Turisticky voľne prístupné tatranské štíty – Vysoké Tatry | 8 tipov + turistické mapy

Kôprovský štít, Vysoké Tatry

Vo Vysokých Tatrách máme 8 turisticky voľne prístupných tatranských štítov, na ktoré sa dostanete po značených turistických chodníkoch bez potreby využitia služieb horského vodcu.

Východné Slovensko čarovné hrdé, mám ho rád! :)

A nezabudnite dať lajk a prihlásiť na odber ďalších našich videí! :)

Niektoré sú dostupné ľahšie, na iné si budete musieť siahnuť do fyzických rezerv. Niektoré tatranské štíty sú dostupné aj z Poľskej strany, kde v zime nemajú uzáveru chodníkov. Začnime od tých najvyšších.

Ďalšie tipy na turistiku a výlety vo Vysokých Tatrách nájdete tu:
Vysoké Tatry v zime – 30+ tipov kam v zime na túru
Turistika Vysoké Tatry – 21 tipov kam na túru vo Vysokých Tatrách
Belianske Tatry – 22 tipov kam na výlet v Belianskych Tatrách – turistika ľahká aj ťažkáBooking.com

Turisticky voľne prístupné tatranské štíty vo Vysokých Tatrách

1. Rysy, 2499 metrov nad morom

20,4km; ↗️1303m, 10hod

Rysy (2499m) sú najvyššie položeným voľne prístupným štítom vo Vysokých Tatrách. Dostanete sa sem najľahšie zo Štrbského plesa cez Popradské pleso a ďalej cez Mengusovskú dolinu okolo Chaty pod Rysmi (2250m), ktorá je najvyššie položenou chatou v Tatrách.

Výstup na Rysy trvá 5 hodín (ale dal som to už aj za 3 hodiny), na vzdialenosti 10km prekonáte 1230 metrov výškových. Zostup späť na Štrbské pleso trvá približne rovnako. Na túru na Rysy počítajte teda s 10 hodinami.

Rysy, Tatranské štíty, Vysoké Tatry

Rysy, Vysoké Tatry

V srdci Vysokých Tatier, jedného z najkrajších pohorí v Európe, sa týči vrchol Rysy. Táto majestátna hora, s výškou 2 503 metrov nad morom, predstavuje jedno z najvyšších miest na Slovensku a zároveň jedno z najobľúbenejších turistických miest pre tých, ktorí túžia objavovať krásy slovenskej prírody a horolezectva.

2. Kriváň, 2495 metrov nad morom

Kriváň je symbolom Tatier, jasne zakrivený vrchol ľahko rozoznáte. Najkratšia trasa sem je z Troch studničiek ale značený chodník sem vedie aj zo Štrbského plesa. Buď sa vždy vrátite do východzieho miesta, alebo z Troch studničiek prejdete na Štrbské pleso. Pozrime sa na všetky 3 možnosti:

Kriváň, Tatranské štíty, Vysoké Tatry

Kriváň, Vysoké Tatry

Kriváň je nielen vrcholom hôr, ale aj symbolom národného hrdosti, identity a krásy slovenskej prírody. Jeho tvar, história a kultúrny význam ho robia jedným z najvýznamnejších miest na Slovensku.

S výškou 2 494 metrov nad morom sa tento charakteristický tvar hory týči nad okolitým terénom a predstavuje symbol hrdosti, národnej identity a prírodného bohatstva Slovenska.

Kriváň z Troch studničiek: 11,5km; ↗️1566m, 5:54

Najkratšia trasa na Kriváň vedie z Troch studničiek, kam sa po rovnakej trase aj vrátite. Celková túra je 11,5 kilometra dlhá, má prevýšenie 1566 metrov a zvládnete ju za necelých 6 hodín. Od Troch studničiek sem vedie najprv zelená a potom už modrá značka.

Kriváň zo Štrbského plesa: 19,4km; ↗️1299m, 9:20

Toto je najnáročnejší výstup na Kriváň, pri 19,4 kilometroch prekonáte prevýšenie 1299 metrov za 9 hodín a 20 minút. Zo Štrbského plesa sem najprv vedie červená značka tatranskej magistrály a od Jamského plesa prejdete už po modrej až na Kriváň.

Tri studničky – Kriváň – Štrbské pleso: 15,4km; ↗️1460m, 7:42

Zlatým stredom je výstup na Kriváň z Troch studničiek a návrat na Štrbské pleso. Táto trasa je dlhá 15,4 kilometrov, má prevýšenie 1460 metrov a zvládnete ju za necelých 8 hodín.

3. Slavkovský štít, 2452 metrov nad morom

Starý Smokovec – Slavkovský štít – Starý Smokovec – 14,6km; ↗️1581m, 9:53

Vraví sa, že Slavkovský štít (2452m) je jedným z najnudnejších štítov vo Vysokých Tatrách, po ceste nie sú žiadne plesá, ani potoky, studničky, či reťaze… Preto som si tento štít odkladal až na posledné miesto… Nakoniec to taká nuda vôbec nebola, práve naopak!

Výstup je náročný, ale ponúka nádherné výhľady najmä na južnú stranu na Poprad a Nízke Tatry. Po ceste je aj Slavkovská vyhliadka, z ktorej je pekný výhľad do Veľkej studenej doliny, na Zamkovského chatu a Obrovský vodopád. Z Tatranskej magistrály k nemu vedie odbočka ale základným výstupovým bodom naň je Starý Smokovec, odkiaľ k nemu vedie modrá značená trasa, po ktorej sa vrátite aj späť.

Túra na Slavkovský štít trvá 5 hodín a 20 minút, na úseku dlhom 7,3km prekonáte prevýšenie 1503m. Slavkovský štít patrí medzi najviac viditeľné tatranské štíty, zo Starého Smokovca pozeráte rovno na neho.

Slavkovský štít, Tatranské štíty, Vysoké Tatry

Slavkovský štít, Vysoké Tatry

4. Východná Vysoká, 2428 metrov nad morom

Starý Smokovec – Poľský hrebeň – Východná Vysoká – Tatranská Polianka – 18km, ↗️1284m, 8:33h

Najkratšia trasa na Východnú Vysokú vedie z Tatranskej Polianky, môžme to ale trošku natiahnuť zo Starého Smokovca s návratom do Tatranskej Polianky.

Táto trasa je dlhá 18km, začína na stanici tatranských električkových železníc. Po žltej značke sa lesom dostanete k Sliezskemu domu a ďalej okolo Velického a Dlhého plesa na Poľský hrebeň, odkiaľ vedie na Východnú Vysokú žltá značka, po ktorej sa vrátite aj späť.

Východná Vysoká, Tatranské štíty, Vysoké Tatry

Východná Vysoká, Vysoké Tatry

Starý Smokovec – Poľský hrebeň – Východná Vysoká – Sedlo Prielom – Zbojnícka chata – Starý Smokovec – 21,5km, ↗️1361m, 10:11h

Veľkou výzvou je ale Východná Vysoká zo Starého Smokovca a sedlo Prielom na Zbojnícku chatu. Tento okruh je dosť náročný, okrem výstupu na Východnú Vysokú odkiaľ musíte zísť dole a potom ešte znovu hore na sedlo Prielom.

Na sedle Prielom sú ďalšie reťaze, ale napriek náročnosti sa jedná o jednu z najkrajších túr vo Vysokých Tatrách, takže ak máte dobrú kondičku, určite skúste túto trasu. Nakoniec… oddýchnuť (aj prenocovať) sa dá na Zbojníckej chate.

Sedlo Prielom, Tatranské štíty, Vysoké Tatry

Sedlo Prielom, Vysoké Tatry

Tatranská Javorina, Lysá – Poľský hrebeň – Východná Vysoká – Tatranská Polianka – 22,4km, ↗️1250m, 9:52h

Ďalšou špecialitkou je výstup na Východnú Vysokú z Tatranskej Javoriny, Lysá Poľana. Odtiaľ stúpate Bielovodskou dolinou, ktorá je plná vody aj v tom najsuchšom lete.

Tu trošku riskujete, že na Poľskom hrebeni už nebudete mať na výstup na Východnú Vysokú dostatok energie a výstup vzdáte (tak ako ja). Viac o tejto trase nájdete tu: Túra: Lysá – Bielovodská dolina – Poľský hrebeň – Velická dolina 22km, ↗1300m, 9-12 hodín

Litvorové pleso, Tatranské štíty, Vysoké Tatry

Litvorové pleso, Vysoké Tatry

Starý Smokovec – Priečne sedlo – Prielom – Východná Vysoká – Starý Smokovec – 28km, ↗️2006m, 12:00h

Tak toto už je úplná špecialitka, na ktorú je treba mať výbornú kondíciu a dlhý slnečný svit počas dňa. Trasa začína v Starom Smokovci, vedie cez Hrebienok, Téryho chatu, Priečne sedlo, Zbojnícku chatu, sedlo Prielom, Poľský hrebeň no a tu sa ešte stále môžte rozhodnúť či máte dostatok síl na Východnú Vysokú.

Ja som ešte mal ale zhoršilo sa počasie, tak som už na Východnú Vysokú neliezol… Škoda, bola by to mega túra. 🙂 Na trase je množstvo chát kde sa dá doplniť energia. Z Východnej Vysokej sa okolo Sliezskeho domu môžte vrátiť späť do Starého Smokovca, alebo zísť priamo dole do Tatranskej Polianky na električku.

5. Kôprovský štít, 2367 metrov nad morom

Štrbské pleso – Kôprovský štít – Štrbské pleso – 19,4km, ↗️1131m, 9:41h

Kôprovský štít ponúka výhľad do Temnosmrečinskej doliny na Nižné a Vyšné Temnosmrečinské plesá. Východzím bodom je Štrbské pleso odkiaľ sa Tatranskou magistrálou dostanete k Popradskému plesu a odtiaľ modrou značkou okolo Veľkého Hincovho plesa, ktoré je najväčším plesom v slovenskej časti Vysokých Tatier.

Ďalej cez Vyšné Kôprovské sedlo (2189 m) na Kôprovský štít (2367 m). Späť sa môžte vrátiť tou istou trasou.

Kôprovský štít, Vysoké Tatry

Kôprovský štít, Vysoké Tatry

6. Jahňací štít, 2229 metrov nad morom

Jahňací štít je jediným voľne dostupným vrcholom v Belianskych Tatrách. Výstup naň nie je veľmi náročný a možno by mal patriť medzi prvé štíty, ktoré navštívite.

Biela voda – Jahňací štít – Biela voda – 20,3km, ↗️1284m, 11:17h

Najkratšia trasa sem začína na autobusovej zastávke Biela voda, kde je aj parkovisko ak prídete autom. K Chate pri Zelenom plese je žlto značený chodník s miernym stúpaním.

Od chaty už je stúpanie strmšie a po ceste sú aj úseky s reťazami. Okrem Zeleného plesa uvidíte aj Červené pleso a Belasé pleso. A na druhú stranu budete mať výhľad na Kolové pleso. Z vrcholu zase uvidíte Belianske Tatry z opačnej strany ako sú vidieť od Ždiaru.

Jahňací štít, Tatranské štíty, Vysoké Tatry

Jahňací štít, Vysoké Tatry

7. Predné Solisko, 2117 metrov nad morom

Štrbské pleso – Predné Solisko – Štrbské pleso – 8,8km, ↗️747m, 4:05h

Predné Solisko je najnižší z voľne prístupných štítov Vysokých Tatier. Výstup sem môžte začať na Štrbskom plese odkiaľ priamo vedie modrá turistická značka, popri zjazdovke.

Pod vrcholom je aj Chata pod Soliskom, kde sa ešte dajú doplniť zásoby energie. Na štíte ste zo Štrbského plesa za 2 hodiny (4,4km).

Na Predné Solisko sa ale dá prísť aj okružnou trasou zo Štrbského plesa cez Vodopád Skok, Bystrú lávku a Furkotskú dolinu. Túto trasu hodnotím ako jednu z najkrajších v Tatrách! Tak by ste ju mali skúsiť!

Predné Solisko, Vysoké Tatry

Predné Solisko, Vysoké Tatry

8. Svinica 2301 metrov nad morom

Medzi voľne prístupné tatranské štíty patrí aj vrch Svinica. Svinica je na hranici s Poľskom, dá sa na ňu dostať z obidvoch strán, v zime len z poľskej strany, keďže na našej strane platí uzávera.

Od nás sem vedie žltá turistická značka z Tichej doliny a potom po hrebeni Tatier červená. Cestou prejdete cez ďalšie tatranské štíty, vrchy západných Tatier, a to Kasprov vrch (1987m), vrch Beskyd (2012m) a vrchol Liliowa Kopka (1975m). Za deň tak prejdete 4 vrcholmi.

Trasa je to ale náročná a je vhodné ju skombinovať s bicyklom, ktorým sa dostanete na koniec Tichej doliny, kde bicykel necháte. Z Podbanského má túra 40km dĺžku. Z Podbanského prekonáte prevýšenie 1457m za necelých 15 hodín. S bicyklom ju viete časovo skrátiť hlavne cestou dole.

Julius Szabo

Tak som sa po čase (8 rokov) vrátil s5 na Slovensko a pre moju lepšiu orientáciu v teréne som si vytvoril túto stránku. Snáď pomôže aj vám lepšie sa zorientovať. Ak chcete viac tipov, mám aj web govisity.com ;)

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *