Túra: Ždiar – Monkova dolina – Kopské sedlo – Zelené pleso – Tatranská Lomnica

Zelené pleso

Tak na túto túru som sa tešil veľmi dlho a nakoniec sa ju v mojich 42. rokoch podarilo zrealizovať. Túra začína v obci Ždiar kam sme sa dostali priamym autobusom z Popradu, vystúpili sme na zastávke Ždiar – Tatra a potom pokračovali Monkovou dolinou na Široké sedlo, Vyšné Kopské sedlo (1933m), čo je najvyšší bod celej trasy. Odtiaľ už dole ku Kopskému sedlu, Bielemu plesu, Zelenému plesu a končíme v Tatranskej Lomnici.

Východné Slovensko čarovné hrdé, mám ho rád! :)

A nezabudnite dať lajk a prihlásiť na odber ďalších našich videí! :)

Túra Ždiar – Kopské sedlo – Tatranská Lomnica 22,4km; 9h; ↗️1138m; ↘️1150m

Monkova dolina

Monkova dolinaBooking.com

Ždiar Tatra – Monkova dolina – Široké sedlo 6,7km; 2:53h; ↗️951m; ↘️0m

Zo Ždiaru prechádzame najprv okolo zchátraného hotela Tatra, v ktorom som ja ešte v detských časoch bol pár dní ubytovaný. Potom okolo potoka po asfaltke až k Hotelu Magura, v ktorom sme strávili niekoľko nádherných letných či zimných dovoleniek. Ak máte malé deti je tento hotel a toto miesto ideálne na dovolenku!

Túra pokračuje Monkovou dolinou cez les, z ktorého tu a tam sú rôzne pekné vyhliadky späť do doliny a na Ždiar ale napríklad aj na vodopády Rigeľského potoka. Ideme po výdatných dažďoch, takže je na ceste množstvo blata takmer až po Široké sedlo. V sedle už máme sneh, hoci je len 22. september.

Po ceste je jeden altánok a jedna útulňa, v ktorej sa v prípade nepriaznivého počasia dá schovať.

Monkova dolina 2

Monkova dolina 2

Široké sedlo – Vyšné Kopské sedlo – Kopské sedlo 1,5km; 45min; ↗️105m; ↘️190m

Zo Širokého sedla už ideme snehom až po Vyšné Kopské sedlo (1933m), ktoré je najvyšším bodom tejto túry. Tu končí vychodená cestička a ďalej už máme len čistý nedotknutý sneh. Asi 6 turistov, ktorí nás cestou obehli sa tu otáča späť do Ždiaru, my pokračujeme podľa mapy.cz po snehu a v hmle s viditeľnosťou len pár metrov.

Našťastie terén tu nie je nebezpečný a s mačkami a cepínom sa posúvame podľa gps ďalej, občas je vidieť aj značky, čo nás utvrdzuje v tom, že ideme správne. Za krátku chvíľu sa trochu vyjasní a my už vidíme ľudí prichádzajúcich na Kopské sedlo až tam nakoniec sami dorazíme.

Tento úsek je dlhý len 1,5km a za 45 minút prekonávame prevýšenie 105 metrov do kopca a 190m z kopca.

Vyšné Kopské sedlo, Vysoké Tatry

Vyšné Kopské sedlo, Vysoké Tatry

Kopské sedlo – Veľké Biele pleso – Trojrohé pleso – Zelené pleso 1,5km; 1:30h; ↗️71m; ↘️270m

Z Kopského sedla ideme ďalej okolo Belianskej kopy (1835m) a potom dolinou Bielej vody zchádzame dole k Veľkému Bielemu plesu, kde kedysi stála Kežmarská chata. Tu už končí sneh a na chodník sa vracia opäť blato a voda. Vyzúvame mačky a hodnotíme, že topánky máme kompletne premočené.

Nad Bielym plesom sme videli čriedu kamzíkov. Pokračujeme okolo Trojrohého plesa k Zelenému plesu, kde je konečne chata s dobrým fazuľovým gulášom a pivom. Tento úsek od Kopského sedla až sem je dlhý 1,5km, prevýšenie je ↗️71m; ↘️270m a mali by ste ho zvládnuť za 1,5 hodiny!

Veľké Biele pleso

Veľké Biele pleso

Zelené pleso – Rázcestie nad Matliarmi – Tatranská Lomnica 10,7km; 3:57h; ↗️0m; ↘️712m

Keďže Zelené pleso je podľa mňa najkrajším miestom na Slovensku, zdržíme sa tu trochu dlhšie. Miesto obklopujú magické steny Kežmarského štítu, Veľkej Svišťovky (cez ktorú vedie tatranská magistrála na Skalnaté pleso) a typická Jastrabia veža.

Väčšinou je Chata pri Zelenom plese, známa aj ako Brnčalova chata, plná turistov, takže rada na objednávky sa tiahne až vonku. Cez školský rok a v pracovný deň a v takomto hmlistom počasí sme sa však na rad dostali bez čakania. Fazuľový guláš tu stojí 6,50,-EUR (9/2022).

Zelené pleso

Zelené pleso

Na chate sa dá aj prenocovať a zisťujeme, že tu je naozaj veľký záujem o nocľah, takže nakoniec bude chata aj vo štvrtok plná. My však pokračujeme ďalej Dolinou Zeleného plesa a potom Dolinou Kežmarskej Bielej vody až po Rázcestie nad Matliarmi kde odbočujeme doprava na modrú značku.

V Tatranských Matliaroch potom prechádzame na žltú značku, ktorou sa už dostaneme až k Grandhotelu Tatra v Tatranskej Lomnici. Tu sme zistili, že za hotelom je ešte rozpadnutá stanica starej lanovky na Skalnaté pleso aj s kabínkami. Škoda, mohlo to byť dávno zrekonštruované a slúžiť ako múzeum. Kedysi dávno som sa touto lanovkou viezol.

Táto časť trasy má mierne klesanie, je nenáročná, dlhá 10,7km s prevýšením ↗️0m; ↘️712m a zvládnuť by ste ju mali za 4 hodiny.

Stanica lanovej dráhy, Tatranská Lomnica

Stanica lanovej dráhy, Tatranská Lomnica

Celá túra je nádherná a určite sa ju oplatí zopakovať. Stúpanie v Monkovej doline až po Vyšné Kopské sedlo nie je náročné a myslím si, že to zvládne akýkoľvek skúsený aj neskúsený tatranec. Po ceste je množstvo vody, plesá a horská chata. Trasa je síce trochu dlhšia, ale radím ju medzi ľahšie tatranské túry.

Ďalšie tipy na výlety a túry v Tatrách nájdete v našich ďalších článkoch:

Turistika Vysoké Tatry – 22 tipov kam na túru vo Vysokých Tatrách
Turisticky voľne prístupné tatranské štíty – Vysoké Tatry | 7 tipov + turistické mapy
Belianske Tatry – 22 tipov kam na výlet v Belianskych Tatrách – turistika ľahká aj ťažká
Vysoké Tatry v zime – 30+ tipov kam v zime na túru

Julius Szabo

Tak som sa po čase (8 rokov) vrátil s5 na Slovensko a pre moju lepšiu orientáciu v teréne som si vytvoril túto stránku. Snáď pomôže aj vám lepšie sa zorientovať. Ak chcete viac tipov, mám aj web govisity.com ;)

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *