Túra: Trangoška – Štefánikova chata – Ďumbier – Chopok, Nízke Tatry

Ďumbier, Nízke Tatry 3

Keď sa povie turistika v Nízkych Tatrách tak mne hneď napadne Štefánikova chata a Ďumbier. A tak aj tento článok bude o túre na najvyšší vrch Nízkych Tatier – Ďumbier (2043m).

Východné Slovensko čarovné hrdé, mám ho rád! :)

A nezabudnite dať lajk a prihlásiť na odber ďalších našich videí! :)

A aby sme netrochárčili s krátkymi túrami, pridám k tomu aj Chopok (2024m), tretí najvyšší vrchol Nízkych Tatier. Celá túra tak bude mať 15,8km, s prevýšením 1142m a zaberie vám necelých 8 hodín.

Ďumbier, Nízke Tatry 2

Ďumbier, Nízke Tatry 2

Túra: Trangoška – Ďumbier – Chopok – Trangoška 16km, 7:50, ↗️1142m ↘️1134m

Túto túru som absolvoval už 2x, raz v lete a raz v zime. Raz jedným smerom a raz opačným. 🙂 Ťažko povedať, ktorý smer bol lepší, asi si treba vyskúšať obidva!

Každopádne sa jedná o celodennú túru s možnosťou občerstvenia na Chopku, kde je Kamenná chata, alebo na Štefánikovej chate pod Ďumbierom, odporúčam túto chatu. Stráviť noc sa dá v obidvoch chatách, prípadne na Chopku je vďaka Tatry Mountain Rezortu viac možností.

Ak si chcete túru skrátiť je tu možnosť nechať sa vyviezť lanovkou na Chopok, alebo naopak sa z neho nechať zviesť. Túra to nie je jednoduchá a dá riadne zabrať!

Trangoška - Štefániková chata, Nízke Tatry

Trangoška – Štefániková chata, Nízke Tatry

1. Trangoška – Štefániková chata 3,3km, 1:30, ↗️588m

Túto túru začneme na Trangoške, kde je pomerne veľké parkovisko pre autá, ale keď je tých áut viac parkuje sa všade možne popri ceste. Tu pre nás začína zelený turistický chodník, ktorý vedie do kopca, okolo Jaskyni mŕtvych netopierov až ku Štefánikovej chate.

Chata poskytuje príjemné posedenie vonku pred chatou, ako aj vo vnútri a aj ubytovanie, tak sem môžte vyraziť aj neskôr podvečer ak plánujete prespať. Na Štefánikovú chatu sa však treba objednať dopredu, víkendy zvyknú mať plne obsadené.

Táto časť túry je pomerne náročná, 3,3km prejdete za 1,5 hodiny ale riadne sa zapotíte. Stúpanie je celou cestou a pred chatou je chodník ešte strmší. V zime je vhodné si pribaliť mačky.

Cesta na Štefánikovú chatu, Nízke Tatry

Cesta na Štefánikovú chatu, Nízke Tatry

2. Štefániková chata – Ďumbier 3,1km, 1:30, ↗️322m

Po krátkom občerstvení na Štefánikovej chate pokračujeme na Ďumbier neznačenou skratkou rovno hore. Tú je možné využiť iba v zime, keď je viac než 15cm snehu. V lete je táto časť neprístupná z dôvodu ochrany vrchu pred eróziou.

V takom prípade musíte pokračovať ďalej po zelenej a zároveň aj červenej značke, ktorá je známa Cesta hrdinov SNP. My sme tu ale v zime, takže ideme strmo do kopca.

Ešte len tento úsek preverí vašu kondičku. Na vrchol sme dorazili za hodinu po 1,7km.

Štefániková chata, Nízke Tatry

Štefániková chata, Nízke Tatry

Ďumbier, Nízke Tatry

Ďumbier, Nízke Tatry

V novembri 2023 sme pre zmenu mali takéto počasie na Ďumbieri. Z plánovanej túry na Chopok ostal iba dvojnásobný výstup na Ďumbier s prespaním na Štefánikovej chate.

3. Ďumbier – Chopok 4,5km, 2:10, ↘️277m ↗️243m

Z najvyššieho vrcholu Nízkych Tatier máme nádherné výhľady do celého okolia. Vrchol je nezalesnený, stojí na ňom obrovitánsky kríž, ktorý v zime nádherne chytá ľadovú výzdobu.

Pokračujeme ďalej po červenej značke do Krúpového sedla a ešte nižšie do Demänovského sedla, ktoré je takmer v rovnakej nadmorskej výške ako Štefániková chata. Takže všetko čo ste si vyšlapali smerom hore, to ste tu zišli dole. A teraz nás čaká výstup na Chopok, takže zase zhruba rovnaké prevýšenie ako bolo z chaty na Ďumbier.

Z Ďumbiera na Chopok to je 4,5 kilometra a zvládnuť by ste ich mali za 2 hodiny.

Skratka na Ďumbier, Nízke Tatry

Skratka na Ďumbier, Nízke Tatry

4. Chopok – Trangoška 5km, 2:40, ↘️875m

Ak ste už na Chopku, určite nezabudnite výjsť ešte na vrchol, je to posledných pár metrov, na ktoré už väčšinou nie je čas ani síl, skúste ich ale ešte pozbierať, stojí to za to!

Na Chopku si môžte oddýchnuť na Kamennej chate a ak ste už so silami na pokraji, tak máte možnosť nechať sa zviesť lanovkou dole na Srdiečko. My ale lanovky zatiaľ nevyužívame, takže pokračujeme dole popri lanovke, v lete však po žltej značke, ktorá vás privedie späť na Trangošku.

Tento úsek vedie riadne strmo dole, takže na kolená poriadny zaberák. Posledných 5 kilometrov z Chopku prejdete za 2:40 s klesaním 875 metrov. Na Trangoške je dobrá reštaurácia Gápeľ, môžem len odporučiť!

Chopok, Nízke Tatry

Chopok, Nízke Tatry

Kde sa ubytovať

Nízke Tatry ponúkajú množstvo ubytovacích možností. My sme spali v Penzióne Bystrinka, ktorý je umiestnený v neďalekej obci Bystrá. Len pár metrov od Bystrianskej Jaskyne, ktorú môžte navštíviť napríklad na druhý deň. Penzión má aj wellness centrum, a poskytuje aj stravovanie.

My sme tam s gitarou na izbe urobili v noci trochu rušno a tak sa na nás všetci hostia na druhý deň sťažovali. Týmto sa im chcem všetkým ospravedlniť, snáď sa na nás už nehnevajú. 🙂 Nabudúce nám kľudne zaklopte a pridajte sa! 🙂

Julius Szabo

Tak som sa po čase (8 rokov) vrátil s5 na Slovensko a pre moju lepšiu orientáciu v teréne som si vytvoril túto stránku. Snáď pomôže aj vám lepšie sa zorientovať. Ak chcete viac tipov, mám aj web govisity.com ;)

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *