Cyklotrasy Východné Slovensko – 6 tipov na 100-150km supertrás mimo ciest

Cyklovýlet Čierna nad Tisou Košice

Cyklotrasy Východné Slovensko! Najlepší pohľad na krajinu je zo sedla, a môže to platiť nielen pre sedlo na koni ale aj na bicykli! Vybral som niekoľko supertrás pre bicykel, ktoré sa teoreticky dajú zvládnuť aj pešo, prípadne sa dajú rozdeliť na viac dní. Trasy vedú prevažne mimo ciest pre motorové vozidlá.

Východné Slovensko čarovné hrdé, mám ho rád! :)

A nezabudnite dať lajk a prihlásiť na odber ďalších našich videí! :)

A ak by vám cestou náhodou došli sily, nevadí, dajú sa všetky vzdať kedykoľvek a zísť niekam na vlak. Celé trasy pre cyklo začiatočníkov ale asi nebudú, najmä vďaka nášmu kopcovitému terénu. I keď na kopec sa bicykel dá vždy vytlačiť a potom z neho spustiť. A to už by mal zvládnuť každý, kto sa tak rozhodne.

Cyklotrasy Východné Slovensko – mimo ciest

1. Slanská 100vka (Prešov – Košice, 100km, 9hod, ↗2792m)

Tak táto trasa bude asi riadne náročná, začína v Prešove a prechádza celým pohorím Slanských vrchov s cieľom v Košiciach. Má viac možností, keďže cez Slanské vrchy vedie aj niekoľko cyklistických trás.

Hlavná je však červená turistická značka, ktorá vás prevedie po hrebeni a po hlavných vrchoch Slanského pohoria. Teda okrem Šimonky, najvyššiemu vrchu, ale naň môžte ísť inokedy.

Užitočné informácie

Začiatok: Prešov
Cieľ: Košice
Vzdialenosť: 100km
Prevýšenie: 2792m

2. Z Čiernej nad Tisou do Košíc okolo CHKO Latorica – 120km, ↗1053m

Tak táto trasa ma lákala dlhé roky až sa mi ju nakoniec v roku 2021 podarilo prejsť! A bola taká parádna, že ju musím ďalej odporúčať!

Do Čiernej nad Tisou sme sa odviezli prvým ranným vlakom, potom sme po ľavobrežnej hrádzi prešli celú Latoricu (45km). No a potom cez Tokaj a Izru v Slanských vrchoch späť do Košíc. Náročné to začína byť asi až od jazera Izra, kedy už má človek celkom dosť… Ale ak by ste ďalej nevládali, spustite sa do Slanca na vlak (cez Slanskú hutu).

My sme to nakoniec dali celé cez Nižnú Myšľu až do Košíc, hoci už po tme… Takže treba mať osvetlenie. Túto trasu som popísal v samostatnom článku: https://tipnatrip.com/cyklovylet-cierna-nad-tisou-kosice/

Užitočné informácie

Začiatok: Čierna nad Tisou
Cieľ: Košice
Vzdialenosť: 120km
Prevýšenie: 1053m

3. Z Bardejova do Košíc cez Čergovské pohorie a Prešov – 100km, ↗2100m

Tento cyklovýlet začnete v meste Bardejov a cez Čergovské pohorie sa dostanete do Prešova. Odtiaľ po kopcoch, ktoré lemujú diaľnicu medzi Prešovom a Košicami sa cez Obišovce dostanete až do Košíc.

Začiatok trasy je pomerne náročný, ale potom už to ide samo. Popri celej trase medzi Prešovom a Košicami je železničná trať, takže ak vám dojdú sily, stačí sa spustiť z kopca k nejakej z množstva staníc.

Užitočné informácie

Začiatok: Bardejov
Cieľ: Košice
Vzdialenosť: 100km
Prevýšenie: 2100m

4. Z Tatranskej štrby do Košíc cez Poprad, Gelnicu, Kojšovskú hoľu – 150km, ↗2119m

Toto je taký cyklo experiment – rozšírenie Magnezitárskej 60tky o úsek Tatranská štrba – Poprad – Spišská Nová Ves – Krompachy a ďalej sa už pokračuje klasickou trasou do Gelnice, Perlovu dolinu, Kojšovskú hoľu, Jahodnú až do Košíc.

Trasa je síce 150km dlhá, ale prvá polovica by mala byť väčšinou dole kopcom. Klesanie je na tejto trase o 700m väčšie ako stúpanie.

Užitočné informácie

Začiatok: Tatranská štrba
Cieľ: Košice
Vzdialenosť: 150km
Prevýšenie: 2119m

5. Lipany – Prešov – Košice 84km, 6hod, ↗932m, ↘1122m

Ďalšia super trasa pribudla prípravou diaľkovej cyklotrasy Eurovelo 11. Začína v Lipanoch a až po Hanisku pri Prešove ide dolu kopcom. V Haniske už začína poriadne stúpanie a potom cez rôzne kopčeky dôjdete cez Obišovce a krematórium v Košiciach až do Košíc.

Stúpanie je však stále menšie ako klesanie.

Užitočné informácie

Začiatok: Lipany
Cieľ: Košice
Vzdialenosť: 84km
Prevýšenie: 932m

6. Košice – Abaujvár – Telkibanya – Gonc – Hidasnemeti – Peryn Chym 108km, ↗589m

Ak chcete urobiť diaľkový rekord, najjednoduchšie to bude na juh od Košíc, kde nie sú kopce. Ja som to dal popri Hornáde (po pravej strane) z Košíc až po hranicu kde som prešiel do Maďarska (priamo do Abaujváru). Tu som chcel pôvodne pokračovať ďalej na Gonc a Encs ale zlákal ma krásny vyasfaltovaný cyklochodník na Telkibányu.

Odtiaľ som šiel cez les do obce Gonc, kde začína ďalší cyklochodník do obce Hidasnemeti a ďalej pokračuje do obce Perýn Chym. Odtiaľ ďalej po cyklochodníku popri ceste až do Kechneca a ďalej k hranici s Maďarskom (Abaujvár) a potom s5 do Košíc. Ešte som to natiahol k čanianskym jazerám.

Užitočné informácie

Začiatok: Košice
Cieľ: Košice
Vzdialenosť: 108km
Prevýšenie: 589m

Mapa: https://www.strava.com/activities/11310552141/

Košice - Gonc cyklotrasa

Košice – Gonc cyklotrasa

Cyklotrasy Východné Slovensko budem ešte upravovať, ak nájdem zaujímavú trasu, určite ju sem pridám!

Julius Szabo

Tak som sa po čase (8 rokov) vrátil s5 na Slovensko a pre moju lepšiu orientáciu v teréne som si vytvoril túto stránku. Snáď pomôže aj vám lepšie sa zorientovať. Ak chcete viac tipov, mám aj web govisity.com ;)

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *