Snina a okolie – 18 tipov kam na výlet

Sninský Kameň

Aj Snina môže byť zaujímavá pre návštevníkov. Dá sa aj tu stráviť týždeň bohatý na zážitky a výlety. Pripravil som zoznam miest kam sa dá v Snine a okolí zájsť na výlet.

Východné Slovensko čarovné hrdé, mám ho rád! :)

A nezabudnite dať lajk a prihlásiť na odber ďalších našich videí! :)

Sú tu hrady, zámky, krásna príroda a kultúra. Tipy na turistiku alebo bicykel. Tu je Snina a jej okolie a 17 tipov kam na výlet!

Tvorba webstránok

Snina – Kam na výlet

1. Sninský kameň a Morské oko

Začnime túrou na Sninský kameň. Od Sniny je to do Zemplínskych hámrov autom na skok. Odtiaľ na Veľký a Malý Sninský kameň už pôjdete cez Vihorlatské pohorie.

Zo Sninského kameňa sa ešte oplatí zísť dole k Morskému oku a cez Malé morské oko sa vrátite späť po žltej značke do Zemplínskych hámrov. Pri Morskom oku je chata, v ktorej je možné si kúpiť niečo pod zub.

Sninský Kameň

Sninský Kameň

2. Zámok a park Humenné

V centre Humenného je jeden nádherný zámok obklopený krásnym parkom. Môžte ho navštíviť, keďže je v ňom zriadené Vihorlatské múzeum. Zámok v Humennom je národnou kultúrnou pamiatkou, a bol postavený na mieste stredovekého vodného hradu. Zámok prešiel významnými prestavbami v 17. a 18. storočí, čím získal svoju súčasnú podobu s francúzskym a anglickým parkom.

Múzeum bolo oficiálne otvorené v roku 1964 a spravuje viac než stotisíc zbierkových predmetov vrátane keltských mincí, barokových ikon a starožitných zbraní. V súčasnosti ponúka množstvo stálych expozícií a pravidelné výstavy pre návštevníkov.

Zámok v Humennom

Zámok v Humennom


https://www.muzeumhumenne.sk

3. Skanzen v Humennom

Vihorlatské múzeum v Humennom má aj skanzen, ktorý sa nachádza takmer v strede mesta na ploche 4 hektárov. V skanzene sú umiestnené rôzne historické stavby z regiónu Horného Zemplína, vrátane obytných domov, hospodárskych budov, kostolíkov, mlynov a dielní.

Každý objekt predstavuje unikátnu ukážku ľudovej architektúry a života v minulosti. Najstarší z nich je drevený kostolík z Novej Sedlice, postavený v roku 1764. Skanzen ponúka návštevníkom možnosť spoznať tradičné remeslá a život dedinského obyvateľstva.

Skanzen v Humennom

Skanzen v Humennom

4. Vihorlatská hvezdáreň v Humennom

Keďže je táto oblasť najtmavšou na Slovensku bola by škoda nenavštíviť aj hvezdáreň. Vihorlatská hvezdáreň v Humennom je regionálnou vedecko-výskumnou a kultúrno-vzdelávacou inštitúciou, založenou v roku 1952. Nachádza sa v centre mesta Humenné a ponúka moderný zrkadlový ďalekohľad typu Ritchey-Chretien s priemerom 30 cm na pozorovanie nočnej oblohy. Je to najväčší ďalekohľad na Slovensku.

Poskytuje prednášky a vzdelávacie programy pre verejnosť, vrátane večerných pozorovaní a programov v planetáriu. Organizuje tiež špeciálne akcie a konferencie v oblasti astronómie.

5. Sninské rybníky (kemp, bio kúpalisko), Snina

Sninské rybníky sú známym kultúrno-spoločenským miestom v Snine a tiež obľúbenou rekreačnou oblasťou v regióne Horný Zemplín. Nájdete ich na kraji mesta Snina, neďaleko centra mesta, odkiaľ vás sem dovedie cyklochodník.

V malebnej doline potoka Bystrá je celá táto oblasť obklopená Vihorlatskými vrchmi, ktoré ponúkajú množstvo cyklotrás a turistických chodníkov. Jedným z najznámejších podujatí je tu rockový festival s názvom Rock pod Kameňom.

Sninské rybníky (Rock pod Kameňom)

Sninské rybníky (Rock pod Kameňom)

6. Na bicykli okolo vodnej nádrže Starina

Vodná nádrž Starina, najväčšia zásobáreň pitnej vody na Slovensku, zohráva kľúčovú úlohu v zásobovaní pitnou vodou pre mestá Košice, Prešov a ďalšie východoslovenské oblasti. Výstavba nádrže v 80. rokoch 20. storočia viedla k vysídleniu a zániku siedmich obcí, čo bolo nevyhnutné pre zabezpečenie kvalitnej vodnej zásoby pre obyvateľov regiónu.

Okrem svojej funkcie je nádrž situovaná v malebnej prírode Národného parku Poloniny, ktorý je domovom mnohých vzácnych druhov flóry a fauny.

Snina

Snina


https://en.mapy.cz/s/pecubegoke

7. Vrch Gazdoráň (508m) s výhľadom na Starinu

Jednou z najkrajších vyhliadok na vodnú nádrž Starina je kopec Gazdoráň. Značený turistický chodník začína pri hlavnej ceste kde je odstavné miesto pre zopár áut a vedie lesom a lúkami až k vyhliadke.

Okolo nádrže Starina je ale aj značený cyklistický chodník, ktorí začína už v Stakčíne.

Vrch Gazdoráň

Vrch Gazdoráň

8. Drevený kostolík Jalová

Východ Slovenska je známy aj pre svoje drevené kostolíky, ktoré sú rôzne ukryté v dedinkách „na konci sveta.“ Jedným z nich je aj kostolík v obci Jalová, neďaleko mestečka Snina. Nájsť k nemu cestičku je možné asi len podľa mapy.cz, bez nej by sa nám to asi nepodarilo.

Zaparkovať môžte v strede dediny. Ide o zrekonštruovaný drevený kostolík sv. Juraja z roku 1772. A tak ako pri iných kostolíkoch tohto typu platí aj tu, že sa sem oplatí prísť aj kvôli miestu, na ktorom je umiestnený.

Drevený kostolík Jalová

Drevený kostolík Jalová

9. Jasenovský hrad

Jasenovský hrad, nachádzajúci sa na zalesnenom chrbte Humenských vrchov, je významnou historickou pamiatkou regiónu Horný Zemplín. Tento hrad bol postavený pravdepodobne po vpáde Tatárov v 13. storočí a jeho hlavnou úlohou bolo strážiť prístupovú cestu vedúcu z južného Slovenska smerom na Humenné a ďalej na sever.

Stojí na kopci vo výške 392 m.n.m. a ponúka nádherné výhľady na celé okolie.

Jasenovský hrad

Jasenovský hrad

10. Hrad Brekov

Hrad Brekov, ktorý sa nachádza neďaleko mesta Humenné, je jednou z historických pamiatok regiónu Horný Zemplín. Tento stredoveký hrad bol postavený v 13. storočí ako strážny hrad, spolu s ďalšími blízkymi hradmi ako Jasenov, Vinné a Čičva.

Hrad Brekov bol strategicky umiestnený na kopci, odkiaľ poskytoval výborný výhľad na okolitú krajinu. V 15. storočí bol významne opevnený, aby odolal vojnovým konfliktom medzi vojskami kráľa Mateja Korvína a poľského panovníka Kazimíra IV.

Hrad Brekov

Hrad Brekov

11. Kremenec a Wielka Rawka (1307 m)

Vrch Kremenec, s nadmorskou výškou 1 221 metrov, je najvyšším vrchom Bukovských vrchov a Národného parku Poloniny. Tento významný geografický bod je najvýchodnejším bodom Slovenska a nachádza sa na trojmedzí Slovenska, Poľska a Ukrajiny. Na vrchole je umiestnený granitový hraničný stĺp, ktorý symbolizuje stretnutie troch štátov.

Z Kremenca nie sú dobré výhľady ale ak sa presuniete po Ukrajinsko – Poľskej hranici na vrchol Wielka Rawka (1307m), výhľadov si tu užijete dosýtosti!

Kremenec

Kremenec

Wielka Rawka (1307 m)

Wielka Rawka (1307 m)

12. Chalúpka Deduška Večerníčka

Chalúpka Deduška Večerníčka je symbolická drevená chalúpka, ktorá je neodmysliteľnou súčasťou večerného televízneho vysielania pre deti na Slovensku. Tento ikonický prvok bol predstavený v rámci programu „Večerníček“, ktorý sa začal vysielať 2. januára 1965 a odvtedy si získal srdcia niekoľkých generácií detí aj dospelých.

Chalúpku nájdete v obci Nová Sedlica, ktorá je bránou do Polonín a štartovacím bodom na vrchol Kremenec.

Chalúpka Deduška Večerníčka

Chalúpka Deduška Večerníčka

13. Minigaléria drevených kostolíkov v Uliči

V Uliči, malom slovenskom mestečku na východnom Slovensku, sa nachádza unikátna turistická atrakcia – minigaléria drevených kostolíkov. Tieto malé modely sú zmenšenými kópiami historických drevených kostolíkov z východného Slovenska, ktoré sú významnou súčasťou nášho kultúrneho dedičstva.

Medzi nimi návštevníci nájdu napríklad kostolíky z Uličského Krivého, Ruského Potoka a Topole. Každý model je precízne vyrobený z tvrdého dubového a borovicového dreva v mierke 1:10. Minigaléria sa rozprestiera v príjemnom prostredí obecného parku, voľne prístupnom verejnosti.

Minigaléria drevených kostolíkov v Uliči

Minigaléria drevených kostolíkov v Uliči

14. Monastyr Zostúpenia Svätého Ducha, Krásny Brod

Monastyr Krásny Brod je jedným z najstarších kláštorov a pútnických miest na Slovensku, často nazývaným aj „rusnáckym Devínom“. Jeho história sa začala písať v 14. storočí kedy bol postavený na mieste, kde sa údajne uzdravil slepý žobrák. Dnes romantická zrúcanina kláštora priťahuje mnoho návštevníkov, ktorí sem smerujú na výlety k blízkemu Čertovmu kameňu.

Nájdete ho neďaleko mestečka Medzilaborce priamo v obci Krásny Brod.

Monastyr Krásny Brod

Monastyr Krásny Brod

15. Múzeum Andyho Warhola

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach (MMUAW) bolo založené v roku 1991 ako prvá inštitúcia na svete venovaná významnej osobnosti pop-artu. Dnes sa toto múzeum stalo nadregionálnou špecifickou inštitúciou múzejno-galerijného typu, ktorá sa zaoberá nielen životom a dielom Andyho Warhola, ale aj aktuálnymi tendenciami v súčasnom umení.

Múzeum mapuje, prezentuje a odborne spracováva nielen umelcov život a tvorbu, ale aj vplyv jeho etnického pôvodu na jeho dielo, vplyv pop-artu na súčasné umenie a s tým súvisiace témy výtvarného umenia a kultúry. Múzeum je pre rekonštrukciu dlhodobo zatvorené.

16. Socha kniežaťa Laborca

V okolí Habury stojí za návštevu nielen drevený kostolík a zverinec, ale aj bronzová socha kniežaťa Laborca. Pôsobivé výhľady na okolitú prírodu v kombinácii s majestátnosťou tejto sochy vytvárajú nezabudnuteľnú atmosféru, ktorú si určite nenechajte ujsť.

Socha kniežaťa Laborca, ktorá má úctyhodné rozmery, sa nachádza na vŕšku nad obcou, nad malebným dreveným kostolíkom.

Socha kniežaťa Laborca

Socha kniežaťa Laborca

17. UNESCO drevený kostolík Ruská Bystrá

Gréckokatolícky drevený chrám Prenesenia ostatkov sv. Mikuláša – biskupa v Ruskej Bystrej bol v roku 2008 zaradený do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO spolu s ďalšími siedmimi drevenými kostolmi Karpatského oblúka.

Tento chrám bol postavený na začiatku 18. storočia, medzi rokmi 1720 až 1730. Je to trojdielna zrubová stavba so šindľovou strechou. Interiér chrámu, ktorý je v barokovom a rokokovom štýle, pochádza z obdobia začiatku 18. storočia.

UNESCO drevený kostolík Ruská Bystrá

UNESCO drevený kostolík Ruská Bystrá

Snina – Top Podujatia

18. Rock pod Kameňom

Isto najväčší rockový festival na akom som bol. 4 dni plné hudby a tvrdých rockerov! Toto musíte zažiť! Koná sa každoročne v júni na Sninských rybníkoch. Miesta vo vedľajšom kempe zvyknú byť vopred obsadené, treba rezervovať s veľkým predstihom.

Rovnako vstupenky je lepšie kupovať začiatkom roka, kedy je ich cena podstatne nižšia než v posledné dni pred festivalom. Pivo dobré, párky tiež, no a tá hudba… neskutočná!!!

Rock pod kameňom, Snina

Rock pod kameňom, Snina

Tak ako je vidieť Snina má tiež množstvo miest, ktoré sa oplatí navštíviť. Týždeň dovolenky v tomto meste môže byť naozaj nezabudnuteľný! A ak by vám bolo týchto miest málo, potom je tu ešte Zemplínska šírava a jej okolie, ktoré stojí tiež za návštevu! Tu je Zemplínska šírava – 36 tipov na aktívnu dovolenku pri Slovenskom mori. No a ak chcete na východe ešte zotrvať, presuňte sa na ďalší týždeň na Tokaj: Tokaj – kam na výlet – tokajské víno, vyhliadková veža, plavba loďou, cyklotrasy…

Tvorba webstránok

Julius Szabo

Tak som sa po čase (8 rokov) vrátil s5 na Slovensko a pre moju lepšiu orientáciu v teréne som si vytvoril túto stránku. Snáď pomôže aj vám lepšie sa zorientovať. Ak chcete viac tipov, mám aj web govisity.com ;)

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *