Zemplínska šírava – 36 tipov na aktívnu dovolenku pri Slovenskom mori

Cvičenie jogy, Hotel Eurobus, Zemplínska šírava

Zemplínska šírava – 36 tipov na aktívnu dovolenku pri Slovenskom mori! Konečne začína ožívať aj Zemplínska šírava. A som rád, pretože som tu do 90-tych rokov trávil každé leto minimálne jeden nádherný týždeň. Väčšinou v podnikovej maringotke v kempe v stredisku Paľkov, ktorý bol, tak ako všetky ostatné strediská, vždy preplnený dovolenkármi. Chýry o Slovenskom mori sa šírili aj za naše hranice, takže tu boli dovolenkári nielen zo Slovenska ale aj z iných krajín.

Východné Slovensko čarovné hrdé, mám ho rád! :)

A nezabudnite dať lajk a prihlásiť na odber ďalších našich videí! :)

Poslednú stanovačku sme na Šírave absolvovali v roku 1995 v časti Hôrka, kde v jednej z najvychýrenejších diskoték všetkých čias Lodenici Lúč hrali pod holým nebom hity ako Shut Up (And Sleep With Me), Scatman’s World, Captain Jack, Be My Lover a veľa ďalších letných super hitov. Tu sme ešte skôr boli aj na školskom výlete zo základnej školy…

Tvorba webstránok

Zemplínska šírava, Dolný zemplín, Košický kraj, Slovensko
Zemplínska šírava, Dolný zemplín, Košický kraj, Slovensko

Odvtedy už Šíravou pretieklo množstvo vody, ktorá sa hlavne vďaka neďalekému chemickému závodu v Strážskom začala „kaziť“, ľudia začali chodiť viac k iným moriam, na Šíravu zanevreli, a tak postupne začali rekreačné objekty krachovať a chátrať. Našťastie však nie všetky a tým, čo sa podarilo prežiť zažívajú posledné roky nevídaný záujem, ktorý každým rokom rastie.

Aj keď to zatiaľ nie je to, čo to bolo kedysi, dá sa povedať, že Zemplínska šírava začína ožívať, vďaka čomu prispeli aj prevádzkovatelia rekreačných zariadení, vybudovalo sa tu aj niekoľko nových atrakcií a tie staré zrekonštruovali. Niektoré ešte stále pripomínajú starú éru, čo už môžu aj vhodne využiť pri organizovaní ROH zájazdov po vzore napríklad hotela Morava v Tatranskej Lomnici.

Relax na Zemplínskej šírave, Košický kraj, Slovensko
Náš relax na Zemplínskej šírave, Košický kraj, Slovensko

Aby som aj ja trochu prispel k obnove záujmu o Zemplínsku šíravu a aby som presvedčil aj vás, že na Šírave to opäť žije a že tu je čo robiť aj na týždennej dovolenke, pripravil som tento zoznam miest, atrakcií a tipov na výlet na Šírave a po okolí:

Zemplínska šírava – tipy na aktívnu dovolenku pri Slovenskom mori

1. Vyhliadkové plavby loďou po Zemplínskej šírave

Plavba loďou po Šírave je nezabudnuteľným zážitkom, ktorý vám tu radi sprostredkujú hneď dve spoločnosti. Loď Zemplín s kapacitou 60 ľudí premáva cez letné prázdniny denne z rekreačného strediska Hôrka o 10:00, 12:00, 14:00, 16:00. Plavba trvá približne hodinu a cena lístka je 5,-EUR pre dospelú osobu a 2,-EUR pre dieťa.

Druhá spoločnosť (plavba.sk) ponúka viac možností – luxusnejšiu verziu motorovej jachty s kapitánom pre max. 5 ľudí s plavbami cez deň ale aj v noci a ďalšie motorové člny, ktoré môže riadiť každý nad 18 rokov. Odísť zo Šíravy bez plavby na jednej z týchto lodí je akoby ste tu ani neboli!

Vyhliadkové plavby loďou po Zemplínskej šírave
Vyhliadkové plavby loďou po Zemplínskej šírave

2. Thermalpark Šírava

Prvý aquapark na Zemplínskej šírave a jediný v Košickom kraji je určite jedným z najväčších lákadiel na Zemplínskej šírave. Thermalpark Šírava ponúka parádny vodný svet s termálnou vodou s vonkajšími aj vnútornými bazénmi, šmýkačky, morské vlny, hojdací záliv, divokú rieku, masážne trysky a aj bazénik s fontánkou pre najmenších.

Vo wellness centre si zas môžte užiť rôzne druhy sáun a procedúr, to všetko s nádherným výhľadom na Zemplínsku šíravu! Thermalpark Šírava bol otvorený v roku 2014 a stále sa rozširuje, najnovšie tu otvoria aj hotel, takže budete môcť skočiť z postele rovno do bazénu.

Thermalpark Šírava, Košický kraj, Slovensko
Thermalpark Šírava, Zemplínska šírava, Košický kraj, Slovensko

3. Zemplín Veterán Rallye

Ak máte radi staré autíčka, ktoré vyzerajú ako nové, niet lepšieho miesta na ich obdivovanie než je Dolný Zemplín. Nikde inde na Slovensku ich neuvidíte pokope viac. Tu totiž padajú v stretnutí veteránov rekordy!

Zemplín Veterán Rallye je už tradičné podujatie, ktoré vždy priláka veľké množstvo divákov a to nie len do Michaloviec alebo na Zemplínsku šíravu, kde má podujatie základňu, ale aj do ďalších kútov Dolného Zemplína, po cestách ktorého sa veterány vydávajú na okružnú jazdu. Napríklad v roku 2017 až k hraniciam s Ukrajinou do Ruskej Bystrej k UNESCO kostolíku.

Tento rok (2018) bude najväčším lákadlom 100 rokov staručký Ford T ale popri nablýskaných veteránov tu bude aj zaujímavý program pre veľkých, či malých. Celý program pre rok 2018 nájdete už aj na našej FB stránke.

Zemplín Veterán Rallye - 2017

Zemplín Veterán Rallye – 2017, Zemplínska šírava

4. Vinianske jazero

Šírava nie je jediná vodná plocha pri ktorej môžte oddychovať a stráviť pekný pohodový víkend alebo aj celú dovolenku. Vinianske jazero je obklopené krásnymi až rozprávkovými lesmi, ktorých vôňu tu budete cítiť všade, nachádza sa neďaleko Šíravy, takže je vhodné aj na jednodenné výlety.

Pre dlhší pobyt pri jazere tu však na jeho brehu môžte využiť aj kemp, rôzne vybavené chatky ale aj špičkový wellness hotel Vinnay s výbornou kuchyňou a nádhernou plážou, na ktorej sa určite budete cítiť ako niekde v Chorvátsku. V zime sa dá po zamrznutom jazere aj korčuľovať.

Vinianske jazero, Košický kraj, Slovensko
Vinianske jazero, Zemplínska šírava, Košický kraj, Slovensko

5. Viniansky hrad

Aj milovníci turistiky a histórie si na Šírave prídu na svoje. Z Vinianskeho jazera vás značený turistický chodník povedie lesom na neďaleký Viniansky hrad.

Turistika to nie je náročná, vhodná aj pre deti, chodník je dlhý len 4,5 kilometra (jedným smerom), na ktorom je potrebné prekonať prevýšenie len okolo 170 metrov. Približne po hodine sa už ocitnete v hradbách slávneho zemplínskeho hradu a budete sa môcť pokochať nádhernými výhľadmi na Zemplínsku šíravu a celý Dolný Zemplín, vrátane Ukrajiny a Maďarska.

Viniansky hrad, Dolný Zemplín, Košický kraj, Slovensko
Viniansky hrad, Zemplínska šírava a Dolný Zemplín, Košický kraj, Slovensko

Viniansky hrad sa domáci rozhodli svojpomocne zrekonštruovať, takže ich tu pravdepodobne uvidíte pri rôznych stavebných prácach. Hrad je ale bez elektriny, takže veľké množstvo práce robia tak ako sa robili kedysi.

Kováč dúcha do mechov, kamene sa tu opracovávajú dlátkom a kladivom a podobne. Je to teda nielen o hradbách, výhľade pre bohov ale aj o ďalších zážitkoch. A počas sezóny sa tu robia rôzne čarovné podujatia pre návštevníkov! Viniansky hrad učarí každému!

Viniansky hrad, Zemplínska šírava, Košický kraj, Slovensko
Viniansky hrad, Zemplínska šírava, Košický kraj, Slovensko

Dôležitý link: Viniansky hrad – turistická mapa

6. Morské Oko

Po Slovenskom mori je načase spoznať aj Morské Oko! Od Šíravy je vzdialené autom zhruba pol hodinu (20 kilometrov). Od parkoviska budete ešte musieť prejsť necelý kilometer pešo ale už cestou si budete môcť všimnúť staré bukové lesy, ktoré sa právom pýšia zápisom v prestížnom zozname UNESCO!

No a najväčšou odmenou budú pohľady na Morské Oko a kopce a lesy okolo neho. Po obvode Morského Oka vedie nenáročný turistický chodník, ktorý vám zaberie asi tak hodinku, ale je možné sa odtiaľ vydať na ďalšie dychberúce miesta Vihorlatského pralesa, ako napríklad na Malé Morské oko, Sninský kameň alebo vrch Vihorlat. Tie ponúkajú ďalšie nádherné pohľady nielen na Morské Oko ale aj do ďalekého okolia a Zemplínsku šíravu.

Morské Oko, Košický kraj, Slovensko
Morské Oko, Zemplínska šírava a Dolný Zemplín, Košický kraj, Slovensko

Dôležitý link: Morské oko – turistická mapa

7. Sninský kameň

Ak už ste na Morskom Oku, nemôžete odísť bez toho aby ste sa nevyštverali na Sninský kameň. Nie je to úplne jednoduchá túra, no ako som spomínal už vyššie, ponúka krásne výhľady na Morské Oko (ktoré musíte vidieť). Za dobrej viditeľnosti môžte dovidieť až do Vysokých Tatier ale aj na zasnežené vrchy na Ukrajine!

Dá sa sem dostať od Remetských Hámrov ale aj z druhej strany kopca, zo Sniny. V okolí sú aj dobré značené cyklotrasy, takže ak si chcete užiť Vihorlatský prales ešte viac, budete tu musieť prísť na niekoľko dní. Ubytovanie nájdete aj priamo pri Morskom Oku, Lesy SR tu vlastnia pár objektov, ktoré si môžte prenajať na noc, alebo aj len tak na deň. Cestou na Sninský kameň sa zastavte aj pri malom Morskom oku.

Sninský kameň, Dolný Zemplín, Košický kraj, Slovensko
Sninský kameň, Zemplínska šírava a Dolný Zemplín, Košický kraj, Slovensko / foto: Milan Bališin

Dôležitý link: Sninský kameň – turistická mapa

8. Vihorlat

Vihorlat s jeho nadmorskou výškou 1075,5m je najvyšším vrchom sopečného pohoria Vihorlatské vrchy. Je súčasťou cvičného vojenského obvodu, a tak bol až donedávna výstup na tento vrch zakázaný. Sprístupnili nám ho až od roku 2012 a hoci k nemu doteraz nebol vyznačený turistický chodník, môžte sem vyraziť ak sa v obvode nekoná nejaké vojenské cvičenie (dobré overiť

Môžte na jeho vrchol vystúpiť od miesta nazvaného Poľana pod Vihorlatom, kam sa dostanete značenými turistickými chodníkmi z Morského Oka, Sninského kameňa, alebo z dedín Remetské Hámre či Poruba pod Vihorlatom. Určite je to jedna z najlákavejších atrakcií v kraji a nielen pohľad naň zdola od Zemplínskej šíravy ale hlavne pohľady v jeho vrcholu stoja fakt za to!

Vihorlat, Dolný Zemplín, Košický kraj, Slovensko
Vihorlat, Zemplínska šírava a Dolný Zemplín, Košický kraj, Slovensko

Dôležitý link: Vihorlat – turistická mapa

9. Gurmánsky zážitok na Salaši

Ak na Šírave vyhladnete, určite tu nájdete množstvo stánkov a reštaurácií s dobrým jedlom, no je tu ešte jedna reštaurácia, ktorú tu musím spomenúť. Hotel Euro Penzión Salaš nájdete pri hlavnej ceste v letovisku Kaluža a výborné slovenské ale hlavne regionálne jedlá si tu vychutnáte pri živej cimbalovej alebo klavírnej hudbe.

Aj tento salaš si pamätá začiatky turismu v tomto kraji. My sme si tu dali výbornú kapustnicu a fazuľovicu a zabíjačkový tanier. A už sme sa odtiaľ len tak odgúľali ako gomboce, ktoré sme si dali na rozlúčku…

Dobroty, Salaš Šírava, Dolný Zemplín, Košický kraj, Slovensko
Dobroty, Salaš Šírava, Zemplínska šírava a Dolný Zemplín, Košický kraj, Slovensko

10. Múzeum gitár v Sobranciach

Ak ste gitarový fanúšik a radi by ste videli na vlastné oči gitary, na ktorých hrali svetoznámi gitaristi, zájdite do Sobraniec, ktoré sú od Šíravy vzdialené iba na skok (15km). Tu totižto nájdete unikátne Gitarové múzeum so zbierkou gitár, na ktorých hrávali naši známi muzikanti ako napríklad Peter Janda z Olympicu, Maťo Ďurinda z Tublatanky a medzi 250 gitarami uvidíte aj model, na ktorom začínal George Harrison z BEATLES.

Okrem gitár tu uvidíte aj zbierku dobových klávesových nástrojov Maťa „Husa“ Husovského z KOMAJOTY a ďalšie zaujímavé muzikantské potreby. V Sobranciach je aj veľmi obľúbené letné kúpalisko, takže ak sa budete potrebovať po prehliadke schladiť, môžte tak urobiť aj tu.

Múzeum gitár v Sobranciach, Dolný Zemplín, Košický kraj, Slovensko
Múzeum gitár v Sobranciach, Zemplínska šírava a Dolný Zemplín, Košický kraj, Slovensko

Dôležitý link: gitarovemuzeum.sk

11. Drevený UNESCO kostolík Ruská Bystrá

Okolo 40 kilometrov vzdialená dedinka Ruská Bystrá uchováva ďalší klenot svetového kultúrneho dedičstva UNESCO – drevený Chrám Prenesenia ostatkov svätého Mikuláša postavený už v roku 1730. Je to pekne zašitá dedinka a po ceste vám pravdepodobne budú robiť spoločnosť pasúce sa kravičky.

Môžte sa sem dostať aj spod Morského oka z Remetských Hámrov po 12 kilometrov dlhom turistickom chodníčku vedúcim cez nádherné lesy Vihorlatského pralesa. Po perfektnej turistike tu na vás bude čakať nádherný kostolík a dedinka, v ktorej čas už desiatky rokov nebeží!

Drevený UNESCO kostolík Ruská Bystrá, Košický kraj, Slovensko
Drevený UNESCO kostolík Ruská Bystrá, Zemplínska šírava a Dolný Zemplín, Košický kraj, Slovensko

12. Zaplavený lom Beňatina

Osobne som zatiaľ východnejšie ako v Beňatine nikdy nebol a tak netuším, čo ešte môže byť ďalej na východ, keď už tu mi to prišlo ako na konci sveta. Každopádne som dobre urobil, že som prišiel aspoň sem, pretože som videl, kde by sa mohli natáčať ďalšie časti o náčelníkovi Winnetouovi. Filmári už nemusia ísť až do Chorvátska na Plitvické jazerá, stačí ak prídu k nám.

V krásnej tyrkysovej vode sa tu môžte aj na vlastnú zodpovednosť okúpať. Ja som to tu zatiaľ neskúšal (ešte prídem) ale kúpal som sa v podobných lomoch v Čechách a voda v nich bola vždy neskutočne teplá a čistá!

Beňatina, Košický kraj, Slovensko
Beňatina, Zemplínska šírava a Dolný Zemplín, Košický kraj, Slovensko

13. Drevený kostolík Inovce

Z Beňatiny sa dá ísť ešte trochu východnejšie do obce Inovce (2,5km), tam už ale cesta naozaj končí. A nielen preto sa sem oplatí prísť.

Obec krášli už od roku 1836 ďalší drevený gréckokatolícky kostolík Chrám svätého Michala archanjela, ktorý je od roku 1968 aj národnou kultúrnou pamiatkou a spolu s ďalšími 26 drevenými kostolmi súčasťou súboru tzv. Východoslovenských drevených kostolov.

Drevený kostolík Inovce, Košický kraj, Slovensko
Drevený kostolík Inovce, Zemplínska šírava a Dolný Zemplín, Košický kraj, Slovensko

14. Drevený kostolík Hrabová Roztoka

No tu už končí sranda, tu už je názov obce nielen v Slovenčine ale aj v azbuke (asi po Ukrajinsky). A už len kvôli tomu sa sem oplatí zájsť. 🙂 Je to blízko Beňatiny, Ruskej Bystrej a Inoviec, takže až budete plánovať celodenný výlet zo šíravy týmto smerom, zaraďte do zoznamu miest aj Hrabovú Roztoku.

No ale nie len kvôli tabuli obce v Ukrajinčine, samozrejme. V obci je pekný drevený kostolík (Cerkva sv. Bazila Veľkého) z polovice 18. storočia (čiže z roku 1750 pre tých, ktorí majú roky dištančné vzdelávanie). Interiér je krásny barokový, no a to fantastické prostredie všade dookola! Tu budete hneď chcieť bývať!

Drevený kostolík Hrabová Roztoka

Drevený kostolík Hrabová Roztoka

15. Turistika na koni po Šírave

Šíravu pešo len tak ľahko neprejdete, no môžte si pomôcť veľmi milým spôsobom, a to na koni. V obci Vinné je Hipocentrum, kde môžte nasadnúť na koníka a ten vás s doprovodom povozí po celom okolí Šíravy.

Že nemáte s jazdením skúsenosti? A čo tak si počas dovolenky vybaviť kurzy jazdenia? Hodina-dve denne a domov sa vrátite ako americký kovboji. Inštruktor vám vysvetlí všetko potrebné, ako správne držať telo, ako samostatne ovládať koňa až po ľahký klus. (hipocentrum.sk)

Turistika na koni po Šírave, Hipocentrum, Vinné, Slovensko
Turistika na koni po Šírave, Hipocentrum, Vinné, Zemplínska šírava a Dolný Zemplín, Slovensko / foto Hipocentrum Vinné

16. Pozorovanie vtákov na Senianskych rybníkoch

Keď k nám v zime do Košíc priletelo 400 kormoránov veľkých, z okna bytu sme sa naozaj mali na čo pozerať. Aké to asi musí byť keď ich je tisíce? Zistiť sa to dá ľahko, a to návštevou Dolného Zemplína.

Do Senného, kde sa Senianske rybníky nachádzajú je to len niečo vyše 20 kilometrov od turistických rezortov na Šírave. Každý kto sem príde tu sleduje vtáčie divadlo s otvorenými ústami.

A to vrátane nás. Najlepšie je sem prísť však na konci zimy/začiatku jari, keď tu oddychujú tisíce žeriavov popolavých na ceste z juhu na sever. Vtedy zaplavia polia a nebo a vytvoria neuveriteľnú atmosféru! V okolí rybníkov je niekoľko vyhliadkových veží (pozorovateľní vtáctva), ale my sme zatiaľ mali viac šťastia za volantom. Mapa: https://sk.mapy.cz/s/3pt34

Žeriav na Senianskych rybníkoch, Dolný Zemplín, Košický kraj, Slovensko
Žeriav na Senianskych rybníkoch, Zemplínska šírava a Dolný Zemplín, Košický kraj, Slovensko

17. Michalovce

Vynechať hlavné mesto regiónu, Michalovce, počas dovolenky na Šírave to by bolo ako byť v Ríme a nevidieť Koloseum. Môžte tu navštíviť Zemplínske múzeum, ktoré sa nachádza v peknom kaštieli kde si môžte pozrieť vypchaté zvieratká, archeologickú a etnografickú expozíciu.

Michalovce je najlepšie navštíviť v auguste počas Zemplínskeho jarmoku a folklórnych Zemplínskych slávností, kedy tu vystupuje množstvo folklórnych súborov nielen zo Zemplína.

Zemplínske múzeum, Michalovce, Košický kraj, Slovensko
Zemplínske múzeum, Michalovce, Zemplínska šírava a Dolný Zemplín, Košický kraj, Slovensko / foto: Szeder László

18. Stredoveký kostolík Senderov

Ďalšie pekné výhľady na Zemplínsku šíravu ponúka kopec Senderov. Z Hôrky do Kaluže a na Vinianske jazero sem vedie zelený a žltý značený turistický chodník. Modrý zasa z dedinky Vinné.

Približne v polovici kopca smerom od Hôrky budete prechádzať okolo ruín starého stredovekého Kostolíka pod Senderovom, ktorý tu stál už v 11.-12. storočí.

Základy kostolíka pod Senderovom, Zemplínska šírava, Košický kraj, Slovensko
Základy kostolíka pod Senderovom, Zemplínska šírava, Košický kraj, Slovensko / foto: Fenos

Dôležitý link: Stredoveký kostolík Senderov – turistická mapa

19. Po stopách starej éry po schátraných hoteloch a reštauráciách

No a len tak po večeroch si môžte vyraziť za pamiatkami starej éry a predstavovať si (alebo si spomenúť) ako to kedysi na „Titanicu“ žilo. Je tu množstvo „pamiatok“, ktoré tu zažilo krušné ale aj krásne chvíle od 60tych až po 90te roky.

Myslím, že by ich štát mal zakonzervovať a ochrániť keďže boli pri zrode jednej z najväčších turistických destinácií na Slovensku. A to skôr než Zemplínsku šíravu objavia novodobí developeri a urobia nám zo Šíravy Benidorm…

Lodenica Lúč, Zemplínska šírava, Košický kraj, Slovensko
Lodenica Lúč, Zemplínska šírava, Košický kraj, Slovensko

20. Gréckokatolícky kostolík v Klokočove

Najznámejším pútnickým miestom na Zemplíne je dedinka pri Šírave – Klokočov. Každý rok sem smerujú tisícky ľudí. V dedinke sa totiž na brehu slovenského mora nachádza krásny kostolík, ktorý je známi pre svoju slziacu ikonu Bohorodičky.

Areál kostola je tiež pekný, a aj jeho okolie – v priľahlom kempe Paľkov sme trávili každé leto, Prejsť sa môžte aj po neďalekom móle.

Gréckokatolícky kostol Klokočov, Zemplínska šírava

Gréckokatolícky kostol Klokočov, Zemplínska šírava

21. Kolotoče

Neodmysliteľnou súčasťou Šíravy sú kolotoče. U nás jednoznačne vyhráva Autodrom a detská manéž, ale tiež sme si užili streľby na Strelnici a labute. ? Trochu mi tu chýbala veľká reťazovka, na ktorej som bol pred 15 rokmi, možno ešte pribudne… ?

Kolotoče nájdete pri parkovisku na Kamenci.

Strelnica kolotoče Kamenec, Zemplinska šírava

Strelnica kolotoče Kamenec, Zemplinska šírava

22. Vyhliadka a upravené okolie Hotela Eurobus

Vyhliadka na Šíravu z areálu hotela Eurobus nás teda riadne prekvapila. Celá Šírava je odtiaľ ako na dlani a ešte k tomu tu majú takú parádnu terasu! Na tú sa musíte prísť pozrieť a dať si pri nej aspoň kávičku! ?

Hneď vedľa je pekné ihrisko pre deti, pláž, na ktorú je ale spoplatnený vstup (5,-EUR osoba), môžte si tu prísť zacvičiť jogu alebo zumbu na trávničku s nádherným výhľadom na šíravu a Vihorlat.

Vyhliadka Hotela Eurobus, Zemplínska šírava

Vyhliadka Hotela Eurobus, Zemplínska šírava

23. Zacvičte si jogu alebo zumbu na neskutočne krásnych miestach

Čo by to bolo za aktívnu dovolenku keby ste ju celú preležali na pláži… Okrem turistiky, či diskoték máte na šírave možnosť vyskúšať si jogu, či zumbu. A to na doslova dychberúcich nádherných miestach!

Jedno také som náhodou našiel pri hoteli Eurobus, stredy a piatky si tu môžte zacvičiť jogu a každý pondelok zumbu (vždy večer o 18tej za vstupné 3,-)! A druhé nádherné miesto je pri hoteli Vinnay na Vinianskom jazere. Tam sa cvičí každú nedeľu za priaznivého počasia (3,- ráno o 7:00)! Tak čo, teraz si už zacvičíte, či vás treba ešte ďalej prehovárať? 🙂

Cvičenie jogy, Hotel Eurobus, Zemplínska šírava

Cvičenie jogy, Hotel Eurobus, Zemplínska šírava

24. Železnica, ktorá vedie do vody

Na východe je podľa mňa všetko, dokonca aj taká rarita ako železnica, ktorá vedie do vôd Šíravy! Pritom žiadnym vlakom sa na Šíravu nedostanete, maximálne tak po Michalovce!

Túto raritu nájdete v rekreačnej oblasti Kamenec, neďaleko móla. A ak prídete na jar, či na jeseň uvidíte železničku aj v prevádzke. Dopravuje totiž veľkú výletnú loď z garáže do vody, či opačne. 🙂 Mapa: https://en.mapy.cz/s/hapovuveno

Železnička vedúca do vody, Zemplínska šírava

Železnička vedúca do vody, Zemplínska šírava

25. Móla

Nie sú úplne ako tie, ktoré sme videli v Baywatch, ale i tak patria k povinným zastávkam na šírave! Móla sú obľúbené miesta na pokec alebo prechádzku. Jedno asi také naj nájdete na Kamenci, pri Hoteli Glamour a ďalšie dve v Klokočove pri kostolíku. Ale isto nájdete ešte nejaké ďalšie!

Mapa: https://en.mapy.cz/s/derazehode

Mólo na Kamenci pri Hoteli Glamour, Zeplínska šírava

Mólo na Kamenci pri Hoteli Glamour, Zeplínska šírava

26. Humenský zámok – Vihorlatské múzeum

Ak si chcete dať pauzu z kúpania sa vo vodách Šíravy, jej okolie ponúka niekoľko možností aj v daždivom počasí alebo aj mimo letného obdobia! Napríklad také Humenné sa pýši nádherným zámkom, jediným zámkom v Prešovskom kraji.

Humenský zámok nie je ako maľovaný, on doslova maľovaný je! Jeden deň si preto na neho určite vyhraďte. Od Šíravy je vzdialený len niečo cez pol hodiny autom (30km).

Humenský zámok, Humenné, Prešovský kraj

Humenský zámok, Humenné, Prešovský kraj

27. Skanzen v Humennom

Kto zavíta na zámok do Humenného, musí navštíviť aj skanzen – expozíciu ľudovej architektúry a bývania. Skanzen v Humennom je iba na skok od zámku. A že je tiež nádherný to tu ani netreba spomínať.

Drevený kostolík z roku 1764, hospodárske domy a nástroje, mlyny či kováčske dielne presunuté z okolitých dediniek Horného Zemplína sa vám isto budú páčiť!

Skanzen v Humennom, Prešovský kraj

Skanzen v Humennom, Prešovský kraj

28. Hrad Jasenov

Neďaleko Šíravy (ale už v Prešovskom kraji), nejakých 40km leží obec Jasenov. Naď ňou sa týči nádherný Jasenovský hrad z 13. až 14. storočia. Dnes je z neho síce ruina, ale pokusy o jeho záchranu prebiehajú už vyše 100 rokov.

K hradu sa dostanete pomerne náročným výstupom z obce Jasenov (výstup trvá asi 40 minút strmo lesom) ale dá sa k nemu dostať turistickými cestičkami aj zo Strážskeho, alebo priamo od Šíravy z obce Vinné. Táto trasa ale jedným smerom trvá asi 5 hodín, ale čo je to pre nás, turistov… ? Mapa: https://sk.mapy.cz/s/negonohuvu

Hrad Jasenov, Východné Slovensko

Hrad Jasenov, Východné Slovensko – foto: Milan Bališin / wikipedia

29. Hrad Brekov

Hneď vedľa dedinky Jasenov je ďalšia dedinka s nádherným hradom. Na hrad Brekov vedie krátka (mapa: https://sk.mapy.cz/s/nepemetore) ale aj dlhá turistická značka, ktorá je dlhá 6,7 km a prejsť by ste ju mali za necelé 3 hodinky (mapa: https://sk.mapy.cz/s/huhebopono). A ako to už býva na našich hradoch aj tento ponúka nádherný 360° výhľad dookola.

V júli sa tu konajú Drugethovské hradné slávnosti, ktoré majú za úlohu pripomenúť bitku pri Humennom z roku 1619.

Hrad Brekov, Východné Slovensko

Hrad Brekov, Východné Slovensko / foto: Milan Bališin / wikipedia

30. Hrad Čičva

Ak vás bavia hrady, na Šírave a v jej okolí sa určite nudiť nebudete. Ďalším (len 40km od Šíravy vzdialeným) hradom je Hrad Čičva pri Vranove nad Topľou. Tento je najľahšie dostupný, parkovisko je rovno pod hradom a k nemu to už je asi len 10 minút pešo.

Je tu ohnisko, takže niečo pod zub si tu môžte pripraviť. Na hrade ale strážte deti, veľmi ľahko sa tu dá vypadnúť z nezabezpečených hradieb, či okna. Mapa: https://sk.mapy.cz/s/cokugepute

Hrad Čičva, Východné Slovensko

Hrad Čičva, Východné Slovensko

31. Vodná zážitková cesta Oborín (náučný chodník)

Tak toto nám vyrazilo dych! Vodná zážitková cesta v Oboríne je už trochu ďalej od Zemplínskej šíravy no za výlet sem to tu naozaj stojí! Dlhokánsky drevený mostík ponad lužný les na hranici CHKO Latorica vás prevedie rozprávkou akú inde na Slovensku asi nezažijete!

Máme o tom samostatný článok aj s videom: Vodná zážitková cesta – Náučný chodník Oborín, Východné Slovensko! Nezabudnite si vziať so sebou repelent!

Vodná zážitková cesta Oborín - náučný chodník

Vodná zážitková cesta Oborín – náučný chodník

32. Na bicykli okolo šíravy

Ak chcete vidieť šíravu z každej strany, tak najlepšie bude ak si k tomu vezmete bicykel! Do Michaloviec sa dá dostať vlakom a odtiaľ môžte vyraziť!

Najľahšia trasa okolo Šíravy: https://mapy.cz/s/husejohotu, ale ak máte energie viac, tak sa to tu dá veľmi pekne rozšíriť o Vinné jazero a Viniansky hrad: https://mapy.cz/s/gacenumala. Alebo o Vihorlatské vrchy: https://mapy.cz/s/fukucekene
My sme ju prešli takto: https://www.strava.com/activities/9196133894

Na bicykli okolo Zemplínskej šíravy

Na bicykli okolo Zemplínskej šíravy

33. Ostrovy

Ostrovy jednoznačne patria k morskej panoráme a slovenské more tiež nezaostáva. Ostrovov tu síce nie je veľa ale práve preto sú ešte zaujímavejšie! Jeden nájdete v stredisku Hôrka, hneď v marine a jeden v stredisku Medvedia hora pri Penzióne Anima. Myslím, že sú iba dva (ak poznáte ďalšie dajte mi vedieť do komentára). Výzva je preplávať na ostrov!

Ostrov, Zemplínska šírava

Ostrov, Zemplínska šírava

34. Amfiteáter Šírava

K Šírave neodmysliteľne patrí aj amfiteáter s jeho nezabudnuteľnými podujatiami, ktoré na brehu šíravy majú nezabudnuteľnú atmosféru. Počas leta sa ich tu koná niekoľko, v roku 2024 to bude napríklad HABERA & TEAM TOUR 100 (10.07.2024), Zbojnícke leto Kandráčovci (29.8.2024) či iné.

Nájdete ho v stredisku Hôrka.

Amfiteáter Šírava

Amfiteáter Šírava

35. Zraz motorkárov

Zemplínska šírava je každoročne dejiskom jedného z najväčších zrazov motorkárov na Slovensku. Rozmanitý program plný úžasných okamihov, napínavých súťaží a zábavy pre všetky vekové skupiny! Pre rok 2024 je dátum zrazu: 15.-18.8.2024

Zraz bude sprevádzať skvelá hudba (v roku 2024: DESMOD, INÉ KAFE, HEX, GLADIATOR, KALI & PETER PANN, ZOČI VOČI a další), úžasní ľudia a atmosféra motoriek, na ktorú len tak nezabudnete. Pre všetkých milovníkov motocyklov, rýchlosti a adrenalínu je táto udalosť nevyhnutnosťou.

Zraz motorkárov Zemplínska šírava

Zraz motorkárov Zemplínska šírava

36. Levanduľová farma BeLavende

Farma s názvom BeLavende, zasadená v malebnej obci Trnava pri Laborci, nedaleko Zemplínskej šíravy, predstavuje najväčšiu levanduľovú farmu na celom Slovensku! Okrem možnosti zakúpiť si výrobky z levandule, je táto farma otvorená pre návštevníkov, či už len na relaxáciu alebo na vlastnoručné zozbieranie levandule pre vlastné účely.

Je to nezvyčajné a nádherné miesto, ktoré je jedinečné v rámci východného Slovenska. Ak sa ocitnete v blízkosti Zemplínskej šíravy, rozhodne by ste si nemali nechať ujsť túto farmu!

Levanduľová farma BeLavende

Levanduľová farma BeLavende

Ako je teda vidieť, na Šírave ste len na skok k nádhernej aktívnej dovolenke, odkiaľ si môžte odniesť nezabudnuteľné zážitky, o ktorých budete môcť dlho predlho rozprávať. Ak ste si toto leto ešte nevybrali dovolenku niekde pri mori, skúste dovolenku pri slovenskom mori.

Alebo ju kľudne skúste až sa vrátite od ozajstného mora, veď je nám tu všetkým na dosah. …a všetci sme tu doma! 🙂

A ak ste si už prešli všetky spomenuté miesta, skúste neďaleký Tokaj – slávne tokajské víno, vyhliadkovú vežu, plavbu loďou do Maďarska, cyklotrasy…

Ďalšie tipy na výlety po východnom Slovensku: 100 tipov kam na výlet – Východné Slovensko! alebo v článku Snina a okolie – 18 tipov kam na výlet

Tvorba webstránok

Julius Szabo

Tak som sa po čase (8 rokov) vrátil s5 na Slovensko a pre moju lepšiu orientáciu v teréne som si vytvoril túto stránku. Snáď pomôže aj vám lepšie sa zorientovať. Ak chcete viac tipov, mám aj web govisity.com ;)

Môže sa Vám ešte páčiť...

4 komentáre

  1. Mariana píše:

    Skvelá stránka!!! Veľmi pomohla 🙂

  2. Katka píše:

    Super stránka 🙂 vďaka za tipy na výlet

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *