Najkrajšie miesta na Slovensku! 45 tipov kam na výlet! Príroda, hrady, zámky, UNESCO
Toto sú najkrajšie miesta na Slovensku, ktoré musíte navštíviť! Slovensko má krásne mestá, ohromujúce hrady, úžasné zámky a kaštiele, zaujímavú históriu, pamiatky UNESCO no jeho hlavným a neprekonateľným pokladom je jeho príroda. Vyše 6000 jaskýň, 9 národných parkov, 14 chránených krajinných oblastí, 1087 prírodných rezervácií, prírodných pamiatok a chránených areálov… To všetko sa nachádza v jednej z najmenších krajín Európy a to priamo v jej srdci.
Východné Slovensko čarovné hrdé, mám ho rád! :)
A nezabudnite dať lajk a prihlásiť na odber ďalších našich videí! :)
Ak sa rozhodujete kam zájsť tento víkend, inšpirujte sa týmto zoznamom najkrajších miest na Slovensku, možno vám pomôže vo výbere:
Najkrajšie miesta na Slovensku – Národné parky
1. Vysoké Tatry – Tatranský Národný Park (TANAP)
Na hraniciach s Poľskom sa nachádza najvyššie pohorie na Slovensku – Vysoké Tatry. Väčšina pohoria sa nachádza vo výške nad 900 metrov nad morom ale najzaujímavejšie sú tie najvyššie vrchy, ktoré našim Tatrám dominujú – Kriváň (2495m) od západu, Gerlachovský štít (2654m) z južnej strany a Lomnický štít (2634m) od východu.
Vysoké Tatry sú už roky populárnym miestom pre zimnú lyžovačku alebo letnú turistiku ale sú aj vhodným kúpeľným a relaxačným miestom. Najlepšie je sem prísť vlakom – Tatranskou železničkou od Popradu alebo historickou Zubačkou z Tatranskej Štrby. Ak ale prídete s autom, v Tatranskej Lomnici je veľké bezplatné parkovisko a ďalšie sú po celých Tatrách, ale väčšinou platené!
Zamrznuté Štrbské pleso, Vysoké Tatry, Najkrajšie miesta na Slovensku / Majo
Medzi najkrajšie a turistami najviac obľúbené a navštevované miesta v Tatrách patrí Štrbské pleso (najvyššie položené stredisko na Slovensku – 1329m), Popradské a Skalnaté pleso, či Hrebienok. Jedno z najromantickejších miest je určite Zelené pleso.
Belianske Tatry
Tatry ale nie sú iba o plesách, kopcoch a turistických chodníčkoch. Napríklad taký Ždiar v Belianskych Tatrách ponúka výborné agroturistické vyžitie a je veľmi vhodný pre rodiny s deťmi, ktoré tu môžu obdivovať pasúce sa ovečky, kozy, kone a kravy.
Lyžuje sa priamo v dedine, alebo o kúsok ďalej v známej Bachledovej doline. Pozdĺž dediny je v lese ukrytá asfaltka, ktorú je v lete možné využiť na nenáročné bicyklovanie. Tá vedie takmer po rovinke až do Tatranskej Kotliny a potom sa môžte vrátiť späť cez Lendak a kopce Spišskej magury.
Ždiar, Belianske Tatry, Najkrajšie miesta na Slovensku
Kde sa ubytovať v Belianskych Tatrách?
Mojím tipom pre ubytovanie je Hotel Magura v Monkovej doline, o ktorom si myslím, že je najlepšie umiestneným hotelom na Slovensku.
Medzi konkurentov by som ešte možno pridal Chatu na Popradskom plese alebo Sliezsky dom (ten je ale tak drahý, že tam isto budú mať zlaté kľučky). V Hoteli Magura je síce výrazne cítiť, že sa tu čas zastavil pádom komunizmu, no na druhej strane to už môžeme považovať aj za výhodu. Napríklad taký Hotel Morava v Tatranskej Lomnici už pravidelne usporadúva ROH rekreácie. Poloha Magury, jej služby a ceny, ktoré sa v dnešnej dobe stále držia na úrovni nižšej než v ostatných miestach v Tatrách, sú tiež veľkou výhodou.
Hotel ponúka nádherný výhľad na Belianske Tatry, pre deti vyžitie na veľkej trávnatej ploche, prípadne niekoľkých ihriskách, ktoré sa pred hotelom nachádzajú. Navyše je tento hotel situovaný na konci dlhej slepej cesty, po ktorej prejde za hodinu iba zopár áut ubytovaných hostí.
Dolinou tečie potok Biela, ktorý sa od hotela nachádza vo vzdialenosti niečo vyše 200 metrov. Popri ňom vedie turistický chodník, ktorým sa môžte dostať cez Kopské sedlo, Zelené pleso až po Skalnaté pleso a odtiaľ ďalej do Tatranskej Lomnice, či Smokovca.
Tí zdatnejší môžu pokračovať zo Skalnatého plesa po Tatranskej magistrále až na Štrbské pleso alebo ešte ďalej.
Výhľad z Hotela Magura, Ždiar, Belianske Tatry, Najkrajšie miesta na Slovensku / Julo
10 Naj miest v Tatranskom Národnom Parku
1. Štrbské pleso – ideálne miesto na dovolenku
2. Popradské pleso – možné aj s kočiarom po krásnej asfaltke
3. Lomnický štít – 2. najvyšší vrchol (2634 m) lanovkou alebo s horským vodcom
4. Zelené pleso – cyklotrasa, ale podľa mňa na bajku nezjazdná, takže radšej peši
5. Belianska jaskyňa – 874 schodov
6. Vodopád Skok a ďalej Mlynickou dolinou cez Bystrú lávku a Furkotskú dolinu
7. Kriváň (2494 m)
8. Rysy (2494 m)
9. Obec Ždiar alebo Tatranská Javorina
10. Túra cez Priečne sedlo (2,352m) – Malou a Veľkou studenou dolinou a horské chaty Téryho chata a Zbojnícka chata
Tu nájdete množstvo ďalších tipov:
Turistika Vysoké Tatry – 22 tipov kam na túru vo Vysokých Tatrách
Turisticky voľne prístupné tatranské štíty – Vysoké Tatry | 7 tipov + turistické mapy
Vysoké Tatry v zime – 30+ tipov kam v zime na túru
2. Národný park Slovenský Raj
Národný park Slovenský Raj je vskutku rajom. Tento prírodný poklad nájdete v srdci Slovenska. Asi vám nejakú chvíľu zaberie, kým prejdete všetky turistické a cyklo chodníky, ktoré vedú cez zalesnenú krajinu plnú potokov, tiesňav, vodopádov, jazier a vodných plôch.
Tomášovský výhľad, Prielom Hornádu, Dobšinská ľadová jaskyňa, Suchá Belá… To je iba malá časť veľkého parku, v ktorom nájdete vždy niečo nové na objavovanie.
Dobrými východiskovými bodmi pre denné túry sú Stratená, Dedinky, alebo Podlesok, kde nájdete množstvo ubytovacích možností nielen v hoteloch a väčších či menších penziónoch ale aj v chatách, či na súkromí. Viac o tomto prírodnom raji nájdete v mojom článku Slovenský raj – 18 miest, ktoré musíte navštíviť – Kam na výlet, tipy, turistické trasy, mapy alebo Ľadový expres – vlakom do raja za UNESCOm, ľadom a unikátnou prírodou!
Tomášovský výhľad, Slovenský Raj, Najkrajšie miesta na Slovensku / Michal Novota
15 Naj miest v Národnom parku Slovenský raj
1. Dobšinská ľadová jaskyňa a jej okolie
2. Roklina Suchá Belá
3. Prielom Hornádu
4. Roklina Veľký Sokol
5. Ferrata Kyseľ + Malý Kyseľ a Veľký Kyseľ
6. Roklina Piecky
7. Kláštorská roklina a Kláštorisko
8. Tomášovský výhľad
9. Dedinky
10. Zejmarská roklina
11. Roklina Veľký Sokol
12. Sokolia dolina
13. Stratená
14. Stratenská píla
15. Geravy
3. Národný park Slovenský Kras a jeho jaskyne – UNESCO
Národný park Slovenský Kras je jaskynnou oblasťou, a nájdete ho v okolí Rožňavy. Pokračuje aj za hranicami s Maďarskom ako Aggteleki Nemzeti Park a jeho hlavnou dominantou je jaskyňa Domica – najväčšia jaskyňa na Slovensku. V Maďarsku má svoj vlastný vchod, kde je známa pod menom Baradla. Viac info v článku Navštíviť Domicu alebo radšej jej maďarskú časť Baradla?
Jaskyne Aggteleckého krasu a Slovenského krasu sú na zozname UNESCO ako jeden z dvoch prírodných zápisov na Slovensku. Za návštevu stoja aj ďalšie verejnne sprístupnené jaskyne a to neďaleká Gombasecká jaskyňa, Jasovská jaskyňa, či Krásnohorská jaskyňa, v ktorej okrem bežnej jaskynnej prehliadky zažijete aj trochu adrenalínu.
Neďaleký Hrad Krásna Hôrka (momentálne po požiari v rekonštrukcii) či kaštieľ Betliar, alebo turistika po kopcoch Zádielskej alebo Silickej planiny, Hájske vodopády, alebo Jelení vrch s nadmorskou výškou 947 metrov nad morom sú lákadlom na pekne strávený víkend, ale kľudne aj 2-týždňovú dovolenku. Nudiť sa tu určite nebudete!
Tip!
Slovenský kras je prístupný nám všetkým, je tu množstvo turistických chodníčkov, po ktorých sa môžte vydať, no ak chcete preniknúť hlbšie do tajov Slovenského krasu, uvidieť to, čo si pri bežnej turistike ani len nevšimnete, dostať sa na miesta, kde je bežne zakázané chodiť, mali by ste skúsiť Turistiku so sprievodcom!
Ja som mal to šťastie, že som sa takéhoto výletu so sprievodcom po Zádielskej planine mohol zúčastniť s Košice regiónom a musím povedať, že je to na míle vzdialené len takej bežnej prechádzke po lesoch! Preto tu nemôžem nespomenúť krizomkrasom.sk, u ktorých si toto dobrodružstvo môžte objednať.
Viac tipov na Slovenský kras nájdete aj v našom ďalšom článku: Slovenský kras – 31 tipov Kam na výlet! Rady, turistické trasy, mapy!
Jaskyňa Domica, Slovenský kras, Najkrajšie miesta na Slovensku / Jojo
10 Naj miest v Národnom parku Slovenský kras
1. Jaskyňa Domica – jediná podzemná plavba na Slovensku
2. Jasovská jaskyňa a jej okolie (rybníky, starý cintorín, kláštor)
3. Gombasecká jaskyňa
4. Krásnohorská jaskyňa
5. Silická ľadnica
6. Zádielska dolina
7. Zádielska planina
8. Hájske vodopády
9. Jelení vrch
10. Turniansky hrad
4. Národný park Nízke Tatry (NAPANT)
Národný park Nízke Tatry (NAPANT) bol založený v roku 1978 a je medzi turistami čoraz viac obľúbený (tak ako aj všetky ostatné miesta v prírode). Človek sa tu pri zdolaní jeho najvyšších vrchov nenadrie tak ako vo Vysokých Tatrách ale za to prírodných krás, hôr či dolín, jaskýň, termálov, lyžovania, či relaxovania sa tu dá užiť rovnako dosť.
Vyraziť do Nízkych Tatier môžte z Telgártu, Šumiaca, Heľpy, či iných horehronských obcí ale aj zo známych horských prechodov ako sú Donovaly, Výšná Boca/Nižná Boca, či Vernár. Zo severnej strany zase napríklad z Liptovskej Tepličky, Východnej, Važca, Liptovského Hrádku, Liptovského Jána alebo Demänovskej Doliny.
Demänovská Dolina
Oblasť Demänovskej Doliny nájdete ukrytú hlboko v lesoch Národného parku Nízke Tatry. Je to zároveň najnavštevovanejšia časť tohto parku a poskytuje množstvo turistických chodníčkov v lete ale aj lyžiarských svahov v zimnom období.
Ak ste ešte neboli na najvyšších vrcholoch Nízkych Tatier – Ďumbier (2043 m), Štiavnica (2025 m), Chopok (2024 m), alebo ste ešte nenavštívili Demänovské jaskyne, bude Demänovská Dolina ideálnym miestom pre vašu najbližšiu dovolenku na Slovensku.
Nudiť sa tu určite nebudete, a ak predsalen, zamierte na sever, kde sa vo vzdialenosti cca 15 kilometrov nachádza najväčší aquapark v strednej Európe – Aquapark Tatralandia, prípadne do Bešeňovej, ktorá je zhruba o 5 kilometrov ďalej.
Vrbické pleso, Demänovská dolina, Nízke Tatry, Najkrajšie miesta na Slovensku / Jiri Brozovsky
11 Naj miest v Národnom parku Nízke Tatry
1. Chopok (2 024 m) pre lyžovanie či turistiku
2. Ďumbier (2 043 m) túra na najvyšší vrch Nízkych Tatier
3. Demänovská Dolina a Vrbické Pleso
4. Demänovská ľadová jaskyňa
5. Demänovská jaskyňa slobody
6. Jánska dolina – príjemná prechádzka vhodná aj s kočiarom
7. Kráľova hoľa (1948 m) – cykloturistika a turistika
8. Stanišovská jaskyňa
9. Horská Štefánikova chata pod Ďumbierom (vhodná zastávka na výborný guláš)
10. Cesta SNP – Medzinárodná pešia turistická trasa (E8), ktorej súčasťou je aj Cesta SNP vedie aj vrcholmi Nízkych Tatier
11. Poludnica (1549m) – unikátne výhľady a skaly
5. Národný park Malá Fatra
Malá Fatra nie je vôbec malá! Jej najvyšší vrch Veľký Kriváň je 1709 metrov vysoký a cítiť sa tu budete ako v Nízkych Tatrách. Ďalšie obľúbené turistické ciele sú vrchy ako Malý Kriváň (1671m), Suchý (1468m), Chleb (1646m), Stoh (1607m), Veľký Rozsutec (1609m) a Malý Rozsutec (1343m).
Všetkými týmito vrcholmi vedie červený turistický chodník zo Zázrivej až do Strečna, jeho dĺžka je 33 kilometrov a teoreticky by sa mal dať zvládnuť aj za 1 deň (podľa mapy.cz za 14 hodín: https://en.mapy.cz/s/2Tj6C).
Okrem vrchov je tu toho ešte veľa čo sa dá v Malej Fatre vidieť! Jánošíkové Diery (vhodné aj s malými deťmi), výlet lanovkou z Vrátnej doliny do Snilovského sedla, Tiesňavy pri Terchovej, nádherný Šútovský vodopád alebo kúpanie v Šútovskom jazere.
Najznámejšie miesta pre ubytovanie v Malej Fatre sú určite Terchová a Zázrivá, ale podnikať túry môžte aj zo Šútova, Strečna, Vrútok, či Martina.
6. Národný park Veľká Fatra
Niekde vedľa Malej Fatry musí byť aj Veľká Fatra! A je to tak! Národný Park Veľká Fatra nájdete medzi Ružomberkom, Martinom, Turčianskymi Teplicami a Donovalmi. Nachádza sa v ňom najdlhšia dolina na Slovensku – Ľubochnianska dolina, ktorá meria 25 kilometrov a krája Veľkú Fatru na dve polovice. Nachádza sa tu tiež 11 jaskýň.
Hrebeňovka Veľkej Fatry je klasická a veľmi obľúbená niekoľkodňová túra, počas ktorej budete spať na salašoch, chatách, alebo miestach určených na 1-dňové táborenie/bivakovanie. Tento zážitok na mňa ešte len čaká, ale už som o ňom veľa počul a veľmi sa naň teším!
7. Pieninský Národný Park (PIENAP)
Síce rozlohou jeden z najmenších národných parkov, ale za to je jedným z našich najstarších! Založený už v roku 1967, Pieninský Národný park má rozlohu „len“ 37,5 kilometrov štvorcových, ale chráni vyše 1000 rôznych druhov zvierat (766 druhov motýľov) a rastlín.
Jeho srdcom je Červený kláštor odkiaľ môžte podnikať túry nielen po slovenskej časti národného parku ale aj do Poľska, napríklad na výhľadový vrch Tri Koruny (982 m). Splav Dunajca na pltiach, prehliadka starého kartuziánskeho kláštora alebo iných krásnych miest po okolí (kúpele Vyšné Ružbachy, hrad a skanzen v Starej Ľubovni, rezervácia ľudovej architektúry v obci Osturňa, Ski Litmanová Fakľovka), je tu toho dosť na objavovanie v lete ale aj v zime.
8. Národný park Poloniny
Tento národný park je tak ďaleko od všetkého, že sem ani nikto nechodí. Ak teda máte po krk tých davov ľudí na Hrebienku, príďte do nášho najvýchodnejšieho národného parku.
Národný park Poloniny nájdete na trojmedzí Slovenska, Poľska a Ukrajiny a ak ste tu ešte ani vy neboli, pozrite si úspešný film Vlčie Hory od nášho šikovného ochranára, lesníka, filmára a režiséra Erika Baláža.
Ten strávil v lesoch Polonín niekoľko mesiacov schovaný a nie guľovnicou, ale kamerou zachytával túto nádhernú živú prírodu, ktorú si tak môže vychutnať nie jeden poľovník na tanieri ale milióny divákov po celom svete! National Geographic odvysielal tento film v 118 krajinách sveta, takže než sa sem všetci pohrnú, príďte si sem užiť to ticho, samotu a tmavú oblohu čo najskôr aj vy!
V Poloninách ako jediných na Slovensku žije voľne Zubor, ale aj ďalšie veľké šelmy ako medveď hnedý, vlk, rys alebo aj divá mačka. Park okrem iného chráni aj pôvodné európske pralesy Stužica, Havešová a Rožok, ktoré sú súčasťou UNESCO.
9. Národný park Muránska planina
Posledným národným parkom u nás je Národný park Muránska planina!. Za národný park bol vyhlásený v roku 1997 s rozlohou 203,18 kilometrov štvorcových, čo ho radí tiež medzi menšie národné parky na Slovensku.
Aj keď je tu viac než 250 jaskýň, ani jedna z nich nie je bohužiaľ prístupná nám, bežným smrteľníkom. To ale nemení nič na atraktivite 300 kilometrov značených turistických trás, ktoré tento národný park križujú. Vyraziť sem môžte od Červenej skaly, Zbojskej, Tisovca, Muráňa, či Závadky nad Hronom.
Nenechajte si ujsť najvyšší vrch Fabova hoľa (1439 m) a ani zrúcaninu hradu Muráň. V Národnom parku sa už dlho chovajú polodivoké kone – huculy, takže až tu uvidíte pobehovať stáda divokých koní nebojte sa, neprešli ste do Ameriky, ste stále na Slovensku!
Nebojte sa, to nie je koniec! Ale začiatok!!!
Kliknite sem na ďalšie nádherné miesta na Slovensku!!! >>>
Zámok Bojnice je jeden z mojích TOP https://www.daibau.sk/clanok/696/znacka_na_mape_-_opevneny_hrad_-_rozpravkovy_zamok
Najlepťí liek na nádchu? Výldet do hôr – seriozne, niet lepšej veci, akú možno pre seba urobiť. Zvlášť odporúčam Karpaty! Parádna atmosféra
No nielen na nádchu! Na dušu a na celé telo! Najlepšia vakcína aká existuje a ak už ani tá nepomôže tak potom už nám niet pomoci…