Túra: Starý Smokovec – Zamkovského chata – Skalnatá chata – Tatranská Lomnica

Skalnatá chata, Vysoké Tatry

Skalnatá chata sa nachádza neďaleko Skalnatého plesa v nadmorskej výške 1751 m n. m. V 90tych rokoch 20. storočia ju zrekonštruoval jeden z najznámejších horských nosičov Laco Kulanga do podoby v akej stojí dodnes.

Východné Slovensko čarovné hrdé, mám ho rád! :)

A nezabudnite dať lajk a prihlásiť na odber ďalších našich videí! :)

Túra na Skalnatú chatu patrí k tým ľahším s miernym stúpaním po celej dĺžke od Starého Smokovca cez Hrebienok a ďalej po Tatranskej magistrále. Na chatu sa dá dostať aj lanovkou z Tatranskej Lomnice.

Tatranská električka, Vysoké Tatry

Tatranská električka, Vysoké Tatry

Horský hotel Popradské Pleso, Vysoké Tatry

Horský hotel Popradské Pleso, Vysoké Tatry

Túra: Skalnatá chata

Na čo sa môžte na túre tešiť

Počas túry na Skalnatú chatu sa môžte tešiť na viacero chát po ceste, vodopády Studeného potoka, Obrovský vodopád a prechod Tatranskou magistrálou. Na Hrebienku je zase v zimnom období tatranský ľadový dóm a ľadové sochy.

Tatranský ľadový dóm, Vysoké Tatry, 2021

Tatranský ľadový dóm, Vysoké Tatry, 2021

Čo uvidíte na túre na Skalnatú chatu

– Hrebienok (Tatranský ľadový dóm a ľadové sochy, pozemná lanovka)
– Bilíková chata (horský chata s dobru kuchyňou a občerstvením)
– Rainerova útulňa – najmenšia a prvá horská chata v Tatrách (v zime Betlehém zo snehu a snehové sochy)
– vodopády Studeného potoka
– Obrovský vodopád
– Zamkovského chata
– Tatranská magistrála a výhľady na Poprad a Spišskú Novú Ves s Nízkymi Tatrami v pozadí
– Skalnaté pleso
– Skalnatá chata
– lanovka na Lomnický štít (pri jej vzniku v 30. rokoch 20. storočia šlo o svetový unikát)

Starý Smokovec – Hrebienok – Obrovský vodopád – Zamkovského chata – Skalnatá chata – Tatranská Lomnica (16km, 6hod, ↗885m)

Na Skalnatú chatu sa môžte dostať viacerými spôsobmi, v tomto článku popíšem túru zo Starého Smokovca do Tatranskej Lomnice cez Skalnatú chatu a ďalšie hore spomenuté miesta.

Do Starého Smokovca sa dostávame z Popradu tatranskou električkou kde začína zelená, modrá a žltá turistická značka. My sa vydáme po zelenej značke do kopca a okolo pozemnej lanovky na Hrebienok (ak si chcete uľahčiť trasu, môžte využiť aj pozemnú lanovku). Na Hrebienok to je zhruba 30 minút pešo.

Rainerova útulňa, Vysoké Tatry

Rainerova útulňa, Vysoké Tatry

V zime je na Hrebienku najľadovatejšia atrakcia Tatier – Tatranský ľadový dóm a v januári sa tu koná aj medzinárodná súťaž v tvorbe ľadových sôch, z ktorých tie najlepšie ostávajú ukryté v chladenej kupole až do jari.

Turistický chodník tu v zime býva zasnežený a poriadne vyšlapaný (jedná sa o jednu z najvyužívanejších turistických chodníkov v Tatrách) a je vyhladený tak, že sa niekedy bez mačiek na Hrebienok ani nedá dostať. Preto si ich v zime nezabudnite pribaliť!

Pozemná lanovka, Vysoké Tatry

Pozemná lanovka, Vysoké Tatry

Z Hrebienka schádzame dole po zelenej značke k Bilíkovej chate, kde si môžte oddýchnuť aj niečo zajesť, varia naozaj dobre. Od Bilíkovej chaty schádzame k Studenému potoku, kde je terasa s výhľadom na Dlhý vodopád.

Od dlhého vodpádu prechádzame do kopca ďalej k vodopádom Studeného potoka až nakoniec prídeme k Rainerovej útulniprvej horskej chate v Tatrách.

Tatranská električka, Vysoké Tatry

Tatranská električka, Vysoké Tatry

Bola postavená v roku 1863 a odvtedy prešla mnohými obdobiami až takmer zanikla. V roku 1998 ju po rekonštrukcii znovu otvoril chatár Peter Petras, ktorý v nej slúži dodnes.

Chatár tu v zime každoročne stavia Betlehém aj sochy zo snehu a interiér chaty ju podľa mňa radí k najkrajším chatám v Tatrách. Preto sa v nej nezabudnite zastaviť a kúpiť si nejaké občerstvenie, alebo napríklad aj knihu od chatára. Ten tam zvykne byť často, tak ju môžte hneď mať aj s podpisom autora.Booking.com

Od Rainerovej útulni pokračujeme smerom hore po zelenej značke. O pár minút sme už na Tatranskej magistrále (červená značka), ktorej sa budeme držať až po Skalnatú chatu. Prejdeme po moste cez Studený potok, a za 15 minút sme pri Obrovskom vodopáde.

O ďalších 30 minút na nás čaká Zamkovského chata. Po prestávke pokračujeme po Tatranskej magistrále, z ktorej už máme nádherné výhľady do doliny, v ktorej sú mestá ako Poprad alebo Spišská Nová Ves.

Výhľad z Tatranskej magistrály, Vysoké Tatry

Výhľad z Tatranskej magistrály, Vysoké Tatry

Za dobrej viditeľnosti uvidíte aj Slanské vrchy za Košicami. Samozrejmosťou je panoráma Nízkych Tatier a hlavne Kráľova hoľa, ktorá svieti na všetky strany ak je jej vŕšok krásne zasnežený.

Od Zamkovského chaty sú to na Skalnatú chatu len necelé 3 kilometre, ktoré zvládnete za 1:15. Stúpanie je mierne po celej dĺžke trasy. Na Skalnatej chate sa tiež podávajú nápoje a jedlá.

Vysutá lanovka Lomnický štít, Vysoké Tatry

Vysutá lanovka Lomnický štít, Vysoké Tatry

Od Skalnatej chaty vystúpite po schodíkoch až k lanovke a k Skalnatému plesu. Vysutá lanovka bola otvorená pre verejnosť už v roku 1937. Šlo o svetový unikát a získala niekoľko svetových rekordov (najdlhšia lanovka bez prestupovania (4120 m), s najväčším rozpätím medzi stožiarmi (1744 m, Skalnaté pleso – Lomnický štít) a najrýchlejšia lanovku v tom čase (6 m/s), ktorá prekonávala najväčšiu relatívnu výšku – 1736 m).

Na dohľad od lanovky je aj Lomnický štít, Astronomické observatórium z roku 1943 a Skalnaté pleso, ktoré sa akosi posledné roky stráca.

Odtiaľ sa znovu po zelenej značke dostanete dole do Tatranskej Lomnice. Ak vám ešte ostáva nejaký čas a sily, Tatranská Lomnica je tiež pekná a vhodná na prechádzku, je tu aj botanická záhrada alebo múzeum TANAPU.

Z Lomnice vás do Starého Smokovca odvezie električka, prípadne vláčik motoráčik do stanice Studený potok s prestupom na Poprad.

Studený potok, Vysoké Tatry

Studený potok, Vysoké Tatry

Táto trasa je pomerne ľahká, mali by ju zvládnuť aj šikovnejšie deti! Je ale nádherná po celej dĺžke! V zime nezabudnite mačky a aj nejakú baterku, keby ste sa na chatách zdržali viac než je nutné. Ďalšie možnosti turistiky vo Vysokých Tatrách nájdete tu:
Vysoké Tatry v zime – 30+ tipov kam v zime na túru
Turistika Vysoké Tatry – 22 tipov kam na túru vo Vysokých Tatrách

Julius Szabo

Tak som sa po čase (8 rokov) vrátil s5 na Slovensko a pre moju lepšiu orientáciu v teréne som si vytvoril túto stránku. Snáď pomôže aj vám lepšie sa zorientovať. Ak chcete viac tipov, mám aj web govisity.com ;)

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *