Navštíviť Domicu alebo radšej jej maďarskú časť Baradla?

Jaskyňa Baradla, Aggtelek Národný Park, Maďarsko

Tak sme si dnes vyrazili trochu sa schladiť do jaskyne Domica v Slovenskom Krase. Pôvodný plán bol navštíviť Domicu a potom Gombaseckú jaskyňu, ktoré sa nachádzajú pár kilometrov od seba. Neviem si predstaviť lepší spôsob ako tráviť čas keď vonku zúri 37 stupňová horúčava. Stačí nejaká tá hodinka v 10 stupňoch a v 100% vlhkosti a horúci deň je hneď chladnejším. Už sa nám to za posledný mesiac osvedčilo pri návšteve neďalekej Jasovskej a Ochtinskej aragonitovej jaskyne.

Východné Slovensko čarovné hrdé, mám ho rád! :)

A nezabudnite dať lajk a prihlásiť na odber ďalších našich videí! :)

Jaskyňa Domica bola vždy našou favoritkou medzi jaskyniami. Vedeli sme, že v nej v týchto dňoch kvôli suchu nie je voda, takže prídeme o plavbu a 15 minút navyše v chládku, i napriek tomu sme sa na ňu (a hlavne na chládok) veľmi tešili. Neboli sme v nej dobrých 10 rokov, takže už bolo aj načase.

Jaskyňa Domica, Slovenský Kras Narodný Park, Slovensko
Jaskyňa Domica, Slovenský Kras Narodný Park

K Domici sme dorazili 20 minút pred 13-tou hodinou, takže sme mali už len chvíľu na zaplatenie parkovného (2,-EUR), prezlečenie malej dcérky do teplých vecí a kúpu vstupeniek. Najhoršie v takom teple je obliekať si teplé oblečenie, a kde inde než na parkovisku pri aute…

Parkovisko bolo poriadne rozpálené bez kúska tieňu a tak nielen prezliekanie, ale aj presun do objektu jaskyne bol rekordne rýchly. Kúpili sme vstupenky a za chvíľu sa nám otvorili chladné brány Domice. Tento pocit je v takom teple na nezaplatenie, takže 21,-EUR, ktoré nás to stálo, nebolo treba ani chvíľu ľutovať.

Jaskyňa Domica, Slovenský Kras Narodný Park, Slovensko
Jaskyňa Domica, Slovenský Kras Narodný Park, Slovensko

Naša favoritka však bola iná než sme ju videli pred 10 rokmi, a to teda o dosť. Nechýbala v nej iba voda pre plavbu loďkou, ale aj voda v jej známych jazierkach, v ktorých tam z nej ostal iba suchý prach.

Napriek tomu jej výzdoba je stále pekná, dokonca pribudol aj pračlovek sediaci pri ohníku a možno aj nejaký ten milimeter na stalagmitoch. Po 45 minútach blahodárnej zimy vychádzame naspäť do 35°C priamo na Slnko.

Jaskyňa Domica, Slovenský Kras Narodný Park, Slovensko
Jaskyňa Domica, Slovenský Kras Narodný Park, Slovensko

Ďalšie fotky z jaskyne Domica a jej okolia nájdete v galérii tu.

Jaskyňa Baradla

Keďže sme po návšteve jaskyne už boli aj hladní a v okolí Domice sa nachádza iba nejaký novovybudovaný polorozpadnutý zatvorený rekreačný areál, rozhodli sme sa zájsť kúsok k maďarským susedom.

O ich strane jaskyne sme už predtým počuli, že tam majú aj nejaké služby, tak aspoň sa pozrieme, či tam náhodou nebude aspoň nejaký stánok s hotdogom, ktorý by akceptoval aj karty, alebo eurá. Najeme sa a možno ešte stihneme Gombaseckú jaskyňu.

Jaskyňa Baradla, Aggtelek Národný Park, Maďarsko
Jaskyňa Baradla, Aggtelek Národný Park, Maďarsko

Jaskyňa Domica je od jej maďarskej polovice Baradla vzdialená 2,2 kilometra, takže nám presun autom trval veľmi krátko. Čo sme však uvideli na maďarskej strane bolo akoby sme sa premiestnili stovky kilometrov od Slovenska.

Kemping s holandskými karavánmi a drevenými chatkami, obrovské detské ihrisko, tábor s deťmi, asi 10 rôznych stánkov so všeličím, obrovské parkovisko celé v tieni vysokých stromov a dosť živý cestovný ruch.

Paprikáš s haluškami, Jaskyňa Baradla, Aggtelek Národný Park, Maďarsko
Paprikáš s haluškami, Jaskyňa Baradla, Aggtelek Národný Park, Maďarsko

Viac nás presviedčať netrebalo. Chvíľu sme ešte hľadali búdku s vyberačom parkovného než nám došlo, že to asi bude zadarmo. Tak sme zaparkovali a šli hľadať nejaký obed.

V stánkoch na parkovisku hneď Šašlík, lángoš, gyros a iné dobroty (je možné platiť eurami, aj kartou), v reštaurácii pri jaskyni zase perkelt s haluškami, rezeň so syrovou omáčkou a zemiakové krokety a ďalšie maďarské špeciality (je možné platiť kartou). Tu si človek isto vyberie. Medzitým sme si vyskúšali klobúky, pozreli hračky, osviežili v studničke, kúpili med od miestného včelára…

Jaskyňa Baradla, Aggtelek Národný Park, Maďarsko
Jaskyňa Baradla, Aggtelek Národný Park, Maďarsko

Cítili sme sa tu ako v nejakom dovolenkovom prostredí (čo národný park Aggtelek zrejme aj je, narozdiel od národného parku Slovenský Kras) a tak sme na Gombaseckú jaskyňu aj zabudli.

Namiesto toho sme si kúpili vstupenky do jaskyne Baradla (platba kartou nie je problémom) a nedočkavo čakali kým nás znovu vpustia z 35°C do 10°C. Tentokrát až na celých 60 minút! Cena za osobu je zhruba rovnaká ako v Domici, ale neplatíme za fotografovanie, je zdarma. Takže 7,-EUR ušetrených na dobrý obed, nejakú vodu v stánku, alebo maličkosť pre dieťa. Ej ale to tí Maďari vedia! Osoh z nás mali aj malí podnikatelia. Kúpili sme si med v stánku.

ihrisko, Jaskyňa Baradla, Aggtelek Národný Park, Maďarsko
Ihrisko, Jaskyňa Baradla, Aggtelek Národný Park, Maďarsko

Začiatok jaskyne nás veľmi neohromil a tak som si povedal, že Domica bude aj bez vody tou naj! Keď sme však vstupovali z jednej jaskynnej miestnosti do druhej a potom do ďalšej a ďalšej, ešte väčšej a ešte krajšej a potom znova do ďalších, začala sa naša favoritka strácať.

Maďarskej sprievodnkyni sme nerozumeli ani pol slova (trochu hanba s takým menom ako máme…), no už pri prvom zastavení a úvodnej reči povedala viac než sprievodkyňa na Slovenskej strane za celú prehliadku. A v tej najväčšej tzv. koncertnej sieni nám spustila pár minútovú svetelno-hudobnú show.

Jaskyňa Baradla, Aggtelek Národný Park, Maďarsko
Jaskyňa Baradla, Aggtelek Národný Park, Maďarsko

Asi nie je potrebné urobiť záver, to už nechám na každého z vás. Keby boli maďarské hranice posunuté ešte o 1 kilometer k nám, mala by aj Domica parádne ihrisko, kemping, reštauráciu, stánky, parkovisko aj fotenie zdarma. A priznám sa, že keby som si mohol vybrať, radšej si vyberiem sprievodkyňu ktorej nič nerozumiem hlavne nech to tam nejako vyzerá. Aj keď sme sa s manželkou po tomto výlete dohodli, že sa začneme učiť maďarsky.

Najbližší vstup do jaskyne Baradla od nášho príchodu bol až za 3 hodiny, vstup do Domice za 10 minút. Neviem si predstaviť čakať v takom teple na slnku pred Domicou čo i len o minútu dlhšie, zatiaľčo čakanie pred jaskyňou Baradla v tieni stromov a s kopou zaujímavého nám ako problém neprišlo.

Práve naopak, zbehlo to rýchlo a už sa tešíme, až tam prídeme znovu. A možno nabudúce vynecháme aj našu bývalú favoritku, hoc bude po ceste. Iba žeby sa v Domici prebudili z hlbokého slovenského spánku a ponúkli niečo viac. (už sa stalo, boli sme aj v roku 2019 v Baradle, Domicu sme vynechali 🙁 )

Na Slovenskú prírodu sme však nezanevreli, ani na Slovenský kras, tu som vybral 30 miest: https://tipnatrip.com/slovensky-kras/

Jaskyňa Baradla, Aggtelek Národný Park, Maďarsko
Jaskyňa Baradla, Aggtelek Národný Park, Maďarsko

Jaskyňa Baradla, Aggtelek Národný Park, Maďarsko
Jaskyňa Baradla, Aggtelek Národný Park, Maďarsko

Jaskyňa Baradla, Aggtelek Národný Park, Maďarsko
Jaskyňa Baradla, Aggtelek Národný Park, Maďarsko

Viac fotiek nájdete v galérii po kliknutí na ktorúkoľvek fotku v článku.

Julius Szabo

Tak som sa po čase (8 rokov) vrátil s5 na Slovensko a pre moju lepšiu orientáciu v teréne som si vytvoril túto stránku. Snáď pomôže aj vám lepšie sa zorientovať. Ak chcete viac tipov, mám aj web govisity.com ;)

Môže sa Vám ešte páčiť...

10 komentárov

 1. Viera píše:

  Moji mili Slovaci. V ziadnom pripade neodporucam navstevu Domice. Na slovenskej strane je to cista katastrofa. Nemate obcerstvenie, platite poplatky za parkovanie, za fotografovanie a natacanie vide v jaskyni. Zajdite si 3 km dalej na madarsku stranu jaskyne ( vola sa Baradla ) a caka na vas mile prekvapenie. Neplatite parkovne, natacanie videi a fotografovanie v jaskyni je zadarmo. Nachadza sa tam krasny park s detskymi preliezkami, stanky s obcerstvenim, bajecna restauracia s fantastickymi jedlami ktore nestoja viac ako na Slovensku. Mozete si oddychnut na lavickach, vypit kavu, v stankoch nakupit pamiatkove predmety, dokonca med a lekvare, no daco uzasne. Platit mozete vsade v eurach a tiez kartou. A PRECO TO NIE JE TAK AJ NA SLOVENSKU ????????

 2. Igor Holubec píše:

  Vdaka za tieto informacie je smutne ako sa da dvoma roznymi sposobmi robit jedno a to isté…. inak ak sa tadial budete tulat na novo mam pre vas jeden typ … cca 12 km dalej v dedine Szinpetri je mlyn v ktorm je umiestnena najvacsia kniha na svete ako aj kopia guttembergovej tlaciarne …. https://legnagyobbkonyv.hu/
  Neviem preco si nevieme vazit to co tu mama a vedeli by sme to propagovat a predat ….. nehovoriac o slovenskom sporte obci zavedenie parkovneho vsade narozdiel od madarska …..

  • Oliver Vasilco píše:

   Dobrý deň. Prosím Vás, na Baradle v jaskyni sú aj loďky alebo sa ide len pešo?

   • Julius Szabo píše:

    Videl som tam loďky ale na prehliadke sme sa neplavili ani raz… A keďže nevieme po Maďarsky tak sme ani ničomu nerozumeli 🙂

    • Oli. píše:

     Ďakujem Vám za odpoveď.
     Ale pridám aj ja svoj postreh zo včerajšieho /21.5.2023/ rodinného výletu a návštevy Domice na Slovenskej strane. Jednoducho a stručne zhrnuté pocity celej rodiny /2 dospelí a 9 a 17 r. dievčatá/ HROZA a ZNECHUTENIE !!!
     Po príchode / 11 20 hod. / k vchodu jaskyne nás prekvapil dlhý rad /cca 200 osôb/ k pokladni. POZOR!!! NEDÁ SA PLATIŤ KARTOU – LEN V HOTOVOSTI !/ Vstup do jaskyne bol o 12 30 . Lístky začal pán predávať 15 min. pred plánovaným vstupom. Na jeden vstup predal maximálne 160 lístkov /samozrejme, že to nestihol do 12 30 hod/. Ostatní návštevníci /aj my/ sme zostali v aule pred pokladňou stáť a čakať na ďalší vstup o 14 hod. Samozrejme, že situácia sa o 13 45 hod. opakovala a pán v pokladni to opäť nestíhal a do jaskyne nás vpustili až o 14 20 hod. V jaskyni nás sprevádzal znechutený sprievodca s jediným príhovorom. Jazda na loďkách je kratučká ale krásna, škoda, že opäť bez jediného komentára. A čo nás čakalo ďalej? Po plavbe: cca určite viac ako 40 min. čakania v chladných útrobách, inak prekrásnej jaskyne. Dôvod: Tých 160 osôb sa musí vystriedať v 2 lodičkách po 16 – 17 osôb, ostatní opäť čakajú a čakajú po stojačky tento krát v chlade, /pred vstupom čakáte zase na slniečku, v horúčave/. Po tomto čakaní a odvezení všetkých návštevníkov nás sprievodca bez jediného slova PREHNAL zvyškom jaskyne. Ani sme nestíhali sledovať naozaj krásnu výzdobu jaskyne. Z jaskyne sme vyšli o 15 45!!! /Príchod 11 20 – odchod 15 45!!!/ A nemilo ma prekvapila ešte jedna maličkosť! Zaplatil som si 7 EUR za fotenie, nakoniec som zistil, že kto chcel tak si fotil – natáčal na mobil – fotoaparát aj ten, kto nezaplatil – nemal nálepku!!!
     Zhrnuté: Návštevu Domice si plánujte na celý deň a vezmite si plný batoh TRPEZLIVOSTI !!! /Samozrejme, že sme už nestihli iný program, ktorý sme mali naplánovaný na tento deň./ Konečný názor celej rodinky ale aj ostatných návštevníkov, s ktorými sme sa rozprávali je jednoznačný: OBROVSKÉ SKLAMANIE !!! Nepochopíme, prečo berú na jeden vstup také množstvo návštevníkov, ktorých nevedia obslúžiť včas? Prečo sa nepredávajú lístky na vstupy priebežne, aby návštevníci nemuseli stáť v rade? /1,5 hod. čakania na ďalší vstup a aj to nemáte istotu, že sa vmestíte do počtu/, hlavne starší ľudia a rodičia s deťmi, ktorí by si mohli ten čas využiť na prechádzku alebo inú aktivitu, ako čakať ten čas v rade na vstup a mohli by prísť včas, ale bez čakania na stanovený čas, ktorý je uvedený na vstupenke! Prešli sme veľa jaskýň na Slovensku, ale takýto prístup a chaos sme nikde nezažili !!! Ale vedenie jaskyne môže byť spokojné, aspoň návštevníci im vetrovkami vytrú podlahy, pri čakaní na otvorenie pokladne, lebo tých cca 10 taburetiek v aule nestačí pokryť niekoľko desiatok až stoviek osôb, a sú nútení si posadať po podlahe, hlavne malé deti.
     A perlička záverom, automat na kávu, ktorý sa nachádza v aule, rád vydáva čistú ale horúcu vodu namiesto polievky. Občerstvenie v celku žiadne, predražené nanuky v stánku so suvenírmi a na parkovisku len jediný stánok s obmedzeným sortimentom.
     Prekrásnu výzdobu jaskyne Domica, nám zkazila zlá organizácia a prístup vedenia jaskyne! Reklama na nete je krásna ale skutočnosť je úplne iná !!!

     • Julius Szabo píše:

      Vidím, že sa za tie roky nič nezmenilo… Pritom práve v tejto jaskyni by sa mohli veľmi ľahko naučiť ako to má vyzerať… Stačilo by im zájsť 2km na maďarskú stranu… 🙁

 3. Ondrej píše:

  Dnes sme tam boli, je rok 2020, okruh v Domici len krátky, vody nebolo, takže člny nie sú v prevádzke, info o tom ale na strankach jaskyne absolútne žiadne. sprievodkyňa nepovedala ani slovo, len nahratý komentár na 3 miestach, v okolí absolútne žiadna možnosť občerstvenia, pripadne normálnej možnosti návštevy reštaurácie. okrem toho akékoľvek služby za nula

 4. Majka píše:

  Svätá pravda,boli sme tam dnes a sme veľmi sklamaní , slovenský turizmus sa môže hanbiť

  • Julius Szabo píše:

   V krajine, kde sa viac kradne a menej pracuje to inak ani vyzerať nemôže. Turizmus v Čechách, v Maďarsku aj v Poľsku sa od roku 89 posunul o 27 rokov. Turizmus na Slovensku sa odvtedy neposunul. Výnimku tvoria manažéri Tatra mountain resorts, ktorí tvrdia, že sa k nám chodia učiť Rakúšania ako sa robí turizmus 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *