Túra: Roklina Piecky s najvyšším rebríkom v Slovenskom raji

Roklina Piecky, Slovenský raj 6

Roklina Piecky v Národnom parku Slovenský raj je ďalšou prírodnou perlou Východného Slovenska.

Východné Slovensko čarovné hrdé, mám ho rád! :)

A nezabudnite dať lajk a prihlásiť na odber ďalších našich videí! :)

Nástup do rokliny je v obci Hrabušiče, v časti Píla, kde je aj parkovisko pre autá. Ale radšej si privstaňte, neskôr už zvykne byť obsadené.

Roklina Piecky, Slovenský raj 6

Roklina Piecky, Slovenský raj 6

Roklina Piecky

Z parkoviska sa vydajte ešte kúsok po zelenej značke a po 200 metroch odbočte na žltú značku do rokliny Piecky. Roklina Piecky je známa tým, že sa tu nachádza najvyšší rebrík v Slovenskom raji.

Tu som sa skoro otočil, ale šli za mnou nejaké deti, tak som sa nemohol nechať zahanbiť. Nakoniec som to nejako vyšiel ale nie je to pre začiatočníkov alebo tých, ktorí sa boja výšok a rebríkov. Radšej si rebríky najprv natrénujte vo všetkých ostatných roklinách a Piecky si nechajte na záver.

Bezpečnosť by mala vždy byť prioritou, preto odporúčam, aby ste sa pohybovali po rebríkoch individuálne a venovali pozornosť každému kroku. Pri plánovaní výletu nezabudnite, že roklina je schodná iba v jednom smere – z nižšie položených častí nahor, v protismere k toku potoka. Na rôznych miestach sú k dispozícii bezpečnostné pomôcky, ako sú kovové rebríky, stupátky a reťaze.

Roklina Stredné Piecky a úchvatné vodopády patria medzi najväčšie atrakcie rokliny Piecky. Oba vodopády budeme prechádzať po rebríkoch. Po silných zrážkach alebo na jar môže v rokline tiecť oveľa viac vody. Ale nepremokavú obuv je tu nutné mať po celý rok.

Roklina Piecky, Slovenský raj 5

Roklina Piecky, Slovenský raj 5

Ako je v týchto roklinách zvykom, aj tu prechádzate okolo potoka (Pilianka), ktorý tu vytvára rôzne vodopády a vodopádiky. Také dva najväčšie sú Veľký vodopád a Terasový vodopád.

Pri oboch vodopádoch sú aj veľké rebríky, ten pri Veľkom vodopáde je najväčší v Slovenskom raji. Celý okruh od parkoviska s5 po parkovisko má len niečo cez 11 kilometrov a zvládnuť by ste túto túru mali za necelých 5 hodín.

Roklina Piecky, Slovenský raj 4

Roklina Piecky, Slovenský raj 4

Túto roklinu som zatiaľ prešiel iba v lete, zimnú verziu zatiaľ nepoznám, ale chystám sa na ňu! Určite bude vyzerať rovnako nádherne ako všetky rokliny, či miesta v Slovenskom raji!

Vstup do všetkých roklín Slovenského raja je spoplatnený. Ak plánujete dlhší pobyt, odporúčame zakúpiť si 3 až 5-dňový lístok v lokalitách Čingov alebo Podlesok. Skontrolujte tiež, či je roklina v deň vašej návštevy prístupná. Z času na čas sa stane, že nejaká z roklín je uzavretá kvôli rekonštrukciám na rebríkoch.

Roklina Piecky je prístupná po celý rok. V zimných mesiacoch sa na chodníkoch a rebríkoch môže vyskytovať ľad, preto odporúčame používať mačky na topánkach.

Slovenský raj ponúka množstvo turistického vyžitia. Viac možností turistiky nájdete aj v mojom ďalšom článku: Slovenský raj – 21 miest, ktoré musíte navštíviť – Kam na výlet, tipy, turistické trasy, mapy.

Roklina Piecky, Slovenský raj 3

Roklina Piecky, Slovenský raj 3

Tiesňava Piecky dostala svoje meno kvôli spojeniu so skalnými výhlbeninami do vápenca, ktoré vytvoril tok potoka v tomto úzkom úseku. Ich tvar pripomína pece, čo viedlo k odvodneniu názvu Piecky.

Táto roklina obsahuje dve bočné neprístupné časti – Zadné a Predné Piecky. Sprístupnená je tak iba ich stredná časť preto sa označuje aj ako Stredné Piecky. Časť od Veľkého vodopádu až k ústiu tiesňavy je známy pod názvom Biela dolina.

Roklina Piecky, Slovenský raj 2

Roklina Piecky, Slovenský raj 2

Prvý zdokumentovaný prechod sa datuje do roku 1911, keď Alexander Marvay so svojimi spoločníkmi zdolal túto úžinu. História tohto miesta je tiež spojená s nepeknou udalosťou, keď v roku 1930 časť Zadných Piecok bola zničená v dôsledku výstavby cesty na prepravu dreva.

Prvý výrazný skalný stupňovitý úsek, ktorý tvorí dominantu Veľkého vodopádu v tiesňave, bol kedysi prechodný vďaka kovovému mostu. Dnes je možné ho prekonať pomocou najdlhšieho zvislého kovového rebríka v Slovenskom raji.

Roklina Piecky, Slovenský raj

Roklina Piecky, Slovenský raj

Julius Szabo

Tak som sa po čase (8 rokov) vrátil s5 na Slovensko a pre moju lepšiu orientáciu v teréne som si vytvoril túto stránku. Snáď pomôže aj vám lepšie sa zorientovať. Ak chcete viac tipov, mám aj web govisity.com ;)

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *