Túra: Tatranská kotlina – Chata Plesnivec – Zelené pleso – Biela voda, Vysoké Tatry

Túra: Tatranská kotlina - Zelené pleso

Táto túra začína v Tatranskej kotline, kam sa môžte nechať priviesť autobusom (napríklad aj z Popradu) – autobusová zastávka Tatranská kotlina – Čárda, pokračuje okolo Chaty Plesnivec, kde sa dá oddýchnuť a aj najesť, Veľké Biele pleso, kde kedysi stála Kežmarská chata, Zelené pleso, ktoré je jedným z najkrajších miest na Slovensku a túru ukončíte po 19 kilometroch na autobusovej zastávke Biela voda.

Východné Slovensko čarovné hrdé, mám ho rád! :)

A nezabudnite dať lajk a prihlásiť na odber ďalších našich videí! :)

Jedna z najkrajších túr vo Vysokých Tatrách, hoci trochu náročnejšia ale je v prípade potreby možné trasu rozkúskovať, zjednodušiť, skrátiť. Je ale nádherná, najmä les medzi Chatou Plesnivec a Veľkým Bielym plesom!

Táto turistická trasa je otvorená celoročne bez obmedzení. Chata Plesnivec ale zvykne byť mimo sezónu otvorená iba cez víkendy. Naopak Chata pri Zelenom plese (Brnčalova chata) je otvorená celoročne a ponúka aj turistické ubytovanie.

Tvorba webstránok
Cesta z Tatranskej kotliny na Chatu Plesnivec

Cesta z Tatranskej kotliny na Chatu Plesnivec

Túra z Tatranskej kotliny na Chatu Plesnivec a Zelené pleso – 19km, 8:15, ↗️1026m

Celá trasa je dlhá 19 kilometrov a zaberie niečo vyše 8 hodín. Jedná sa o celodennú túru, v zime je preto dôležité zbaliť si aj baterku/čelovku (a možno aj v lete ak by ste sa náhodou na chatách zdržali dlhšie než je potrebné… 🙂 ). Prevýšenie je takisto pomerne veľké, vyše 1000 výškových metrov, čo znamená, že je skoro také ako na túre zo Starého Smokovca na Téryho chatu.

Nepatrí teda medzi jednoduché túry, ale po ceste je niekoľko odbočiek, cez ktoré sa dá táto trasa kedykoľvek skrátiť. Či už na Chate Plesnivec alebo neskôr na Veľkom Bielom plese.

Miesta, ktoré navštívite:

Chata Plesnivec
Veľké Biele pleso
Zelené pleso

Tatranská Kotlina (760m) – Chata Plesnivec (1290m) 4,9km, 2:15, ↗️537m

Prvá časť trasy z Tatranskej Kotliny na Chatu Plesnivec začína na autobusovej zastávke Čárda. Pôjdete po zelenej značke, chodník je zo začiatku široký, s miernym stúpaním po celej dĺžke až po Chatu Plesnivec. Na 5 kilometroch prekonáte prevýšenie 537 metrov.

Na chate sa môžte otočiť späť do Tatranskej kotliny, alebo urobiť okruh cez Dolinu Siedmych prameňov po žltej značke, prípadne po modrej značke zísť do Kežmarských žľabov. My však pokračujeme ďalej na Veľké Biele pleso.

Chata Plesnivec

Chata Plesnivec

Chata Plesnivec (1290m) – Veľké Biele pleso (1612m) 4,5km, 2:01, ↗️389m

Táto časť trasy je úplná topka! Nájdete tu nádherný les, ktorému sme dali hodnotenie najkrajší les na Slovensku. A naozaj tak vyzeral, nádherné zdravé tatranské ihličnany pokryté poriadnou dávkou snehu, zdá sa akoby ich minula víchrica aj lykožrút.

Zo začiatku je stúpanie trochu prudšie ale po chvíli sa to zmierni. Pri Veľkom Bielom plese sa kedysi nachádzala Kežmarská chata, tá ale vyhorela v roku 1974. Odvtedy boli nejaké plány, návrhy postaviť tu novú, ale nikdy sa nezrealizovali.

Les medzi Chatou Plesnivec a Veľkým Bielym plesom

Les medzi Chatou Plesnivec a Veľkým Bielym plesom

Veľké Biele pleso (1612m) – Zelené pleso (1546m) 2km, 54min, ↗️55m

Od Veľkého Bieleho plesa je to na Chatu pri Zelenom plese čo by kameňom dohodil… A v podstate už dole kopcom. Pri Veľkom Bielom plese začína (alebo končí) Tatranská magistrála (červená značka), po ktorej pôjdeme ďalej až k Zelenému plesu.

Na chate pri Zelenom plese sa môžte najesť, ale je možno vhodné si tu naplánovať aj nocľah. Chata je veľmi obľúbená medzi turistami a podľa mňa je na najkrajšom mieste na Slovensku! Aspoň mne sa to tu tak zdá, vždy keď sem prídem. 🙂

Zelené pleso

Zelené pleso

Zelené pleso (1546m) – Biela voda (910m) 6,8km, 2:33min, ↘️691m

No a posledná časť túry z Chaty pri Zelenom plese do Bielej vody (autobusová zastávka) už ide len dole kopcom. Jedná sa však o dosť dlhý úsek (7km) a pri rýchlej chôdzi sa dá urobiť za 1,5 – 2 hodiny. Preto ak už si myslíte, že máte turistiky na tento deň akurát dosť, kľudne prenocujte na chate.

V Bielej vode je parkovisko (možno cestou z chaty zoženiete niekoho kto tam má zaparkované auto a hodí vás napr. do Tatranskej Lomnice na vlak), ale je tu aj zastávka SAD.

Čelovky

Čelovky

Tak táto trasa ma naozaj prekvapila krásou ale aj náročnosťou. Mal som dosť! 🙂 Ale veď o to na turistike ide, no nie? 🙂

Tvorba webstránok

Julius Szabo

Tak som sa po čase (8 rokov) vrátil s5 na Slovensko a pre moju lepšiu orientáciu v teréne som si vytvoril túto stránku. Snáď pomôže aj vám lepšie sa zorientovať. Ak chcete viac tipov, mám aj web govisity.com ;)

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *