Rozárium u Bohušov, Nižná Myšľa

Rozárium Nižná Myšľa

Na Východnom Slovensku máme jediné rozárium a to neďaleko mesta Košice, v dedinke Nižná Myšľa. Najľahšie sa sem dostanete na bicykli (po zážitkovej cyklotrase nazvanej Eurovelo 11) a po krátkej prestávke môžte pokračovať ďalej napríklad do Maďarska: Cyklovýlet z Košíc do Maďarska krajinou plnou močiarov, jazierok, riek a mŕtvych ramien (43km)

Východné Slovensko čarovné hrdé, mám ho rád! :)

A nezabudnite dať lajk a prihlásiť na odber ďalších našich videí! :)

Dá sa sem ale dostať aj autom, no chodí sem aj autobus, či vlak. Rozárium sa nachádza v dolnej časti obce blízko Hornádu.

Rozárium Nižná Myšľa 4

Rozárium Nižná Myšľa 4

Rozárium u Bohušov, Nižná Myšľa

Rozárium u Bohušov, situované v blízkosti Košíc, otvorilo svoje brány po prvýkrát v roku 2021. Návštevníci tu môžu vidieť viac ako 1200 ruží.

Mapa: https://sk.mapy.cz/s/lacurunemo

Zbierka zahŕňa 180 rôznych odrôd, všetky známe skupiny ruží, od čajohybridov cez historické, pôdopokryvné, parkové, popínavé, romantické až po záhonové ruže. Rozárium otvára svoje brány koncom mája alebo začiatkom júna a zostáva prístupné, kým ruže kvitnú.

Cez víkendy je otvorené aj vo večerných hodinách kedy je park osvetlený romantickými svetlami.

Rozárium Nižná Myšľa 2

Rozárium Nižná Myšľa 2

Čo navštíviť v Nižnej Myšli a okolí

Rozárium sa stalo obľúbeným miestom pre miestnych obyvateľov aj turistov. Je to ideálne miesto na prechádzky, fotografovanie napríklad svadieb alebo jednoducho oddych v príjemnom prostredí.

Okrem rozária je v obci aj Archeoskanzen, kde vaša návšteva môže pokračovať. Popri Hornáde sem vedie cyklotrasa Eurovelo 11, z Košíc je táto trasa však dosť zážitkovou, po dažďoch sa pripravte na množstvo mlák a blata a tiež zarastené okolie trasy.

Neďaleko je ešte jazero Geča, kde sa dá na vlastnú zodpovednosť okúpať. A tiež Koscelek – zaniknutý kostol z 13. storočia, kde sú vybudované jeho základy.

Rozárium Nižná Myšľa 3

Rozárium Nižná Myšľa 3

A smerom na Vyšnú Myšľu je Myšľanská vyhliadka, zaujímavá vyhliadková terasa do doliny rieky Olšava.

No a pre zdatnejších turistov je nad obcou vrchol s názvom Bradlo, odkiaľ sú vidieť Tatry nad Košicami: Košice – Tatry alebo Prešov – Tatry? 10 tipov na túry v Slanských vrchoch

Julius Szabo

Tak som sa po čase (8 rokov) vrátil s5 na Slovensko a pre moju lepšiu orientáciu v teréne som si vytvoril túto stránku. Snáď pomôže aj vám lepšie sa zorientovať. Ak chcete viac tipov, mám aj web govisity.com ;)

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *