Archeoskanzen Nižná Myšľa – veľká atrakcia v malej dedinke

Archeoskanzen Nižná Myšľa 3

Archeoskanzen Nižná Myšľa! Aj v malej dedinke môže byť veľká atrakcia. Dôkazom toho je nenápadná obec Nižná Myšľa, ktorá leží neďaleko mesta Košice. Nachádza sa v nej totiž jedno z najväčších archeologických nálezísk na Slovensku!

Východné Slovensko čarovné hrdé, mám ho rád! :)

A nezabudnite dať lajk a prihlásiť na odber ďalších našich videí! :)

Dlhé desaťročia toto miesto patrilo iba archeológom a historikom, ale našťastie sa tu rozhodli urobiť niečo aj pre nás, turistov. A tak tu teraz môžte nájsť praveké obydlia zo staršej a strednej doby bronzovej, piecky a nejaké praveké náradie.

Archeoskanzen Nižná Myšľa 2

Archeoskanzen Nižná Myšľa 2

Archeoskanzen Nižná Myšľa

Archeoskanzen Nižná Myšľa je na mieste známom ako Várhegy. Podarilo sa tu nájsť okolo 2300 nádob a ďalších 5000 predmetov z bronzu, kostí, či kameňa, ktoré slúžili obyvateľom pravekej dedinky na rôzne účely.

Archeologický výskum tu začal už v roku 1948 a trvá dodnes, ale už od roku 1892 bola Nižná Myšľa známou archeologickou lokalitou. Osady tu vznikali už v roku 1700 pred n.l. a až do roku 1400 sa tu v nejakých obmenách udržali.

Do Nižnej Myšli sa dostanete z Košíc autobusom aj vlakom a keď prídete autom, môžte zaparkovať hneď vedľa archeoskanzenu na dostatočne veľkom parkovisku (mapa: https://en.mapy.cz/s/bopajojobu).

Koscelek, Cesta sv. Alžbety

Z archeoskanzenu Varhegy sa ešte prejdite ku Kosceleku (1km, 20min: https://en.mapy.cz/s/pazecebozu), kde nájdete základy pôvodne ranogotického chrámu z 13. storočia. Po ceste si môžte oddýchnuť pri jazierku s posedením.

Cez Nižnú Myšľu vedie turistický/pútnický chodník s názvom Cesta svätej Alžbety, ktorá začína v Košiciach pri Dóme sv. Alžbety, vedie cez nádherné maďarské miesta až napokon končí v meste Sarospatak, kde sa sv. Alžbetka v roku 1207 narodila.

Koscelek, Nižná Myšľa

Koscelek, Nižná Myšľa

Jazierko, Nižná Myšľa

Jazierko, Nižná Myšľa

Cyklochodník Eurovelo 11 cez Nižnú Myšľu

Do Nižnej Myšli sa dá dostať aj na bicykli, vedie sem medzinárodný cyklochodník Eurovelo 11. Okolo Košíc, popri Hornáde a ďalej do Maďarska. Počas daždivých dní je ale tento chodník bežne neprejazdný (ak teda nechcete byť celý od blata). Eurovelo 11 je 6000 km dlhá cyklistická trasa, ktorá sa tiahne od severovýchodného cípu Nórska až po Grécko.

Ak máte radi ticho, chcete pozorovať vtákov a potrebujete uniknúť z bežného života, tak táto trasa je pre vás ako stvorená. Na nej totiž z Košíc až do Maďarska nájdete množstvo ďalších zaujímavých miest! 🙂 O nich tu máme samostatný článok: Cyklovýlet z Košíc do Maďarska krajinou plnou močiarov, jazierok, riek a mŕtvych ramien

Močiar za Čaňou

Močiar za Čaňou

Bradlo a výhľad na Tatry a Košice

Ešte z Nižnej Myšle neodchádzajte!!! Rovno nad dedinkou sa vypína všetkým pravým turistom veľmi dobre známy vrch pohoria Slanské vrchy s názvom Bradlo (840m)!

Za 3,5 hodinky nenáročnej turistiky sa dostanete ku obrovskej skale, ktorá vás očarí nádherným výhľadom. Na Košice a Tatry. O tom viac tu: Košice – Tatry a iné unikátne výhľady v Slanských vrchoch, ktoré musíte zažiť

Košice Tatry z Bradla

Košice Tatry z Bradla

Toskánsko či Východné Slovensko?

No a ak máte dostatočne dobrú predstavivosť, príďte sa na dedinku pozrieť na jar, kedy sú okolité polia pekne rozkvitnuté. Ja som mal pocit, že som v Toskánsku. 🙂

Ale bol som v Nižnej Myšli aj na svadbe a to som sa cítil ako niekde v Španielsku (mladomanželia predviedli flamenco…) No a keď som tu bol na hasičskom plese tak to som sa zase cítil ako doma na poriadnom našom Východe! 🙂

Nižná Myšľa - Toskánsko

Nižná Myšľa – Toskánsko

Julius Szabo

Tak som sa po čase (8 rokov) vrátil s5 na Slovensko a pre moju lepšiu orientáciu v teréne som si vytvoril túto stránku. Snáď pomôže aj vám lepšie sa zorientovať. Ak chcete viac tipov, mám aj web govisity.com ;)

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *