Chránené vtáčie územie Senianske rybníky – pôsobivé a nezabudnuteľné prírodné divadlo

Chránené vtáčie územie Senianske rybníky

Chránené vtáčie územie Senianske rybníky. Už je to nejaký ten piatok, možno aj rok, čo sme sa vybrali do regiónu Dolný Zemplín na východnom Slovensku, aby sme privítali žeriavy na ich jarnej ceste z juhu na sever. A bol to naozaj úžasný zážitok. Toto nezabudnuteľné divadlo vrcholiacej jarnej migrácie vtákov v marci a apríli na významnom odpočívadle v okolí obce Senné a rybníkoch si nemôžte nechať újsť!

Východné Slovensko čarovné hrdé, mám ho rád! :)

A nezabudnite dať lajk a prihlásiť na odber ďalších našich videí! :)

Vzácne vtáctvo, vrátane obrovských žeriavov ale aj iných druhov vodných vtákov ako sú čajky, biele labute alebo divé husi tu uvidíte naozaj v hojnom počte. Určite ich bude niekoľko tisíc kusov!!! Zastávku na poliach v okolí Senianskych rybníkov nevynechajú vtáky ani na jeseň, ani na jar! Turistickú trasu nájdete tu: https://en.mapy.cz/s/jucezatene

Chránené vtáčie územie Senianske rybníky

Je to najdôležitejšia ornitologická lokalita na Slovensku a tak tu vzniklo aj Chránené vtáčie územie Senianske rybníky. Jej súčasťou je náučný chodník a niekoľko pozorovateľní vtáctva (vyhliadkových veží), kde môžte tráviť aj celé hodiny alebo dni pozorovaním (vtáctva) ale aj iných zvieratok (určite krajší zážitok ako sledovanie telky). Chránené vtáčie územie Senianske rybníky nájdete v okolí obcí Senné a Inačovce vo Východoslovenskej nížine na Dolnom Zemplíne.

Chránené vtáčie územie Senianske rybníky, Dolný Zemplín

Chránené vtáčie územie Senianske rybníky, Dolný Zemplín

Vítanie žeriavov – slovenské safari

Toto pôsobivé a neobvyklé prírodné divadlo ponúka milovníkom prírody skutočný zážitok na celý život. Vtáky na poliach popri cestách je možné pozorovať priamo z auta. Je to tu naozaj ako na Safari! Vtáky sú síce veľmi plaché a neradi sa fotia a stačí ak vystúpite z auta, už sú na oblohe a letia preč…

Na pozorovanie je dobré mať fotoaparát s veľkým zoomom alebo ďalekohľad. Senianske rybníky sú od mesta Michalovce vzdialené 16 km.

Bežný žeriav (Grus Grus), tiež známy ako euroázijský žeriav, je dlhý 100–130 cm s rozpätím krídel 180–240 cm, hmotnosť tela sa môže pohybovať od 3 do 6,1 kg ( 6,6 až 13,4 lb). Ale vtáky nie sú všetko, čo tu môžete vidieť, počas našej návštevy sme tiež videli veľa srniek na poliach všade naokolo.

Chránené vtáčie územie Senianske rybníky, Dolný Zemplín 2

Chránené vtáčie územie Senianske rybníky, Dolný Zemplín 2

Labute, Chránené vtáčie územie Senianske rybníky, Slovensko

Labute, Chránené vtáčie územie Senianske rybníky, Slovensko

Čajky pred horou Vihorlat, Chránené vtáčie územie Senianske rybníky

Čajky pred horou Vihorlat, Chránené vtáčie územie Senianske rybníky

Čo ešte v okolí navštíviť?

Zemplínska šírava

Zemplínska šírava je s rozlohou 33 km² druhou najväčšou vodnou priehradou na Slovensku. Jej priemerná hĺbka je 3,5 m, maximálna dĺžka je 11 km a maximálna šírka je 3,5 km. Priehrada sa používa hlavne na rekreačné účely a na ochranu pred povodňami.

Najlepšie urobíte ak si pozriete 30+ Top miest v okolí Zemplínskej šíravy, ktorá je hlavnou atrakciou Dolného Zemplína už niekoľko desiatok rokov.

Zemplínska šírava – 36 tipov na aktívnu dovolenku pri Slovenskom mori

Zemplínska šírava, Dolný Zemplín, Košický kraj, Slovensko

Zemplínska šírava, Dolný Zemplín, Košický kraj, Slovensko

Thermal Park Šírava – nový vodný svet na Zemplínskej šírave

Thermal Park Šírava je už síce dobre zabehaný ale stále relatívne nový vodný svet postavený na brehu Zemplínskej šíravy. Súčasťou Vodného sveta sú štyri bazény – masážny bazén, bazén s vlnami, relaxačný bazén a bazén pre deti. Wellness zahŕňa fínsku saunu, bylinkovú saunu, infra saunu a parnú saunu.

V okolí sa nachádza najmenej množstvo rôznych ubytovacích zariadení, od hotelov, cez privátne chatky až po kempy.

ThermalPark Šírava, Dolný Zemplín, Košický kraj, Slovensko

ThermalPark Šírava, Dolný Zemplín, Košický kraj, Slovensko

Viniansky hrad

Hrad Vinné je zrúcanina gotického hradu pri obci Vinné v okrese Michalovce. Zo zrúcaniny je výhľad na celú Východoslovenskú nížinu, ale aj na mesto Michalovce a Zemplínsku šíravu. Až budete hore na hrade, prejdite aj k neďalekému krížu, vedie k nemu síce trochu zarastená, ale parádna cestička.

Výhľad na šíravu z Vinianskeho hradu

Výhľad na šíravu z Vinianskeho hradu

Vodná zážitková cesta Oborín

A najnovšou a naozaj parádnou neďalekou atrakciou je určite Vodná zážitková cesta Oborín – niekoľko sto metrov dlhý drevený chodník nad lužným lesom vás vtiahne do pravej Latorickej džungle! Len ťažko sa u nás do útrob podobnej džungle dostanete niekde inde…

Cesta začína priamo v obci Oborín a vedie ponad lužný les až k vyhliadkovej veži. V okolí je množstvo trás aj na bicykel.

Vodná zážitková cesta Oborín, Dolný Zemplín

Vodná zážitková cesta Oborín, Dolný Zemplín

Julius Szabo

Tak som sa po čase (8 rokov) vrátil s5 na Slovensko a pre moju lepšiu orientáciu v teréne som si vytvoril túto stránku. Snáď pomôže aj vám lepšie sa zorientovať. Ak chcete viac tipov, mám aj web govisity.com ;)

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *