Cyklovýlet z Košíc do Maďarska krajinou plnou močiarov, jazierok, riek a mŕtvych ramien (43km)
Hľadáte nejaké dobré cyklovýlety v okolí Košíc? Mám jeden celkom zaujímavý a zdá sa mi, že aj dosť nedocenený! Začína v južnej časti Košíc (na sídlisku Nad Jazerom) a končí na hraniciach s Maďarskom (ale kľudne môže pokračovať aj ďalej).
Východné Slovensko čarovné hrdé, mám ho rád! :)
A nezabudnite dať lajk a prihlásiť na odber ďalších našich videí! :)
Je to kraj bohatý na jazierka, jazerá, rieky a potôčiky, mŕtve ramená riek, močiare, mokrade a zaplavené lesíky. Môžte tu tráviť hodiny pozorovaním veľkých vtákov ako sú volavky popolavé, či bociany, labute, ale tiež žiab, vášok, možno aj hadov, ale i sŕn či poľných zajacov, pasúcich sa kráv, kozičiek, rybárov alebo čohokoľvek ďalšieho čo vám príde zaujímavé :). Napríklad aj pohľady na Slanské vrchy stoja za to!
Cyklotrasa Košice – Maďarsko a späť
Brehy Hornádu sú po zvýšenej hladine z októbra 2020 extrémne znečistené!!!
Dĺžka trasy tam aj späť: 42.51km
Celkový čas jazdy na bicykli: 2:45
Celkové prevýšenie: 82m
Trasa na strava: http://www.strava.com/routes/26266804
GPX: https://1drv.ms/u/s!AuPOwX6kJioqha9zeEWQpZkGEEq38w
Podľa publikácie Natura 2000 je Abovský mikroregión zahrnutý do panónskeho bioregiónu, v ktorom bolo vyhlásené chránené vtáčie územie. Keby o tomto úseku vedela BBC, určite by sem vyslala svojich kameramanov. Naozaj sa tu dá stráviť celý deň, alebo aj týždeň pozorovaním! Už tu chýbajú len krokodíly a mali by sme džungľu so všetkým ako sa patrí! No… radšej nech je to bez nich…
Samozrejme, každý, kto sa vie dostať na jazero sa môže pripojiť. 🙂 Túto cyklotrasu začneme totiž práve tu! Popri Hornáde vedie vyjazdený chodníček, ktorého povrch sa strieda podľa toho, ako boli jeho jednotlivé časti využívané a komu sa dostali pod správu.
Väčšinou ide o lesnú, resp. poľnú cestu, jedna časť je panelová, určitá časť je počas dažďov nepriechodná a ak je jar na zrážky výnimočne dobrá, tak niektoré jej časti pekne zarastú, až máte pocit, že vás príroda na tej ceste pohltí. Je to doslova riečna džungľa, ktorú len tak hocikde nenájdete.
Touto cyklotrasou (nie celou) vedie aj známy európsky cyklochodník Eurovelo 11, preto sa na jednom z úsekov pred 1 až dvoma rokmi už pôvodná džungľa zničila a vytvorila sa široká lesno-poľná cesta, ktorá je momentálne najhorším (takmer až nepriechodným) úsekom už aj počas slabších dažďov. Zrejme čaká na betón a asfalt… Predtým to však bol jeden z najkrajších úsekov trasy. Stromy a kríky tu vytvárali prírodné tunely aké som nikdy nikde predtým nevidel.
Postupne sa kántria aj ďalšie časti tohto unikátu najmä pod známkou tzv. ochrany pred povodňami a zo živej rieky sa stáva kanál, v akej forme je Hornád možné vidieť v celých Košiciach (výnimkou je posledný kúsok na sídlisku Nad jazerom, ktorým budete za chvíľu prechádzať!)…
Nečakajte teda kým sa vďaka expertom na povodne s prístupom k eurodotáciám, či iných obchodníkov s drevom zničia všetky tieto nádherné úseky, a radšej vyrazte ihneď! Budete si potom pamätať túto krásu tak ako bola. 🙂
Po celej trase je veľmi veľa rôznych cestičiek, ktorými sa môžte dostať na iné miesta. Dôležité je držať sa pravého brehu Hornádu – doslova sa lepiť na Hornád. Tak mi po ceste nikam nezablúdite. 🙂
Je dobré mať aj aplikáciu mapy.cz s GPS a občas si trasu skontrolovať. Celková dĺžka trasy z jazera po hranice a späť je 45km. No ale poďme už na to čo na trase uvidíte!
TOP miesta na cyklochodníku Košice – Maďarsko
1. Jazero na sídlisku Nad Jazerom
Začnime jazerom na sídlisku Nad Jazerom, bolo by chybou ho minúť. 🙂 Ak vyrážate skoro ráno pred východom slnka ako ja, nič si tu nekúpite, ak neskôr, je tu niekoľko podnikov, kde sa dá pred cestou osviežiť, či načerpať energiu.
Cesta na hranice môže trvať hodinu, ale aj celý deň! Jazero je krásne v akomkoľvek počasí a v akejkoľvek hodine, takže vyraziť môžte kedy chcete!
2. Jazierko na sídlisku Nad Jazerom
Hneď vedľa jazera je neďaleko kovového mostu cez Hornád ďalšie jazierko, pri ktorom sa zastavte. Tu sme videli rybárika, žaby aj rôzne divné močiarne živočíchy, ktoré sme nikdy predtým nevideli.
Je to nádherné prírodné miesto hneď vedľa chodníka a počas korona hrôzy sme pri ňom strávili niekoľko hodín. A čuduj sa svete, nenudili sme sa ani chvíľu! 🙂
3. Vranie jazero a mŕtve rameno Hornádu
Ďalšou zastávkou je Vranie jazero, ktoré nájdete hneď pri splave ešte na sídlisku Nad jazerom. Prejdite na chvíľu po lávke na druhú stranu Hornádu. Jazierko je po ľavej strane Hornádu, avšak mŕtve ramno je aj po pravej strane, musíte zájsť do lesíka.
Momentálne je bohužiaľ plné odpadkov, tak si hneď vezmite vrece a sáčky na ruky a trochu to tu môžte vrámci cvičenia skrášliť. 🙂 V lete tu môžte zažiť krásny spev žiab!
4. Volavky na Hornáde
Volavky sa dá pozorovať kdekoľvek na Hornáde ale najviac asi za splavom ďalej. Tam je Hornád ešte živý! Sú tu ale aj iné nádherné vtáky, ktoré na iných sídliskách v Košiciach neuvidíte.
Volavka popolavá je jedna z nich ale sú tu aj čajky, bociany, v zime raz prileteli tisíce kormoránov veľkých…
5. Posledná živá časť Hornádu v Košiciach
Hneď za splavom (ešte na sídlisku) začína posledná živá časť Hornádu v Košiciach. SMERu a ich obchodníkom s drevom sa vďaka protestom ľudí pred pár rokmi nepodarilo úplne skántriť aj túto časť, takže väčšinu je možné si vychutnať stále tak ako bola.
Je to zároveň jediná časť cyklochodníka Jazero-Sudky, ktorá sa dá využívať aj v horúcom lete. Je to neuveriteľné ale z tých stromov sála obrovská energia a chlad aj počas horúcich letných mesiacov.
6. Štrkovisko Krásna
Štrkovisko Krásna je väčšinou plné rybárov, ale občas aj tam nájdem miestečko, kde sa dá „oprieť bicykel.“ Môžte tu vidieť labute a v lete tu rybári stanujú aj s celými rodinami. Bez telky, bez elektriny a vody… Pre deti to musí byť nádherný zážitok.
7. Ústie Torysy do Hornádu
Prešov s Košicami vždy bojoval ale tu sa spájajú a ďalej už idú spolu. 🙂 Ústie Torysy do Hornádu je zaujímavé, ale hlavne z druhej strany rieky, kde sa môžte postaviť na cíp zeme a z jednej strany vám tečie Torysa a z druhej Hornád. Sem pôjdeme nabudúce v inom cyklovýlete.
8. Pohľady na Slanské vrchy a dedinky
Na trase nie je iba voda a vtáky, pohľady na neďaleké Slanské pohorie sú tiež úžasné! Hlavne ak sa pozriete na dedinky pod nimi. Napríklad takáto Nižná Myšľa vyzerá fakt rozprávkovo! 🙂
9. Most v Nižnej Myšli
Od ústia až po most v Nižnej Myšli je už spomínaná zničená časť, po dažďoch veľmi ťažko prejazdná. Dúfajme, že ju čoskoro urobia tak ako plánovali, alebo aspoň dajú do pôvodného stavu…
Aj tu sa však nájdu miesta, cez ktoré sa dá nakuknúť k Hornádu, alebo pri ňom posedieť. Vyvrcholením tohto bodu je most v Nižnej Myšli, starý s drevenými hranolmi, dnes už skôr rarita, preto je na zozname. Pozor, má sa rekonštruovať, takže asi celý zmizne!
10. Mokrade popri cyklochodníku za Nižnou Myšľou
Dreveným mostom neprechádzajte na druhú stranu Hornádu, ale pokračujte ďalej po pravej strane Hornádu. Oficiálne túto časť Eurovelo 11 obchádza cez dedinu Nižná Myšľa, a pritom je to asi najkrajšia časť celej našej cyklotrasy. 🙂 Divné…
Pri výdatných dažďoch je táto časť ale neprejazdná, možno v poriadnych gumákoch by sa dalo. 🙂 A práve v okolí tohto chodníka je množstvo všeliakých jazierok, mokradí a močiarov. Zastavíte pri každej? 🙂
11. Jazero Geča
Chodník asi v polovici medzi Nižnou Myšľou a Čaňou vybočuje do poľa. Tadiaľ sa dostanete k štrkovisku Geča, tiež plného rybárov ale aj krásnych pohľadov z každej strany. Dá sa tu aj kúpať (hoc je to oficiálne zakázané) a vraj tu je aj neoficiálna nuda pláž!
V jej okolí sú záhradky a na jednej časti je aj celkom dobrá záhradná krčma kde babka vypráža výborné rybičky! Ešte donedávna mala nádych socialistickej dedinskej krčmy, bohužiaľ to sa po rekonštrukcii zmenilo.
12. Močiar pri jazere Geča
Neďaleko štrkoviska Geča je ďalšie nádherné jazierko (či skôr močiar). Nádherný, pokrytý zelenou vrstvou rias. Určite tu žije množstvo žiab, ale aj vtákov, či možno aj hadov…
Tu by sa zišla nejaká informačná tabuľa aby sme vedeli, na čo sú takéto močiare dobré a čo všetko v nich môžme vidieť!
13. Močiar za Čaňou v smere na Trstené
Za chvíľu ste na okraji dediny Čaňa, prejdite na druhú stranu cesty spojujúcej Čaňu so Ždaňou (ale neprechádzajte na druhú stranu Hornádu). Na chodíku zabočte smerom k Čani a na prvej možnej odbočke vľavo odbočte na polia! 🙂
Za krátku chvíľu sa dostanete späť k Hornádu a potom vás cesta privedie na asfaltku. Ak sa budete dobre pozerať po okolí asfaltky nájdete ďalší močiar. Tu by to chcelo loďku a trochu si počlnkovať, týmto by som sa hneď dostal niekam do dobrodružného filmu. 🙂
14. Močiar pred Trsteným
Pokračujte ďalej po asfaltke a na križovatke odbočte doľava (cesta vpravo vás zavedie do obce Gyňov, čo teraz nechceme (ale dáme v ďalšom výlete). Popri tejto ceste opäť nájdete zaplavené časti, močiare, zrejme mŕtve rameno Hornádu!
Tieto meandre Hornádu boli pred úpravou toku Hornádu riekou. Všetky tieto zaplavené časti sú stále plné vtákov a vtáčieho spevu! Niet divu, že je to chránené vtáčie územie!
15. Most v Trstenom pri Hornáde
Cyklocesta končí novým cyklomostom cez Hornád, ktorý bol postavený len nedávno. Odtiaľ sa už ide cez dedinu Trstené pri Hornáde do Maďarska. Od hraníc sa môžte rovnakou trasou vrátiť späť! Trafíte?
16. Hranica s Maďarskom
Hranice ma vždy fascinovali. Či už sme sa báli, že nám pohraničiari nájdu niečo v aute, čo sme si nemali kúpiť, alebo sa im nebude pozdávať moja fotka v pase, alebo to bolo len tak kvôli tomu, že za hranicou vždy začínal nejaký iný svet…
Každopádne sa na hranicu (ak je už tak blízko) treba zájsť pozrieť! Teraz je síce takto zatvorená, ale väčšinou sa dá pekne prejsť a naozaj, až ju prejdete začne tam celkom iný svet!
No čo poviete, nádherná trasa, však? 🙂 Bohužiaľ na trase narazíte na viacero skládok odpadu, vytvorené pravdepodobne jednotlivcami. Bohužiaľ aj to je obrazom života v okolitých dedinách. Ak ale prižmúrite všetky tri oči a uvidíte hlavne tu krásu okolo, ostane vám navždy jeden krásny nezabudnuteľný zážitok!
Naozaj pekná trasa, len je dôležité povedať, že aj keď časť z nej tvorí európsku cyklotrasu, po dažďoch je veľmi dlhý čas zabahnená tak, že sa dá bicyklom len veľmi ťažko prejsť a to aj keď ho tlačíte.
Takže odporúčam ísť len, keď je dlhšie sucho.
Áno, to je pravda, toto je možné prejsť iba keď je sucho niekoľko týždňov. Minulý rok som to nešiel ani raz, toľko pršalo…