Cyklovýlet z Čiernej nad Tisou do Košíc cez Latoricu a Tokaj (120km) – mimo ciest!
Dnes mám pre vás tip na zaujímavý cyklovýlet, na ktorý som sa chystal dlhé roky a minulý týždeň konečne zrealizoval! Trasa začína na ukrajinských hraniciach, na železničnej stanici Čierna nad Tisou. Sem sme sa dostali vlakom z Košíc, ktorý odchádza denne o 5:13 ráno (v cieli je o 6:53). A končí v Košiciach!
Východné Slovensko čarovné hrdé, mám ho rád! :)
A nezabudnite dať lajk a prihlásiť na odber ďalších našich videí! :)
Celá trasa je dlhá 120km a zaberie aj s prestávkami celý deň (teda aspoň nám). Na trase sa vystriedajú všetky možné povrchy, takže je vhodná hlavne pre horské bicykle. Ak vám v niektorej časti dojde energia, nevadí, trasa sa vďaka stále blízkej železnici dá kedykoľvek ukončiť a vrátiť sa môžte vlakom.
Cyklovýlet z Čiernej nad Tisou do Košíc
Základné údaje
Celková dĺžka trasy: 120km
Čas: celý deň
Náročnosť: vzhľadom na počet kilometrov vysoká, ale je tu iba jeden poriadny kopec
Mapa: https://mapy.cz/s/kuzopukoso
Zaujímavé body: CHKO Latorica (lanový most, močiare, jazierka, najnižší bod Slovenska), Tokaj, vyhliadková veža Tokaj, Izra
CHKO Latorica
Zo železničnej stanice v Čiernej nad Tisou už na bicykloch vyrazíte po Železničnej ulici a za zákrutou až prejdete cez železničné priecestie (už širokorozchodnej železnice smerujúcej na Ukrajinu) odbočíte vpravo na prvej odbočke do poľa. A hneď pri ceste smerujúcej na Ukrajinu uvidíte poľnú cestu vychodenú od áut. Tá je síce z nejakého dôvodu ohradená plotíkom, cez ten sa ale dá preskočiť aj s bicyklom (zatiaľ).
Trochu ďalej ešte jeden plotík a za chvíľu ste na parádnom cyklochodníku, ktorý tu vystavali komunisti od 50. rokoch 20. storočia. Ide o ľavobrežnú hrádzu rieky Latorica, val, ktorý má slúžiť na predchádzanie povodní a zaplavovania Východoslovenskej nížiny, ku ktorým dochádzalo pravidelne.
Na hrádzi je ideálny cyklochodník, ktorý by nám možno závideli aj v Rakúsku. Je z neho totiž parádny výhľad do okolia, na CHKO Latoricu a široko – ďaleko je iba pokoj a ticho, zvieratká, vtáky, stromy a voda! Povrch chodníka je tiež úplne postačujúci.
Z hrádze vedie k Latorici niekoľko cestičiek, tak sa po nich dá zísť. Takým najvyužívanejším a najobľúbenejším je chodník k lanovému (reťazovému mostu), aký asi nikde inde na Slovensku nenájdete. Celý sa s vami bude hojdať, premosťuje rieku Latorica a ďalej pokračuje cesta do obce Pstruša. My sa ale vrátime späť na cyklo diaľnicu a pokračujeme smerom na Tokaj.
Hrádza sa ťahá až k najnižšiemu bodu na Slovensku do Klína nad Bodrogom a má celkovo 45km. Na niektorých mapách je celá značená ako cyklochodník (na mapy.cz zatiaľ nie) a po ceste uvidíte niekoľko umelých kanálov, vodných diel a tiež zaplavených lesov, jazierok a močiarov.
Tokaj
Odtiaľ sa vrátite do Viničiek (až sem je to samá rovinka) – tu odporúčam neskutočne dobrý fazuľový guľáš v Zlatej Putni (majú aj iné špecialitky) a ďalej už pokračujete cez Tokaj – napríklad cez Černochov, vyhliadkovú vežu Tokaj, Malú Tŕňu až do Veľkej Tŕni. A tu odbočíte na červenú značku trochu do kopcov cez lesík až k hlavnej ceste na Trebišov.
Pôvodne značená turistická značka cez pole do Michaľan je síce v mapy.cz stále takto značená, ale cestu už budete hľadať iba márne, už tu je iba pole. Preto je to nutné obísť cez Veľaty alebo Ľuhyňu (toto je bohužiaľ dosť frekventovaná cesta ale našťastie iba kúsok – 2km).
Slanské vrchy – Izra
Z Michaľan cez Kazimír a Brezinu (alebo alternatívne cez Byštu kúpele) sa dostanete k jedinému jazierku v Slanských vrchoch – Izre. Izra je krásne horské jazierko (dá sa prejsť dookola), kedysi vychýrená diskotéka, dnes trochu zabudnuté a vypálené stredisko, ktoré čaká na svoju druhú šancu.
Stále sem však chodí pomerne dosť ľudí z okolia. Z Izry budete pokračovať po asfaltke so zákazom vjazdu pre vodzidlá (iba s povolením), ale zdá sa, že tu má povolenie každý. Až po zákrutu kde odbočíte na žltú značku, ktorá vás dovedie k Veľkej Márovke. Tá žltá trasa je trochu krkolomná, ale bicykel sa dá vytlačiť.
Z Veľkej Márovky to až do Košíc už bude len dole kopcom alebo rovinka, takže tu už to máte vyhraté! V Nižnej Myšli sa dá ešte v miestnom hostinci načerpať nejaká tá energia (je po ceste). Prechádzate tu cez Koscelek a Archeoskanzen, ktoré tiež stoja za zastavenie.
Eurovelo 11 – popri Hornáde
Z Nižnej Myšle sa spustíte dole k Hornádu, k podvalovému mostu cez Hornád (čím zavŕšite jazdu všetkým možným terénom aký si len viete predstaviť – celá cyklotrasa je preto vhodná len pre horské bicykle).
Odtiaľ už po značenom cyklochodníku Eurovelo 11 po parádnych zážitkových jamách, ktoré sú vždy plné vody (čo vás na záver príjemne osvieži) dostanete až do mesta Košice k jazeru. Za zastávku tu stojí ústie Torysy do Hornádu (hľadá sa ťažko), štrkovisko v Kokšov Bakši no a samozrejme košické jazero s niekoľkými kapurkovými podnikmi. My sme skončili cyklotúru práve tu, ale kľudne sa dá pokračovať ďalej, napríklad cez Jahodnú a Kojšovku až do Gelnice, alebo Spišskej Novej Vsi… 🙂