Túra: Starý Smokovec – Zamkovského chata – Skalnatá chata – Tatranská Lomnica
Skalnatá chata sa nachádza neďaleko Skalnatého plesa v nadmorskej výške 1751 m n. m. V 90tych rokoch 20. storočia ju zrekonštruoval jeden z najznámejších horských nosičov Laco Kulanga do podoby v akej stojí dodnes.
Východné Slovensko čarovné hrdé, mám ho rád! :)
A nezabudnite dať lajk a prihlásiť na odber ďalších našich videí! :)
Túra na Skalnatú chatu patrí k tým ľahším s miernym stúpaním po celej dĺžke od Starého Smokovca cez Hrebienok a ďalej po Tatranskej magistrále. Na chatu sa dá dostať aj lanovkou z Tatranskej Lomnice.
Túra: Skalnatá chata
Na čo sa môžte na túre tešiť
Počas túry na Skalnatú chatu sa môžte tešiť na viacero chát po ceste, vodopády Studeného potoka, Obrovský vodopád a prechod Tatranskou magistrálou. Na Hrebienku je zase v zimnom období tatranský ľadový dóm a ľadové sochy.
Čo uvidíte na túre na Skalnatú chatu
– Hrebienok (Tatranský ľadový dóm a ľadové sochy, pozemná lanovka)
– Bilíková chata (horský chata s dobru kuchyňou a občerstvením)
– Rainerova útulňa – najmenšia a prvá horská chata v Tatrách (v zime Betlehém zo snehu a snehové sochy)
– vodopády Studeného potoka
– Obrovský vodopád
– Zamkovského chata
– Tatranská magistrála a výhľady na Poprad a Spišskú Novú Ves s Nízkymi Tatrami v pozadí
– Skalnaté pleso
– Skalnatá chata
– lanovka na Lomnický štít (pri jej vzniku v 30. rokoch 20. storočia šlo o svetový unikát)
Starý Smokovec – Hrebienok – Obrovský vodopád – Zamkovského chata – Skalnatá chata – Tatranská Lomnica (16km, 6hod, ↗885m)
Na Skalnatú chatu sa môžte dostať viacerými spôsobmi, v tomto článku popíšem túru zo Starého Smokovca do Tatranskej Lomnice cez Skalnatú chatu a ďalšie hore spomenuté miesta.
Do Starého Smokovca sa dostávame z Popradu tatranskou električkou kde začína zelená, modrá a žltá turistická značka. My sa vydáme po zelenej značke do kopca a okolo pozemnej lanovky na Hrebienok (ak si chcete uľahčiť trasu, môžte využiť aj pozemnú lanovku). Na Hrebienok to je zhruba 30 minút pešo.
V zime je na Hrebienku najľadovatejšia atrakcia Tatier – Tatranský ľadový dóm a v januári sa tu koná aj medzinárodná súťaž v tvorbe ľadových sôch, z ktorých tie najlepšie ostávajú ukryté v chladenej kupole až do jari.
Turistický chodník tu v zime býva zasnežený a poriadne vyšlapaný (jedná sa o jednu z najvyužívanejších turistických chodníkov v Tatrách) a je vyhladený tak, že sa niekedy bez mačiek na Hrebienok ani nedá dostať. Preto si ich v zime nezabudnite pribaliť!
Z Hrebienka schádzame dole po zelenej značke k Bilíkovej chate, kde si môžte oddýchnuť aj niečo zajesť, varia naozaj dobre. Od Bilíkovej chaty schádzame k Studenému potoku, kde je terasa s výhľadom na Dlhý vodopád.
Od dlhého vodpádu prechádzame do kopca ďalej k vodopádom Studeného potoka až nakoniec prídeme k Rainerovej útulni – prvej horskej chate v Tatrách.
Bola postavená v roku 1863 a odvtedy prešla mnohými obdobiami až takmer zanikla. V roku 1998 ju po rekonštrukcii znovu otvoril chatár Peter Petras, ktorý v nej slúži dodnes.
Chatár tu v zime každoročne stavia Betlehém aj sochy zo snehu a interiér chaty ju podľa mňa radí k najkrajším chatám v Tatrách. Preto sa v nej nezabudnite zastaviť a kúpiť si nejaké občerstvenie, alebo napríklad aj knihu od chatára. Ten tam zvykne byť často, tak ju môžte hneď mať aj s podpisom autora.
Od Rainerovej útulni pokračujeme smerom hore po zelenej značke. O pár minút sme už na Tatranskej magistrále (červená značka), ktorej sa budeme držať až po Skalnatú chatu. Prejdeme po moste cez Studený potok, a za 15 minút sme pri Obrovskom vodopáde.
O ďalších 30 minút na nás čaká Zamkovského chata. Po prestávke pokračujeme po Tatranskej magistrále, z ktorej už máme nádherné výhľady do doliny, v ktorej sú mestá ako Poprad alebo Spišská Nová Ves.
Za dobrej viditeľnosti uvidíte aj Slanské vrchy za Košicami. Samozrejmosťou je panoráma Nízkych Tatier a hlavne Kráľova hoľa, ktorá svieti na všetky strany ak je jej vŕšok krásne zasnežený.
Od Zamkovského chaty sú to na Skalnatú chatu len necelé 3 kilometre, ktoré zvládnete za 1:15. Stúpanie je mierne po celej dĺžke trasy. Na Skalnatej chate sa tiež podávajú nápoje a jedlá.
Od Skalnatej chaty vystúpite po schodíkoch až k lanovke a k Skalnatému plesu. Vysutá lanovka bola otvorená pre verejnosť už v roku 1937. Šlo o svetový unikát a získala niekoľko svetových rekordov (najdlhšia lanovka bez prestupovania (4120 m), s najväčším rozpätím medzi stožiarmi (1744 m, Skalnaté pleso – Lomnický štít) a najrýchlejšia lanovku v tom čase (6 m/s), ktorá prekonávala najväčšiu relatívnu výšku – 1736 m).
Na dohľad od lanovky je aj Lomnický štít, Astronomické observatórium z roku 1943 a Skalnaté pleso, ktoré sa akosi posledné roky stráca.
Odtiaľ sa znovu po zelenej značke dostanete dole do Tatranskej Lomnice. Ak vám ešte ostáva nejaký čas a sily, Tatranská Lomnica je tiež pekná a vhodná na prechádzku, je tu aj botanická záhrada alebo múzeum TANAPU.
Z Lomnice vás do Starého Smokovca odvezie električka, prípadne vláčik motoráčik do stanice Studený potok s prestupom na Poprad.
Táto trasa je pomerne ľahká, mali by ju zvládnuť aj šikovnejšie deti! Je ale nádherná po celej dĺžke! V zime nezabudnite mačky a aj nejakú baterku, keby ste sa na chatách zdržali viac než je nutné. Ďalšie možnosti turistiky vo Vysokých Tatrách nájdete tu:
Vysoké Tatry v zime – 30+ tipov kam v zime na túru
Turistika Vysoké Tatry – 22 tipov kam na túru vo Vysokých Tatrách