Lužný Boršiansky les – dreveným chodníkom do srdca prírody

Lužný Boršiansky les 2

Lužný Boršiansky les ponúka to, čo inde doteraz nebolo možné vidieť. Vďaka drevenému chodníku nad zaplaveným lužným Boršianskym lesom sa dostanete tam kde by ste sa inak nikdy nedostali – do srdca nádhernej prírody! Toto by ste na potulkách Východným Slovenskom určite nemali obísť! Chodník je vhodný pre rodiny s deťmi, kočíky aj pre vozičkárov. Chodník je bezplatný a je to trochu kratšia verzia staršieho chodníka v Oboríne.

Východné Slovensko čarovné hrdé, mám ho rád! :)

A nezabudnite dať lajk a prihlásiť na odber ďalších našich videí! :)

Chodník sa nachádza hneď vedľa Kaštieľa v Borši, v ktorom môžte navštíviť aj zaujímavé interaktívne múzeum a je tu tiež parádne detské ihrisko. V kaštieli je reštaurácia s dobrou kuchyňou. My sme obec Borša navštívili vrámci jedného z auto výletov v Košickom kraji: Kam s deťmi v Košickom kraji – tipy na výlety autom

Lužný Boršiansky les 1

Lužný Boršiansky les 1

Lužný Boršiansky les

V malebnom katastrálnom území obce Borša, situovanom v okrese Trebišov, sa rozprestiera zachovalý kút prírody nazvaný Chránený areál Boršiansky les. Aj keď jeho rozloha meria len 8 hektárov, skrýva vo svojom vnútri neuveriteľné bohatstvo fauny a flóry.

Tento starodávny lužný les predstavuje zachované pozostatky rozsiahlych lesných oblastí, ktoré kedysi pokrývali túto krajinu. Jeho biodiverzita je výnimočná a zahŕňa množstvo vzácnych druhov rastlín a živočíchov. Medzi ohrozenými živočíchmi, ktoré v ňom nájdeme, patria roháč obyčajný, korýtko riečne a kunka červenobruchá.

Lužný Boršiansky les 8

Lužný Boršiansky les 8

Pre návštevníkov je v Boršianskom lese pripravený zaujímavý zážitok. Po vybudovanom drevenom chodníku, súčasti krátkeho náučného okruhu, sa môžte prechádzať a obdivovať okolitú prírodu.

Začiatok chodníka ponúka aj priestor pre spoločenské podujatia, zatiaľ čo na druhom konci vás čaká drevená plošina pri močaristej vodnej ploche. Toto miesto je ideálnou oázou pre prechádzky, pozorovanie vtáctva a oddych v lone prírody.

Lužný Boršiansky les 7

Lužný Boršiansky les 7

Chránený areál Lužný Boršiansky les

Chránený areál Lužný Boršiansky les leží v Košickom kraji. Jeho poloha je v juhovýchodnej časti mimo intravilánu obce, v nadmorskej výške 100 metrov nad morom.

Hlavnou hodnotou tohto územia je zachovalý starý lužný les, ktorý predstavuje pozostatok rozsiahleho zalesnenia, ktoré kedysi pokrývalo túto oblasť. Chránené územie zahrňuje malú vodnú plochu, mokraďový biotop s rozlohou takmer 1 hektára, obklopenú práve týmto lesom.

Lužný Boršiansky les 6

V období jarných záplav nedochádza k zaplaveniu územia, vďaka protipovodňovej hrádzi vybudovanej v juhovýchodnej časti.

Zatiaľ nebol vykonaný žiadny komplexný výskum chráneného územia. Avšak v roku 2015 sa uskutočnilo detailné mapovanie motýľov v Chránenom areáli Boršiansky les.

Lužný Boršiansky les 5

Lužný Boršiansky les 5

Biotop európskeho významu

Územie je chránené s cieľom ochrany biotopu európskeho významu, konkrétne Vŕbovo-topoľových nížinných lužných lesov. Taktiež je zamerané na ochranu druhov európskeho významu, medzi ktoré patria roháč obyčajný, korýtko riečne, kunka červenobruchá a netopier brvitý.

Kunka červenobruchá preferuje nížiny a pahorkatiny do nadmorskej výšky 400 metrov. Je silne viazaná na vodné prostredie, obzvlášť na rybníky, ale aj na príležitostné kaluže a tône s husto zarastenou vegetáciou, kde sa rozmnožuje.

Lužný Boršiansky les 4

Lužný Boršiansky les 4

Roháč obyčajný je závislý na zachovaní prírodných podmienok starých stromov, predovšetkým dubov a jaseňov, pretože sa jeho larvy vyvíjajú v ich odumretých kmeňoch.

Podľa dostupných údajov sú pre korýtko riečne ideálnym domovom toky s čistou tečúcou vodou a dnom tvoreným pieskom a drobným štrkom. V pôsobnosti Chráneného areálu Boršiansky les sa nachádza niekoľko území, kde sa korýtko riečne často vyskytuje aj v stojatých vodách.

Lužný Boršiansky les 3

Netopier brvitý obýva otvorené lesné a pasienkové oblasti, ako aj sady, pričom uprednostňuje blízkosť vidieckych sídiel. Jeho rozmnožovanie prebieha v podkroví budov, kde nájde vhodné miesta na hniezdenie, a zimuje v teplých jaskyniach, štôlniach a pivniciach.

Lužný Boršiansky les 2

Lužný Boršiansky les 2

Lužný Boršiansky les 10

Lužný Boršiansky les 10

Lužný Boršiansky les 9

Julius Szabo

Tak som sa po čase (8 rokov) vrátil s5 na Slovensko a pre moju lepšiu orientáciu v teréne som si vytvoril túto stránku. Snáď pomôže aj vám lepšie sa zorientovať. Ak chcete viac tipov, mám aj web govisity.com ;)

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *