Kláštorisko, Slovenský raj

Ruiny kartuziánskeho kláštora, Kláštorisko, Slovenský raj

Poznáte Kláštorisko? Jednu z najväčších križovatiek národného parku Slovenský raj? Ale okrem toho to je aj zrúcanina kartuziánskeho kláštora z 13. storočia! Dostanete sa sem z každej časti národného parku Slovenský raj!

Kláštorisko

Kláštorisko (760 m n. m.) predstavuje archeopark a turistické stredisko situované v srdci Slovenského raja. V strede zložitej siete kaňonov, tiesňav, jaskýň a prameňov nájdeme zrúcaninu kláštora pochádzajúcu zo začiatku 14. storočia.

Toto miesto slúžilo ľuďom ako dočasné alebo trvalé obydlie už od praveku.

V 13. storočí zachránilo obyvateľov okolitých miest a dedín pred nájazdmi tatárskych hôrd. Zakladateľským dokumentom kláštora „Skala útočišťa“ z 12. decembra 1299 sa začína viac ako 250-ročné obdobie pôsobenia tichého rádu Kartuziánov. Miesto, ktoré sami nazvali „Rajom,“ si udržalo svoje pomenovanie dodnes.

Od roku 1983 je kláštorisko znovu otvorené verejnosti. Každoročne sa tu uskutočňujú rekonštrukčné práce, pri ktorých sa zapája množstvo dobrovoľníkov z rôznych častí Európy. Koncom augusta sa tu konajú odpustkové slávnosti a rôzne spomienkové, kultúrne a vedecké podujatia.

Túra Letanovský mlyn, Prielom Hornádu, Kláštorská roklina, Kláštorisko, Čertova sihoť, Pod Tomášovským výhľadom, Prielom Hornádu, Letanovský mlyn – Trasa 10,2 km – 3:36 h: https://mapy.cz/s/26NbJ

Kláštorisko je aj krížovatkou mnohých turistických chodníkov. Môžete sem prísť z Čingova cez Tomášovský výhľad, z Podleska cez tiesňavy Suchá Belá, Kyseľ a Prielom Hornádu, ale takmer zo všetkých častí Slovenského raja. Nižšie je mapa s vyznačenou polohou Kláštoriska.

Viac nádherných miest v Slovenskom raji: https://tipnatrip.com/kam-na-vylet-slovensky-raj/

V priebehu letných prázdnin sa organizujú týždenné turnusy pre dobrovoľníkov, zahrňujúce okolo 30 mladých aktivistov, ktorých úlohou je zameriavať sa na opravy a údržbu zrúcanín kláštora, upratovanie areálu a sprevádzanie turistov.

Študentom a mladým dobrovoľníkom je vtedy poskytnuté bezplatné ubytovanie a strava, ktorá je pripravovaná v táborovej kuchyni. Primárnou cieľovou skupinou sú mladí jednotlivci so záujmom o dobrovoľnícku činnosť.

Ak máte záujem pridať sa k skupinke dobrovoľníkov a podieľať sa na obnove kláštora, kontaktujte Občianske združenie Kláštorisko, ktoré vzniklo v roku 2014.

Kláštorisko, Slovenský raj 3

Kláštorisko, Slovenský raj 3

Kláštorisko, Slovenský raj 2

Kláštorisko, Slovenský raj 2

Kláštorisko, Slovenský raj 1

Kláštorisko, Slovenský raj 1

Julius Szabo

Tak som sa po čase (8 rokov) vrátil s5 na Slovensko a pre moju lepšiu orientáciu v teréne som si vytvoril túto stránku. Snáď pomôže aj vám lepšie sa zorientovať. Ak chcete viac tipov, mám aj web govisity.com ;)

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *