Belianske Tatry – 22 tipov kam na výlet v Belianskych Tatrách – turistika ľahká aj ťažká

Strednica, Ždiar, Belianske Tatry

Belianske Tatry sú nádhernou súčasťou Tatranského národného parku! Sú celkom iné ako južná časť Tatier. Tu skôr nájdete pokoj, ticho a možno aj nejaké zvieratká, kravičky, ovečky, kone…

Východné Slovensko čarovné hrdé, mám ho rád! :)

A nezabudnite dať lajk a prihlásiť na odber ďalších našich videí! :)

Je tu množstvo možností na dovolenku s deťmi, ale aj bez nich. Nájdete tu trasy na ľahkú turistiku ale dá sa tu aj poriadne „vybehať“ na náročných túrach. Je tu tiež množstvo cyklochodníkov mimo ciest pre motorové vozidlá… Tu sú moje tipy:Booking.com

Belianske Tatry – nenáročná turistika

1. Belianska jaskyňa

Belianska jaskyňa je jediná jaskyňa v Belianskych Tatrách, tá určite poteší veľkých aj malých. Schválne ju dávam k nenáročnej turistike, pretože už prístup k nej od parkoviska v Tatranskej kotline bude jemnou turistikou (900m s prevýšením 100m) a potom bude nasledovať ďalších 1370 metrov s prevýšením 125 metrov a 874 schodov!!!

Mapa: https://mapy.cz/s/mucocodavo

Belianska jaskyňa, Tatranská kotlina

Belianska jaskyňa, Tatranská kotlina

2. Monkova dolina a Skicentrum Strednica 8km, ↗400m, 3hod

Aj Monkova dolina je krásna, hlavne ak idete okolo potoka Biela pekne po rovinke a potom si to ľahkým kopčekom vyšlapete na Skicentrum Strednica. Odtiaľ je nádherný pohľad na dominanty Belianských Tatier – Ždiarsku vidlu a Havran ale aj na druhú stranu na obec Ždiar a kopce Spišskej magury.

Na rázcestí Monkovej doliny však môžte odbočiť aj trochu do kopcov.

Mapa: https://mapy.cz/s/pufuhazona

Strednica, Ždiar, Belianske Tatry

Strednica, Ždiar, Belianske Tatry

3. Ski Monkova dolina

Aj Ski Monkova dolina je dobrým miestom na prechádzky. Čo tak si výjsť na kopec odkiaľ sa v zime lyžuje? Z jeho vrchu je ďalší nádherný výhľad na Ždiar a Spišskú maguru a tiež na Belianske Tatry. No a ten pokoj a ticho čo tu je… A nikto nikde! 🙂

Mapa: https://mapy.cz/s/lehacahuta

Ski Monkova dolina, Ždiar, Belianske Tatry

Ski Monkova dolina, Ždiar, Belianske Tatry

5. Chata Plesnivec z Tatranskej Kotliny 10km, ↗560m, 4hod

Chata Plesnivec je jedinou horskou chatou v Belianskych Tatrách. Je ale nádherná a aj to miesto, na ktorom je postavená. Dostanete sa sem ľahšou prechádzkou z Tatranskej kotliny.

A ak ešte budete mať dostatok síl, môžte pokračovať ďalej na Veľké Biele pleso alebo sa vrátiť inou cestou späť do Tatranskej kotliny.

Mapa: https://mapy.cz/s/culebereso

Chata Plesnivec, Belianske Tatry

Chata Plesnivec, Belianske Tatry

6. Javorová dolina

V Tatranskej Javorine začína krásna Javorová dolina, ktorou preteká potok Javorinka. Dá sa ňou dôjsť až k Téryho chate, alebo z nej odbočiť na Kopské sedlo, tieto túry už ale zaradíme medzi ťahšie, v tejto ľahkej túre sa vrátime pekne späť do Tatranskej Javoriny. Otočiť sa môžte až to uznáte za vhodné!

V Tatranskej Javorine je možné aj nechať auto, ale počet parkovacích miest je tu dosť obmedzený, preto vzrazte čo najskôr ráno.

Mapa: https://mapy.cz/s/cecukedubo

Javorová dolina, Belianske Tatry

Javorová dolina, Belianske Tatry

7. Bielovodská dolina 7km, ↗50m, 2hod

Kúsok za Tatranskou Javorinou je priamo na hraniciach s Poľskom odstavné parkovisko na mieste zvanom Lysá Poľana. Odtiaľ môžte vyraziť do Bielovodskej doliny, ktorou sa dá dostať až na Poľský hrebeň a odtiaľ ďalej na Sliezsky dom, alebo Zbojnícku chatu. Tieto túry budú nižšie v článku.

My túto prechádzku ukončíme tam, kde končí značený cyklochodník, a teda po 1 hodine a 3,5hod. Trasa tam a späť tak bude mať 7km s prevýšením 50m.

Mapa: https://mapy.cz/s/lojubugofo

8. Ždiar – Spišská Magura – Bachledova dolina – Ždiar 11km, ↗259m, 3:25

Za nádhernými výhľadmi sa môžte vybrať aj do Spišskej magury, či už na bicykli, alebo pešo. Jednou z možností je začať túru na Strednici (kde je veľké parkovisko pre autá a aj autobusová zastávka). Trasa vedie ponad Ždiar okolo vrcholov Javorinka (1209m), Magurka (1196m), Slodičovský vrch (1167m) až do Bachledovej doliny, kde môžte nastúpiť na autobus. Autobusové spojenia tu sú až prekvapivo časté (cp.hnonline.sk)

Keď som však touto trasou šiel naposledy (asi rok 2008), bola riadne zničená od ťažkých mechanizmov (až tak, že bola nezchodná). To už ale bolo dávno, snáď je to dávnou minulosťou.

Mapa: https://mapy.cz/s/kasagefore
Trasa sa dá rôzne skracovať alebo aj takto pekne rozšíriť na 18km: https://mapy.cz/s/kovutatafe

Ždiar a Belianske Tatry zo Spišskej Magury

Ždiar a Belianske Tatry zo Spišskej Magury

9. Strednica – Monkova dolina – Tatranská kotlina 12km, ↘330m, 3:15

Parádna a jednoduchá trasa vedie aj popod Ždiar, tiež je vhodná pre bicykle alebo aj pre turistické topánky. Začína v Strednici a pokračuje k Monkovej doline, okolo potoka Biela až do Tatranskej Kotliny. Odtiaľ sa dá vrátiť späť autobusom. Trasa vedie mimo motorových ciest po veľmi peknom prostredí.

Mapa: https://mapy.cz/s/ketumesaba

Niekde okolo Ždiaru, Belianske Tatry

Niekde okolo Ždiaru, Belianske Tatry

Belianske Tatry – náročná turistika

Belianske Tatry sú vhodné aj pre tých, ktorí vyhľadávajú ťažšiu turistiku, nie sú tu síce žiadne prístupné vrcholy, na ktoré by sa dalo v Belianskych Tatrách vyštverať ale v kombinácií s Vysokými Tatrami už poskytujú nádherné ďiaľkové túry.

9. Ždiar – Široké a Kopské sedlo – Tatranská Javorina 17km, ↗1071m, 6:35

Zo Ždiaru, Monkovou dolinou na Široké a Kopské sedlo a do Tatranskej Javoriny cez Zadné Meďodoly a Javorovú dolinu.
Mapa: https://mapy.cz/s/gefuhajono

10. Lysá Poľana – Poľský hrebeň – Sliezsky dom – Starý Smokovec 23km, ↗1166m, 8:30

Z hraníc s Poľskom, kde je aj parkovisko, aj autobusová zastávka – Lysá Poľana, cez Bielovodskú dolinu, okolo Zeleného, Litvorového a Zamrznutého plesa na Poľský hrebeň (odtiaľ môžte výjsť ešte na Východnú Vysokú) a ďalej dole k Sliezskemu domu do Starého Smokovca cez Dlhé a Velické pleso.

Mapa: https://mapy.cz/s/fuvudupuhe

Zamrznuté pleso, Vysoké Tatry

Zamrznuté pleso, Vysoké Tatry

11. Lysá Poľana – Zbojnícka chata – Priečne Sedlo – Tatranská Javorina 32km, ↗1852m, 12hod

Toto je rovnaká trasa ako 10. s tým, že pod Poľským hrebeňom odbočíte na Sedlo Prielom a ďalej už idete Veľkou Studenou dolinou okolo Zbojníckych plies, Zbojníckej chaty. Ďalej uvidíte Sesterské pleso nad chatou, Starolesnianske pleso, Sivé plesá a cez technicky najnáročnejší úsek v Tatrách – Priečne sedlo (2352m) a Sedielko (2376m) sa cez Javorovú dolinu vrátite do Tatranskej Javoriny.

Mapa: https://mapy.cz/s/gocomedala

Priečne sedlo, Vysoké Tatry

Priečne sedlo, Vysoké Tatry

12. Tatranská Javorina – Kopské sedlo – Veľké Biele pleso – Chata Plesnivec – Tatranská kotlina 19km, ↗901m, 7hod

Ďalšou pekná túra začína v Tatranskej Javorine, vedie cez Javorovú dolinu až ku Kopskému sedlu, ďalej k Veľkému Bielemu plesu kde kedysi stála Kežmarská chata a potom ku Chate Plesnivec do Tatranskej Kotliny.

https://mapy.cz/s/cufudumolu

Veľké Biele pleso, Belianske Tatry

Veľké Biele pleso, Belianske Tatry

13. Ždiar – Kopské sedlo – Chata Plesnivec – Tatranská kotlina 19km, ↗1185m, 7:35

Podobná trasa ako v bode 12. akurátže začínate v Ždiari a idete cez Monkovu dolinu a Široké sedlo na Kopské sedlo. Odtiaľ už je trasa rovnaká cez Veľké Biele pleso, Chatu Plesnivec až do Tatranskej kotliny.

https://mapy.cz/s/jagakugeta

14. Ždiar – Kopské sedlo – Zelené pleso – Veľká Svišťovka – Zamkovského chata – Starý Smokovec 25km, ↗1684m, 10:30

Táto trasa je nádherná! My sme ju šli z opačnej strany. Začína v Ždiari, pokračuje cez Monkovu dolinu, Široké sedlo, Kopské sedlo, Veľké Biele pleso, Zelené pleso, Veľkú Svišťovku, Skalnaté pleso, Zamkovského chatu, Hrebienok a končí v Starom Smokovci.

https://mapy.cz/s/labeguvena

Veľká Svišťovka, Vysoké Tatry

Veľká Svišťovka, Vysoké Tatry

15. Ždiar – Kopské sedlo – Zelené pleso – Biela voda 19km, ↗1129m, 7:30

No a ďalšia možnosť náročnejšej turistiky nepokračuje tak ako v bode 14 na Veľkú Svišťovku, ale končí na Zelenom plese a ďalej už len dole kopcom na parkovisko Biela voda. Od Kopského sedla (1,749m) tak už zchádzate len dole.

https://mapy.cz/s/henapoconu

Zelené pleso, Vysoké Tatry

Zelené pleso, Vysoké Tatry

Tieto túry sa však dajú ďalej rôzne kombinovať podľa toho kde ste už boli, aké vzdialenosti dokážete prejsť a podľa toho koľko hodín má denný svit. V národnom parku je možné sa pohybovať od hodiny po východe slnka až po hodinu pred západom slnka.

Belianske Tatry – kam na výlet

V Belianskych Tatrách je veľa ďalších miest, kam môžte na výlet.

16. Drevený kostolík Tatranská Javorina

V Tatranskej Javorine je nádherný drevený kostolík s. Anny, pri ktorom sa dá aj posedieť na lavičke. Pochádza zo začiatku 20. storočia (1902-1903) kedy ho dal postaviť jeden z najbohatších nemeckých šľachticov knieža Kristián Kraft Hohenlohe.

Mapa: https://mapy.cz/s/jakamuhepo

Kostol sv. Anny, Tatranská Javorina

Kostol sv. Anny, Tatranská Javorina

17. Lovecký zámoček Hohenlohe Tatranská Javorina

Okrem krásneho dreveného kostolíka je v Tatranskej Javorine aj nádherný Lovecký zámoček Hohenlohe, ktorý postavil knieža Kristián Kraft Hohenlohe. Dnes patrí zámoček štátu a v určité dni a časy sa dá aj navštíviť. Zvonku však je prístupný stále, zaparkovať sa dá pri Hoteli Montfort.

V roku 2021 je otvorený každý štvrtok (okrem štátnych sviatkov a dní pracovného pokoja), 3 hromadné prehliadky so sprievodcom – o 11:00 hod., 12:30 hod. a 14:00 hod. – pre max. 20 osôb/1 prehliadka.

Mapa: https://mapy.cz/s/pacefoheme

Lovecký zámoček Hohenlohe Tatranská Javorina

Lovecký zámoček Hohenlohe Tatranská Javorina

18. Ždiar

Nádherná obec, ktorú musíte v Belianskych Tatrách navštíviť je Ždiar. I keď už nie je taká prázdna a typická ako bola kedysi (poriadne sa rozrástla). Prechádzka cez dedinu je pekná v zime aj v lete.

Ždiar

Ždiar

19. Ždiarsky dom

V Ždiari stojí za návštevu aj Ždiarsky dom, múzeum kde vás zoznámia so životom v Belianskych Tatrách, typickým náradím, ktoré používali, a krojmi, ktoré nosili.

https://mapy.cz/s/bobugakeru

Ždiarsky dom

Ždiarsky dom

19. Hotel Montfort s wellness

Hotel Montfort s wellness je v tomto zozname vďaka polohe hotela a jeho wellness s nádhernou presklenou fasádou, ktorá ponúka neskutočný výhľad na Belianske Tatry.

Mapa: https://mapy.cz/s/dukuseduru

20. Hotel Magura

Náš najobľúbenejší je však Hotel Magura, ten síce nemá toľko hviezdičiek ako Hotel Montfort, ale výhľady má z balkónov podobné, jedlo nám tu vždy veľmi chutilo, je umiestnený v doline, ktorou preteká potok Biela, vďaka ktorému (a stromov okolo neho) je v celej doline neopísateľná vôňa a príjemná chladná a vlhká klíma. Určite odporúčam vyskúčať v ktoromkoľvek ročnom období!

Mapa: https://mapy.cz/s/puvukevalo

Hotel Magura, výhľad

Hotel Magura, výhľad

21. Strachankovo Family Park

Nad obcou Ždiar môžte navštíviť detský park Strachankovo Family Park. Sú tam nejaké zvieratká, preliezky a veľká nafukovacia plachta, do ktorej si môžu skočiť aj dospelí! Dostanete sa sem napríklad z obce Ždiar od penziónu Strachan popri lanovke (v lete nepremáva).

Mapa: https://mapy.cz/s/pevemezatu

Strachankovo Family Park, Ždiar

Strachankovo Family Park, Ždiar

22. Chodník korunami stromov Bachledka

Chodník korunami stromov Bachledka je určite najväčšia komerčná atrakcia v Belianskych Tatrách. Nesmie v tomto zozname chýbať. Ja som však o nej čítal dosť negatívnych článkov a tak táto atrakcia pre nás ostáva zatiaľ nenavštívená. Nepochybne však ide o unikátnu stavbu, ktorá na Slovensku nemá obdoby. My sme tu boli v roku 2013 naposledy a takéto sme mali výhľady:

Mapa: https://mapy.cz/s/lafobereju

Pohľad na Bachledovu dolinu a Ždiar - rok 2013

Pohľad na Bachledovu dolinu a Ždiar – rok 2013

Julius Szabo

Tak som sa po čase (8 rokov) vrátil s5 na Slovensko a pre moju lepšiu orientáciu v teréne som si vytvoril túto stránku. Snáď pomôže aj vám lepšie sa zorientovať. Ak chcete viac tipov, mám aj web govisity.com ;)

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *