Ochtinská aragonitová jaskyňa – jediná v Európe

Útvary v Ochtinskej aragonitovej jaskyni, Slovenské Rudohorie

Ochtinská aragonitová jaskyňa je unikát svetového významu, je jediná takéhoto typu v Európe a jedna z troch na svete. Ďalšie dve sú v Mexiku a v Argentíne.

Spolu s ostatnými sprístupnenými jaskyňami Slovenského Krasu (Jasovská, Gombasecká, jaskyňa Domica) a s Dobšinskou Ľadovou jaskyňou v Slovenskom Raji bola zapísaná do svetového prírodného dedičstva UNESCO v roku 1995.

Ochtinská aragonitová jaskyňa - vstup, Slovenské Rudohorie
Ochtinská aragonitová jaskyňa – vstup, Slovenské Rudohorie / Foto Julius Szabo

Prírodná výzdoba jaskyne je iná než v ostatných jaskyniach na Slovensku. Nenájdete v nej žiadne stalagmity ani stalagnáty ale skôr aragonitových ježkov, mliečnu dráhu, strapce hrozna a iné útvary, ktoré sa budú páčiť vám aj vašim deťom.

Ochtinská aragonitová jaskyňa, Slovenské Rudohorie
Ochtinská aragonitová jaskyňa, Slovenské Rudohorie / Foto Julius Szabo

Ochtinskú aragonitovú jaskyňu nájdete medzi Rožňavou a Revúcou. Ak prídete autom, určite neminiete dobre označenú odbočku na hotel Hrádok a jaskyňu. Táto cesta je však v katastrofálnom stave a je vhodná skôr pre terénne autá a traktory, než pre osobné vozidlá.

Preto ak tam plánujete priviesť nejakú zahraničnú návštevu, zaparkujte radšej v obci Ochtiná a do jaskyne choďte po turistickom chodníku označenom modrou značkou. Za okolitú hornatú prírodu sa tak určite nebudete musieť hanbiť a zážitok z návštevy jaskyne tak bude ešte intenzívnejší.

Ochtinská aragonitová jaskyňa - výzdoba, Slovenské Rudohorie
Ochtinská aragonitová jaskyňa – výzdoba, Slovenské Rudohorie / Foto Julius Szabo

Zo štyroch jaskýň v Slovenskom Krase je Ochtinská aragonitová jaskyňa s teplotou vzduchu od 7,2°C do 7,8°C tou najchladnejšou, čo pocítite hneď pri vstupe, ak ste predtým navštívili nejakú z nich.

Ochtinská aragonitová jaskyňa - prehliadka, Slovenské Rudohorie
Ochtinská aragonitová jaskyňa – prehliadka, Slovenské Rudohorie / Foto Julius Szabo

Tak ako je sauna zdraviu prospešná v zime, je aj návšteva jaskyne rovnako dôležitá v horúcich letných mesiacoch. Pol hodinová prechádzka v 98% relatívnej vlhkosti má pozitívny vplyv na dýchacie cesty a pomáha v liečbe alergií.

Základná cena vstupného je 6,00€, študenti a dôchodcovia zaplatia 5,00€ deti od 6 do 15r. a invalidi s platným preukazom 3€. Ak budete chcieť aj fotiť, budete si musieť zakúpiť nálepku za 10€.

Útvary v Ochtinskej aragonitovej jaskyni, Slovenské Rudohorie
Útvary v Ochtinskej aragonitovej jaskyni, Slovenské Rudohorie / Foto Julius Szabo

Parkovisko je na tom lepšie, než prístupová cesta, takže si môžte s kľudným svedomím pripraviť 2,50€ Sú pri ňom zastrešené altánky, takže Májku s rohlíkom a paradajkou budete mať kde zjesť.

Po obhliadke jaskyne sa môžte zastaviť v neďalekom stredovekom mestečku Štítnik s krásnym kostolom, zachovanou starou liatinovou nádobou na vodu a vodným hradom.

Ochtinská aragonitová jaskyňa - okolie, Slovenské Rudohorie
Ochtinská aragonitová jaskyňa – okolie, Slovenské Rudohorie / Foto Julius Szabo

A ak vám ešte ostane nejaký čas, zamierte k ďalším už spomenutým jaskyniam, ktoré sú vzdialené len niekoľko kilometrov (Gombasecká jaskyňa – 30km, Domica – 35km, Dobšinská ľadová jaskyňa – 55km, Jasovská jaskyňa – 75km) alebo ku kaštieľu Betliar – 30km.

Center map
Traffic
Bicycling
Transit

Julius Szabo

Tak som sa po čase (8 rokov) vrátil s5 na Slovensko a pre moju lepšiu orientáciu v teréne som si vytvoril túto stránku. Snáď pomôže aj vám lepšie sa zorientovať. Ak chcete viac tipov, mám aj web govisity.com ;)

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.