Košice – Tatry alebo Prešov – Tatry? 10 tipov na túry v Slanských vrchoch

Vysoké Tatry a Košice z vrchu Bradlo, Košický kraj, Slovensko

Aj keď nie som veľký nadšenec ďalekých výhľadov a prírodu si viac dokážem užiť zblízka, napr. v nejakej tiesňave Slovenského raja, výhľady v Slanských vrchoch ma prekvapili natoľko, že sa tam teraz pravidelne a rád stále vraciam. Dokonca prekvapili aj všetkých Košičanov a redaktorov denníkov, ktorí nakoniec nie jednu z mojich fotografií aj uverejnili.

Východné Slovensko čarovné hrdé, mám ho rád! :)

A nezabudnite dať lajk a prihlásiť na odber ďalších našich videí! :)

36 rokov som sa z Košíc pozeral na kopec Bradlo, ktorý je z mesta vidieť takmer z každého kúta. No nikdy ma nenapadlo sa tam zájsť pozrieť. Až kým som nenašiel unikátnu fotografiu Košíc s vrcholmi Vysokých Tatier nad nimi. A tak začalo moje dobrodružstvo v Slanských vrchoch.

Vrch Bradlo nad Košicami
Vrch Bradlo nad Košicami – fotené z kopca v botanickej záhrade

Tvorba webstránok

Od tej chvíle som sa začal zaoberať Slánskymi vrchmi a hlavne Bradlom a touto vyhliadkou. Keďže mám kolegu, ktorý, práve naopak, výhľady vyhľadáva, nebolo ho nutné viac presviedčať na tento kopec, na ktorom ako Košičan dovtedy tiež nikdy nebol (už má 62 rokov).

No a v apríli 2016 sme sa na Bradlo vybrali s vierou a odhodlaním nájsť vyhliadku, z ktorej uvidíme Tatry a zároveň aj Košice. V apríli sme ale úspešní neboli (jednak sme nenašli tú vyhliadku a jednak nebola dobrá viditeľnosť, takže Tatry sme nevideli). Podarilo sa nám to až na Silvestra 2016, no zato úspech to bol obrovský.

Hrad Slanec, Slanské vrchy, Košice, Slovensko
Brieždenie nad hradom Slanec, Slanské vrchy, Košický región

Kam na túru v Slanských vrchoch

1. Bradlo (836m)

Začnime úspešným výletom na Bradlo s krásnym výhľadom na Košice a Tatry.

My sme šli autom, ale dá sa sem dostať pekne aj vlakom. A aj z viacerých miest, my sme šli tým najľahším a najkratším spôsobom – autom od Slanca. Auto sme zaparkovali na malej trávnatej ploche na kopci medzi Rákošom a Slancom a ďalej pokračovali pešo po červenej značke. Výhľady však na seba nenechali dlho čakať. Po pár minútach sa nám ukázal v plnej kráse Slanec so zrúcaninou hradu.

Keďže sme šli skoro ráno, hrad Slanec a jeho okolie boli pekne sfarbené do červeno-žlto-modra, preto aj odporúčam túru začať tesne pred východom slnka, teda na brieždení.

Cesta na Bradlo, Slanské vrchy, Košický kraj, Slovensko
Cesta na Bradlo, Slanské vrchy, Košický kraj, Slovensko – 17.apríl 2016

Po niekoľkých metroch sa cesta rozdeľuje. Vľavo sa dostanete na Izru a vpravo do kopca na naše Bradlo. Táto asfaltka je úplne nová, platená z eurofondov, takže je vhodná aj pre kočiare, alebo bicykle, a keby to nebol taký kopec tak určite aj pre kolieskové korčule. No a v zime pre sánky, boby, bežky…

Chvíľu pôjdeme po novej asfaltke až po rúbanisko (ktorých je všade na Slovensku bohužiaľ čoraz viac) a na rúbanisku to strihneme priamo do kopca po žľabe. Tu už cesta nie je značená, k tejto vyhliadke nevedie žiaden turistický chodník.

Žľab na Bradlo, Slanské vrchy, Košický kraj, Slovensko
Žľab na Bradlo, Slanské vrchy, Košický kraj, Slovensko – 31.december 2016

Na kopci, kde žľab končí nájdete posed s nádherným výhľadom na Slanský hrad a jeho okolie a pri dobrej viditeľnosti uvidíte aj Vihorlat a Východné Karpaty. Od neho postupujte ďalej do kopca a o pár metrov, ak budete mať šťastie, už uvidíte Tatry.

Posed s výhľadom na Slanec a celé okolie, Košický kraj, Slovensko
Posed s výhľadom na Slanec a celé okolie, Košický kraj – 31.december 2016

Vysoké Tatry nad Košicami z Bradla, Slanské vrchy, Slovensko
Vysoké Tatry nad Košicami z Bradla, Slanské vrchy – 31.december 2016

To ale ešte nie je náš výhľad. Postupujte ešte ďalej do kopca a až prídete na lesnú cestu, choďte po nej pár metrov vpravo a potom odbočte znovu doľava do kopca. Tu už je ideálne mať GPSko, aspoň keď tam idete po prvý krát. Vďaka nemu ľahšie nájdete tieto skaly.

Skaly na Bradle, Slanské vrchy, Košický kraj, Slovensko
Skaly na Bradle, Slanské vrchy, Košický kraj – 31.december 2016

Musíte výjsť na skaly, dá sa na ne pekne dostať z bočnej strany, laná ani iné lezecké pomôcky tu nebudete potrebovať 🙂 Najbližšie k nám bola skala s krásnou vyhliadkou na Slanský hrad, Bogotu a Vihorlat.

Výhľad z Bradla na Slanec, vlny Bogoty, Východné Karpaty a sopku Vihorlat, Košický kraj, Slovensko
Výhľad z Bradla na Slanec, vlny Bogoty, Východné Karpaty a sopku Vihorlat, Košický kraj – 31.december 2016

A pár metrov ďalej je už náš prvý cieľ – Bradlo s unikátnym výhľadom na celé Košice s Tatrami v pozadí!

Bradlo s unikátnym výhľadom na celé Košice s Tatrami v pozadí!
Bradlo s unikátnym výhľadom na celé Košice s Tatrami v pozadí! – 31.december 2016

Ako sa dostať na Bradlo, Slanské vrchy?

  • Z odstavného miesta medzi Rákošom a Slancom po červenej značke, potom hore do kopca žľabom a ďalšími cestičkami skoro až na vrch Bradla. Hľadajte skaly na Bradle, kým ich nenájdete nie ste na správnom mieste.
  • GPS cieľa: 48.6157656N, 21.4330147E

2. Dobrák (827m)

Až sa nabažíte pohľadmi na hrad Slanec a Košice s Tatrami, pokračujte hore na vrch Bradla (nie je tam síce nič až také zaujímavé, ale keď ste už takmer hore, bola by škoda nedosiahnuť vrchol. 🙂

Odtiaľ sa po hrebeni dostanete ďalej na Dobrák, ktorý tiež ponúka nádherné výhľady smerom do Maďarska.

Výhľad z vrchu Dobrák, Slanské vrchy, Košický kraj, Slovensko
Výhľad z vrchu Dobrák, Slanské vrchy, Košický kraj, Slovensko – 17.apríl 2016

A nakoniec zídete dole k Veľkej Márovke, kde môže túra pokračovať ďalej na Skárošsskú vyhliadku a Veľký Milíč, alebo odkiaľ sa môžte už ľahkou prechádzkou po asfaltke dostať naspäť k autu alebo na vlak do Slanca alebo Vyšnej Myšle.

3. Hradisko (730m)

Tak tento kopec sa každému bude zdáť nepodstatným, nevýrazným a ani naň nevedie žiadna turistická značka, či cyklotrasa… A ešte aj tá smiešna výška… 🙂 Na vrchole Hradiska je však jedno krásne miestečko, odkiaľ máte Košice ako na dlani a nad nimi, kto by to povedal, opäť Vysoké Tatry!

Škoda, že tu nie je vyhliadková veža a upravený chodník… Ale aspoň máme miesta, kde sa jelene a srnky ešte majú kde schovať. Po vrchole je ťažký prechod, je preto treba tento kopec obísť zo strany od Slančíka.

My sme, ako obvykle, šli z nášho obľúbeného parkoviska nad Slancom po červenej značke, z ktorej sme potom odbočili na lesnú cestu hore do kopca. Celý kopec sme obišli, no je možné ísť aj podľa tejto mapy:

Košice a Vysoké Tatry - fotené z vrcholu kopca Hradisko, Slanské vrchy
Košice a Vysoké Tatry – fotené z vrcholu kopca Hradisko, Slanské vrchy

4. Veľký Milíč (900m)

Na Veľký Milíč sme tiež vyrazili autom, ktoré sme nechali v Maďarsku, v časti známej ako Lászlotánya. Výstup z tejto strany je miernejší a oveľa kratší než zo slovenskej strany. V Lászlotánya je malé parkovisko pre zopár áut (žiaľ prístup s autom tu už nie je možný).

Značená cesta vedie najprv maďarskou stranou a potom po hranici so Slovenskom. Pod Veľkým Milíčom je na maďarskej strane novo postavená vyhliadková veža s krásnym výhľadom na Maďarsko a hrad Fuzér.

Výhľad z vyhliadkovej veže pod Veľkým Milíčom na Maďarskej strane
Výhľad z vyhliadkovej veže pod Veľkým Milíčom na maďarskej strane – výhľad na maďarskú stranu, na hrad Fuzér a okolité kopce – 8.máj 2016

Po vyhliadkovej veži sme ešte vyšli na Veľký Milíč, aby sme dosiahli najvyšší vrchol tejto časti Slanských vrchov. Tu nie je čo vidieť a teoreticky je aj zbytočné sem chodiť, ak teda nechcete dosiahnuť aj tento vrchol 🙂 Škoda, že na ňom tiež nestojí vyhliadková veža, bolo by vidieť pekne celé okolie.

Odtiaľ sme potom šli po žltej značke na Skárošskú vyhliadku.

Mapa z Lászlotánya na Veľký Milíč a Skárošskú vyhliadku:

5. Skárošská vyhliadka (795m)

Aj z neďalekej Skárošskej vyhliadky je pekný výhľad na Košickú kotlinu. Odtiaľ sme to vzali krížom k parkovisku k nášmu autu, ale dá sa pokračovať ďalej na slovenskú stranu až do Slanca, alebo Vyšnej Myšle na vlak, prípadne na ďalšie nádherné miesta v okolí.

Skárošská vyhliadka, Slanské vrchy, Košický kraj, Slovensko
Skárošská vyhliadka, Slanské vrchy, Košický kraj, Slovensko – 8.máj 2016

Mapa z Lászlotánya na Veľký Milíč a Skárošskú vyhliadku:

6. Jazero Izra (440m)

Na jazero Izra som šiel znovu zo Slanca, tentokrát na bicykli. Jedným smerom je to 11,5km takmer stále do kopca. Šiel som skoro ráno, zase na svitaní, takže po ceste neboli žiadne autá.

Odtiaľ som ešte pokračoval do Pusztafalu v Maďarsku a rovnakou cestou som sa potom vrátil späť. Tu ale je možné ešte pokračovať ďalej po Maďarsku a možno sa vrátiť do Košíc inou cestou, je tu množstvo značených ciest, ktoré ešte nemám preskúmané.

Mapa:

Jazero Izra, Slanec, Košický kraj, Slovensko
Jazero Izra, Slanec, Košický kraj – cyklovýlet zo Slanca po ceste na Izru, a potom ďalej do Maďarska na Pusztafalu a späť – 4. september 2016

7. Zbojnícky hrad (661m)

Osobne som žiaden Zbojnícky hrad a ani iný na tejto túre nenašiel, no našiel som tam ďalší unikátny výhľad na Prešov s Vysokými Tatrami nad ním. Prechádzka to je jednoduchá, zvládla ju aj naša 4 ročná dcérka.

Auto sme nechali v Ruskej Novej Vsi pri Prešove a odtiaľ sme šli 1,3km lesom do kopca po červenej značke.

Mapa:

Prešov a Vysoké Tatry nad ním, Zbojnícky hrad, Slovensko
Prešov a Vysoké Tatry nad ním, Zbojnícky hrad, Slovensko

8. Šimonka (1092m)

Aký je najvyšší vrch Slanských vrchov? No predsa Šimonka! Najkratšia cesta na vrchol je od Zlatej Bane, auto sme nechali na odstavnom mieste označenom ako Temný les (666m).

Odtiaľ sa po zelenej a žltej značke dostanete až na Šimonku. Túra vedie veľmi pekným lesom. V okolí vrchu je prales zapísaný aj v UNESCO. Tento výstup je nenáročný a vhodný aj pre deti. Hoci záver je dosť strmý ale pekne pomaličky sa dá výjsť bez problémov.

Mapa:

Šimonka, Slanské vrchy, Prešovský kraj, Slovensko
Šimonka, Slanské vrchy, Prešovský kraj, Slovensko – 31.júl 2016

9. Rankovské skaly (780m)

No a na záver výhľadov poďme ešte na Rankovské skaly. Aj sem je možné dostať sa z viacerých miest. Z parkoviska v Herľanoch sem vedie zelená turistická značka a tak ako v každom zo spomenutých vyhliadok aj tu je nádherný les.

Slanské vrchy sú sopečné pohorie a je tu veľa typických skál, ktoré za tie stáročia, čo tu nehybne stoja, pekne zarástli machom. Inde u nás takéto skaly neuvidíte a tu na nich narazíte na každom kroku!

Rankovské skaly - výhľad, Slanské vrchy
Rankovské skaly – výhľad, Slanské vrchy – 12.február 2017

10. Malá Izra

Asi pol hodinu pešo od jazera Izra sa nachádza slovenský unikát – Malá Izra. Ide o lesné jazierko, alebo skôr močiar, ktorý tu zaplavuje časť lesa a vytvára tak prírodu, ktorú len tak u nás neuvidíte. Aspoň ja som to nikde inde zatiaľ nevidel.

A vyzerá naozaj rozprávkovo, hlavne keď je daždivejšie. Od jazera Izra, kde je parkovisko, sa sem dostanete po červenej značke. Malá Izra je od roku 1988 chránenou prírodnou rezerváciou. V jej okolí ale prebieha ťažba dreva, tak aj cesty tu sú riadne poničené a pripravte sa na množstvo blata.

Pozrite si videá z našich túr na Malú Izru: VIDEO: Malá Izra, Slanské vrchy

Malá Izra, Slanské vrchy

Malá Izra, Slanské vrchy

V Slanských vrchoch je ešte veľmi veľa ďalších miest, kde sa dá ísť. Až toho prejdem viac, určite to sem pridám, takže ostaňte v spojení aspoň prostredníctvom facebooku. 🙂 A ak viete kam sa v Slanských vrchoch ešte dá ísť, prípadne aké boli vaše výlety do spomenutých miest, napíšte dolu do komentov.

Tvorba webstránok

Julius Szabo

Tak som sa po čase (8 rokov) vrátil s5 na Slovensko a pre moju lepšiu orientáciu v teréne som si vytvoril túto stránku. Snáď pomôže aj vám lepšie sa zorientovať. Ak chcete viac tipov, mám aj web govisity.com ;)

Môže sa Vám ešte páčiť...

4 komentáre

  1. Jolka píše:

    Skúste pohľadať Kresanú Skalu v Slanských lesoch…

  2. oravec píše:

    zo Zbojníckeho hradu ostali už len nepatrné zvyšky na tom kopci preto ste ho asi nenašiel

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *