Túra: Východná Vysoká a sedlo Prielom zo Starého Smokovca – 22km, ↗️1357m, 10hod

Východná Vysoká, Vysoké Tatry

Vytrvalostne a technicky sa okružná túra zo Starého Smokovca cez Sliezsky dom, štít Východná Vysoká, sedlo Prielom a Zbojnícku chatu radí medzi náročnejšie túry vo Vysokých Tatrách.

Východné Slovensko čarovné hrdé, mám ho rád! :)

A nezabudnite dať lajk a prihlásiť na odber ďalších našich videí! :)

22 kilometrov dlhú trasu s prevýšením 1357m zvládnete za 10 hodín. Ak k tomu prirátate aj nejaké prestávky počítajte radšej s 12 hodinovou túrou. Odmenou za to sú ale nádherné výhľady a zážitok, na ktorý nikdy nezabudnete.

Tvorba webstránokBooking.com

Túra Starý Smokovec – Východná Vysoká – sedlo Prielom – Zbojnícka chata – Starý Smokovec

Starý Smokovec – Sliezsky dom (6.3km, 2:55 h)

Túru začíname na stanici TEŽ v Starom Smokovci, ideálne čo najskôr ráno. Tu začína aj žltá turistická trasa, ktorou sa dostaneme na Sliezsky dom (1670m).

Sliezsky dom je najvyššie postavený celoročne otvorený hotel na Slovensku a poskytuje posledné možné občerstvenie pri výstupe na Východnú Vysokú. Odtiaľ sa začína aj výstup na Gerlachovský štít s horským vodcom.

Velické pleso a Sliezsky dom, Vysoké Tatry

Velické pleso a Sliezsky dom, Vysoké Tatry

Sliezsky dom – Poľský hrebeň (3.1km, 1:27 h)

Hneď pri Sliezskom dome je nádherné Velické pleso okolo ktorého ďalej prechádzame po zelenej značke. Nad Velickým plesom prejdete okolo večného dažďa, ktorý kvapká zo skaly rovno na turistický chodníček (aj v tom najväčšom suchu).

Po ceste na Poľský hrebeň ešte uvidíte Velický vodopád a Dlhé pleso. Stúpanie v tomto úseku je nenáročné až kým neprídete tesne pod Poľský hrebeň (2200m). Ku koncu je cesta istená reťazami. Z Poľského hrebeňa je nádherný výhľad späť do Velickej doliny ale aj na severnú stranu do Litvorovej a Bielovodskej doliny.

Poľský hrebeň, Vysoké Tatry

Poľský hrebeň, Vysoké Tatry

Poľský hrebeň – Východná Vysoká (2,429 m) – Poľský hrebeň (1km, 50min)

Z Poľského hrebeňa vedie odbočka na Východnú Vysokú (2,429 m), nádherný výhľadový vrchol, no výstup naň je pomerne náročný. Budete sa cítiť akoby ste sa škrabali na pyramídu. Výhľady na všetky strany však stoja za to!

Na vrchol vedie žltá značka, po ktorej sa musíte vrátiť aj späť na Poľský hrebeň.

Výstup na Východnú Vysokú, Vysoké Tatry

Výstup na Východnú Vysokú, Vysoké Tatry

Poľský hrebeň – sedlo Prielom (763m, 39 min)

Z Poľského hrebeňa pokračujete ďalej dole na severnú stranu Tatier po zelenej a následne modrej značke na sedlo Prielom (2290m). Celý čas máte nádherný výhľad do Litvorovej doliny a na Zamrznuté pleso.

To zvykne byť zamrznuté ešte aj v lete, má 11 metrovú hĺbku. Výstup na sedlo Prielom je istený reťazami. Jedná sa o posledné väčšie stúpanie na tejto náročnej trase.

Reťaze na Sedlo Prielom, Vysoké Tatry

Reťaze na Sedlo Prielom, Vysoké Tatry

Sedlo Prielom – Zbojnícka chata (2km, 1:04 h)

Následne zostúpite Kotlinou pod Prielomom až na Zbojnícku chatu. A ďalej (ak tu neostávate nocovať) je cesta už len z kopca. Veľkou Studenou dolinou okolo Dlhého a Vareškového plesa, cez Rainerovu chatu, Hrebienok až do krčmy na stanici v Starom Smokovci, kde okrem dobrého piva majú aj chutných utopencov! Určite ich ochutnajte!

Zbojnícka chata, Vysoké Tatry

Zbojnícka chata, Vysoké Tatry

Turistická mapa

Vo Vysokých Tatrách je ale nespočetne viac možností turistiky:
Turistika Vysoké Tatry – 21 tipov kam na túru vo Vysokých Tatrách,
Vysoké Tatry v zime – 30+ tipov kam v zime na túru,
Belianske Tatry – 22 tipov kam na výlet v Belianskych Tatrách – turistika ľahká aj ťažká,
Turisticky voľne prístupné tatranské štíty – Vysoké Tatry | 7 tipov + turistické mapy

Tvorba webstránok

Julius Szabo

Tak som sa po čase (8 rokov) vrátil s5 na Slovensko a pre moju lepšiu orientáciu v teréne som si vytvoril túto stránku. Snáď pomôže aj vám lepšie sa zorientovať. Ak chcete viac tipov, mám aj web govisity.com ;)

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *