Slovenské pamiatky UNESCO! Slovensko a jeho 30 UNESCO miest, ktoré musíte navštíviť!

Spišský hrad, Slovenské pamiatky UNESCO

Slovenské pamiatky UNESCO! Slovensko a jeho 30 UNESCO miest, ktoré musíte navštíviť! Slovensko má celkovo 7 zápisov v zozname svetového dedičstva UNESCO, z toho 5 kultúrnych a 2 prírodné. Tento počet však neznamená, že sa jedná o 7 miest, niektoré zápisy totiž zahŕňajú viacero lokalít.

Východné Slovensko čarovné hrdé, mám ho rád! :)

A nezabudnite dať lajk a prihlásiť na odber ďalších našich videí! :)

V tomto článku vám ich priblížim, aj keď nie všetky, pretože len jaskýň by tu muselo byť na stovky. Pre začiatok nám bude stačiť aj týchto 30 UNESCO miest, ktoré by mal na Slovensku navštíviť každý Slovák! A môžu byť aj námetom na vašu tohtoročnú dovolenku!

Slovenské pamiatky UNESCO – Slovensko a jeho Kultúrne pamiatky UNESCO

1. Bardejov (2000)

Začnime jedným z najkrajších miest na Slovensku, alebo rovno najkrajším, ako je mestečko Bardejov často označované. A že je naozaj krásne! Nájdete ho severne od Prešova, už skoro na hraniciach s Poľskom.

Počas vašej návštevy určite neminiete jeho veľké hlavné námestie s najznámejšími pamiatkami – kostolom a mestskou radnicou. Ale nezabudnite sa prejsť aj po okolitých uličkách a po hradbách, ktoré boli kedysi nedobytné a ešte stále tu chránia centrum mesta.

Bardejov, Slovenské pamiatky UNESCO - Slovensko a jeho Kultúrne pamiatky UNESCO
Bardejov, Slovenské pamiatky UNESCO – Slovensko a jeho Kultúrne pamiatky UNESCO

Obranný systém Bardejova kedysi patril k tým najlepším v celej Európe a dodnes sa tu zachovala hlavná brána a 10 bášt. Bardejov sa už v 14. storočí stal slobodným kráľovským mestom. Jeho hlavnou dominantou je Bazilika svätého Egídia a s jeho 11 gotickými oltármi je naozaj unikátna.

Hneď vedľa neho stojí ďalšia dominanta mestečka, ktorou je Mestská radnica zo 16. storočia. Je krásna zvonku ale je vhodné nazrieť aj dovnútra. Keďže dnes slúži ako múzeum, prípadne ako koncertná sála tak to pre návštevníkov nebude žiaden problém.

Hradby, Bardejov, Slovenské pamiatky UNESCO - Slovensko a jeho Kultúrne pamiatky UNESCO
Hradby, Bardejov, Slovenské pamiatky UNESCO – Slovensko a jeho Kultúrne pamiatky UNESCO

A keď už ste v Bardejove, určite musíte navštíviť aj slávne Bardejovské kúpele, ktoré kedysi dávno (v 19. storočí) využila dokonca aj cisárovna Sissi. V Bardejovských kúpeloch nájdete aj skanzen s drevenými domčekmi a ako je na Slovensku zvykom tak všade po okolí je množstvo turistických chodníčkov.

V Bardejove sa teda určite nudiť nebudete!

Skanzen, Bardejovske kúpele, Slovensko - Slovensko a jeho Kultúrne pamiatky UNESCO
Skanzen, Bardejovske kupele, Slovakia – Slovensko a jeho Kultúrne pamiatky UNESCO

2. Levoča (2009)

Levoča je malé mestečko na severovýchode Slovenska. Je jedno z najstarších a najhodnotnejších v celej našej krajine. Na prestížny zoznam UNESCO bolo pridané v roku 2009 a to najmä vďaka jeho zachovalému starobylému centru a hradbám s obranným valom.

Dnes tu máte čo obdivovať a aj keď je mestečko dosť malé, je dobre si rezervovať na jeho návštevu aspoň deň, aby ste si v kľude stihli pozrieť všetko čo ponúka. Poprechádzajte sa okolo hradieb a bočných uličiek, ktoré na prvý pohľad nie sú ničím zaujímavé. Pozrite sa však trochu lepšie!

Levoča, Slovenské pamiatky UNESCO - Slovensko a jeho Kultúrne pamiatky UNESCO
Levoča, Slovenské pamiatky UNESCO – Slovensko a jeho Kultúrne pamiatky UNESCO

Nezabudnite navštíviť ani mestskú dominantu – Baziliku svätého Jakuba, ktorá je 2. najväčšou cirkevnou pamiatkou na Slovensku (hneď po Dóme sv. Alžbety v Košiciach). Práve tu totiž nájdete najvyšší drevený gotický oltár na svete (18,6 metrov vysoký).

Nesmiete vynechať ani Spišské múzeum v Levoči, ktoré je tu rozmiestnené v troch rôznych budovách, vrátane nádhernej mestskej radnici alebo v dome Majstra Pavla z Levoče.

Hradby, Levoča, Slovenské pamiatky UNESCO - Slovensko a jeho Kultúrne pamiatky UNESCO
Hradby, Levoča, Slovenské pamiatky UNESCO – Slovensko a jeho Kultúrne pamiatky UNESCO

No ale najviac síl si nechajte na koniec, pretože sa ešte musíte vyškriabať na vysoký kopec známy ako Mariánska hora. Odtiaľ na vás totiž počas celej návštevy Levoče bude dozerať Bazilika Navštívenia Panny Márie. Toto miesto je jedným z najdôležitejších a najstarších pútnických miest na Slovensku.

V roku 1995 ho navštívil aj sám pápež Ján Pavol II spolu so 650,000 ďalšími veriacimi. Z kopca zažijete vskutku nádherný výhľad na Levoču a celé jej okolie!

Výhľad na Levoču z Mariánskej hory, Slovenské pamiatky UNESCO - Slovensko a jeho Kultúrne pamiatky UNESCO
Výhľad na Levoču z Mariánskej hory, Slovenské pamiatky UNESCO – Slovensko a jeho Kultúrne pamiatky UNESCO

3. Spišský hrad (1993)

Najväčší hrad nielen na Slovensku ale aj v celej strednej Európe! No nájdete ho aj v každom zozname 10 najväčších hradov na svete! Spišský hrad bol založený už v 12. storočí a prešiel si poriadne krutými ale aj dobrými obdobiami, až bol nakoniec v 18. storočí opustený a postupne zdevastovaný v nasledujúcich rokoch.

Našťastie však bol jeho úpadok zastavený na konci 20. storočia a dnes už je najnavštevovanejšou pamiatkou nielen v celom Košickom kraji ale na celom východnom Slovensku.

Počas roka si tu užijete množstvo podujatí, vystúpení, koncertov a veľa iného zaujímavého. Brány pre turistov otvára v apríli a má ich otvorené až do novembra, dokonca každú prvú nedeľu v mesiaci zdarma pre každého!

Spišský hrad, Slovenské pamiatky UNESCO - Slovensko a jeho Kultúrne pamiatky UNESCO
Spišský hrad, Slovenské pamiatky UNESCO – Slovensko a jeho Kultúrne pamiatky UNESCO

4. Spišské Podhradie (1993)

Spišské Podhradie je malé mestečko rovno pod kopcom, na ktorom stojí Spišský hrad. Je veľmi bohaté na pamiatky, ktoré sú koncentrované na jeho hlavnom námestí.

Určite ho nevynechajte pri vašej návšteve Levoči a Spišského hradu, ako to žiaľ robí väčšina! Budete milo prekvapení! Na Mariánskom námestí nájdete npríklad starú židovskú synagógu z roku 1875.

Spišské Podhradie, Slovenské pamiatky UNESCO - Slovensko a jeho Kultúrne pamiatky UNESCO
Spišské Podhradie, Slovenské pamiatky UNESCO – Slovensko a jeho Kultúrne pamiatky UNESCO

5. Spišská Kapitula (1993)

Spišská Kapitula bola kedysi samostatnou obcou, dnes je súčasťou Spišského Podhradia. Dedinka vyrástla v okolí miestneho kostola z 12. storočia.

Práve jej najväčšou dominantou je neskoro románska Katedrála svätého Martina z 13. storočia, ale na mieste nájdete aj ďalšie gotické, barokové a renesančné pamiatky. Stačí sa tu iba prejsť!

No a až vyhladnete, čaká tu na vás Spišský Salaš aj s jeho dobrotami a všeliakými špecialitami, tradičnými slovenskými aj inými.

Spišská Kapitula, Slovenské pamiatky UNESCO - Slovensko a jeho Kultúrne pamiatky UNESCO
Spišská Kapitula, Slovenské pamiatky UNESCO – Slovensko a jeho Kultúrne pamiatky UNESCO

6. Žehra (1993)

Žehra by asi nebola pre turistu nijako zaujímavá, keby tu v 13. storočí nepostavili kostolík, ktorý je dnes tiež na zozname UNESCO. Ten je pekný nielen zvonku ale mali by ste vkročiť aj do vnútra, kde môžte obdivovať vzácne nástenné maľby z 13. až 15. storočia.

Vstúpiť doň môžte každý deň:
Pondelok 9:00 – 17:00
Utorok 9:00 – 17:00
Streda 9:00 – 17:00
Štvrtok 9:00 – 17:00
Piatok 9:00 – 17:00
Sobota 9:00 – 17:00
Nedeľa 13:00 – 17:00

Prehliadka kostola trvá približne 30 min., počas ktorej je návštevníkom podaný výklad. Prehliadka kostola nie je možná počas liturgických slávení (sv. omša, krst, sobáš, pohreb).

Vstupné: Dieťa (6-14 r.) ….. 0,50 €
Študent: 1,- €
Dospelý: 2,- €

Aktuálne informácie o možnosti prehliadky kostola nájdete na internetovej stránke farnosti: www.farnostzehra.sk.

Žehra, Slovenské pamiatky UNESCO - Slovensko a jeho Kultúrne pamiatky UNESCO
Žehra, Slovenské pamiatky UNESCO – Slovensko a jeho Kultúrne pamiatky UNESCO

Levoča, Spišský hrad, Spišské Podhradie, Spišská Kapitula a kostol Žehra boli zapísané na zoznam UNESCO pod jedným zápisom ako Spišský hrad a Levoča a kultúrne pamiatky okolia postupne od roku 1993 až do roku 2009.

7. Historické mestečko Banská Štiavnica a technické pamiatky v jeho okolí (1993)

Ďalším skvostom medzi slovenskými mestečkami je Banská Štiavnica, UNESCO pamiatka od roku 1993. Nájdete ju na strednom Slovensku a momentálne je to najzápadnejšia slovenská UNESCO pamiatka (všetky ostatné už nájdete len východne od nej).

Mestečko je bohaté na rôzne architektonické štýly. Väčšina budov bola postavená medzi gotikou a barokom, ale neskôr boli rôzne prestavané. Najväčšia časť dôležitých pamiatok je samozrejme súčasťou centra mesta, ale niektoré nájdete aj vo vzdialenejších častiach, napríklad na kalvárii.

No a vďaka bohatej histórii baníctva sa v okolí Banskej Štiavnice zachovalo množstvo technických pamiatok, ako napríklad povrchové dobývky, štôlne, šachty, ťažné veže a rôzne iné, ktoré sú tiež súčasťou UNESCO. Pekný článok o nich nájdete tu: http://www.banskastiavnica.sk/o-meste/unesco/podrobne-informacie/technicke-pamiatky.html

Banská Štiavnica, Slovenské pamiatky UNESCO - Slovensko a jeho Kultúrne pamiatky UNESCO
Banská Štiavnica, Slovenské pamiatky UNESCO – Slovensko a jeho Kultúrne pamiatky UNESCO

8. Vlkolínec (1993)

Ak sa vám páči pôvodná drevená architektúra slovenského vidieka, tým najlepším miestom kde si ju môžte dosýta vychutnať je Ružomberok, v jeho časti známej ako Vlkolínec. Táto dedinka je súčasťou UNESCO už od roku 1993.

Príďte sa pozrieť na 45 originálnych a takmer nezmenených pôvodných domčekov prevažne z 19. storočia. Všetky domčeky boli vyrobené z dreva, iba kostol je murovaný.

Vo Vlkolínci dokonca stále žije hŕstka ľudí tak ako kedysi a v niektorej z chalúp dokonca nájdete aj ubytovanie. Takže ak chcete zažiť pravé folkové prázdniny, Vlkolínec vás určite nesklame.

Dedinka je blízko tých najlepších lyžiarskych svahov u nás, ako napríklad Malinô Brdo alebo Donovaly, a tiež neďaleko parádneho termálneho kúpaliska – Thermal Park Bešeňová. Vďaka jeho výhodnej polohe medzi dvoma národnými parkmi (Veľká Fatra a Nízke Tatry) je tu kam zájsť aj na turistiku.

Vlkolínec, Slovenské pamiatky UNESCO - 1

Vlkolínec, Slovenské pamiatky UNESCO – 1

Drevené kostolíky v Karpatoch (2008)

Z celkového počtu okolo 300 drevených kostolíkov, ktoré kedysi zdobili našu krajinu sa ich žiaľ dodnes zachovalo iba okolo 50. Určite je dobré navštíviť všetky (aj kvôli nádhernej prírode, ktorá ich obklopuje), avšak iba 8 z nich bolo vybraných do zoznamu UNESCO, a to v nasledujúcich dedinkách či mestách:

9. Tvrdošín (2008)

Začnime tento zoznam dreveným gotickým kostolíkom na Orave, v meste Tvrdošín. Tento Rímskokatolícky Kostol Všetkých svätých je najstaršou pamiatkou v mestečku, pochádza z druhej polovice 15. storočia, v 17. storočí bol renesančne upravený.

Drevený kostolík Tvrdošín, Slovenské pamiatky UNESCO - Slovensko a jeho Kultúrne pamiatky UNESCO
Drevený kostolík Tvrdošín, Slovenské pamiatky UNESCO – Slovensko a jeho Kultúrne pamiatky UNESCO / foto: Pudelek (Marcin Szala)

10. Leštiny (2008)

Obec Leštiny neďaleko Dolného Kubína zdobí krásny drevený kostolík s barokovým oltárom už od roku 1689. Vnútro kostola je pôsobivé svojou rozmanitosťou v dizajne, farbách a vzoroch. Ozdobou sú staré maľby kvetov na stenách, datované do 17. storočia.

Hlavnou dominantou interiéru je barokový oltár z konca 17. storočia, a rovnako bohato zdobená kazateľnica z 18. storočia. Ak ste niekde medzi Ružomberkom a Dolným Kubínom, určite toto miesto nevynechajte!

Drevený kostolík Leštiny, Slovenské pamiatky UNESCO - Slovensko a jeho Kultúrne pamiatky UNESCO
Drevený kostolík Leštiny, Slovenské pamiatky UNESCO – Slovensko a jeho Kultúrne pamiatky UNESCO / foto: hrusmar

11. Hervatov (2008)

Hervatov je dedinka schovaná neďaleko Bardejova, ktorá sama o sebe stojí za návštevu. Ale samozrejme hlavne kvôli drevenému UNESCO kostolíku svätého Františka z Assisi z konca 15. storočia. Je to najstarší a najzachovalejší drevený kostol na Slovensku!

Kostol svätého Františka z Assisi, rímskokatolícky drevený chrám z červeného smreka, vznikol na prelome 15. a 16. storočia v gotickom duchu. Nachádza sa na miernom vŕšku uprostred obce Hervartov neďaleko Bardejova. Od roku 2008 patrí medzi svetové dedičstvo UNESCO, čo podčiarkuje jeho výnimočnosť a historický význam.

Drevený kostolík Hervatov, Slovenské pamiatky UNESCO - Slovensko a jeho Kultúrne pamiatky UNESCO
Drevený kostolík Hervatov, Slovenské pamiatky UNESCO – Slovensko a jeho Kultúrne pamiatky UNESCO

12. Ladomirová (2008)

Aj obec Ladomirová sa pýši nádherným dreveným UNESCO kostolíkom z roku 1742. Gréckokatolícky drevený chrám svätého Michala je jedným z architektonicky najhodnotnejších a najreprezentatívnejších chrámov východného obradu na Slovensku.

V roku 1742 bol tento chrám vybudovaný bez jediného kovového klinca, inšpirovaným podkarpatsko-ruskými lemkami. Výnimočnosťou je aj to, že je to jediný príklad lemkovskej architektúry s oktagonálnou klenbou lode.

Drevený kostolík Ladomirová, Slovenské pamiatky UNESCO - Slovensko a jeho Kultúrne pamiatky UNESCO
Drevený kostolík Ladomirová, Slovenské pamiatky UNESCO – Slovensko a jeho Kultúrne pamiatky UNESCO

13. Bodružal (2008)

Jedným z najstarších drevených kostolíkov na Slovensku je práve Chrám svätého Mikuláša v obci Bodružal. Už od roku 1658 zdobí túto nádhernú skrytú dedinku neďaleko Svidníka. Kúsok odtiaľ navštívte ešte dedinku Miroľa, kde je tiež krásny drevený kostolík.

Drevený kostolík Bodružal, Slovenské pamiatky UNESCO - Slovensko a jeho Kultúrne pamiatky UNESCO
Drevený kostolík Bodružal, Slovenské pamiatky UNESCO – Slovensko a jeho Kultúrne pamiatky UNESCO

14. Kežmarok (2008)

Drevený kostolík Kežmarok, Slovenské pamiatky UNESCO

Drevený kostolík Kežmarok, Slovenské pamiatky UNESCO

Fúúúha, tak tento kostolík nás fakt dostal! Zvonku nevyzerá úplne najlákavejšie (vyzerá určite celkom ináč než všetky ostatné drevené UNESCO kostolíky), preto sme ho veľa krát pri návšteve Kežmarku obišli. Až prišiel čas aj na neho! A až dnu sme pochopili v čom spočíva jeho krása a jedinečnosť!

Postavený bez jediného kovu v slohu ľudového baroka, orgán s drevenými píšťalami, nádherná umelecká práca rezbárov a maliarov!

Spomenúť v Kežmarku len drevený UNESCO kostolík… hm, to fakt nejde… Pretože Kežmarok je naozaj pekné mestečko! Za zmienku stojí pekné centrum s mestskou radnicou v jeho strede.

Ale samozrejme tiež Kežmarský hrad, Kostol sv. Kríža či nádherná renesančná zvonica, o ktorej som sa niekde dočítal, že je najkrajšia na Spiši! A kostol, ktorý vyzerá ako mešita… No a tie uličky a krásne domčeky…

15. Ruská Bystrá (2008)

Nádherný drevený kostolík v Ruskej Bystrej si veru vedel vybrať miestečko! Stojí tu už od roku 1730. Tu sa vám bude zdať, že ste už našli koniec sveta. Ale nie hocijaký koniec, vskutku nádherný!

Ja som mal to šťastie ho navštíviť počas nádherného koncertu folklórneho súboru. Bol to nezabudnuteľný zážitok!

Drevený kostolík Ruská Bystrá, Slovenské pamiatky UNESCO

Drevený kostolík Ruská Bystrá, Slovenské pamiatky UNESCO

16. Hronsek (2008)

Tento drevený kostolík stojí medzi Banskou Bystricou a Zvolenom už od roku 1726 v obci Hronsek, v ktorej okrem iného je aj pekný vodný hrad, či kaštieľ. Určite sa tu zastavte ak idete okolo!

Drevený kostolík Hronsek, Slovenské pamiatky UNESCO - Slovensko a jeho Kultúrne pamiatky UNESCO
Drevený kostolík Hronsek, Slovenské pamiatky UNESCO – Slovensko a jeho Kultúrne pamiatky UNESCO / foto: Prskavka

Týchto 8 drevených kostolíkov zo 16. až 18. storočia sú unikátnym príkladom pôvodnej Európskej sakrálnej architektúry. Každý z nich je iný a všetky sú situované na dychberúcich miestach obklopených nádhernou slovenskou prírodou.

A že je nemožné vidieť všetkých 50 drevených kostolíkov v jeden deň? Na Slovensku to možné je! Stačí zájsť do dedinky Ľutina a navštíviť tu Mini skanzen drevených kostolíkov. Tie sú dosť veľké (presné repliky originálov v mierke 1:10), umiestnené pekne v záhradke kostola, kde môžte vyjsť dokonca aj na vežičku. No je tam fakt nádherne! Vstup je zdarma a v dedine je množstvo miest na parkovanie.

Nebojte sa, to nie je koniec!!!
Kliknite sem na ďalšie UNESCO miesta na východnom Slovensku!!! >>>

Julius Szabo

Tak som sa po čase (8 rokov) vrátil s5 na Slovensko a pre moju lepšiu orientáciu v teréne som si vytvoril túto stránku. Snáď pomôže aj vám lepšie sa zorientovať. Ak chcete viac tipov, mám aj web govisity.com ;)

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *