Počasie na výlet: Ako zistiť kde je pekne a podľa toho si vybrať cieľ

krásne počasie na výlet

Už asi tak mesiac je u nás rovnaké počasie, zamračené, hmlisto, sychravo, mrholí a teploty katastrofálne od 1-5°C. Ak sa človek pozrie z okna, hneď sa mu nikam nechce nos vystrčiť…

Východné Slovensko čarovné hrdé, mám ho rád! :)

A nezabudnite dať lajk a prihlásiť na odber ďalších našich videí! :)

Ale dnes sú už aj iné nástroje, vďaka ktorým sa dá zitiť kde je počasie krajšie a vybrať sa tým smerom, napríklad za slnkom, snehom, alebo mrazom… Ak tie nástroje nepoznáte, tu je pár tipov:

Počasie na výlet

1.) Plánovanie s Aladinom na SHMÚ

Ak plánujete výlet na nejaké konkrétne miesto a vyčkávate na ideálne počasie, SHMÚ má perfektný Meteogram s názvom Aladin. Viete si tam zadať jedno z množstva miest po celom Slovensku (napríklad mesto Košice, Bardejov, Lomnický štít, Kojšovská hoľa, Kráľova hoľa a pod.) a stránka vám vyhodí predpoveď počasia na nasledujúce 3 dni v danom mieste.

Graf vám ukáže teplotu, oblačnosť, očakávané množstvo zrážok (dažďových, snehových), tlak, silu a smer fúkania vetra.

SHMU Aladin

SHMU Aladin

Napríklad na tomto screenshote je vidieť ako bude na Skalnatom plese (a teda môžme podobné počasie očakávať v celých Tatrách v podobnej nadmorskej výške)… V nedeľu bude maximálne -6°C a postupne sa oteplí na +1°C, bezoblačné počasie, takže krásne slniečko, azzuro takmer bez vetra, takže na slniečku môžme mať kľudne aj +10°C…

V pondelok bude zhruba rovnaké počasie ale v utorok sa už začne kaziť a pribudnú mraky, aj dážď so snehom… Takže v utorok to už na ideálnu turistiku nebude. Ale nedeľa a pondelok sú na Tatry ideálne!

Ja už Aladina používam niekoľko rokov a ako plánovač je to super nástroj, zatiaľ takmer nesklamal. 3 dňová predpoveď je celkom presná, ale keďže sa počasie neustále mení, treba grafy sledovať aj deň, či ráno pred túrou.

2.) Online kamery

Online kamery sú veľmi vhodným „okom“ do miesta výletu. Po celom Slovensku ich je rozmiestnených veľmi veľa, takou najrýchlejšou možnosťou sú kamery na SHMÚ.

Veľmi rýchlo si tu urobíte predstavu o počasí na celom Slovensku, a môžte sa vybrať tam, kde je práve teraz pekne (podľa screenshotu nižšie to bude Chopok a Kubínska hoľa. Všade inde je hmla, zamračené, hnusne. Takže hor sa na Chopok! 🙂 Pre aktuálne počasie v Tatrách si je dobre pozrieť aj kamery TMR.

SHMU kamery

SHMU kamery

3.) Aktuálne snehové podmienky na túre

Ak idete na túru v zime a neviete či je potrebné vziať aj mačky, alebo nie, použite vyhľadávač fotiek na facebooku. Ja tu zadám miesto výletu, napríklad Téryho chata a sledujem dátumy pridaných fotiek z daného miesta až kým nenájdem nejaké aktuálne fotky.

A podľa toho sa zariadime. 🙂 Toto je dobre použiť aj v prípade, že sa chystáte napr. na ľadovú Šikľavú skalu, alebo nejaké iné vodopády a chcete mať istotu, že budú zamrznuté!

FACEBOOK foto

FACEBOOK foto

Julius Szabo

Tak som sa po čase (8 rokov) vrátil s5 na Slovensko a pre moju lepšiu orientáciu v teréne som si vytvoril túto stránku. Snáď pomôže aj vám lepšie sa zorientovať. Ak chcete viac tipov, mám aj web govisity.com ;)

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.