Most svätého Gottharda v obci Leles

Most svätého Gottharda v obci Leles

Most svätého Gottharda v obci Leles je skutočne fascinujúcou gotickou pamiatkou zo 14. storočia. S dĺžkou 70 metrov a šírkou 5 metrov je to impozantná stavba, ktorá predstavuje technický a historický klenot východného Slovenska.

Východné Slovensko čarovné hrdé, mám ho rád! :)

A nezabudnite dať lajk a prihlásiť na odber ďalších našich videí! :)

Tento kamenný most bol postavený z bridlicového andezitu z Chlmeckých pahorkov a slúžil na prekonanie ramenného toku nazývaného Tica, ktorý bol kedysi severným paralelným tokom k hlavnému toku rieky Tisa.

Most svätého Gottharda v obci Leles

Most svätého Gottharda v obci Leles

Pomenovanie mosta ako Most svätého Gottharda prišlo až po roku 1802, kedy sa do opusteného kláštora vrátili premonštráti z Čiech. Tí umiestnili na moste sochu svätého Gottharda, podľa ktorého bol potom pomenovaný.

Sochu svätca však odstránili z mosta v roku 1948. Po druhej svetovej vojne prebehli vodohospodárske úpravy, ktoré zmenili vodný režim tak, že pôvodný tok pod mostom vyschol.

Most Leles

Most Leles

Vďaka finančnej podpore z fondu Pro Slovakia bol most v roku 1994 zrekonštruovaný, čím bol zachovaný jeho historický charakter. V súčasnosti slúži most ako turistická atrakcia, pričom jeho architektonická a historická hodnota priťahuje návštevníkov na obdivovanie tejto vzácnej gotickej stavby.

Mapa:

Tento most, umiestnený na niekdajšej frekventovanej gotickej ceste, má svoje osobité čaro v tom, že každé zo štyroch oblúkových polí má odlišnú veľkosť.

Kamenný most v Lelesi je jeden z mála gotických kamenných mostov na Slovensku.

Julius Szabo

Tak som sa po čase (8 rokov) vrátil s5 na Slovensko a pre moju lepšiu orientáciu v teréne som si vytvoril túto stránku. Snáď pomôže aj vám lepšie sa zorientovať. Ak chcete viac tipov, mám aj web govisity.com ;)

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *