Túra: Kojšovská hoľa (1246m) zo Zlatej Idky alebo z Gelnice

Kojšovská hoľa, fotopoint

Kojšovská hoľa (1246m) je najvyšším vrcholom v blízkosti Košíc. Musí na ňu výjsť každý Košičan! Najpopulárnejším štartovacím bodom je dedinka Zlatá Idka, kde je aj veľké parkovisko.

Východné Slovensko čarovné hrdé, mám ho rád! :)

A nezabudnite dať lajk a prihlásiť na odber ďalších našich videí! :)

Odtiaľ na vrchol vedie niekoľko ciest, vrátane značeného turistického chodníka, ale tiež asfaltka pre pohodlnejší výstup. Po nej sa hore viete dostať bez problémov aj na bicykli.

Túra na Kojšovskú hoľu

Chata Erika

Pod vrcholom sa nachádza Chata Erika, ktorá ponúka aj dobré jedlá a ubytovanie, takže je Kojšovská hoľa vhodná aj pre celovíkendové výlety.

Na Kojšovku zvykne Košický kraj vypravovať aj špeciálne skibusy počas zimnej sezóny a cyklobusy z Košíc na Zlatú idku počas letnej sezóny. V lete sa môžte na Kojšovku vyviesť aj vláčikom Erik.

Výhľad na Tatry alebo až do Rumunska

Z Kojšovky je nádherný panoramatický 360° výhľad do všetkých smerov. Samozrejmosťou je výhľad na Vysoké Tatry a Kráľovu hoľu a pri ideálnych podmienkach až na vrcholy Karpát na Ukrajine či Rumunsku.

Kojšovská hoľa

Kojšovská hoľa

Mierová hora

Tesne pred vrcholom je zaujímavý bod – Mierová hora, s niekoľkými stĺpmi oslavujúcimi mier na Slovensku a vo svete. Celkovo je stĺpov mieru 49, ktorých počet symbolizuje umiestnenie Slovenska na 49. rovnobežke.

Mierová hora, Kojšovská hoľa

Mierová hora, Kojšovská hoľa

Cesta hrdinov SNP

Kojšovská hoľa leží na známej turistickej trase Cesta hrdinov SNP, takže ak si netrúfate na celú Cestu hrdinov SNP, môžte si tu z nej vyskúšať aspoň kúsok.

Môžem odporúčiť napríklad trasu z Kojšovky cez Chatu Lajoška, Jahodnú a Bankov alebo Alpinku až do Košíc. Na bicykli túto trasu dávame každoročne počas Magnezitárskej 60tky.

Výhľad z Kojšovky

Výhľad z Kojšovky

1. Túra: Zlatá Idka – Kojšovská hoľa a späť (12km, 5hod, ↗️542m)

Ako som spomínal, najobľúbenejšia (pretože je najkratšia) túra na Kojšovskú hoľu začína na parkovisku v obci Zlatá Idka. Parkovisko je síce veľké ale počas krásnych víkendov môže byť zaplnené, tak si radšej privstaňte. Parkovisko je bezplatné.

Od parkoviska sa môžte hore vydať modrou značenou turistickou trasou, ktorá kde – tu pretína alebo kopíruje asfaltku. Tí menej zdatnejší môžu na Kojšovku výjsť po asfaltke.

Po výstupe na Kojšovskú hoľu môžte zísť k chate Erika, kde zvyknú mať pre turistov pripravený výborný guláš alebo kapustnicu, či iné dobroty. Z chaty Erika je potom možné vrátiť sa späť na Zlatú Idku po asfaltke miernym klesaním.

Kráľova hoľa z Kojšovskej holi

Kráľova hoľa z Kojšovskej holi

Tento okruh je dlhý necelých 12 kilometrov, má prevýšenie 542 metrov a zvládnuť by ste ho mali za 5 hodín. V zime môže byť asfaltka zasnežená a v tom prípade sa vám budú hodiť lyže alebo sánky.

Sneh tu vytvorí parádnu sánkarsku dráhu, ktorá je 3x dlhšia než tá z Hrebienku do Smokovca.

2. (Cyklo)túra: Gelnica – Kojšovská hoľa a späť (37km, 3:35, ↗️980m)

Na Kojšovku sa môžte dostať aj po asfaltke z Gelnice. Tá vedie cez Perlovú dolinu. Nakoľko sa ale jedná o 37 kilometrov dlhú trasu, pre nás bežných turistov to bude jednoduchšie absolvovať na bicykli, čo by ste mali zvládnuť za 3:35 hod.

Trasa z Gelnice na Kojšovku je tiež súčasťou Magnezitárskej 60tky a dobre tu preverí kondičku každého. Ide totiž o neustále stúpanie po dĺžke 18km. Zo začiatku mierne a postupne strmšie.

Avšak 18km dlhý zjazd späť do Gelnice určite stojí za námahu! Možno to spojiť zo Zlatej Idky, kde sa dostanete v lete cyklobusom a z Kojšovky sa spustíte na druhú stranu do Gelnice, kde nastúpite na vlak.

Chata Erika, Kojšovská hoľa

Chata Erika, Kojšovská hoľa

3. Túra: Zlatá Idka – Kojšovská hoľa – Chata Lajoška – Jahodná (20km, 7:40, ↗️777m)

Možností cyklo/turistiky na Kojšovskej holi je naozaj veľa. Ďalšou takou, ktorá sa dá zdolať aj po vlastných, aj na bicykli je táto nádherná trasa zo Zlatej Idky, kam sa dostanete autobusom (v lete aj cyklobusom) a odtiaľ potom na Kojšovskú hoľu po asfaltke alebo turistickej značke (táto je nevhodná pre bicykle).

Od Chaty Eriky potom už Cestou hrdinou SNP (vhodná aj pre bicykle) okolo Chaty Lajoška na Jahodnú kde môžte nastúpiť na autobus MHD.

Prípadne s bicyklom (alebo zdatnejší turisti aj pešo) už viete zísť cez Bankov alebo Findorákovú a Alpinku až do Košíc.

Julius Szabo

Tak som sa po čase (8 rokov) vrátil s5 na Slovensko a pre moju lepšiu orientáciu v teréne som si vytvoril túto stránku. Snáď pomôže aj vám lepšie sa zorientovať. Ak chcete viac tipov, mám aj web govisity.com ;)

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.