Túra na Sivec – za výhľadom na Ružín s Tatrami v pozadí

Výhľady zo Sivca - leto, zima

Sivec je jedným z najkrajších výhľadových kopcov v okolí Košíc. Oplatí sa sem výjsť v každom ročnom období, vždy je pohľad z neho iný, zatiaľčo zdola od Ružína je tento kopec nezameniteľný a ľahko rozpoznateľný vďaka jeho ostrému vrcholu.

Východné Slovensko čarovné hrdé, mám ho rád! :)

A nezabudnite dať lajk a prihlásiť na odber ďalších našich videí! :)

Nie je to úplne najľahšia túra, kopec je strmý a ku koncu ešte strmejší, ale dá sa to zvládnuť aj s deťmi. Na vrchole však dávajte pozor na seba aj na deti, sú tam strmé a nebezpečné svahy.

Sivec - výhľad na Ružín

Sivec – výhľad na Ružín

Túra na Sivec

1. Sivec od Ružínskej hrádze a späť (7,2km; 2:50; ↗️444m)

Autom sa sem dostanete po ceste od Kysaku a Malú Lodinu. Od priehradného múru, kde je aj malé miesto na zaparkovanie sa na Sivec dostanete asi najjednoduchšie. Od parkoviska pokračujte ďalej po asfaltovej ceste, z ktorej bude za chvíľu odbočka po žltej značke doľava.

Táto trasa má 3,6km a cesta hore vám zaberie necelé 2 hodiny. Späť k autu je to potom už len hodinka. Prevýšenie je 444m.

Sivec - výhľad na Ružín a Tatry

Sivec – výhľad na Ružín a Tatry

2. Sivec od Ružínskeho mosta a späť (7,8km; 3hod; ↗️393m

Ak prídete autom od Jahodnej a Košickej Belej, zaparkujte pri ružínskom moste. Je tu pár odstavných plôch pri záhradkách. Na Sivec vedie zelená a potom žltá značka.

Táto trasa je dlhá 7,8km, zaberie necelé 3 hodiny a prekonáte tu prevýšenie 393m.

Pohľad na Sivec od Ružína

Pohľad na Sivec od Ružína

3. Sivec na bicykli od stanice Ružín a ďalej cez Chatu Hrešná až do Košíc (30km; 2:50; ↗️896m)

Takou špecialitkou je Sivec na bicykli. Nedá sa síce vyšlapať ale viete bicykel vytlačiť (až hore na skalu) a ďalej sa spustiť už po celkom dobrej ceste až do Košíc.

Táto trasa začína na vlakovej stanici Ružín a odtiaľ chvíľu ešte po ceste až na žltú značku, ktorá vás dovedie na Sivec. Zo Sivca potom po zelenej až na Vysoký vrch, kde máte viac možností kam ďalej. Ak ešte máte trochu síl, pokračujte po červenej značke (Cesta hrdinov SNP) smerom na Chatu Hrešná a potom ďalej do Košíc.

Chata Hrešná

Chata Hrešná

Ak už si silami nie ste úplne istý, môžte sa spustiť dole kopcom po asfaltke až na Alpinku, kde je reštaurácia na doplnenie energie. Až po Alpinku idete dole kopcom.

Nech už sa na Sivec vyberiete akokoľvek bude to určite nádherný zážitok. Západy ale aj východy slnka sú tu naozaj magické!

Ďalšie tipy na turistiku v okolí Košíc: Turistika v okrese Košice-okolie – Kam na výlet – 26 tipov.

Julius Szabo

Tak som sa po čase (8 rokov) vrátil s5 na Slovensko a pre moju lepšiu orientáciu v teréne som si vytvoril túto stránku. Snáď pomôže aj vám lepšie sa zorientovať. Ak chcete viac tipov, mám aj web govisity.com ;)

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *