Malé mestá Slovenska, ktoré stoja za návštevu – 11 tipov

Bardejov

Slovensko, krajina s bohatou históriou a nádhernou prírodou, ukrýva nielen veľké mestá, ale aj malebné kúzlo menších miest. Ak túžite po autentickom zážitku, ktorý vás prenesie do pohody a tradícií, malé mestá na Slovensku vám ponúkajú útulnú atmosféru, malebné uličky a nezameniteľný kúsok slovenskej identity. Tu je niekoľko malých miest, ktoré by ste si rozhodne nemali nechať ujsť.

Východné Slovensko čarovné hrdé, mám ho rád! :)

A nezabudnite dať lajk a prihlásiť na odber ďalších našich videí! :)

Malé mestá Slovenska

1. Bardejov: Perla Východu

Bardejov, nachádzajúci sa v severovýchodnej časti Slovenska, patrí medzi najkrajšie historické mestá v strednej Európe. Jeho starobylé námestie je zaradené na zoznam svetového dedičstva UNESCO, a právom – okúzľujúce historické budovy, malebné domčeky a Bazilika svätého Egídia tvoria jedinečnú atmosféru. Pri prechádzke mestom sa stratíte v úzkych uličkách, na mestských hradbách a objavíte bohatstvo histórie a kultúry.

Návštevu Bardejova je vhodné spojiť s návštevou neďalekých Bardejovských kúpeľov, kde sa liečila aj cisárovna Sissi a môžte tu navštíviť aj skanzen s nádhernými drevenými domčekami pôvodnej dedinskej architektúry.

Bardejov

Bardejov

2. Levoča: Mesto Majstrov

Levoča je jedným z najkrajších stredovekých miest na Slovensku. Jeho stredoveká mestská hradba je dodnes dobre zachovaná, a keďže sa v Levoči nachádza aj najvyšší gotický drevený oltár na svete v Bazilike svätého Jakuba, je to miesto, kde sa stretáva história a umenie. Príjemné kaviarne a reštaurácie na námestí vás tiež pozývajú na oddych a ochutnávku miestnych pochúťok.

Ak sa chcete pozrieť na mesto a jeho okolie z výšky, vystúpte na neďalekú Mariánsku horu odkiaľ je nádherný výhľad na celé mesto a aj široké okolie. Levočské vrchy sú rajom cyklistov a na skok to máte aj do Slovenského raja, či na Spišský hrad!

Levoča

Levoča

3. Kremnica: Skvost v Klenbe

Mesto Kremnica je pokladnicou historických pamiatok a zároveň aj architektonickým skvostom. Jeho zachovalá stredoveká mincovňa je jednou z najstarších na svete a pohľad na mesto s jeho klenotnicou a krásnym kostolom svätej Kataríny vás prenesie do minulých storočí. Návšteva Kremnice je ako cesta časom, pri ktorej obdivujete nielen architektúru, ale aj pôvabné uličky a tradičné remeslá.

Neďaleká Turistická rozhľadňa Krahuľský vrch vám ukáže zhora nielen mesto ale aj jeho nádherné kopcovité okolie. No a ak máte radi trochu adrenalínu, je tu ešte ferata Skalka s najdlhším visutým lanovým mostom na Slovensku.

Kremnica

Kremnica

4. Skalica: Vinárske Mesto

V západnej časti Slovenska leží Skalica, malé mesto s bohatou vinárskou tradíciou. Pôvabné vinárstva a útulné vinárske pivnice pozývajú na ochutnávku skvelých vín a miestnych pochúťok. Okrem vinárstva vás Skalica zaujme aj svojým gotickým Kostolom svätého Michala a rozprávkovým námestím s historickými domami.

Môžte tu objavovať aj krásu CHKO Biele Karpaty, alebo sa počlnkovať na rieke Morava.

Skalica

Skalica / Peter cech, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

5. Modra: Mesto Modrej Keramiky

Ak sa chcete ponoriť do krásy tradičného slovenského remesla, navštívte Modru. Toto malé mesto je známe svojou modrou keramikou, ktorá sa vyrába podľa starých tradícií už takmer 140 rokov. Pri prechádzke úzkymi uličkami môžete obdivovať remeselníkov pri práci a dokonca si zakúpiť autentické kúsky modrej keramiky. Modra je príkladom toho, ako mesto zachováva svoju tradíciu a kultúru.

Modra je vstupnou bránou do lesov Malých Karpát, ktoré je tu po značených turistických alebo cyklistických trasách možné objavovať aj niekoľko týždňov.

Modra

Modra / János Korom Dr. flickr.com

6. Kežmarok: Rozprávkový Klenot Pod Tatrami

Kežmarok, ležiaci rovno pod Tatrami, sa pyšní jedným z najkrajších historických centier na Slovensku. Jeho rozsiahle námestie obklopené farebnými, zdobenými domami a nádherným dreveným UNESCO kostolom ponúka romantickú atmosféru. Kežmarok je tiež známy svojím drevorezbárskym umením, a preto nezabudnite navštíviť Drevorezbársku galériu, kde sa môžete oboznámiť s tradičnými remeslami.

Priamo v centre mesta je umiestnený aj Kežmarský hrad, ktorý tiež musíte navštíviť. K skvostom patrí aj neďalekí Kaštieľ v Strážkach ale pekné je aj centrum Spišskej Belej.

Kežmarok

Kežmarok

7. Banská Štiavnica: Mesto Stredovekých Baníkov

Banská Štiavnica, umiestnená v horskom prostredí, je mestom s bohatou banskou históriou. Jej historické centrum je zapísané v zozname svetového dedičstva UNESCO a ponúka pôvabné uličky, ktoré vás zavedú k unikátnym pamiatkam, ako je Nový zámok, Starý zámok či Kalvária.

Okrem toho vám návšteva Banskej Štiavnice poskytne nádherný pohľad na okolité vrchy a jazerá. Štiavnické vrchy ponúkajú nespočetné množstvo turistických a cyklo chodníkov. Nezabudnite sa vytrápiť na najvyššiu horu Štiavnických vrchov – Sitno (1009m).

Banská Štiavnica

Banská Štiavnica

8. Spišská Sobota: Klenot v Poprade

Spišská Sobota, súčasť Popradu, láka návštevníkov svojou historickou architektúrou a pokojnou atmosférou. Klenby, historické domy a farby miestnych remeselníkov tvoria jedinečný charakter tohto miesta.

Okrem prechádzky po námestí nezabudnite navštíviť Podtatranské múzeum v Poprade – pobočku Spišská Sobota, kde sa oboznámite s ďalšími zaujímavosťami tohto miesta. No a samozrejme návšteva mesta Poprad alebo AquaCity Poprad nikdy nebude na škodu.

Spišská Sobota

Spišská Sobota

9. Trnava: Mesto Korunované Kráľmi

Trnava, známa aj ako „Slovenský Vatikán,“ je jedným z najstarších a najkrajších miest na Slovensku. Jeho dominantou je monumentálna Bazilika svätého Mikuláša, a mestské hradby s vstupnými bránami vytvárajú atmosféru stredovekého mesta. Trnava je tiež známa svojou kultúrnou scénou, a preto sa neminie návštevou divadelných predstavení či galérií.

Vystúpte na mestskú vežu odkiaľ budete mať mesto ako na dlani.

Trnava

Trnava

10. Komárno: Mesto na Rieke Váh

Komárno, na hraniciach so susedným Maďarskom, je mestom s bohatou históriou a zaujímavou kultúrnou scénou. Protiturecká pevnosť je jednou z najväčších v strednej Európe a ponúka fascinujúce exkurzie do minulosti. Okrem toho Komárno láka návštevníkov aj nádherným námestím s kaštieľom a múzeami, ktoré približujú príbehy tohto pohraničného mesta.

Po moste sa prejdite aj do jeho maďarskej časti Komáromu, kde sú ďalšie zaujímavé časti Fortifikačného systému mesta.

Komárno

Komárno / János Korom Dr. flickr.com

11. Rožňava: Mesto Krasových Jaskýň

Rožňava, obklopená krásnou krajinou Slovenského krasu, je miestom bohatým na históriu a prírodné poklady. Jeho historické centrum s barokovým Kostolom sv. Františka Xaverského a námestím baníkov vytvára nezameniteľnú atmosféru. Rožňava je tiež bránou do fascinujúceho sveta krasových jaskýň. Návšteva Krásnej Hôrky (momentálne v rekonštrukcii) s majestátnym kaštieľom v Betliari a miestnymi jaskyniami, ako sú Ochtinská aragonitová jaskyňa, Domica, Gombasecká alebo Krásnohorská jaskyňa, pridáva k rozmanitosti zážitkov v tomto malebnom meste.

Rožňava, s bohatou tradíciou baníctva a banským múzeom, ponúka pohľad na život a prácu v banských mestách minulých storočí. Pre milovníkov prírody, histórie a kultúry je Rožňava neodolateľnou destináciou v srdci Slovenského krasu, kde sa zlučujú historický pôvab a prírodná krása.

Rožňava

Rožňava

V týchto malých mestách na Slovensku objavíte nielen históriu a kultúru, ale tiež autentický kúsok slovenskej identity. Každé z týchto miest ponúka jedinečný pohľad na krajinu a svoj vlastný príbeh. Takže vyberte si jedno, alebo viac z týchto malých skvostov a objavujte krásu Slovenska v jeho najpôvabnejších podobách. Ak chcete viac tipov na najkrajšie miesta na Slovensku skúste tento článok: Najkrajšie miesta na Slovensku! 45 tipov kam na výlet! Príroda, hrady, zámky, UNESCO!

Julius Szabo

Tak som sa po čase (8 rokov) vrátil s5 na Slovensko a pre moju lepšiu orientáciu v teréne som si vytvoril túto stránku. Snáď pomôže aj vám lepšie sa zorientovať. Ak chcete viac tipov, mám aj web govisity.com ;)

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *