Ochtinská aragonitová jaskyňa (UNESCO) – jediná v Európe

Útvary v Ochtinskej aragonitovej jaskyni, Slovenské Rudohorie

Ochtinská aragonitová jaskyňa je unikát svetového významu, je jediná takéhoto typu v Európe a jedna z troch na svete. Ďalšie dve sú v Mexiku a v Argentíne.

Východné Slovensko čarovné hrdé, mám ho rád! :)

A nezabudnite dať lajk a prihlásiť na odber ďalších našich videí! :)

Spolu s ostatnými sprístupnenými jaskyňami Slovenského Krasu (Jasovská, Gombasecká, jaskyňa Domica) a s Dobšinskou Ľadovou jaskyňou v Slovenskom Raji bola zapísaná do svetového prírodného dedičstva UNESCO v roku 1995.

Ochtinská aragonitová jaskyňa - vstup, Slovenské Rudohorie
Ochtinská aragonitová jaskyňa – vstup, Slovenské Rudohorie / Foto Julius Szabo

Ochtinská aragonitová jaskyňa

Prírodná výzdoba jaskyne je iná než v ostatných jaskyniach na Slovensku. Nenájdete v nej žiadne stalagmity ani stalagnáty ale skôr aragonitových ježkov, strapce hrozna a iné útvary, ktoré sa budú páčiť vám aj vašim deťom.

Je tu Čarovná chodba, Hviezdna či Mramorová sieň, Mliečna cesta, alebo Hlboký dóm. To všetko uvidíte počas prechádzky dlhej iba 300 metrov. Otvorená je od apríla do konca októbra denne okrem pondelka (časy prehliadok a ďalšie informácie nájdete na stránke http://www.ssj.sk/sk/jaskyna/12-ochtinska-aragonitova-jaskyna).

Základná cena vstupného je 6,00€, študenti a dôchodcovia zaplatia 5,00€ deti od 6 do 15r. a invalidi s platným preukazom 3€. Ak budete chcieť aj fotiť, budete si musieť zakúpiť nálepku za 10€.

Ochtinská aragonitová jaskyňa, Slovenské Rudohorie
Ochtinská aragonitová jaskyňa, Slovenské Rudohorie / Foto Julius Szabo

Ochtinskú aragonitovú jaskyňu nájdete medzi Rožňavou a Revúcou. Ak prídete autom, určite neminiete dobre označenú odbočku na hotel Hrádok a jaskyňu. Táto cesta je však v katastrofálnom stave a je vhodná skôr pre terénne autá a traktory, než pre osobné vozidlá.

Preto ak tam plánujete priviesť nejakú zahraničnú návštevu, zaparkujte radšej v obci Ochtiná a do jaskyne choďte po turistickom chodníku označenom modrou značkou. Za okolitú hornatú prírodu sa tak určite nebudete musieť hanbiť a zážitok z návštevy jaskyne tak bude ešte intenzívnejší.

Parkovisko je na tom lepšie než prístupová cesta, takže si môžte s kľudným svedomím pripraviť 2,50€ Sú pri ňom zastrešené altánky, takže Májku s rohlíkom a paradajkou budete mať kde zjesť.

Ochtinská aragonitová jaskyňa - výzdoba, Slovenské Rudohorie
Ochtinská aragonitová jaskyňa – výzdoba, Slovenské Rudohorie / Foto Julius Szabo

Z piatich jaskýň, ktoré sú v okolí (teda okrem Ochtinskej ešte Jasovská, Domica, Gombasecká a Krásnohorská – tiež sú všetky zaradené do zoznamu UNESCO) je Ochtinská aragonitová jaskyňa s teplotou vzduchu od 7,2°C do 7,8°C tou najchladnejšou. Pocítite to hneď pri vstupe, ak ste predtým navštívili nejakú z tých ostatných.

Tak ako je sauna zdraviu prospešná v zime, je aj návšteva jaskyne rovnako dôležitá v horúcich letných mesiacoch. Pol hodinová prechádzka v takomto chládku a v 98% relatívnej vlhkosti má pozitívny vplyv na dýchacie cesty a pomáha v liečbe alergií.

Ochtinská aragonitová jaskyňa - prehliadka, Slovenské Rudohorie
Ochtinská aragonitová jaskyňa – prehliadka, Slovenské Rudohorie / Foto Julius Szabo

Útvary v Ochtinskej aragonitovej jaskyni, Slovenské Rudohorie
Útvary v Ochtinskej aragonitovej jaskyni, Slovenské Rudohorie / Foto Julius Szabo

Po obhliadke jaskyne sa môžte zastaviť v neďalekom stredovekom mestečku Štítnik s krásnym kostolom, zachovanou starou liatinovou nádobou na vodu a vodným hradom.

V okolí je množstvo turistických chodníčkov, takže sa k jaskyni môžte dostať z rôznych smerov. Je teda vhodné spojiť návštevu Ochtinskej Aragonitovej jaskyne s nejakou túrou po Slovenskom rudohorí (vyberte si sami nejakú vhodnú trasu na tejto turistickej mape: https://sk.mapy.cz/s/347vZ.

Ochtinská aragonitová jaskyňa - okolie, Slovenské Rudohorie
Ochtinská aragonitová jaskyňa – okolie, Slovenské Rudohorie / Foto Julius Szabo

A ak vám ešte ostane nejaký čas, zamierte k ďalším už spomenutým jaskyniam, ktoré sú vzdialené len niekoľko kilometrov (Gombasecká jaskyňa – 30km, Domica – 35km, Dobšinská ľadová jaskyňa – 55km, Jasovská jaskyňa – 75km) alebo ku kaštieľu Betliar – 30km.

Týmto sa ale dobrodružstvo v tomto kraji ani zďaleka nekončí. Za zmienku a návštevu stojí 2,5km dlhý Slavošovský tunel, ktorý mal slúžiť pre železnicu, tá sa tu už ale nikdy nedostavala. Sem si budete musieť vziať poriadne nabitú baterku, prechod tunelom totiž trvá tak 50 minút.

Na druhej strane tunela sú Koprášovce, ktoré majú tiež ďalší nevyužívaný 250m dlhý Koprášsky tunel a pri ňom je hneď Koprášsky viadukt. Takže aj obdivovatelia technických pamiatok si tu prídu na svoje!

Julius Szabo

Tak som sa po čase (8 rokov) vrátil s5 na Slovensko a pre moju lepšiu orientáciu v teréne som si vytvoril túto stránku. Snáď pomôže aj vám lepšie sa zorientovať. Ak chcete viac tipov, mám aj web govisity.com ;)

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *