam sú Ryby). A v jazere sa naozaj kúpu ľudia aj v zime, a to pravidelne! Možno to vyznelo trochu parodicky ale v každej paródii je kúsok pravdy. 🙂

   A za ďalšie to síce má byť stránka s tipmi na príjemne stráveny čas, ale nie so zalepenými očami… Aby keď raz príde niekto, kto nemá oči zalepené a všetko to uvidí, tak aby bol ready! Uznávam, že pri Košiciach som sa nechal uniesť trochu viac… možno to neskôr presuniem na samostatný článok o Košiciach…

 3. Dana píše:

  Neviem ako to na tej Lysej Hore je …. ide o tip od kolegyne, sama som tam zatiaľ nebola, ale určite pôjdem. Plány určite sú, treba ešte dostatok času a vyhovujúce počasie.

 4. Dana píše:

  Brekovský hrad a Humenský zámok je v zozname, takže si ma potešil, ale predsa len som si ešte spomenula na jeden tip od kolegyne na letný rodinný výlet . Ide o „Rekreačný areál LYSÁ HORA“ – obec Vyšný Kazimír – kúpanie v prírodnom jazere (aj malý tobogan pre detičky), vraj aj prijateľné obedové menu v tamojšej „kolibe „. Problém je vraj s parkovacími miestami …. vyhráva ten, kto príde o niečo skôr.

 5. Dana píše:

  Super stránka … dal si mi veľa tipov na lokality, ktoré som ešte nestihla pozrieť. Ja tiež odporúčam Brekovský hrad (malá obec Brekov medzi mestami Strážske a Humenné), ktorý sa momentálne rekonštruuje, ale je voľne prístupný a tiež kaštieľ v strede Humenného (t.č. sídlo Vihorlatského múzea) – po rekonštrukcii.

  • Julius Szabo píše:

   Díky Danka za pekný koment, teraz viem, že moja snaha nebola zbytočná! 🙂 Tipy slúžia aj mne a rodinke, aby sme vedeli plánovať víkendy a zájsť tam kde sme ešte neboli, resp. kde sa nám páčilo… Ten kaštieľ v Humennom som zaregistroval, zatiaľ sme tam neboli ale už sme sa chystali, podľa fotiek je fakt pekný. Ale o Brekovskom hrade som nikdy nič nepočul… až sa hanbím, ale aj preto mám túto stránku, aby som spoznal čo najviac miest nielen u nás. Obe miesta pridám čo najskôr, ak máš ešte nejaké ďalšie tipy sem s nimi, vyzeráš, že by si ešte o niečom mohla vedieť… 🙂

  • Julius Szabo píše:

   Hotovo, Humenský zámok aj Brekovský hrad už sú na prestížnom zozname 115 tipov na najkrajšie miesta Východného Slovenska! 🙂 Ďakujem!

   • Lucia píše:

    Keď budete v Humennom, môžete vybehnut (šli sme z detmi hodinku) na Hrad Jasenov.Auto zaparkujete na parkovisku pod kopcom. Nádherný výhľad a objavili pod hradom aj jaskyňu.
    Hrad Čičva cestou z Vranova nad Topľou na Domašu (jedna cesta je od hlavnej cety, druha kratšia menej náročná za dedinou Podčičva).Medzi Hanušovcami nad Topľou a Podlipníkmi je Hrádok Medzianky(veľa tam toho neostalo,ale krásny výhľad).V okolí Prešova odporúčam Hrad Šebeš v obci Podhradík (tiež len pár kamenov,ale krásny vyhlad na Šarišský a Kapušiansky hrad a pri troche šťastia aj Vysoké Tatry). Snažíme sa chodiť z deckami kam sa dá

    • Julius Szabo píše:

     Paráda, Lucka, super tipy! Ďakujeme! Určite ich pridám na zoznam. Kebyže si ešte mala fotky, pošli. O týchto miestach som vôbec netušil ale pôjdeme ich s deťmi určite pozrieť!

 6. Lucia píše:

  Perfektne, ani som nevedela, ze tolko miest na vychode sa da pozriet ☺

 7. Roman píše:

  Super stranka, dakujem.

 8. Richard Novotný píše:

  Ja chcem viac TOBOGÁŇOV

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.