Splavovanie Vltavy – 4 dni v prírode – 70km na vode – jedna z najlepších dovoleniek

Splavovanie Vltavy 6

Už je to viac ako 14 rokov, ale spomienka na jednu z najlepších dovoleniek ostáva stále čerstvá, akoby zo včera! Splavovanie Vltavy, 4 úžasné dni, 3 nádherné večery v kempoch pri rieke, množstvo zážitkov a veľa priateľov… Ak ste dovolenku na vodě ešte nezažili, mali by ste ju určite skúsiť! Tak ako každý Slovák musí výksť na Kriváň, tak musí každý Čech byť vodák. Tu je pár tipov ako sa môže stať vodákom aj Slovák. 🙂

Východné Slovensko čarovné hrdé, mám ho rád! :)

A nezabudnite dať lajk a prihlásiť na odber ďalších našich videí! :)

A nie je to nič zložité, stačí v Prahe nasadnúť na vlak a namieriť si to do Vyššieho Brodu (neďaleko Českého Krumlova)! S jedným prestupom v Rybníku ste tam za 3,5 hodiny. A dobrodružstvo môže začať!

Vlakom z Prahy do Vyššieho brodu

Vlakom z Prahy do Vyššieho brodu

Splavovanie Vltavy

Požičovňa lodí

Vo Vyššom Brode je požičovňa lodí, môžte si tu požičať kánoe, čo je najobľúbenejšie plavidlo, alebo raft, pre tých, ktorí si chcú byť na vode istejší (s raftom sa určite nepreklopíte, čiže necvaknete). K tomu dostanete plnú výbavu ako sú plávajúce vesty, barel na bezpečné odloženie vecí a pádla.

My sme mali kánoe, tzv. banán, ale ak ste ešte v kanoe nesedeli, tento typ veľmi neodporúčam, kánoe je dosť nestabilná a ak dostanete parťáka hromotĺka, prevrátite sa aj na tichej hladine. Lepšie sú Kanoe Samba, ktoré sú oveľa stabilnejšie a prevrátenie v nich je takmer nemožné. Ak sa bojíte cvaknutia, požičajte si Kanoe Samba.

Splavovanie Vltavy 1

Splavovanie Vltavy 1

Pozor, lode si dohodnite dopredu telefonicky, v sezóne sa vám môže stať, že z tých niekoľkých stovák kánoí vám neostane ani jedna! Lode si požičiate tu: http://www.ingetour.cz/pujcovna-lodi-raftu/pobocka-ingetour-vyssi-brod-lodenice

Všetky veci si odložte do barela, vždy ho majte vodotesne zatvorený a na vode ho radšej nikdy neotvárajte. No a môžte vyraziť, čaká vás prenádherná dovolenka ako z filmu! To vám garantujem! 🙂

Splavovanie Vltavy 8

Splavovanie Vltavy 8

Čo si na splavovanie Vltavy zabaliť

No ešte predtým než vyrazíme je dobre zbaliť si so sebou nejaké veci. My sme mali spacáky, stan, karimatky (karimatky využijete aj na sedenie), veci na prezlečenie a nejaké jedlo. Nohy budú asi častejšie vo vode, takže nejaké sandále.

Popri rieke je množstvo občerstvení, reštaurácií a kempov, kde sa môžte najesť, takže zas nejaké zásoby jedla, či vody si robiť nemusíte. Stačí vám nejaká fľaštička vody a 1 rohlík (pre istotu).

Splavovanie Vltavy 2

Splavovanie Vltavy 2

Vpred za dobrodružstvom!

Tak sme vyrazili, bolo presne 24.7.2008. Naša prvá vodácka skúsenosť! Vôbec sme netušili do čoho ideme. Čakalo nás 70km vopred dohodnutej trasy na vode. Ako prvé sme prešli mestečko Rožmberk nad Vltavou s parádnym výhľadom na Hrad Rožmberk, ktorého atmosféra vám ešte umocní tento nádherný zážitok.

Prvú noc sme spali v kempe niekde medzi Vyšším Brodom a Českým Krumlovom, už si presne nespomínam, v ktorom kempe to bolo, pravdepodobne v kempe Jednička v obci Nahořany, po prvých 20km po rieke.

Splavovanie Vltavy 5

Splavovanie Vltavy 5

Druhý deň sme prešli ďalších 12km až do kempu Nové Spolí Český Krumlov pred mestom Český Krumlov no a večer sme vyrazili do mesta. Mestečko to je nádherné, patrí medzi najkrajšie mestá v Čechách! Určite tu zastavte a dajte si poriadnu pauzu na jeho prehliadku.

Večer prišla silná búrka a tam sme pochopili, aké je dôležité mať so sebou fakt dobrý stan. My sme mali český stan, ktorý sa vyrábal do 90tych rokov v Prahe. Už sa žiaľ nevyrába, ale vydržal všetko.

Ráno sme vyrazili ďalej, plavba cez Český Krumlov je neopísateľná! Z rieky vidíte všetko ináč ako z chodníkov v meste. Ďalšia noc bola plánovaná v kempe Dívčí kámen po ďalších 26km na vode. Tento kemping však z rieky nie je vidieť a tak sa nám ho podarilo minúť.

Splavovanie Vltavy 6

Splavovanie Vltavy 6

Prišli sme na to asi po 500 metroch ďalej a napriek snahe ťahať loď proti prúdu rieky, späť ku kempu sme sa už dostať nevedeli. Museli sme tak pokračovať ďalej bez priateľov, ktorí v tomto kempe ostali. Už sa zvečeriavalo a tak sme pádlovali zo všetkých síl aby nás nezastihla úplná tma niekde v lese.

Nakoniec sa nám podarilo dostať sa do ďalšieho kempu v Boršove nad Vltavou tesne pred zotmením. Neviete si predstaviť tú radosť a opadnutie paniky, keď sme ten kemp zbadali…

Splavovanie Vltavy 7

Splavovanie Vltavy 7

Tu sa naše splavovanie skončilo, na druhý deň sme už len počkali ostatných a vrátili sme lode. V Boršove sme nastúpili na vlak, ktorý nás doviezol naspäť do Prahy… Boli to nádherné 4 dni, na ktoré asi v živote nezabudneme a dúfam, že sa nám takúto dovolenku ešte niekedy podarí zopakovať.

Rieka Vltava bola v celom úseku plytká, vhodná aj pre deti, a hoci sme sa na jednom jeze (splave) prevrátili, aj nám niektorý deň pršalo, večer prišla búrka a nevhodné stany poodnášala, i tak to bola dovolenka, ktorá stála za všetky drobné! A naozaj aj stála iba pár drobných! 🙂

Ak ste ešte neboli splavovať žiadnu rieku, tento úsek Vltavy môžem na začiatok len odporúčať! Splavovanie Vltavy je nádherný zážitok! Vezmite si však aj repelent, keby vás chceli zjesť komáre.

Splavovanie Vltavy 10

Splavovanie Vltavy 10

Splavovanie Vltavy 9

Splavovanie Vltavy 9

Julius Szabo

Tak som sa po čase (8 rokov) vrátil s5 na Slovensko a pre moju lepšiu orientáciu v teréne som si vytvoril túto stránku. Snáď pomôže aj vám lepšie sa zorientovať. Ak chcete viac tipov, mám aj web govisity.com ;)

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *