Túra: Starý Smokovec – Priečne sedlo – Prielom – Východná Vysoká – Starý Smokovec 28km

Priečne sedlo, Vysoké Tatry 2

Tak túto túru som mal v merku niekoľko rokov a nakoniec sa mi ju podarilo uskutočniť minulú sobotu. 🙂 Je to náročná celodenná túra ale stojí za tú námahu a ak si ešte privstanete, budete na mnohých úsekoch celkom sami ako ja 🙂

Východné Slovensko čarovné hrdé, mám ho rád! :)

A nezabudnite dať lajk a prihlásiť na odber ďalších našich videí! :)

Túra: Starý Smokovec – Priečne sedlo – Prielom – Východná Vysoká

Na čo sa môžete tešiť?

Trasa začína v Starom Smokovci, kde sa po 28km aj naspäť vrátite. Prejdete Malou Studenou dolinou, Veľkou Studenou dolinou, Bielovodskou dolinou a aj Velickou dolinou. Môžte sa tešiť na množstvo plies, vodopády a veľa vody. Uvidíte Spišské plesá pri Téryho chate, vo Veľkej Studenej doline ďalšie Sivé plesá, Starolesnianske pleso, Sesterské pleso a Zbojnícke plesá. Zamrznuté pleso v Bielovodskej doline a nakoniec ešte Dlhé a Velické pleso vo Velickej doline.

Pocvičíte si dobre aj ruky na reťaziach Priečneho sedla a sedla Prielom, ktoré sa radia medzi technicky najnáročnejšie úseky Vysokých Tatier. No a okrem nádherných výhľadov, ktoré na vás budú čakať po celej trase sa nakoniec môžte ešte pokochať vrcholovým výhľadom z Východnej Vysokej!

Tvorba webstránokBooking.com

Hlavné body

Hrebienok (1285m)
Obrovský vodopád (1330m)
Zamkovského chata (1475m)
Téryho chata (2015m)
Priečne sedlo (2352m)
Zbojnícka chata (1960m)
sedlo Prielom (2290m)
Poľský hrebeň (2200m)
Východná Vysoká (2429m)
Sliezsky dom (1690m)

Starý Smokovec – Hrebienok – Téryho chata

Štartujem v Starom Smokovci na vlakovej stanici, kde začína aj zelená značka, ktorou sa dostanem na Hrebienok. Odtiaľ červene značenou Tatranskou magistrálou okolo Obrovského vodopádu až po Zamkovského chatu. No a ďalej Malou Studenou dolinou popri Malom Studenom potoku až nakoniec k Veľkému hangu.

Toto je prvé poriadne kopčisko, na ktorom už ale čaká Téryho chata, kde si môžte doplniť energiu. Odporúčam kapustnicu, tú tu robia zo všetkých chát najlepšiu! Okolo chaty sa nachádza päť Spišských plies:

Malé Spišské pleso
Prostredné Spišské pleso
Veľké Spišské pleso
Vyšné Spišské pleso
Nižné Spišské pleso

Spišské plesá pri Téryho chate, Vysoké Tatry

Spišské plesá pri Téryho chate, Vysoké Tatry

Téryho chata – Priečne sedlo – Zbojnícka chata

Od chaty vyrážam po doplnení síl po žltej značke smerom na Priečne sedlo. Toto je prvý úsek s reťazami. Je torchu náročný, ale videl som tu už aj malé deti, ktoré ho dali bez problémov. Treba sa len poriadne držať a nebáť sa. Pred rokom tu nainštalovali aj feratový chodník, takže si môžte vyskúšať aj trochu iné lezenie.

Z Priečneho sedla je krásne vidieť Malú a tiež Veľkú Studenú dolinu. Odtiaľ pokračujeme po žltej značke okolo Sivých plies, Starolesnianskeho a Sesterského plesa až na Zbojnícku chatu. Tu zas majú výbornú šošovicovú polievku. 🙂

Téryho chata, Vysoké Tatry

Téryho chata, Vysoké Tatry

Priečne sedlo, Vysoké Tatry 2

Priečne sedlo, Vysoké Tatry 2

Zbojnícka chata – sedlo Prielom – Poľský hrebeň

Zo Zbojníckej chaty pokračujeme okolo Zbojníckych plies na sedlo Prielom po modrej značke. Výstup na sedlo Prielom je porovnateľne náročný ako na Priečne sedlo. Sú z neho tiež nádherné výhľady do Veľkej Studenej doliny a tiež do Bielovodskej doliny. Na druhej strane schádzate po kovových stupienkoch. Vyzerá to trochu odstrašujúco ale nakoniec to nie je nič extrémne.

Prechádzame nad veľkým Zamrznutým plesom a po vytvorených schodoch sa dostávame na Poľský hrebeň. Odtiaľ je nádherný výhľad do Velickej a Bielovodskej doliny. Ale tiež na Gerlachovský štít a aj Východnú Vysokú, na ktorú práve ideme ak máte ešte dostatok síl!

Sedlo Prielom, Vysoké Tatry

Sedlo Prielom, Vysoké Tatry

Poľský hrebeň – Východná Vysoká – Sliezsky dom

Východná Vysoká (2429m) je jedným z turisticky prístupných tatranských vrcholov. Z Poľského hrebeňa je na ňu odbočka, žltá značka, po ktorej sa aj musíte vrátiť naspäť.

Tento výstup na Východnú Vysokú je dosť náročný, predstavte si pyramídu, po ktorej sa po štyroch štveráte na vrchol. Taký tvar má Východná Vysoká, ale výhľady stoja za to! Potom sa vraciame späť na Poľský hrebeň a reťazami schádzame do Velickej doliny, kde pôjdeme okolo Dlhého plesa a tiež Velického plesa až k Sliezskemu domu.

Východná Vysoká, Vysoké Tatry

Východná Vysoká, Vysoké Tatry

Sliezsky dom – Starý Smokovec

Zo Sliezskeho domu je viacero možností ako trasu ukončiť. Viete tu zísť popri asfaltke do Tatranskej Polianky, alebo do Starého Smokovca po žltej značke. Ja som ešte neprešiel poslednú časť Tatranskej magistrály (od Sliezskeho domu po Hrebienok) tak som sa vydal týmto smerom po červenej. Takže týmto už mám prejdenú celú vysokotatranskú časť Tatranskej magistrály, juchúúú. 🙂

Velické pleso a Sliezsky dom, Vysoké Tatry

Velické pleso a Sliezsky dom, Vysoké Tatry

Mapa

Tvorba webstránok

Julius Szabo

Tak som sa po čase (8 rokov) vrátil s5 na Slovensko a pre moju lepšiu orientáciu v teréne som si vytvoril túto stránku. Snáď pomôže aj vám lepšie sa zorientovať. Ak chcete viac tipov, mám aj web govisity.com ;)

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *