Cyklovýlet: z Prešova do Košíc mimo ciest (57km)

Jánošíkova bašta výhľad

Je veľa ciest, ktoré spájajú dve krajské mestá Východného Slovenska. Cesty 1. triedy, 2. triedy, železničné cesty ale i turistické chodníčky. Tento výlet bude takmer celý mimo motorových ciest, celú trasu pôjdeme turistickými cestičkami. Je možné ju absolvovať pešo ale aj na bicykli a to jak z Prešova do Košíc tak aj opačne (Opačne je to ale trochu náročnejšie)!

Východné Slovensko čarovné hrdé, mám ho rád! :)

A nezabudnite dať lajk a prihlásiť na odber ďalších našich videí! :)

Cyklo/turistická trasa Prešov – Košice alebo opačne

Dĺžka trasy jedným smerom: 45km
Celkový čas jazdy na bicykli podľa mapy.cz: 4hod (mne to trvalo asi tak 7)
Celkové prevýšenie: 971m z PO do KE, 1153m z KE do PO
Mapa: https://en.mapy.cz/s/nubuforeru

Prešov – Kendický kríž – Kysak

Trasu začneme v Prešove na železničnej stanici, zídeme k Toryse a popri rieke potom smerom na Hanisku k Borkútu. Odtiaľ po modrej turistickej značke až k údoliu Svinky. Tu sú hlavnými turistickými miestami Kalvária v Prešove, Pamätník Sedliackeho povstania na Furči a Kendický kríž.

Kalvária v Prešove

Kalvária v Prešove

Pamätník Sedliackeho povstania na Furči

Pamätník Sedliackeho povstania na Furči

Kendický kríž

Kendický kríž

Po celej trase máte však okrem týchto miest krásne výhľady na východ (dedinky pod Slanskými vrchmi) ale aj na západ (kopce, lesy a lúky). Ak si chcete užiť ešte trochu viac výhľadov na Slanské vrchy a dedinky v okolí, neschádzajte dole k údoliu Svinky, ale choďte po poľných cestách až do Obišoviec.

Na obrázku nižšie som túto časť vyznačil červenou čiarou (popri nej je vidieť poľnú cestu).

Poľné cesty Prešov Obišovce

Poľné cesty Prešov Obišovce

Poľné cesty od Kendického kríža po Obišovce

Poľné cesty od Kendického kríža po Obišovce

Poľné cesty od Kendického kríža po Obišovce 2

Poľné cesty od Kendického kríža po Obišovce 2

Kysak – Jánošíkova bašta – Sedlo Repy

Z Obišoviec je to kúsok do Kysaku (hlavného železničného bodu na Východnom Slovensku) a odtiaľ už po Ceste hrdinov SNP (červené značenie) až do Košíc (záleží na fyzickej kondícii).

Ak vám už došli sily, môžte to vzdať tu a vrátiť sa domov vlakom. Ak vám ešte ostali, môžte pokračovať až do Košíc. Čaká vás ale jeden dosť náročný kopec – 8km neustále stúpanie až po Sedlo Repy s celkovým prevýšením 574m a väčšinou asi s tlačením bicykla. Odmenou ale bude nádherná vyhliadka nazvaná Jánošíkova bašta odkiaľ je krásne vidieť údolie Hornádu!

Jánošíkova bašta výhľad

Jánošíkova bašta výhľad

Potom to bude ešte poriadny kus do kopca smerom na Sedlo Repy. Ja som si tu stúpol na dno síl a myslel som, že už to nedám. Od Kysaku som už nemal ani kvapku vody ani jedla a bolo extrémne teplo, preto sa nezabudnite dobre pripraviť, poriadne sa nabaľte, tu sa vám to fakt zíde!

Ak by ste to nedali až hore, nič sa nedeje, stále sa to dá kedykoľvek vzdať a spustiť sa dole kopcom späť do Kysaku na vlak. Tí, lepšie pripravení, ktorí sa dostanú na Sedlo Repy (803m) budú mať niekoľko možností na cestu do Košíc.

Sedlo Repy

Sedlo Repy

Sedlo Repy – Alpinka – Košice

Jednou z nich je spustiť sa dolu po zelenej značke na Nemcovu Dolku (cca 10min) a potom už len po lesnej asfaltke dole kopcom až na Alpinku (10km, 40min), kde môžte doplniť tekutiny a energiu v miestnej reštaurácii. https://en.mapy.cz/s/kujokusozo

Odtiaľ to do Košíc bude už len krátke stúpanie hneď nad Alpinkou a potom už len dole kopec či rovinka až na stanicu v Košiciach. https://en.mapy.cz/s/lelujahaka

Košická detská železnička na Alpinke

Košická detská železnička na Alpinke

Sedlo Repy – Chata Hrešná – Košice

Druhá možnosť je pokračovať turistickou Cestou hrdinov SNP až po obľúbenú Chatu Hrešná, kde tiež varia guláše a podávajú pivo, a iné cyklo/turistické nutnosti. 🙂 A ďalej dole kopcom až do Čermeľa a odtiaľ po rovinke na stanicu. V tejto časti budete mať ešte nádherné výhľady na Košice a okolité Slanské vrchy. https://en.mapy.cz/s/pecajeruku

Obidve možnosti zo Sedla Repy sú nádherné, takže ktorúkoľvek si vyberiete, „určitě neohloupíte!“

Výhľad na Košice

Výhľad na Košice

Tak čo, ideme? 🙂

Julius Szabo

Tak som sa po čase (8 rokov) vrátil s5 na Slovensko a pre moju lepšiu orientáciu v teréne som si vytvoril túto stránku. Snáď pomôže aj vám lepšie sa zorientovať. Ak chcete viac tipov, mám aj web govisity.com ;)

Môže sa Vám ešte páčiť...

2 komentáre

  1. Melánia píše:

    Z Obišoviec sa dá ísť do Košíc aj jednoduchšou cestou cez lesy rovno (les medzi Obišovcami, Lemešanmi, Trebejovom, Družstevnou a Budimírom, ďalej okolo kameňolomu Mesačný park, resp. okolo vrchu Viničná

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *