Kam do mesta Košice – 70 miest a akcií, ktoré v Košiciach musíte navštíviť

Halmiho dvor, Košice, Slovensko

Kam do mesta Košice – 70 miest, ktoré sa v Košiciach oplatí navštíviť! Už ste určite počuli o najkrajšom meste na Slovensku. Košická Hlavná ulica je bez pochyby jednou z najkrajších. Metropola východu sa pýši najdlhšou pešou promenádou v centre mesta na Slovensku a tiež najväčšou mestskou pamiatkovou rezerváciou na Slovensku. No nie len centrum mesta stojí za návštevu.

V Košiciach je aj veľa pekných miest na prechádzky, lyžovanie, bicyklovanie, turistiku, kúpanie a na ďalšie športové i nešportové aktivity. Na svoje si tu prídu aj milovníci histórie, pamiatok, zvieratiek, dobrého jedla ale aj piva, či vínka.

Európske hlavné mesto kultúry z roku 2013, či Európske mesto športu z roku 2016 je dobré navštíviť nielen na jeden deň, zabavíte sa tu v pohode aj týždeň, ba aj dlhšie! A ak sa tu nechcete len tak ponevierať, tu je môj (akože rodeného Košičana) zoznam naj miest, ktoré sa v Košiciach oplatí navštíviť!

Spievajúca fontána, Kam do mesta Košice

Spievajúca fontána, Kam do mesta Košice

Kam do mesta Košice – Naj pamiatky v Košiciach

1. Dóm svätej Alžbety

Na Slovensku nenájdete väčší kostol ako je Dóm svätej Alžbety v Košiciach. Je to hlavná pamiatka na Hlavnej ulici, gotická perla Košíc postavená medzi 14. a 15. storočím. A zároveň je to najvýchodnejšia gotická katedrála v Európe.

Poznáte najkrajšie mesto na Slovensku? :)

A nezabudnite dať lajk! :)

V meste už nenájdete ďalšiu stavbu, ktorá by túto krásou prekonala. Až si prezriete interiér, nezabudnite sa ešte vyštverať na vežu katedrály, známu ako Žigmundova veža, z ktorej po prekonaní 160 schodov získate na mesto úplne iný pohľad. Len pre porovnanie, do kupoly Chrámu sv. Petra v Ríme vedie 551 schodov ale po pravde… načo by nám tu bolo toľko schodov… 🙂

Urbanova veža, Dóm svätej Alžbety a Kaplnka svätého Michala, Kam do mesta Košice

Urbanova veža, Dóm svätej Alžbety a Kaplnka svätého Michala, Kam do mesta Košice

2. Kaplnka svätého Michala

Stojac hneď vedľa katedrály, Kaplnka svätého Michala je ďalšou z troch hlavných gotických budov, ktoré tvoria stred centra Košíc. Tiež bola postavená v 14. storočí na mieste bývalého cintorína. Rovnako ako Dóm je aj táto kaplnka obľúbeným miestom svadobčanov.

Kedysi bola 2x taká veľká, v 16. storočí k nej totiž pristavali ďalšiu časť, tzv. Szatmáriovskú loď, ktorú ale neskôr pri rekonštrukcii začiatkom 20. storočia zbúrali a tak opäť nadobudla svoju pôvodnú veľkosť. Vzhľadom na to aké materiály sa používajú v dnešnej dobe, dúfajme, že nikoho nenapadne pristavať k nej znovu nejakú skleníkovú ohavu…

Kaplnka Svätého Michala a Dóm svätej Alžbety, Kam do mesta Košice

Kaplnka Svätého Michala a Dóm svätej Alžbety, Kam do mesta Košice

3. Urbanova veža

Poslednou z trojice gotických budov je Urbanova veža, 2. najstaršia budova v Košiciach postavená v 14. storočí. Kedysi slúžila ako zvonica, ale aj ako múzeum, unikátny bar, kde sme si obsluhu a objednávku vybavovali telefónom, ktorý bol na každom stole alebo aj ako voskové múzeum.

Momentálne je bohužiaľ zatvorená už niekoľko rokov, takže obdivovať ju môžete iba zvonku. Na vonkajších stenách má umiestnené náhrobné kamene. Všetky tieto 3 gotické budovy sú od roku 1970 národnými kultúrnymi pamiatkami.

Urbanova veža, Kam do mesta Košice

Urbanova veža, Kam do mesta Košice

4. Zvon Urban

Pred vchodom do Urbanovej veže je na zemi zvon, ktorý z veže spadol pri požiari v 60. rokoch 20. storočia a praskol počas hasenia. Veža dostala nový zvon v roku 1996 ako dar od Východoslovenských železiarní, ktorý je presnou kópiou toho pôvodného. Počas adventu je zvon už tradične oblečený do veľkého adventného venca.

Ak sa mám stretnúť v meste s kámošmi, je to práve tu pri zvone, takže ak tu niekoho uvidíte postávať a čakať, budem to pravdepodobne ja. 🙂

Zvon z Urbanovej veže oblečený do adventného venca, Kam do mesta Košice

Zvon z Urbanovej veže oblečený do adventného venca, Kam do mesta Košice

5. Erb mesta Košice

Košice majú aj prvú zachovanú mestskú erbovú listinu! Získali ju už v roku 1369 a je dôkazom toho, aké dôležité miesto zaujímalo v Maďarsku a kultúrnom svete stredovekej Európy. Dodnes sa táto sláva oslavuje každý rok začiatkom mája kedy mesto pripraví naozaj veľmi krásny program. Začiatok mája je teda jedným z najvhodnejších termínov na návštevu Košíc!

Erb dostali Košice až neskôr a teraz ho nájdete v parku vedľa Kaplnky svätého Michala, pri vstupe do Dolnej brány, kde ho od roku 1999 drží 6,5 tonová bronzová socha anjela. Ide o štvrtú podobu erbu, predošlé 3 si môžte pozrieť na podstavci pod sochou.

Erb mesta Košice, Kam do mesta Košice

Erb mesta Košice, Kam do mesta Košice

6. Štátne divadlo

Vidieť Košice a nevidieť Štátne divadlo, to sa asi nikomu nemôže podariť. Táto renesančná budova je umiestnená v strede Hlavnej ulice, takže ju určite neminiete! Patrí medzi najkrajšie divadelné budovy v celej Európe a kedysi bolo dokonca Národným divadlom!

Určite si treba kúpiť aj vstupenku na nejaké predstavenie v tejto historickej budove, je tam nádherne, na opere sa tu budete cítiť ako niekde vo Verone. Divadlo bolo postavené a slávnostné otvorené koncom 19. storočia (1899).

Štátne divadlo, Kam do mesta Košice

Štátne divadlo, Kam do mesta Košice

7. Staromestská radnica

Hneď vedľa štátneho divadla nájdete Staromestskú radnicu, ďalšiu nádhernú budovu v Košiciach. Bola postavená v 18. sotorčí a je odrazom bohatstva a dôležitosti aké mesto v tom čase malo.

Ešte donedávna tu sídlilo obľúbené kino Slovan, dnes si v nej môžte pozrieť divadelné predstavenie, prípadne koncert.

Staromestská radnica, Kam do mesta Košice

Staromestská radnica, Kam do mesta Košice

8. Immaculata (Morový stĺp)

Keď v 18. storočí dozúril v Košiciach mor, pri ktorom rapídne klesol počet obyvateľov mesta, tí čo prežili sa rozhodli postaviť morový stĺp – Immaculatu.

Tá stojí na vojenskom popravisku, dnes na tom najlepšom mieste v centre mesta. Má 14 metrov a je na ňom množstvo menších, či väčších sošiek. Už ste ich spočítali?

Morový stĺp Immaculata, Kam do mesta Košice

Morový stĺp Immaculata, Kam do mesta Košice

9. Žobrákov dom

Vraví sa, že kedysi žil v Košiciach žobrák, ktorý si za svoj život nažobral toľké peniaze, že si za ne mohol dovoliť postaviť dom rovno na Hlavnej ulici. A na jej vrchu si nechal urobiť svoju sochu, na ktorej zdraví a ďakuje Košičanom.

Síce je to mýtus, ktorý dokazujú aj dnešní košickí žobráci (žiadny z nich nemá na Hlavnej dom), i tak sa ale jedná o veľmi peknú budovu, ktorá stojí za zastavenie.

Žobrákov dom, Kam do mesta Košice

Žobrákov dom, Kam do mesta Košice

10. Univerzitný kostol

Nádherná budova Univerzitného kostola, ako je tento kostol na Hlavnej ulici zjednodušene prezývaný, je ďalším barokovým skvostom Košíc. Je umiestnený hneď vedľa štátneho divadla a Levočského domu.

Je krásny nielen zvonku ale aj zvnútra a taký sláčikový, orgánový, či zborový koncert tu určite znie veľmi dobre! No i svadba tu má nezabudnuteľnú atmosféru! Aj ja sám som sa tu ženil a na svadbu som doteraz nezabudol. 🙂

Univerzitný kostol, Kam do mesta Košice

Univerzitný kostol, Kam do mesta Košice

11. Levočský dom

Hneď vedľa Univerzitného kostola je historická neskorogotická budova známa ako Levočský dom. Pochádza z 15. storočia a od roku 1569 je tu hostinec, doteraz najstarší na Slovensku s nepretržitou prevádzkou.

V 90tych rokoch v ňom piatky a soboty patrili obľúbenej diskotéke Hacienda, dnes je v ňom pivovar s jasným názvom Hostinec. Pivko je dobré, takže sa určite zastavte a nejaké ochutnajte.

Levočský dom, Kam do mesta Košice

Levočský dom, Kam do mesta Košice

12. Hrnčiarska ulica

Moja rodná ulica je dnes jednou z najkrajších ulíc v Košiciach. Hrnčiarska ulica vás vtiahne do dávnych čias kedy sa nielen hrnce vyrábali ručne. Po rekonštrukcii v 90-tych rokoch bol zámer vytvoriť v Košiciach uličku remesiel a tak tu bolo možné nájsť obuvníka, umeleckého kováča, pekárničku, hrnčiara, bylinkára a ďalších remeselníkov.

Dnes je tam už remeselníkov o trochu menej, ale pre zmenu tam pribudla Raňajkáreň Rozprávka, U Kohúta zase čapujú najlepšie tankové pivečko aké sa len dá kúpiť (Plzeň) a prechádzka po Hrnčiarskej patrí k zážitkom, ktoré v Košiciach nemôžte vynechať.

Hrnčiarska ulica, Kam do mesta Košice

Hrnčiarska ulica, Kam do mesta Košice

13. Jakabov palác

Ak prídete do Košíc vlakom alebo autobusom a vyrazíte hneď do centra, je viac než isté, že budete prechádzať okolo nádhernej rozprávkovej budovy – Jakabovho paláca.

Naozaj vyzerá ako z rozprávky, akoby ho postavili nejaký grófi. Pravdou však je, že palác dal postaviť košický podnikateľ koncom 19. a začiatkom 20. storočia. Kiežby si dnešní podnikatelia z tejto stavby brali príklad a miesto skla a betónu občas použili aj niečo pekné, na čo by sme sa potom mohli chodiť pozerať my… Jakabov palác okrem iného slúžil po oslobodení mesta v roku 1945 niekoľko mesiacov ako prvé sídlo prezidenta Československa (vtedajšieho Edvarda Beneša) na oslobodenom území.

Jakabov palác, Kam do mesta Košice

Jakabov palác, Kam do mesta Košice

14. Sídlo Košického samosprávneho kraja

Niežeby som tu chcel dávať sídla kadejakých inštitúcií, ale Košický kraj si fakt vedel vybrať. Budova bola síce postavená len nedávno, začiatkom 20. storočia, ale jej vzhľad v štýle tzv. vojenskej secesie je nepriehľadnuteľný.

Budova bola postavená pre armádu a v priebehu storočia slúžila okrem iných úradov aj okresnému národnému výboru alebo Východoslovenskému múzeu. V budove je stále veľmi pekné múzeum, ktoré sa bude páčiť nielen vám ale i vašim deťom.

Sídlo Košického samosprávneho kraja, Kam do mesta Košice

Sídlo Košického samosprávneho kraja, Kam do mesta Košice

15. Ortodoxná synagóga a židovská škola na Puškinovej ulici

Kedysi mala židovská komunita v Košiciach veľké zastúpenie. Tvorila takmer 20% z celkového počtu obyvateľov Košíc. Koncom 30tych rokov 20. storočia tu preto postavili synagógu aj s priľahlou židovskou školou.

Je nepriehľadnuteľná, no ulica, na ktorej stojí, je často turistami obchádzaná. Preto sa poriadne pozrite do mapky a stavte sa aj tu!

Synagóga na Puškinovej ulici, Kam do mesta Košice

Synagóga na Puškinovej ulici, Kam do mesta Košice

16. Synagóga na Zvonárskej ulici

Synagóga na Zvonárskej ulici je najstaršou synagógou v Košiciach, postavená bola v 80tych rokoch 19. storočia v maurskom štýle. Je nenápadne zastrčená medzi ďalšími domami a ľahko okolo nej prejdete bez povšimnutia.

Bola by to ale škoda, musíte do nej vstúpiť, je naozaj jedinečná a ťažko by ste na Slovensku hľadali podobnú… Vstupné je tu v dobrovoľnej výške a dohodnúť vstup je najlepšie vopred emailom alebo telefonicky. Kontakty a viac informácií o tejto pamiatke, živote a osude Židov v Košiciach nájdete na stránke http://www.kehilakosice.sk/sk/zno-kosice/kontakt/.

Synagóga na Zvonárskej ulici, Kam do mesta Košice

Synagóga na Zvonárskej ulici, Kam do mesta Košice

17. Budova Slovenskej štátnej filharmónie v Košiciach – Bužňa

Máte radi klasickú hudbu? V Košiciach ani to nie je problém! Mesto sa môže pochváliť Slovenskou štátnou filharmóniou založenou už v roku 1968. Možno ste ich už videli v nejakom inom meste či krajine. Zvyčajne pôsobia na významných medzinárodných hudobných festivaloch a významných kultúrnych centrách vo Viedni, Salzburgu, Berlíne, Budapešti, Prahe, Antverpách, Lisabone, Barcelone, Aténach, ale aj v USA či Ázii.

Takže ak máte radi klasickú hudbu, neváhajte navštíviť Dom umenia, pôvodnú synagógu z prvej polovice 20. storočia. Bývali v nej kedysi aj tie najlepšie košické diskotéky…

Štátna filharmónia Košice, Východné Slovensko

Štátna filharmónia Košice, Východné Slovensko

18. Kaviareň Carpano

Pre jednu z prvých talianskych reštaurácii v Československu si jej zakladateľ vybral naozaj skvelé mesto a aj miesto, keďže je v centre, hneď vedľa spievajúcej fontány. Pomenovali ju podľa objaviteľovi Vermouthu Antoniovi Benedetto Carpanovi, ktorý svoj prvý Vermouth predstavil v roku 1786 v Turíne.

Čo tak sa na chvíľu zastaviť, oddýchnuť si od prehliadky mesta a vychutnať si tento nápoj práve tu?

Vianočná Reštaurácia Carpano, Kam do mesta Košice

Vianočná Reštaurácia Carpano, Kam do mesta Košice

19. Dominikánsky kostol

Na Dominikánskom námestí má svoje nezastupiteľné miesto najstaršia budova v Košiciach – Dominikánsky kostol. Bol postavený koncom 13. storočia a jeho veža dokonca prevyšuje vežu Dómu sv. Alžbety, takže je zároveň najvyššou historickou budovou v meste!

Ak sa v jeho interiéri pozriete hore, neuvidíte strop ale nebo! Strechu totiž nemá! Alebo má? Presvedčte sa radšej na vlastné oči, či sa naozaj jedná len o ilúziu, ktorú tu vytvorili umelci.

Dominikánsky kostol, Kam do mesta Košice

Dominikánsky kostol, Kam do mesta Košice

20. Studňa na Dominikánskom námestí

Až donedávna som sám netušil, že máme v Košiciach nejaké studne a že tá najstaršia je práve na Dominikánskom námestí, hneď vedľa najstaršej budovy v meste – aká náhoda. 🙂

Minulého roku som ale mal možnosť zúčastniť sa prehliadky Košíc s profi sprievodkyňou z organizácie cestovného ruchu Visit Košice a tá ma obohatila o množstvo nových poznatkov, o ktorých som dovtedy nemal ani páru. Ak teda chcete vedieť viac než by ste sami uvideli za 37 rokov života chodenia po Košiciach, odporúčam kontaktovať Visit Košice!

Studňa na Dominikánskom námestí, Kam do mesta Košice

Studňa na Dominikánskom námestí, Kam do mesta Košice

21. Košická kalvária

Nie je síce taká krásna ako v Prešove, ktorú považovali za najkrajšiu kalváriu v Uhorsku, ani taká fotogenická ako v Banskej Štiavnici, ale zato sa pýši najväčším kalvárskym kostolom na Slovensku. Košická kalvária tiež ponúka peknú prechádzku v tichom prostredí širšieho centra mesta.

Chodník, ktorý vedie od amfiteátru k barokovému kostolu na Kalvárii z 18. storočia, prechádza okolo 16 rokokových kaplniek. Chodník je vhodný aj pre kočiare a na kopci za kostolom je aj parádne ihrisko pre deti! Ak už ale budete tu, môžte zájsť aj na neďaleký cintorín Rozália! Mapa: https://en.mapy.cz/s/hojodatemo

Kalvária Košice 1

Kalvária Košice 1

22. Cintorín Rozália

Tak ako má Praha alebo Budapešť cintoríny pre svoje znmáme osobnosti, má aj mesto Košice cintorín Rozália. Je to najstarší cintorín v Košiciach a pochovávali sa tu významné košické osobnosti.

Medzi ne patrí napríklad matka uhorského predsedu vlády zo začiatku 20. storočia Antónia Fejérváry de Komlós Kerestes, Ján Ruman – prvý slovenský župan Košickej veľžupy, cisársko-kráľovský radca János Kloczkó, alebo aj pre košických turistov dôležitá osobnosť – Konrády Lajos, zakladateľ chaty Lajoška – najstaršej turistickej chaty v okolí Košíc. Všetky tieto osobnosti majú na cintoríne nádherné hrobky, ktoré sú súčasťou národnej kultúrnej pamiatky Cintorína sv. Rozálie! Mapa: https://en.mapy.cz/s/dapabejucu

Cintorín Rozália, Košice - 4

Cintorín Rozália, Košice – 4

Kam do mesta Košice – Múzeá a galérie v Košiciach

23. Východoslovenské múzeum

Jedným z najstarších a najvýznamnejších múzeí na Slovensku je Východoslovenské múzeum v Košiciach. Vraj spravujú vyše 500,000 rôznych predmetov, čo už je naozaj viac než dosť. Ani si to číslo neviem dobre predstaviť.

Ak ste ešte nepočuli o košickom zlatom poklade, tak to sa musíte ísť pozrieť. Ide totiž o jeden z najväčších zlatých pokladov na svete a určite najväčšiu atrakciu múzea. Našli ho v roku 1935 pri kopaní základov pre jednu budovu na Hlavnej ulici (č.68). Takmer 3000 mincí, 3 zlaté medaily a zlatá renesančná reťaz… Iba zázrakom sa až doteraz nerozkradol, ale jeden nikdy nevie… pre istotu si tam naplánujte návštevu čo najskôr!

Košický zlatý poklad, Východoslovenské múzeum Košice, Východné Slovensko

Košický zlatý poklad, Východoslovenské múzeum Košice, Východné Slovensko

24. Gréckokatolícky drevený kostol a zvonica na nádvorí Východoslovenského múzea

Pri návšteve Východoslovenského múzea budete mať možnosť navštíviť aj gréckokatolícky drevený kostol, ktorý sa nachádza na dvore múzea. Kostol bol sem presunutý z obce Kožuchovce (okres Svidník) v roku 1927, kde bol postavený už v roku 1741.

Na východnom Slovensku je veľa takých drevených kostolov, a stále slúžia ľuďom. Určite treba za nimi vyraziť, pretože sú umiestnené na prekrásnych miestach východného Slovenska, ak ale máte zatiaľ v KE iba 15 voľných minút, skočte sem.

Drevený kostol Kožuchovce - Východoslovenské múzeum Košice, Východné Slovensko

Drevený kostol Kožuchovce – Východoslovenské múzeum Košice, Východné Slovensko

25. Miklušova väznica

Dnes je to už úplne ináč, ale kedysi si zlodeji radšej 2 krát rozmysleli, či budú kradnúť alebo radšej pracovať. Miklušova väznica im to jasne vysvetlila, stručne, ručne…

Dnes by už bola aj tak veľmi malá, nevmestila by sa sem ani polovica našej vlády a tak už dnes slúži len ako múzeum a nádej v jej obnovenie. Oplatí sa sem prísť pozrieť na všetky tie presvedčovacie nástroje, ktoré sa v stredoveku používali a v Košiciach až do roku 1909.

Miklušova väznica, Kam do mesta Košice

Miklušova väznica, Kam do mesta Košice

26. Dolná brána

Keď nám Schusti rekonštruoval mesto koncom 90tych rokov, jeho tímu sa podarilo objaviť pozostatky mestských hradieb a Dolnej brány. Od týchto čias je tu zriadené unikátne podzemné múzeum archeológie, ktoré sa, tak ako všetky ďalšie spomenuté miesta, oplatí navštíviť.

Dozviete sa tu množstvo zaujímavých vecí o mestských hradbách za naozaj symbolické vstupné 0,90EUR dospelá osoba.

Dolná brána, Kam do mesta Košice

Dolná brána, Kam do mesta Košice

27. Múzeum letectva

Ak sa chcete dozvedieť niečo o rozvoji letectva, musíte navštíviť Košice a jeho letecké múzeum. Nachádza sa na letisku a ponúka veľkú zbierku vzácnych originálnych lietadiel z európskych krajín, USA a Číny, čo ho robí jedinečným nielen na Slovensku, ale aj v Európe.

Múzeum vytvoril náš bývalý primátor Košíc (neskôr prezident SR) Rudolf Schuster, ktorý doň pozháňal aj zaujímavé letecké exponáty od svojich známych v zahraničí. Ak cestujete do Košíc lietadlom, môžete začať hneď s prehliadkou. Múzeum je otvorené aj zdarma a to každú prvú nedeľu v mesiaci. Okrem lietadiel je tu aj niekoľko helikoptér, autobus a mal by tu byť aj trolejbus, ale zatiaľ sme ho tu ešte nevideli.

Múzeum letectva, Kam do mesta Košice

Múzeum letectva, Kam do mesta Košice

28. Slovenské technické múzeum

Slovenské technické múzeum je unikátne múzeum v Košiciach s expozíciou hutníctva a metalurgie, umeleckého kováčstva, o vývoji geodetických techník a kartografie a veľa ďalšieho zaujímavého…

Zahŕňa aj energetické oddelenie Aurela Stodola, stroje a turbíny, alebo sieň elektrických výbojov, tu si radšej dajte pozor, ak nie ste elektrikári. Vaše deti budú určite nadšené aj z jeho planetária. Aj spomenuté Múzeum letectva je súčasťou Slovenského technického múzea.

Slovenské technické múzeum, Kam do mesta Košice

Slovenské technické múzeum, Kam do mesta Košice

29. Východoslovenská galéria

V Košiciach je ešte niekoľko galérií, ale najznámejšou galériou je Východoslovenská galéria nachádzajúca sa na Hlavnej ulici. Ak chcete vidieť, ako umenie na východnom Slovensku vyzeralo v minulosti alebo dnes, musíte ju navštíviť.

Už len budova galérie z 18. storočia stojí za to, je postavená v barokovo-klasicistickom štýle. Cez víkendy tu môžte vyraziť aj s deťmi a zúčastniť sa kurzu maľovania.

Východoslovenská galéria, Kam do mesta Košice

Východoslovenská galéria, Kam do mesta Košice

Kam do mesta Košice – Parky a fontány, záhrady a lesy v Košiciach

Síce zelene v posledných rokoch v Košiciach ubúda, novo zasadené stromy vyschýnajú, tie ktoré prežili pol storočia už zase rúbu kvôli tomu, že sú nebezpečné, alebo sa na zelených miestach stavajú nové potrebné obchodné centrá a bytovky alebo parkoviská, staré fontány pre Zuzany sa na sídliskách rušia tiež…

Sú však aj také miesta v Košiciach, kde sa parky a fontány podarilo zachrániť a udržať od ich vzniku až dodnes… Tu sú.

30. Park na Hlavnom námestí so spievajúcou fontánou

Toto miesto tu nikto nenazýva Hlavné námestie, ale našiel som na wikipedii, že sa to tak volá a že to kedysi malo rôzne názvy, napríklad Námestie slobody alebo Leninovo námestie. Je to miesto medzi Dómom sv. Alžbety a Štátnym divadlom.

Park, ktorý tu vznikol koncom 19. storočia na mieste trhoviska je isto najkrajším parkom v Košiciach. V jeho strede je už od roku 1986 prvá spievajúca fontána v Československu. V Košiciach nenájdete domáceho, turistu ba ani hocakého povaľača, ktorý by sa tu nezastavil…

Spievajúca fontána, Kam do mesta Košice

Spievajúca fontána, Kam do mesta Košice

31. Park s fontánou pri Immaculate

Na druhej strane Štátneho divadla nájdete ďalší pekný park s fontánou so znameniami zverokruhu. Skúste pohladkať vaše znamenie, vraj sa vám potom splní najtajnejšie želanie. Aj tu sa dá dobre posedieť v objatí krásnych kvetov a stromov.

Kedysi tu bol ostrov, ktorý obtekal Čermeľský potok, tak ak máte dobrú predstavivosť, skúste ju použiť a predstaviť si, aká to musela byť nádhera.

Park za Štátnym divadlom, Kam do mesta Košice

Park za Štátnym divadlom, Kam do mesta Košice

32. Park pri kaplnke svätého Michala

Z druhej strany Dómu sv. Alžbety, pri Kaplnke sv. Michala sa nachádza ďalší pekný park s fontánou, kvetmi a stromami, ktoré si už čo-to pamätajú. Je najväčší zo spomenutých troch parkov.

Park tu vznikol už v roku 1771 a dodnes je obľúbený medzi návštevníkmi Hlavnej ulice. Na jeho druhej strane je umiestnená socha anjela, ktorý drží erb Košíc.

Park pri Kaplnke sv Michala, Kam do mesta Košice

Park pri Kaplnke sv Michala, Kam do mesta Košice

33. Mestský park

Každý isto pozná Central Park, ten je síce v New Yorku, ale podobný máme aj v Košiciach. Tu sa volá Mestský park! Kedysi patril medzi najobávanejšie miesta Košíc, po zotmení sa sem vydali iba tí najodvážnejší, vrátane nás!

Pred pár rokmi ho však celý oplotili a na noc začali zamykať a tým mu začalo svitať na krajšie časy! Dnes sú v ňom nové fontány, potôčik, mostíky, ihriská, lavičky, chodníky, jazierko, kvety, hudobný altánok… A dokonca aj kúpalisko. Kedysi dávno v ňom bývali aj pávi, škoda, že na to už neostali peniažky… Predsalen 7 miliónov eur z eurofondov je obmedzený balíček.

Mestský park, Kam do mesta Košice

Mestský park, Kam do mesta Košice

34. Zoologická záhrada

Ani Praha nemá takú veľkú zoologickú záhradu ako majú Košice! Tá košická je totiž najväčšia v celom Československu! Rozlohou… A naozaj sa tu dá dobre prejsť! Asi sme ju celú nikdy neprešli v jeden deň. A to má ešte riadne veľkú plochu nevyužitú!

Ešte chýbajú sloníky, žirafy, gorily, či ľadové medvede, je stále čo vylepšovať! My sem chodíme kŕmiť daniele a srnky, a tiež sa chodíme pozerať ako zoologičky kŕmia tulene, opičky, medvede… ZOO je otvorená denne a celoročne.

Nedávno tu pribudol aj chodník s názvom Lužný les, ktorý vás prevedie ponad močiar a kde si deti môžu zacvičiť na lanových preliezkách. Okrem toho tu ešte sú ďalšie ihriská, reštaurácia, občerstvenie a najkrajší DinoPark zo všetkých DinoParkov!

Zoo Košice, Kam do mesta Košice 6

Zoo Košice, Kam do mesta Košice 6

35. DinoPark Košice

No a súčasťou ZOO je aj nádherný DinoPark ukrytý v prekrásnom lese. Keď už nám Praha našu ZOO nezávidí (možno tak maximálne jej rozlohu), DinoPark určite áno. Ten ich je totiž umiestnený na obchodnom centre a „ponúka“ výhľady na O2 arénu a iné stavby…

V košickom DinoParku sa budete ale cítiť ako v pralese, ako keby ste sa posunuli v čase o milióny rokov späť. Krásne staré stromy, ktoré vás v lete budú chrániť pred slnkom, potok Hrubša, ktorý preteká celým DinoParkom no a samozrejme desiatky dinosaurov, ihrisko pre deti či krátky 3D film… To všetko je zárukou nádherného zážitku, ktorý si pri návšteve Košíc nemôžete dovoliť nechať újsť! 🙂

DinoPark je otvorený denne od začiatku apríla až do konca októbra a ak sa rozhodnete pre jeho návštevu, na vstupnom ušetríte ak si zakúpite kombinovanú vstupenku do ZOO aj do DinoParku (už v pokladni pri vstupe do ZOO). Cena pre rok 2020 je 7,00 € (žiaci, študenti, dôchodcovia a ZŤP majú zľavy). Pozrite si naše video z DinoParku: https://www.youtube.com/watch?v=4HAntRI1oFY

Dinopark Košice, Kam do mesta Košice

Dinopark Košice, Kam do mesta Košice

36. Botanická záhrada

Medzi košickými parkmi nesmie chýbať ani Botanická záhrada, ktorá je najväčšia na Slovensku! V každom období ponúka iné pohľady, sú tu veľké sklenníky s tropickými ale i domácimi rastlinkami, kde má zastúpenie okolo 4000 druhov.

Vonku zas nájdete potôčik, jazierká, ale aj mini zoo s papagájmi, či zajačikmi. Po areáli sa voľne pohybujú ovečky a kozičky, môžte si tu aj opiecť kus slaninky, či špekáčky… Je tu čo robiť aj celý deň. Asi takým naj podujatím sa stali Motýle exotických trópov, ktoré už tradične začínajú koncom mája a končia pred prázdninami.

Botanická záhrada v Košiciach je otvorená denne a základné vstupné pre dospelých je 3,-EUR. Cez pracovné dni máte možnosť vstupu so sprievodcom.

Botanická záhrada, Kam do mesta Košice

Botanická záhrada, Kam do mesta Košice

37. Čermeľský les

Ak sa potrebujete niekde v blízkosti mesta schladiť, asi najlepšie urobíte ak sa vyberiete severným smerom do Čermeľa! Čaká tu na vás príjemný les plný vody a zdravých stromov, údolí a kopcov, prídu si tu na svoje mamičky s kočiarmi, ale i turisti, či cyklisti. Lesík začína len 2km od Hlavnej ulice a jeho najznámejšie časti sú Bankov, Alpinka, alebo Jahodná, či Chata Lajoška.

Je pretkaný množstvom turistických a cyklochodníkov a končí… Vlastne nekončí… Dá sa tadiaľ dostať až na Kojšovku (1246m) a z nej kľudne až do Slovenského raja či ďalej. Opačným smerom zase napríklad na Sivec (781m).

Čermeľský les, Košice

Čermeľský les, Košice

38. Košická pionierska železnička

Veľmi starou atrakciou čermeľského lesa je Košická pionierska železnica postavená v rokoch 1955 – 1956 ako úplne prvá rekreačná železnica postavená v Československu. Neskôr vznikli aj ďalšie podobné železnice, napríklad aj v Prešove, Plzni a v iných mestách, ale už funguje iba tá prvá – košická.

Nezabudnite sa ňou preto pri návšteve Košíc povoziť, kým sa nejaká hlava pomazaná nerozhodne, že je nerentabilná a treba aj túto zrušiť a zošrotovať! Viac info o železničke: http://www.detskazeleznica.sk

Železnička začína v Čermeli (https://en.mapy.cz/s/hefepaselu), prechádza nádherným Čermeľským údolím a končí v rekreačnom areáli Alpinka a cesta ňou trvá 20 minút.

Košická destská železnica - Katka - Čermeľ - Alpinka, Kam do mesta Košice

Košická destská železnica – Katka – Čermeľ – Alpinka, Kam do mesta Košice

39. Rekreačný areál Alpinka

Rekreačný areál Alpinka je medzi Košičanmi s deťmi (ale aj bez) veľmi obľúbeným piknikovým miestom. Alpinka pekne schovaná v lese a poskytuje aj v tých najteplejších dňoch veľmi príjemný chládok vďaka starým stromom a potoku, ktorý údolím ptreteká.

Na Alpinke je celkom dobrá reštaurácia, rôzne zábavno zážitkové atrakcie, preliezky, posedenia, občerstvenia, nejaké zvieratká aj miesta na opekanie, či grilovanie. Dá sa sem prísť autom (je tu veľké parkovisko), alebo detskou železničkou ale aj MHD autobusom smerujúcim ďalej na Jahodnú. Pre turistov a cyklistov znamená Alpinka začiatok rôznych cyklo a turistických trás smerujúcich do okolitých kopcov (Chata Hrešná, Jahodná, Lajoška, Vysoký vrch, Jánošíková bašta a podobne).

Údolie Manitou, Alpinka, Košice

Údolie Manitou, Alpinka, Košice

40. Náučný chodník vrabčie skaly

Jedným z najmladších náučných chodníkov v Košiciach je Náučný chodník vrabčie skaly, otvorený v roku 2015. Na informačných tabuliach sa tu môžte naučiť veľa o vtáctve v košických lesoch.

Chodník je dlhý len 5km s miernym prevýšením, vhodný pre deti a vedie nádherným lesným prostredím s množstvom skál a starých popadaných stromov. Chodník začína aj končí na parkovisku v Čermeli. Mapa: https://en.mapy.cz/s/lunekofogo

Náučný chodník Vrabčie skaly, Košice

Náučný chodník Vrabčie skaly, Košice

41. Anička

Neďaleko centra mesta si môžte vybehnúť aj do ďalšieho krásneho a veľkého parku z 19. storočia s krásnym menom Anička (nikto v Košiciach tento park inak ani nenazve). Je to miesto obľúbené najmä medzi školami, ktoré si sem robia školské výlety (branné cvičenia) ale aj medzi všetkými Košičanmi, malými či veľkými. Dá sa tu behať, cvičiť, zahrať futbal, volejbal, tenis, korčuľovať, zaveslovať na Hornáde, sú tu ihriská, občerstvenie, krčmičky ale aj reštaurácia, kúpalisko, či detský areál…

V parku nájdete aj minerálny prameň známy ako Gajdovka alebo Vajcovka. A aj tak chutí! Voda ale pomáha pri trávení a ak máte zažívacie ťažkosti, lepší liek nenájdete! V sámoške určite nič podobné nekúpite!

Jazierko na Aničke, Košice

Jazierko na Aničke, Košice

42. Park s kaštieľom v Barci

Na kraji mesta, smerom do Maďarska, sa nachádza nenápadná časť Barca, ktorá bola kedysi samostatnou dedinou. No a v nej nájdete pomerne veľký park s ihriskom a jazierkom s rôznymi vtákmi.

Husy, kačky, labute, ale i staré mohutné stromy, či múzeum v kaštieli, príde si tu na svoje každý. Park je otvorený návštevníkom zdarma.

Park v Barci, Kam do mesta Košice

Park v Barci, Kam do mesta Košice

43. Furčiansky lesopark

Kto je z Furče vie, kde je na Furči najlepšie! Samozrejme, že v lese. Do Furčianskeho lesoparku to majú všetci Furčania blízko. Je tam nová asfaltka dlhá 4km, ktorá vedie krásnym lesíkom od vodojemu až po Zelený dvor.

Asfaltka je vhodná na bicyklovanie, ale i prechádzky s kočíkom, či kolieskové korčule. Je pri nej aj celkom dobré ihrisko a niekoľko miest na opekanie a oddýchnutie. Nemusíte sa ale striktne držať asfaltky, okolo nej vedie množstvo lesných cestičiek, takže sa v lese dá pekne blúdiť. Mapa: https://en.mapy.cz/s/2V0JU

Furčiansky lesopark, Kam do mesta Košice

Furčiansky lesopark, Kam do mesta Košice

44. Verejný cintorín

Môže to znieť trochu divne, ale pravdou je, že Verejný cintorín je zároveň nádherným parkom. Pokojným a tichým miestom, ktorý stojí za návštevu v každom ročnom období. Na jeseň si tu môžte nazbierať gaštany a počas dušičiek je v ňom nezabudnuteľná atmosféra!

Pochovaných tu je niekoľko známych osobností, jeho súčasťou sú aj pamätníky vojakom, veľké či menšie hrobky alebo aj starý židovský cintorín. Vznikať začal koncom 19. storočia a dnes je najväčším cintorínom na Slovensku!

Verejný cintorín, Košice

Verejný cintorín, Košice

45. Chata Hrešná (597m n.m.)

Navštíviť Košice a nevýjsť si na poriadny kopec v ich blízkosti, to by vás mohlo pekne mrzieť. 🙂 Chata Hrešná sa nachádza na vrchu lyžiarskeho strediska Kavečany-Hrešná (momentálne mimo prevádzky) a je od nej nádherný výhľad do širokého okolia. Okrem výhľadu je tu krásny les, dobré pivko či občerstvenie, unikátne ubytovanie, môžte sa tu povoziť na koníkoch, v zime sa v jej okolí dá aj bežkovať.

Chata je na veľmi obľúbenej križovatke cyklochodníkov a tiež na známej turistickej trase „Cesta SNP“, ktorá má na Slovensku dĺžku 770km. Tá je ale súčasťou ešte väčšej turistickej trasy známej ako E8 – Európska diaľková turistická trasa vedúca z Istanbulu do Írska. Tá už meria pekných 4390km, raz si ju tak prejsť, čo poviete…? 🙂 Mapa: https://sk.mapy.cz/s/3ilBi

Chata Hrešná, kam do mesta Košice, Slovensko

Chata Hrešná, kam do mesta Košice, Slovensko

46. Chata Lajoška (908m n.m.)

Na Ceste SNP je v blízkosti Košíc ešte jedna horská chata – Chata Lajoška (tiež známa aj ako Chata Predná Holica). Leží v nadmorskej výške 908 metrov nad morom, čo už je pekná výška a medzi Košičanmi patrí výlet sem k jedným z najobľúbenejších. V lete sem chodia na bicykloch, v zime na bežkách ale kľudne aj pešo po celý rok. Prechádza tadiaľ aj Magnezitárska 60tka!

Na chate si môžte dať dobré pivko, oddýchnuť pred cestou späť alebo niekam ďalej (napríklad na Kojšovku). Dá sa tu aj prenocovať, či stráviť celý deň. Je obklopená krásnym lesom, rovnako aj cesta k nej. Mapa: https://sk.mapy.cz/s/3lk4g

Chata Lajoška v zime, Kam do mesta Košice

Chata Lajoška v zime, Kam do mesta Košice

47. Vrch Hradová – Vyhliadková veža a košický hrad

Asi nenájdete košičana, ktorý by ešte nebol na vyhliadkovej veži. Tá je umiestnená na vrchu kopca hradová vo výške 466 metrov nad morom a je ju vidieť asi z každého miesta v meste (a teda aj z nej je možné vidieť každé miesto).

Prechádzka naň patrí k obľúbeným aktivitám košičanov, je tu detské ihrisko, zvieratká – živé aj drevené, vyhliadková terasa, miesta na opekanie a dokonca aj košický hrad! Ten tu bol už v 13. storočí, ale veľa sa z neho nezachovalo. Dostať sa sem môžte z parkoviska, ktoré je neďaleko vyhliadkovej veže (https://sk.mapy.cz/s/3q5eH).

Vyhliadka hradová, Vyhliadkova veža, Košice

Vyhliadka hradová, Vyhliadkova veža, Košice

48. Jazero na sídlisku Nad Jazerom

Každý v Košiciach pozná Jazero! Je to nádherný kút Košíc, kde sa v lete dá vo vode pekne schladiť, posedieť si v parku pri jazere, opiecť slaninu na niektorom z viacerých ohnísk, vypiť pivečko v niektorej z okolitých krčmičiek (ale sa aj dobre najesť). Alebo tí aktívnejší si tu môžu zajazdiť na vodných lyžiach ťahaných vlekom, zaskákať na prekážkach, alebo sa na lyžujúcich len tak pozerať (niektorí vedia fakt pekné kúsky :)), či zachytať si ryby.

Okolo jazera je viacero detských ihrísk pre najmenších, ale aj ihriská pre väčšie deti, či aktívnych dospelých. Sú tu nádherné západy slnka (podobné ako na Ibize) a nočné kúpanie „na ostro“ nemá chybu (treba skúsiť!).

V zime jazero zamŕza a vzniká tak mega plocha pre korčuliarov ale napríklad také Košické Tulene sa sem práve vtedy chodia kúpať, bŕŕŕŕŕŕŕŕŕ.

Jazero, Kam do mesta Kosice

Jazero, Kam do mesta Kosice

49. Vranie jazero na sídlisku Nad Jazerom

Jazero na sídlisku Nad Jazerom nie je na sídlisku jediným jazerom! Je ich tu hneď niekoľko a jedno je pekne schované za stromami. Volá sa Vranie jazero a nachádza sa na opačnej strane Hornádu ako hlavné jazero. 🙂 Lepšie ho asi nájdete podľa mapy: https://mapy.cz/s/kopupakugu

Jazierko je celkom pekné, tak ak budete pri hlavnom jazere, príďte sa pozrieť aj na toto.

Vranie jazero, Kam do mesta Košice

Vranie jazero, Kam do mesta Košice

50. Bukovec

Bukovec je vodná nádrž neďaleko Košíc. Vlastne sú dve, jedna je veľká a slúži Košičanom na pitie a druhá je malá a bola postavená pre prípad núdze VSŽ (dnes U.S.Steel). Núdzová ale slúži hlavne na rekreačné účely.

V lete na kúpanie, člnkovanie, rybárčenie alebo len tak na prechádzky či pekné pohľady… V Košiciach nenájdete nikoho kto by Bukovec nepoznal! Mapa: https://en.mapy.cz/s/kesotacomo

Vodná nádrž Bukovec, Košice

Vodná nádrž Bukovec, Košice

51. Stredisko Jahodná

V zime dobrá sánkovačka a lyžovačka, v lete dobrá turistika a cyklistika. Stredisko Jahodná neďaleko Košíc je vhodné pre všetkých športovo či relaxačne založených ľudí, takže vlastne pre všetkých. 🙂

Keď sa Košice topia v hmle, Jahodná je zárukou slnečného dňa! Odtiaľ sa môžte vydať na rôzne turistické miesta po rôznych turistických, či cyklo chodníkoch. Na chatu Lajošku, Rákocziho prameň, na Bankov, na Alpinku, Vysoký vrch, alebo len tak na lyžiarsky kopec!

Stredisko Jahodná, Košice

Stredisko Jahodná, Košice

Kam do mesta Košice – Čo sa nám hore nevošlo

52. Socha Júliusa Jakobyho

Po Košiciach nestretnete veľa chodiacich sôch, zato ale jednu poriadne veľkú. Je to socha slovenského/maďarského (wikipédia uvádza obe možnosti) maliara a umelca Júliusa Jakobyho v nadživotnej veľkosti.

Narodil sa v roku 1903 v Košiciach (Kassa city) a jeho sochu nájdete na Alžbetinej ulici, hneď oproti vchodu do Dómu sv. Alžbety. Tu je v Košiciach asi najvhodnejšie miesto pre selfie!

Socha Juliusa Jakobyho zvaná Chodec, Kam do mesta Košice

Socha Juliusa Jakobyho zvaná Chodec, Kam do mesta Košice

53. Mega topánka a #dzivoke fotopoint od Sajfu

Ak pôjdete ešte trošku ďalej od Dómu svätej Alžbety prídete k veľkému nápisu a mega topánke. Ak nie ste z Košíc, ťažko zistíte, čo tento nápis znamená. Ani Sajfa, ktorý ho tu priniesol nemal o tom ani šajnu. Až tu na to prišiel! A čo zistil? Že Košice sú dzivoké! (#dzivoke fotopoint už na Alžbetinej ulici nenájdete, Sajfa si ho asi vzal späť do Blavy)

A tá mega topánka je zasa spomienkou na Andyho Warhola, asi najznámejšieho slovenského Američana a priateľa Johna Lennona. Trochu viac informácii o ňom a Múzeu Andyho Warhola nájdete v našom ďalšom článku venovanému Naj miestam Východného Slovenska!

#dzivoke, Kam do mesta Košice

#dzivoke, Kam do mesta Košice

54. Socha Sándora Máraiho

Narodený v Košiciach, no u nás takmer neznámy… V roku 1948 emigroval na západ a tak dostal v našich končinách STOPku (politici tu vždy boli jedna veľká inteligencia…). V Európe a vo svete sú však jeho diela veľmi uznávané. Spisovateľ a novinár Sándor Márai (1980-1989) písal, okrem iného, aj o svojej mladosti v Košiciach a o živote v našom meste tak mohli čítať ľudia po celom svete.

Písal hlavne po maďarsky ale aj nemecky, anglicky, slovensky či česky. Dnes má v Košiciach svoje vlastné námestie (Námestie Sándora Máraiho) aj s vlastnou sochou. Môžte si k nemu dokonca prisadnúť a pokecať, alebo si len tak oddýchnuť. Niet Maďara, ktorý by sa počas návštevy Košíc pri ňom nezastavil.

Socha Sándora Máraiho, Kam do mesta Košice

Socha Sándora Máraiho, Kam do mesta Košice

55. Rozprávková trafačka

Niekedy stačí drobnosť a z ohavy sa dá vytvoriť majstrovské dielo. Tak aj nám tu na košickom sídlisku Nad Jazerom umelci zmenili obyčajnú trafostanicu na neobyčajné rozprávkové dielo.

S deťmi sa tu dá pol hodinu rozoberať rozprávkové postavičky z nášho detstva a potom je počas dlhých zimných večeroch čo púšťať na youtube! Poznáte všetky tieto postavičky? Až budete blúdiť po košických sídliskách, príďte na jazero: https://goo.gl/vNuZdG (Na mape je trafačka v jej pôvodnom stave…)

Rozprávková trafačka, Kam do mesta Košice

Rozprávková trafačka, Kam do mesta Košice

56. Tsystems športovo zábavný areál

V Košiciach máme aj jeden zaujímavý športovo – zábavný areál, na ktorom je okrem iných atrakcií aj dopravné ihrisko. Môžte tu prísť na vlastnom bicykli, kolobežke, odrážadle, alebo si nejaké požičať (napríklad aj elektrické autíčko – 1,-EUR/5min.).

Deti sa tu majú možnosť naučiť dopravné značky a vyskúšať si aké to je čakať na semafore, či prebehnúť sa po kruhovom objazde. Areál nájdete na Alejovej 2: mapa.

Tsystems detské dopravné ihrisko, Kam do mesta Kosice

Tsystems detské dopravné ihrisko, Kam do mesta Kosice

57. Detský areál Anička

Park Anička už tu bol spomenutý, okrem iného sa v ňom nachádza Detský areál Anička. Ak potrebujete zabaviť deti, tak toto bude určite dobrá voľba!

Je tu bludisko, veľa veľa preliezačiek rôznych tvarov, mostíky, rebríky, schodíky, pumpa s vodou, ktorá sa prelieva z jedného žliabku do druhého potom do tretieho… Dajú sa tu požičať kolobežky, nakŕmiť zvieratká v minizoo, posedieť a povegetiť… Alebo aj zahrať Minigolf! Do areálu sa platí vstupné 1,50 EUR/osoba.

Detský areál Anička, Kam do mesta Anička

Detský areál Anička, Kam do mesta Anička

58. Letná Bobová dráha

Ak si potrebujete trochu zvýšiť adrenalín, alebo si nacvičiť prekonanie strachu, jednou dobrou možnosťou je sadnúť na boby a spustiť sa po 800 metrov dlhom nerezovom žľabe. 1. Letná Bobová dráha na Slovensku nevyrástla samozrejme nikde inde ako v Košiciach a nájdete ju v Kavečanoch, hneď vedľa ZOO.

Jedna jazda stojí dospelého 3,00 EUR, dieťa od 6-12 rokov 1,50 EUR, a deti do 6 rokov idú zadarmo.

59. Bábkové divadlo

Bábkové divadlo má v Košiciach dlhú a úspešnú históriu. Chodili sme sem radi ako deti a teraz sem chodíme radi s našimi deťmi. 🙂 Každé predstavenie je nádherné a zaujímavé!

40 rokov sme ho navštevovali v budove na Roosveltovej ulici, dnes ho nájdete na Alžbetinej ulici! Viac informácií o divadle a aktuálny program nájdete na stránke: bdke.sk

Bábkové divadlo Košice

Bábkové divadlo Košice

60. Halmiho dvor

V Košiciach nie je nádherne len na Hlavnej ulici, ale aj v bočných uličkách, či dvoroch. Jedným takým pekným dvorom je Halmiho dvor. Okrem toho, že je historicky veľmi zaujímavý (a že som v ňom mal možnosť chvíľu aj pracovať) je nádherne vyzdobený dáždnikmi!

Vo dvore je kaviarnička a pár obchodíkov, ktoré by ste mali navštíviť tiež. Majú celkom inú atmosféru ako tie v sklenených budovách. Mapa: https://en.mapy.cz/s/juzubosazu

Halmiho dvor, Kosice, Slovensko

Halmiho dvor, Kosice, Slovensko

61. Dvor Hlavná 22

Ak sa vám páčil Halmiho dvor, prejdite krížom cez Hlavnú ulicu. Oproti, na druhej strane sa vám bude páčiť ďalší dvor. Hlavná 22 je vyzdobená lampášikmi.

Je tu aj reštaurácia, alebo kaviareň, tak si aj tu môžte chvíľu posedieť. Mapa: https://en.mapy.cz/s/hucalonahu

Hlavná 22, Košice, Slovensko

Hlavná 22, Košice, Slovensko

Kedy do mesta Košice – najlepšie podujatia v Košiciach

62. Medzinárodný Maratón Mieru

Medzinárodný Maratón Mieru, Najstarší maratón v Európe a 2. najstarší na svete, ktorý sa beží každoročne od jeho 1. štartu (výnimkou je pár rokov počas 2. svetovej vojny). Už sa behal z rôznych miest, ten prvý štartoval v Turni nad Bodvou, nejaký sa bežal z Prešova, behávalo sa aj cez Seňu…

Najlepšie je sa ho zúčastniť a odbehnúť aspoň niektorú z jeho častí. Ak sa na to ale necítite, nevadí, aj pri fandení a povzbudzovaní je dobrá atmosféra! A možno vás vaši známi uvidia aj v telke! 🙂

Medzinárodný Maratón Mieru, Kam do mesta Košice

Medzinárodný Maratón Mieru, Kam do mesta Košice / foto Marian

63. Oslavy Dňa mesta Košice

Asi najviac akcií je v Košiciach počas osláv dňa mesta Košice. Vtedy mesto oslavuje svoj veľký deň, kedy 7. mája 1369 uhorský panovník Ľudovít Veľký udelil mestu erbovú listinu, ako úplne prvú na svete!

Festival zaviedol Košický primátor Rudolf Schuster v 90tych rokoch a od tej doby sa koná každoročne. Trvá niekoľko dní a jeho súčasťou sú napríklad Košické Benátky (plavba na vlastnoručne vyrobených člnoch), Cassovia Retro (stretnutie veteránov), rekonštrukcia historických bojov a kedysi dokonca 65 tisíc obyvateľov mesta tancovalo počas osláv Macarenu (skoro padol svetový rekord).

Cassovia Retro, Kam do mesta Košice

Cassovia Retro, Kam do mesta Košice

64. Cassovia Classic

Nestihli ste stretnutie historických áut počas Osláv dňa mesta Košice? Nevadí, hneď v máji sa už tradične koná ďalšia podobná akcia s názvom Cassovia Classic. Autá tak môžte vidieť znovu na Hlavnej ulici v Košiciach ale aj v mestskom parku, či po okolí Košíc.

Cassovia Classic má bohatý program, ktorý sa oplatí prísť pozrieť! V niektorých veteránoch si dokonca môžte aj posedieť.

65. Balónová Fiesta

Balónová Fiesta v Košiciach je ozaj unikátna akcia, ktorej sa musí zúčastniť každý, vrátane toho, kto s lietaním nie je až taký veľký kamarát. Sledovať ako sa obrovské balóny nafukujú a potom postupne zapĺňajú oblohu je isto veľkým zážitkom pre každého!

V roku 2018 sa uskutočnila už po 25. krát a Košice bez tejto akcie sa už ani nedajú predstaviť. Ak sa ale nechcete len pozerať, môžte si aj zalietať. Organizátori ponúkajú let za 135,-EUR na osobu, čo vôbec nie je veľa!

Balónová fiesta, Kam do mesta Košice

Balónová fiesta, Kam do mesta Košice

66. Rušňoparáda

Ak máte radi vlaky, staré či nové, určite ste už počuli o Rušňoparáde. Ale je lepšie raz vidieť ako 100 krát počuť! Bohatý program, predvádzanie vlakov, možnosť nastúpiť a posedieť si vo vozňoch…

Do starých hangárov sa len tak hoci kedy nedostanete. Na svoje si tu prídu všetci! Hlavne pre fotografov a kameramanov je to raj! A pre deti veľký zážitok! Vláčiky počas Rušňoparády nájdete v rušňovom depe.

Rušňoparáda 2017, Kam do mesta Košice

Rušňoparáda 2017, Kam do mesta Košice

67. Biela Noc

Noc pred maratónom patrí už tradične festivalu svetiel, ktorý sa volá Biela Noc! Mesto sa na večer zaplní davom ľudí, ktorý potom na rôznych miestach v meste sleduje umeleckú prácu majstrov, ktorým to so svetlom myslí naozaj pekne!

Biela Noc k nám prišla z Paríža, kde ju vymysleli už v roku 2002 a dobre urobila! Kľudne by takýchto akcií mohlo prísť z Paríža aj viac. 🙂

Biela Noc, Kam do mesta Košice

Biela Noc, Kam do mesta Košice / foto Marian

68. Akvatera

Ak vás bavia Akváriové rybičky, rastlinky, raky, slimáky, jašteričky, hady, krokodíly, korytnačky alebo nebodaj hmyz, hlodavce, pavúky nesmiete si nechať újsť ich pravidelnú výstavu zvanú Akvatera. A ak sa vám veľmi zapáčia môžte si ich aj zakúpiť.

Pre najmenších tu budú skákacie hrady a iné atrakcie, alebo napríklad aj vystúpenie tancujúcich psíkov… Akvatera je pravidelná akcia, ktorá sa koná na jar a na jeseň (07.04.2019 a 17.11.2019) v Spoločenskom pavilóne.

Akvatera, Kam do mesta Košice

Akvatera, Kam do mesta Košice

69. Vianočné trhy

Vianočné trhy sú neodmysliteľnou súčasťou vianočných Košíc už dlhé roky. Všetci sa na ne celý rok tešíme, niekto na výzdobu, iný zas na medovinku, či vianočný punč, na anjelskú kapustnicu, bohatý program, ľadové sochy, zimu, zamrznuté či zasnežené stromy, darčeky, dobroty, či pohodu.

Pravdou je, že atmosféra je počas Vianoc v Košiciach nezabudnuteľná! Ale je dobré si ju každý rok pripomínať. Tak nie aby ste nejaký rok vynechali! 🙂 Väčšinou sú Vianočné trhy od 5.12. do 6.1.

Vianočné trhy, Kam do mesta Kosice, Slovensko

Vianočné trhy, Kam do mesta Kosice, Slovensko

70. Košické ľadové kráľovstvo

Pravidelne každý rok sa pred Vianocami zbiehajú do Košíc zruční umelci aby pri spievajúcej fontáne zhotovili nádherné umelecké diela – ľadové sochy priamo pred očami divákov.

Košické ľadové kráľovstvo v roku 2019 začína 19. – 20.12.2019. Snáď sa počasie umúdri a ľadové sochy nám vydržia aspoň do februára 🙂

Košické ľadové kráľovstvo

Košické ľadové kráľovstvo

Tak, a to by na začiatok aj stačilo. Zoznam budem postupne dopĺňať o ďalšie pekné miesta v Košiciach takže ak ste si ho už pozreli, príďte za pár dní zas, bude tu toho viac! A ak poznáte miesto, ktoré by tu malo pribudnúť čo najskôr, dajte mi vedieť dole v komentári!

Julius Szabo

Tak som sa po čase (8 rokov) vrátil s5 na Slovensko a pre moju lepšiu orientáciu v teréne som si vytvoril túto stránku. Snáď pomôže aj vám lepšie sa zorientovať. Ak chcete viac tipov, mám aj web govisity.com ;)

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.