Kam do mesta Košice – 101 miest a akcií, ktoré v Košiciach musíte navštíviť

Halmiho dvor, Košice, Slovensko

Kam do mesta Košice – 101 miest, ktoré sa v Košiciach oplatí navštíviť! Už ste určite počuli o najkrajšom meste na Slovensku. Košická Hlavná ulica je bez pochyby jednou z najkrajších. Metropola východu sa pýši najdlhšou pešou promenádou v centre mesta na Slovensku a tiež najväčšou mestskou pamiatkovou rezerváciou na Slovensku. No nie len centrum mesta stojí za návštevu.

Východné Slovensko čarovné hrdé, mám ho rád! :)

A nezabudnite dať lajk a prihlásiť na odber ďalších našich videí! :)

V Košiciach je aj veľa pekných miest na prechádzky, lyžovanie, bicyklovanie, turistiku, kúpanie a na ďalšie športové i nešportové aktivity. Na svoje si tu prídu aj milovníci histórie, pamiatok, zvieratiek, dobrého jedla ale aj piva, či vínka.

Európske hlavné mesto kultúry z roku 2013, či Európske mesto športu z roku 2016 je dobré navštíviť nielen na jeden deň, zabavíte sa tu v pohode aj týždeň, ba aj dlhšie! A ak sa tu nechcete len tak ponevierať, tu je môj (akože rodeného Košičana) zoznam naj miest, ktoré sa v Košiciach oplatí navštíviť!

Spievajúca fontána, Kam do mesta Košice

Spievajúca fontána, Kam do mesta Košice



Booking.com

Kam do mesta Košice – Naj pamiatky v Košiciach

1. Dóm svätej Alžbety

Na Slovensku nenájdete väčší kostol ako je Dóm svätej Alžbety v Košiciach. Je to hlavná pamiatka na Hlavnej ulici, gotická perla Košíc postavená medzi 14. a 15. storočím. A zároveň je to najvýchodnejšia gotická katedrála v Európe.

V meste už nenájdete ďalšiu stavbu, ktorá by túto krásou prekonala. Až si prezriete interiér, nezabudnite sa ešte vyštverať na vežu katedrály, známu ako Žigmundova veža, z ktorej po prekonaní 160 schodov získate na mesto úplne iný pohľad. Len pre porovnanie, do kupoly Chrámu sv. Petra v Ríme vedie 551 schodov ale po pravde… načo by nám tu bolo toľko schodov… 🙂

Urbanova veža, Dóm svätej Alžbety a Kaplnka svätého Michala, Kam do mesta Košice

Urbanova veža, Dóm svätej Alžbety a Kaplnka svätého Michala, Kam do mesta Košice

2. Kaplnka svätého Michala

Stojac hneď vedľa katedrály, Kaplnka svätého Michala je ďalšou z troch hlavných gotických budov, ktoré tvoria stred centra Košíc. Tiež bola postavená v 14. storočí na mieste bývalého cintorína. Rovnako ako Dóm je aj táto kaplnka obľúbeným miestom svadobčanov.

Kedysi bola 2x taká veľká, v 16. storočí k nej totiž pristavali ďalšiu časť, tzv. Szatmáriovskú loď, ktorú ale neskôr pri rekonštrukcii začiatkom 20. storočia zbúrali a tak opäť nadobudla svoju pôvodnú veľkosť. Vzhľadom na to aké materiály sa používajú v dnešnej dobe, dúfajme, že nikoho nenapadne pristavať k nej znovu nejakú skleníkovú ohavu…

Kaplnka Svätého Michala a Dóm svätej Alžbety, Kam do mesta Košice

Kaplnka Svätého Michala a Dóm svätej Alžbety, Kam do mesta Košice

3. Urbanova veža

Poslednou z trojice gotických budov je Urbanova veža, 2. najstaršia budova v Košiciach postavená v 14. storočí. Kedysi slúžila ako zvonica, ale aj ako múzeum, unikátny bar, kde sme si obsluhu a objednávku vybavovali telefónom, ktorý bol na každom stole alebo aj ako voskové múzeum.

Momentálne je bohužiaľ zatvorená už niekoľko rokov, takže obdivovať ju môžete iba zvonku. Na vonkajších stenách má umiestnené náhrobné kamene. Všetky tieto 3 gotické budovy sú od roku 1970 národnými kultúrnymi pamiatkami.

Urbanova veža, Kam do mesta Košice

Urbanova veža, Kam do mesta Košice

4. Zvon Urban

Pred vchodom do Urbanovej veže je na zemi zvon, ktorý z veže spadol pri požiari v 60. rokoch 20. storočia a praskol počas hasenia. Veža dostala nový zvon v roku 1996 ako dar od Východoslovenských železiarní, ktorý je presnou kópiou toho pôvodného. Počas adventu je zvon už tradične oblečený do veľkého adventného venca.

Ak sa mám stretnúť v meste s kámošmi, je to práve tu pri zvone, takže ak tu niekoho uvidíte postávať a čakať, budem to pravdepodobne ja. 🙂

Zvon z Urbanovej veže oblečený do adventného venca, Kam do mesta Košice

Zvon z Urbanovej veže oblečený do adventného venca, Kam do mesta Košice

5. Erb mesta Košice

Košice majú aj prvú zachovanú mestskú erbovú listinu! Získali ju už v roku 1369 a je dôkazom toho, aké dôležité miesto zaujímalo v Maďarsku a kultúrnom svete stredovekej Európy. Dodnes sa táto sláva oslavuje každý rok začiatkom mája kedy mesto pripraví naozaj veľmi krásny program. Začiatok mája je teda jedným z najvhodnejších termínov na návštevu Košíc!

Erb dostali Košice až neskôr a teraz ho nájdete v parku vedľa Kaplnky svätého Michala, pri vstupe do Dolnej brány, kde ho od roku 1999 drží 6,5 tonová bronzová socha anjela. Ide o štvrtú podobu erbu, predošlé 3 si môžte pozrieť na podstavci pod sochou.

Erb mesta Košice, Kam do mesta Košice

Erb mesta Košice, Kam do mesta Košice

6. Štátne divadlo

Vidieť Košice a nevidieť Štátne divadlo, to sa asi nikomu nemôže podariť. Táto renesančná budova je umiestnená v strede Hlavnej ulice, takže ju určite neminiete! Patrí medzi najkrajšie divadelné budovy v celej Európe a kedysi bolo dokonca Národným divadlom!

Určite si treba kúpiť aj vstupenku na nejaké predstavenie v tejto historickej budove, je tam nádherne, na opere sa tu budete cítiť ako niekde vo Verone. Divadlo bolo postavené a slávnostné otvorené koncom 19. storočia (1899).

Štátne divadlo, Kam do mesta Košice

Štátne divadlo, Kam do mesta Košice

7. Staromestská radnica

Hneď vedľa štátneho divadla nájdete Staromestskú radnicu, ďalšiu nádhernú budovu v Košiciach. Bola postavená v 18. sotorčí a je odrazom bohatstva a dôležitosti aké mesto v tom čase malo.

Ešte donedávna tu sídlilo obľúbené kino Slovan, dnes si v nej môžte pozrieť divadelné predstavenie, prípadne koncert.

Staromestská radnica, Kam do mesta Košice

Staromestská radnica, Kam do mesta Košice

8. Immaculata (Morový stĺp)

Keď v 18. storočí dozúril v Košiciach mor, pri ktorom rapídne klesol počet obyvateľov mesta, tí čo prežili sa rozhodli postaviť morový stĺp – Immaculatu.

Tá stojí na vojenskom popravisku, dnes na tom najlepšom mieste v centre mesta. Má 14 metrov a je na ňom množstvo menších, či väčších sošiek. Už ste ich spočítali?

Morový stĺp Immaculata, Kam do mesta Košice

Morový stĺp Immaculata, Kam do mesta Košice

9. Žobrákov dom

Vraví sa, že kedysi žil v Košiciach žobrák, ktorý si za svoj život nažobral toľké peniaze, že si za ne mohol dovoliť postaviť dom rovno na Hlavnej ulici. A na jej vrchu si nechal urobiť svoju sochu, na ktorej zdraví a ďakuje Košičanom.

Síce je to mýtus, ktorý dokazujú aj dnešní košickí žobráci (žiadny z nich nemá na Hlavnej dom), i tak sa ale jedná o veľmi peknú budovu, ktorá stojí za zastavenie.

Žobrákov dom, Kam do mesta Košice

Žobrákov dom, Kam do mesta Košice

10. Univerzitný kostol

Nádherná budova Univerzitného kostola, ako je tento kostol na Hlavnej ulici zjednodušene prezývaný, je ďalším barokovým skvostom Košíc. Je umiestnený hneď vedľa štátneho divadla a Levočského domu.

Je krásny nielen zvonku ale aj zvnútra a taký sláčikový, orgánový, či zborový koncert tu určite znie veľmi dobre! No i svadba tu má nezabudnuteľnú atmosféru! Aj ja sám som sa tu ženil a na svadbu som doteraz nezabudol. 🙂

Univerzitný kostol, Kam do mesta Košice

Univerzitný kostol, Kam do mesta Košice

11. Levočský dom

Hneď vedľa Univerzitného kostola je historická neskorogotická budova známa ako Levočský dom. Pochádza z 15. storočia a od roku 1569 je tu hostinec, doteraz najstarší na Slovensku s nepretržitou prevádzkou.

V 90tych rokoch v ňom piatky a soboty patrili obľúbenej diskotéke Hacienda, dnes je v ňom pivovar s jasným názvom Hostinec. Pivko je dobré, takže sa určite zastavte a nejaké ochutnajte.

Levočský dom, Kam do mesta Košice

Levočský dom, Kam do mesta Košice

12. Hrnčiarska ulica

Moja rodná ulica je dnes jednou z najkrajších ulíc v Košiciach. Hrnčiarska ulica vás vtiahne do dávnych čias kedy sa nielen hrnce vyrábali ručne. Po rekonštrukcii v 90-tych rokoch bol zámer vytvoriť v Košiciach uličku remesiel a tak tu bolo možné nájsť obuvníka, umeleckého kováča, pekárničku, hrnčiara, bylinkára a ďalších remeselníkov.

Dnes je tam už remeselníkov o trochu menej, ale pre zmenu tam pribudla Raňajkáreň Rozprávka, U Kohúta zase čapujú najlepšie tankové pivečko aké sa len dá kúpiť (Plzeň) a prechádzka po Hrnčiarskej patrí k zážitkom, ktoré v Košiciach nemôžte vynechať.

Hrnčiarska ulica, Kam do mesta Košice

Hrnčiarska ulica, Kam do mesta Košice

13. Jakabov palác

Ak prídete do Košíc vlakom alebo autobusom a vyrazíte hneď do centra, je viac než isté, že budete prechádzať okolo nádhernej rozprávkovej budovy – Jakabovho paláca.

Naozaj vyzerá ako z rozprávky, akoby ho postavili nejaký grófi. Pravdou však je, že palác dal postaviť košický podnikateľ koncom 19. a začiatkom 20. storočia. Kiežby si dnešní podnikatelia z tejto stavby brali príklad a miesto skla a betónu občas použili aj niečo pekné, na čo by sme sa potom mohli chodiť pozerať my… Jakabov palác okrem iného slúžil po oslobodení mesta v roku 1945 niekoľko mesiacov ako prvé sídlo prezidenta Československa (vtedajšieho Edvarda Beneša) na oslobodenom území.

Jakabov palác, Kam do mesta Košice

Jakabov palác, Kam do mesta Košice

14. Sídlo Košického samosprávneho kraja

Niežeby som tu chcel dávať sídla kadejakých inštitúcií, ale Košický kraj si fakt vedel vybrať. Budova bola síce postavená len nedávno, začiatkom 20. storočia, ale jej vzhľad v štýle tzv. vojenskej secesie je nepriehľadnuteľný.

Budova bola postavená pre armádu a v priebehu storočia slúžila okrem iných úradov aj okresnému národnému výboru alebo Východoslovenskému múzeu. V budove je stále veľmi pekné múzeum, ktoré sa bude páčiť nielen vám ale i vašim deťom.

Sídlo Košického samosprávneho kraja, Kam do mesta Košice

Sídlo Košického samosprávneho kraja, Kam do mesta Košice

15. Ortodoxná synagóga a židovská škola na Puškinovej ulici

Kedysi mala židovská komunita v Košiciach veľké zastúpenie. Tvorila takmer 20% z celkového počtu obyvateľov Košíc. Koncom 30tych rokov 20. storočia tu preto postavili synagógu aj s priľahlou židovskou školou.

Je nepriehľadnuteľná, no ulica, na ktorej stojí, je často turistami obchádzaná. Preto sa poriadne pozrite do mapky a stavte sa aj tu!

Synagóga na Puškinovej ulici, Kam do mesta Košice

Synagóga na Puškinovej ulici, Kam do mesta Košice

16. Synagóga na Zvonárskej ulici

Synagóga na Zvonárskej ulici je najstaršou synagógou v Košiciach, postavená bola v 80tych rokoch 19. storočia v maurskom štýle. Je nenápadne zastrčená medzi ďalšími domami a ľahko okolo nej prejdete bez povšimnutia.

Bola by to ale škoda, musíte do nej vstúpiť, je naozaj jedinečná a ťažko by ste na Slovensku hľadali podobnú… Vstupné je tu v dobrovoľnej výške a dohodnúť vstup je najlepšie vopred emailom alebo telefonicky. Kontakty a viac informácií o tejto pamiatke, živote a osude Židov v Košiciach nájdete na stránke http://www.kehilakosice.sk.

Synagóga na Zvonárskej ulici, Kam do mesta Košice

Synagóga na Zvonárskej ulici, Kam do mesta Košice

17. Budova Slovenskej štátnej filharmónie v Košiciach – Bužňa

Máte radi klasickú hudbu? V Košiciach ani to nie je problém! Mesto sa môže pochváliť Slovenskou štátnou filharmóniou založenou už v roku 1968. Možno ste ich už videli v nejakom inom meste či krajine. Zvyčajne pôsobia na významných medzinárodných hudobných festivaloch a významných kultúrnych centrách vo Viedni, Salzburgu, Berlíne, Budapešti, Prahe, Antverpách, Lisabone, Barcelone, Aténach, ale aj v USA či Ázii.

Takže ak máte radi klasickú hudbu, neváhajte navštíviť Dom umenia, pôvodnú synagógu z prvej polovice 20. storočia. Bývali v nej kedysi aj tie najlepšie košické diskotéky…

Štátna filharmónia Košice, Východné Slovensko

Štátna filharmónia Košice, Východné Slovensko

18. Kaviareň Carpano

Pre jednu z prvých talianskych reštaurácii v Československu si jej zakladateľ vybral naozaj skvelé mesto a aj miesto, keďže je v centre, hneď vedľa spievajúcej fontány. Pomenovali ju podľa objaviteľovi Vermouthu Antoniovi Benedetto Carpanovi, ktorý svoj prvý Vermouth predstavil v roku 1786 v Turíne.

Čo tak sa na chvíľu zastaviť, oddýchnuť si od prehliadky mesta a vychutnať si tento nápoj práve tu?

Vianočná Reštaurácia Carpano, Kam do mesta Košice

Vianočná Reštaurácia Carpano, Kam do mesta Košice

19. Dominikánsky kostol

Na Dominikánskom námestí má svoje nezastupiteľné miesto najstaršia budova v Košiciach – Dominikánsky kostol. Bol postavený koncom 13. storočia a jeho veža dokonca prevyšuje vežu Dómu sv. Alžbety, takže je zároveň najvyššou historickou budovou v meste!

Ak sa v jeho interiéri pozriete hore, neuvidíte strop ale nebo! Strechu totiž nemá! Alebo má? Presvedčte sa radšej na vlastné oči, či sa naozaj jedná len o ilúziu, ktorú tu vytvorili umelci.

Dominikánsky kostol, Kam do mesta Košice

Dominikánsky kostol, Kam do mesta Košice

20. Studňa na Dominikánskom námestí

Až donedávna som sám netušil, že máme v Košiciach nejaké studne a že tá najstaršia je práve na Dominikánskom námestí, hneď vedľa najstaršej budovy v meste – aká náhoda. 🙂

Minulého roku som ale mal možnosť zúčastniť sa prehliadky Košíc s profi sprievodkyňou z organizácie cestovného ruchu Visit Košice a tá ma obohatila o množstvo nových poznatkov, o ktorých som dovtedy nemal ani páru. Ak teda chcete vedieť viac než by ste sami uvideli za 37 rokov života chodenia po Košiciach, odporúčam kontaktovať Visit Košice!

Studňa na Dominikánskom námestí, Kam do mesta Košice

Studňa na Dominikánskom námestí, Kam do mesta Košice

21. Košická kalvária

Nie je síce taká krásna ako v Prešove, ktorú považovali za najkrajšiu kalváriu v Uhorsku, ani taká fotogenická ako v Banskej Štiavnici, ale zato sa pýši najväčším kalvárskym kostolom na Slovensku. Košická kalvária tiež ponúka peknú prechádzku v tichom prostredí širšieho centra mesta.

Chodník, ktorý vedie od amfiteátru k barokovému kostolu na Kalvárii z 18. storočia, prechádza okolo 16 rokokových kaplniek. Chodník je vhodný aj pre kočiare a na kopci za kostolom je aj parádne ihrisko pre deti! Ak už ale budete tu, môžte zájsť aj na neďaleký cintorín Rozália! Mapa: https://en.mapy.cz/s/hojodatemo

Kalvária Košice 1

Kalvária Košice 1

22. Cintorín Rozália

Tak ako má Praha alebo Budapešť cintoríny pre svoje znmáme osobnosti, má aj mesto Košice cintorín Rozália. Je to najstarší cintorín v Košiciach a pochovávali sa tu významné košické osobnosti.

Medzi ne patrí napríklad matka uhorského predsedu vlády zo začiatku 20. storočia Antónia Fejérváry de Komlós Kerestes, Ján Ruman – prvý slovenský župan Košickej veľžupy, cisársko-kráľovský radca János Kloczkó, alebo aj pre košických turistov dôležitá osobnosť – Konrády Lajos, zakladateľ chaty Lajoška – najstaršej turistickej chaty v okolí Košíc. Všetky tieto osobnosti majú na cintoríne nádherné hrobky, ktoré sú súčasťou národnej kultúrnej pamiatky Cintorína sv. Rozálie! Mapa: https://en.mapy.cz/s/dapabejucu

Cintorín Rozália, Košice - 4

Cintorín Rozália, Košice – 4

23. Škrata a krásky na fasáde domu

V iných mestách si určite idete krk vykrútiť, toľko majú všade všeliakých sošiek a zaujímavých pamiatok, čo? 🙂 Len pozor aby sa vám nestal úraz aj v Košiciach, tiež je tu čo obdivovať.

Napríklad na fasáde domu na ulici Štefánikova 42 sú sošky dvoch krások a jednej škraty. Táto výzdoba má aj legendu o mlynárovi, ktorý mal neďaleko tohto domu chalupu aj s mlynom (na Mlynskom náhone). Jeho krásna dcéra milovala muža ale jej otec o ňom nechcel ani počuť. A tak sa pohádali, ona ušla k Hornádu kde spadla a utopila sa. Mlynár ju už nikdy nevidel až raz v noci šiel okolo starej vŕby a vo vode uvidel jej tvár. Takto ju potom namaľoval… Mimochodom, takéto staré vŕby sa ešte dajú v okolí Mlynského náhonu nájsť!

Fasáda domu, Štefánikova 42, Košice

Fasáda domu, Štefánikova 42, Košice

24. Kissing point

Táto pamiatka môže vyzerať trochu ináč ako pamiatka, ale predsalen to pamiatka je! A to konkrétne pamiatka po hodinách odpočítavajúcich vstup sveta do ďalšieho milénia alebo potom aj vstup Slovenska do EU.

Už niekoľko rokov je však z neho iba taký divný smutný kruh uprostred mesta medzi nádhernými pamiatkami. Navrhujem z neho urobiť kissing point, čo vy na to? 🙂

Pamiatka po „miléniových“ hodinách, Košice

Pamiatka po „miléniových“ hodinách, Košice

Mesto Košice sa môže pochváliť dlhou a bohatou históriou, ktorá sa odráža v jeho architektúre a uličkách. Jeho historické centrum je plné nádherných stredovekých a barokových budov, ktoré vám pripomenú jeho významnú úlohu v minulosti.

Nebojte sa, to nie je koniec! Ani zďaleka!!!
Kliknite sem na ďalšie tipy v meste Košice!!! >>>

Julius Szabo

Tak som sa po čase (8 rokov) vrátil s5 na Slovensko a pre moju lepšiu orientáciu v teréne som si vytvoril túto stránku. Snáď pomôže aj vám lepšie sa zorientovať. Ak chcete viac tipov, mám aj web govisity.com ;)

Môže sa Vám ešte páčiť...

4 komentáre

  1. Pavel píše:

    T.G.Masaryk a M.R.Štefánik – busty

  2. Košičan píše:

    V bode 59. Ostrov na Jazere, v prvej vete mate dost velku hrubku 😉
    Snad ich nie je viac. Zbytok som necital.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *