Cyklovýlet: Spišská Nová Ves → Košice mimo ciest (100km)

Cyklovýlet Spišská Nová Ves - Košice

Ďalší z diaľkových cyklovýletov, ktorý sme tento rok (2021) dali po prvý krát začínal v meste Spišská Nová Ves a viedol cez Poráč a Poráčsku dolinu, Gelnicu, Kojšov, Košickú Belú, Nemcovu dolku, Alpinku a po 100km končil v meste Košice

Východné Slovensko čarovné hrdé, mám ho rád! :)

A nezabudnite dať lajk a prihlásiť na odber ďalších našich videí! :)

Aj tu sme sa snažili čo najviac vyhýbať cestám, takže trasa vedie prevažne cez kopce a lesy. Dĺžka trasy je cca 100km ale prevýšenie je obrovské 2365m. Preto je táto cyklotúra vhodná len pre odvážnych a vytrénovaných cyklistov (i keď odvaha tu zaváži viac).

Samozrejme ak niekomu dôjdu sily, aj tu sa dá cyklovýlet kedykoľvek ukončiť a vlakom sa vrátiť domov (po ceste sú vlakové stanice Krompachy, Gelnica, Ružín).

Tvorba webstránok
Tatry a SNV z Tepličky

Tatry a SNV z Tepličky

Cyklovýlet Spišská Nová Ves → Košice (100km)

Základné údaje

Celková dĺžka trasy: 100km
Čas: celý deň
Prevýšenie: ↗2356m ↘2605m
Náročnosť: veľmi vysoká, kopcovitý terén, bicykle sa tlačia na viacerých miestach
Mapa: https://mapy.cz/s/holuvozane
Zaujímavé body: Markušovský skalný hríb, Výhľad z Poráča, Poráčska dolina, Gelnica, Výhľad na Kojšov, rokliny pri Košickej Belej

Spišská Nová Ves – Matejovce nad Hornádom

Cez Markušovský skalný hríb a Šikľavú skalu

Prvá časť trasy vedie zo železničnej stanice v Spišskej Novej Vsi do prvého (zatiaľ iba mierného) kopca na Tepličku. Odtiaľ poľom dole kopcom až do Markušoviec – ku kaštieľu. Ten je nádherný, stojí za zastávku a ak nepôjdete celú 100km trasu, tak aj za návštevu!

Od kaštieľa je to ešte kúsok po ceste a potom doľava cez Levočský potok po žltej značke. Tu to asi v daždivých mesiacoch nebude asi priechodné. Na skalnatý hríb sa s bicyklom dostanete naozaj iba s poriadnym vypätím všetkých síl. A odtiaľ to už bude len po rovinke až k Šikľavej skale.

Markušovský skalný hríb

Markušovský skalný hríb

Šikľavá skala síce nie je v lete nijako zaujímavá (všetko je tam zarastené a nevidno vôbec nič, pričom pod skalu sa nedostanete, je to tam všetko zaplavené), ale poslúži ako dobrý rozhodovací bod kam ďalej… Sú tu totiž 2 možnosti, buď pokračujete do kopca na Poráč, alebo po rovinke až do Krompách. My sme sa rozhodli ísť ďalej na Poráč!

Mapa: https://mapy.cz/s/kamasogoju

Matejovce nad Hornádom – Slovinky

Cez Poráč a Poráčsku dolinu

Z Matejoviec nad Hornádom pôjdete do poriadneho kopca až na Poráč, sú odtiaľ nádherné výhľady dookola, aj na Tatry. Cesta vedie lesíkom a lúkami, pasienkami. No a z Poráča to je už len dole až do Sloviniek cez nádhernú Poráčsku dolinu.

V Poráčskej doline je rekreačné stredisko, kde sa môžte zastaviť a načerpať sily, pretože od Sloviniek nás čaká ďalší kopec! A poriadny!

Mapa: https://mapy.cz/s/lozuvubuta

Poráčska dolina

Poráčska dolina

Slovinky – Gelnica

Cez Tatarkov kríž (860mnm)

Zo Sloviniek pokračujeme na Tatarkov kríž celkom širokou ale ťažko zjazdnou značenou turistickou cestou do kopca. Od Tatarkového kríža to už ale bude iba dole kopcom až do Gelnice po parádnej lesnej cyklotrase.

Na trase je množstvo kanálikov na odvod vody, tak na to hlavne si treba dať pozor. V Gelnici je pekné centrum mesta, tak sa tu nezabudnite zastaviť. A tiež niekde natankovať, pretože najbližšia možnosť bude až v Kojšove.

Mapa: https://mapy.cz/s/luvucaraca

Tatarkov kríž

Tatarkov kríž

Gelnica – Košice

Cez Kojšov a Košickú Belú

No a posledná časť tejto cyklotúry, na ktorej je ešte veľa hore i dole kopcov je z Gelnice do Košíc. Chvíľu sa ide cez Perlovu dolinu ale hneď na začiatku odbočujeme na modrú turistickú značku doľava smerom na Kojšov.

Z Kojšova opäť cez kopec do Košickej Belej odkiaľ je viacero možností, podľa síl. My sme už veľa sily nemali preto sme to dali najkratšou možnou trasou k Nemcovej dolke a potom už len zjazd po asfaltke na Alpinku.

Po dobrom guľáši Alpinka je to do Košíc ešte stále niekoľko kilometrov, ale už sme doma. 🙂

Mapa: https://mapy.cz/s/bedosokojo

Cyklotúra Spišská Nová Ves Košice

Cyklotúra Spišská Nová Ves Košice

Cyklotrasa zo Spišskej Novej Vsi do Košíc má niekoľko možností – ďalšia je napríklad cez Olcnavu a Krompachy, Gelnicu, Kojšovskú hoľu, Jahodnú a Bankov. Mapa: https://mapy.cz/s/cevuvekare

Tvorba webstránok

Julius Szabo

Tak som sa po čase (8 rokov) vrátil s5 na Slovensko a pre moju lepšiu orientáciu v teréne som si vytvoril túto stránku. Snáď pomôže aj vám lepšie sa zorientovať. Ak chcete viac tipov, mám aj web govisity.com ;)

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *