Najkrajšie mesto na svete

Benátky, Taliansko 8

Čo myslíte, aké je najkrajšie mesto na svete? Prešiel som veľa článkov s rebríčkami o top mestách sveta, videl som množstvo zoznamov, fotiek a videí z tých najkrajších destinácií. A porovnal som ich s tým, čo som videl a zažil počas cestovania a výletov ja.

Východné Slovensko čarovné hrdé, mám ho rád! :)

A nezabudnite dať lajk a prihlásiť na odber ďalších našich videí! :)

Vyšlo mi z toho, že najkrajšie mesto na svete sú Benátky v Taliansku. Len tu uvidíte to, čo nikde inde na svete. Sú tak unikátne, romantické, nádherné a jedinečné. Bez áut a nešpatí to tu žiadna nevkusná sklenená budova. Po stáročia nezmenené, snáď len turistami stále viac navštevované mesto, no kto by nechcel aspoň raz za život navštíviť najkrajšie mesto na svete? 🙂

Benátky, Taliansko 11

Benátky, Taliansko 11

Najkrajšie mesto na svete – Benátky

V porovnaní s Rímom, kde jazdí jeden hlučný skúter za druhým sú Benátky s tichými gondolami oázou pokoja. Už som v Benátkach nebol 12 rokov, snáď sa tam za ten čas nič nezmenilo a ostali takými aké boli.

Najkrajšie mesto na svete tvorí 118 ostrovov, ktoré sú pospájané neskutočným množstvom mostov (asi 400) a namiesto ciest sa tu môžte premávať po vyše 170 kanáloch.

Benátska lagúna, do ktorej je mesto vsadené je pamiatkou UNESCO. Bohužiaľ mestečko sa potápa každým rokom o 1-2mm, takže ak ho ešte chcete zhliadnuť v jeho plnej kráse mali by ste sa sem poponáhľať.

Benátky, Taliansko 8

Benátky, Taliansko 8

Gondoliér – najlepšie platená práca v Benátkach

Benátky sú známe aj pre jej gondoly, ktoré vedú gondolieri. Tých ročne pribúda len veľmi málo (cca 4). Kedysi sa toto povolanie dedilo z otca na syna, dnes je potrebné prejsť kurzom, kde okrem ovládania gondoly je nutné zvládnuť aj Benátsku históriu a jej pamiatky. Ročne sa týchto povolení vydá menej než je na jednej ruke prstov.

V porovnaní so 16. storočím kedy bolo gondolierov okolo 10,000 je ich dnes len asi 400. Každý z nich si vraj ale dokáže zarobiť aj 10,000,-EUR mesačne. A medzi nimi môžte zahliadnuť aj jedinú ženu, dcéru gondoléra, ktorá je prvou a jedinou gondoliérkou v meste.

Benátky, Taliansko 6

Benátky, Taliansko 6

Benátčania mesto opúšťajú

Jednou z hlavných lákadiel návštevy miest (teda aspoň pre mňa) je atmosféra, ktorú vytvárajú domáci. Bohužiaľ Benátky domáci opúšťajú a tak toto mesto stráca aj atmosféru.

Pred 30 rokmi žilo v Benátkach 120,000 ľudí, dnes ich je zhruba 55,000. Domácich vytláčajú ceny aj turizmus a odhad je taký, že do roku 2030 tu už žiadny domáci žiť nebude… Smutné, pôjdeme teda do Benátok, kde budú už len turisti…

Benátky, Taliansko 4

Benátky, Taliansko 4

Do Benátok len inak ako výletnou loďou

Benátčania nemajú radi veľké výletné lode a to z viacerých pochopiteľných dôvodov… Jedným z nich je, že veľké lode znečisťujú vodu aj ovzdušie, kazia po stáročia nedotknutú panorámu mesta a vytvárajú vlny, ktoré ničia základy domov a morskú lagúnu.

Navyše prinášajú do Benátok denne aj 30,000 turistov, ktorí v meste veľa neutratia, keďže na lodi majú ultra all inclusive balíčky. Od roku 2019 tak veľkým lodiam v Benátkach na dobro odzvonilo.

Benátky, Taliansko 10

Benátky, Taliansko 10

Aqua alta

Vysoká voda zalieva Benátky pravidelne takmer každý rok väčšinou v novemri až januári. Je to spôsobené veľkým prílivom, ktoré ovláda mesiac alebo vlnami, ktoré spôsobuje vietor.

Benátky preto vyvinuli ochranný systém – bariéru, ktorá sa v prípade potreby zdvihne a zabráni tak veľkej vode. Okrem toho majú domáci aj mobilné aplikácie a sirény, ktoré ich pred vysokou vodou vopred varujú.

Benátky, Taliansko 3

Benátky, Taliansko 3

Jedny z najužších uličiek na svete sú v Benátkach

Najkrajšie mesto na svete sa píši aj jednými z najužších uličiek sveta, tá najužšia, Calle Varisco, je široká len 53cm. Tú som žiaľ nenavštívil, takže sa sem budem musieť ešte asi vrátiť! 🙂 Alebo aj nie, pretože by som tam asi chytil klaustrofobický záchvat…

Google maps ju prešiel takže sa tam môžme pozrieť aj bez toho aby sme zdvihli zadky.

Mimochodom, jednu ešte užšiu uličku nám poslala Mirka – je na ostrove Krk v dedine Vrbnik a je úzka len 43cm, volá sa Klančič.

Zákaz bicyklov, kolieskových korčulí, skateboradov

V Benátkach platí prísny zákaz bicyklov, kolieskových korčulí a skateboardov, tak nie aby ste si sem vzali niečo z toho. I keď možno pre milión zhliadnutí na
instagrame by vysokú pokutu riskol kde kto… Ale skúšal som trochu googliť, zdá sa, že to zatiaľ nikoho nenapadlo…

Bicykel sa tu nesmie ani viesť v ruke…

Benátky, Taliansko 7

Benátky, Taliansko 7

100m vysoká Zvonica sv. Marka z 10. storočia je najnovšou stavbou v meste

Známa zvonica sv. Marka na najznámejšom mieste v meste – námestí sv. Marka má výšku 98,6m a jej stavba začala v roku 912. Dokončená bola v 12. storočí ale po množstve požiarov, zemetrasení, zásahov bleskom a nevhodných rekonštrukciách na základoch z 10. storočia sa v roku 1902 celá zrútila.

Taliani ju však postavili nanovo a presne takú aká bola, len už trochu ľahšiu. Dokonca použili aj jeden z pôvodných zvonov (ktorý ako jediný prežil, ostatné museli byť znovu odliate) a materiál z pôvodnej veže. Táto veža je tak jednou z najmladších pamiatok najkrajšieho mesta na svete!

Benátky, Taliansko 1

Benátky, Taliansko 1

Kde sa v Benátkach ubytovať

My sme v Benátkach mali svoj stan v kempe na Punta Sabbioni za neporovnateľne nižšie náklady než v apartmánoch priamo v Benátkach. Z Punta Sabbioni premáva pravidelný MHD spoj Vaporetto, takže do centra Benátok sa viete takto dostať kráľovsky loďou! https://en.mapy.cz/s/cezahelosu

Ak však máte pár eur nazvyš, určite si nájdete vhodné ubytovanie.Booking.com

Tak čo, kedy vyrazíte za krásami Benátok? 🙂

Julius Szabo

Tak som sa po čase (8 rokov) vrátil s5 na Slovensko a pre moju lepšiu orientáciu v teréne som si vytvoril túto stránku. Snáď pomôže aj vám lepšie sa zorientovať. Ak chcete viac tipov, mám aj web govisity.com ;)

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *