Kam na výlet Košice okolie – 26 tipov na turistiku pri Košiciach

Zádielska planina, Slovenský kras - 2

Kam na výlet Košice okolie? Turistika v okrese Košice-okolie vás určite zaujme. Okolo Košíc je veľa turistických možností, veľa kopcov a zaujímavých prírodných miest. Poďme sa pozrieť na tie najzaujímavejšie! No a až sa už v Košice-okolí budete nudiť, príďte do Košíc. Tu mám 23 tipov pre Turistiku v okrese Košice mesto.

Východné Slovensko čarovné hrdé, mám ho rád! :)

A nezabudnite dať lajk a prihlásiť na odber ďalších našich videí! :)

Kam na výlet Košice okolie – Turistika

1. Zádiel – Zádielska tiesňava – Zádielska planina – Zádiel (9,6km – 4hod)

Začnime turistiku v jedinom národnom parku, ktorý zasahuje aj do okresu Košice-okolie. Slovenský kras tu má niekoľko nádherných miest a medzi najkrajšími nielen v okolí Košíc ale na celom Slovensku sú Zádielska dolina a Zádielska planina.

V Zádieli je parkovisko a odtiaľ vychádzate po bývalej asfaltke až k Zádielskej chate. Tam sa môžte otočiť späť alebo si ešte výjsť na Zádielsku planinu.

Tvorba webstránok
Zádielska dolina

Zádielska dolina

Zádiel - Zádielska dolina - Zádielska planina - Zádiel

Zádiel – Zádielska dolina – Zádielska planina – Zádiel

2. Háj – Zádielska planina – Turniansky hrad – Háj (9,6km – 3:35)

Ďalšou možnosťou ako sa dostať na Zádielsku planinu je z obce Háj. Odtiaľ pôjdete starou cestou, na ktorej si všímajte spevnenie, to je poriadne staré. Zo Zádielskej planiny to môžte ďalej rozšíriť o Turniansky hrad a odtiaľ späť do obce Háj.

V obci Háj je pri ceste niekoľko malých odstavných miest pre autá, ale dá sa sem dostať aj autobusom. Nad obcou Háj sú aj Hájske vodopády, to dáme ako jednu z ďalších možností. A tiež na miestnom cintoríne je socha Anjela – kulisa použitá počas filmovania filmu Nad nepriateľskou líniou, ktorý sa natáčal aj v týchto miestach.

Zádielska planina

Zádielska planina

Háj - Zádielská planina - Turniansky hrad - Háj

Háj – Zádielská planina – Turniansky hrad – Háj

3. Turňa nad Bodvou – Turniansky hrad (3,4km – 1:20)

K ľahkej ale zaujímavej turistike v okrese Košice-okolie patrí aj túra na Turniansky hrad od Turne. Cesta vedie starou hradskou cestou, po ktorej ešte jazdili koče, ktoré do kamennej cesty vyhĺbili koľajnice.

Zaparkovať môžte na veľkom parkovisku pod hradom, kde je aj výborná reštaurácia.

Turniansky hrad

Turniansky hrad

Turňa - Turniansky hrad a späť

Turňa – Turniansky hrad a späť

4. Hájske vodopády (2,6km – 1:20)

K Hájskym vodopádom sa dá dostať autom (blízko nich je malé „parkovisko“), ale je to aj dobrý bod na ľahšiu turistiku. Ak auto necháte v obci Háj, pôjdete k Hájskym vodopádom popri potoku (potok budete mať po pravej strane). Tuším je táto cestička neznačená (žltá značka vedie po ceste).

Budete prechádzať postupne okolo vodopádikov až prídete na koniec k poslednému. Tu sa môžte otočiť a vrátiť sa späť rovnakou cestou. Túra je vhodná aj pre malé deti. Cestou domov sa ešte zastavte na cintoríne, kde je umiestnená socha Anjela – kulisa použitá počas filmovania filmu Nad nepriateľskou líniou, ktorý sa natáčal aj v týchto miestach.

Hájske vodopády 2

Hájske vodopády 2

Háj - Hájske vodopády

Háj – Hájske vodopády

5. Háj – Hajské vodopády – Železná brána – Háj (12km – 4:30)

Na Hájskych vodopádoch nemusíte končiť, môžte pokračovať ďalej až k Železnej bráne a k vyvieračke Miglinec. Trasa vedie rovnako od obce Háj, kde môžte nechať auto, popri Hájskych vodopádoch, ďalej po ceste až do obce Hačava k odbočke k sedlu Železná brána (zelená značka) a potom po žltej a modrej späť.

Hájske vodopády

Hájske vodopády

Háj - Hajské vodopády - Železná brána - Háj

Háj – Hajské vodopády – Železná brána – Háj

6. Hačava – Jelení vrch – Hačava (5,3km – 2hod)

Kto by nechcel vidieť brezový lesík z Mrazíka? Presne taký nájdete na Jeleňom vrchu nad Hačavou. V Hačave nie je veľa miest na zaparkovanie, tak radšej príďte skoro ráno, prípadne autobusom…

Na Jelení vrch nevedie značený chodník, zo značeného musíte odbočiť. Preto je dobré mať mapy.cz v mobile. Zo začiatku je trasa dosť strmá ale potom to je už len pekná ľahká prechádzka.

Jelení vrch

Jelení vrch

Hačava - Jelení vrch

Hačava – Jelení vrch

7. Drienovské kúpele – Rastlinný kostol Sv. Ladislava so stromom uprostred a späť (6km – 2hod)

Pekná 2-hodinová prechádzka s unikátnym cieľom začína v Drienovských kúpeľoch, kde je parkovisko pre autá. Odtiaľ sa po žltej značke dostanete k Rastlinnému kostolu Sv. Ladislava so stromom, ktorý rastie uprostred kostolíka.

Kostol z 15. storočia, ktorý tu stál predtým zničili Turci a neskôr aj ŠtB.

Rastlinný kostol Debraď

Rastlinný kostol Debraď

Drienovské kúpele - Rastlinný kostol Debraď - turisticka mapa

Drienovské kúpele – Rastlinný kostol Debraď – turisticka mapa

8. Náučný chodník Jasovská skala, cintorín, rybník, kláštor, Jasov (4km – 1:30)

Táto turistika náučným chodníkom Jasovská skala začína na parkovisku pred Jasovskou jaskyňou. Vedie popri jaskyni hore do kopca lesom až k vyhliadke na Jasovský kláštor. Odtiaľ pokračujte dole k cintorínu a rybníku a potom okolo kláštora sa cez obec Jasov vráťte späť na parkovisko.

Schválne túto trasu dávam cez obec Jasov – pozrite sa poriadne na rieku Bodvu, ktorá nim preteká, aj na okolie, aby ste mali jasnú predstavu ktorým smerom sa toto miesto uberá. Čím viac nás toto uvidí (otvorenými očami) tým je väčšia šanca, že sa nájde niekto s dobrým nápadom. Vlády od roku 1989 neprišli ani s jedným.

Kláštor Jasov

Kláštor Jasov

Jasovská skala - rybník - kláštor Jasov

Jasovská skala – rybník – kláštor Jasov

9. Prechádzka po kúpeľoch Štós (2km – 1hod)

Toto je skôr prechádzka než turistika, ale také pekné 2 hodinky viete (hlavne s deťmi) stráviť aj tu. Je tu nádherne, neskutočný kľud a pokoj, za ktorým sa oplatí vyraziť.

Historický park, ktorý Kúpele Štós obklopuje je zapísaný v zozname pamiatok Slovenskej republiky. Prechádzku môžte spojiť s návštevou wellness. Dá sa tu stráviť aj niekoľko dní po zakúpení kúpeľného balíčka.

Kúpele Štós

Kúpele Štós

Kúpele Štós

Kúpele Štós

10. Cesta hrdinov SNP zo Štósu na Jahodnú – cez Kloptaň a Kojšovku (36km – 13hod)

Cez kúpele Štós vedie aj červená turistická trasa známa ako Cesta hrdinov SNP, takže sa tu na ňu dá nastúpiť a cez Kloptaň s vyhliadkovou vežou, Kojšovku a Chatu Lajoška sa môžte dostať až po Jahodnú (tu končí okres Košice okolie a začína mesto!)

Túto trasu je najlepšie prejsť v organizovanom turisticko/cyklistickom prechode zvanom Rudohorská 100vka. Tento prechod začína v Rožňave a končí v Košiciach, ale dá sa to samozrejme prejsť aj takto čiastkovo.

Jahodná Košice

Jahodná Košice

Štós Kloptaň Kojšovka Jahodná

Štós Kloptaň Kojšovka Jahodná

11. Zlatá Idka – Kojšovská hoľa (9km – 3:20) – Vyhliadka Loreley – Zlatá Idka (16,5km – 6hod)

Kojšovská hoľa už je síce v okrese Gelnica ale turisticky to má bližšie ku Košiciam. Tútu môžte začať v Zlatej Idke kde je pomerne veľké parkovisko. Na Kojšovku sa dá ísť po asfaltke (vhodnej aj pre kočiare) alebo po značenej turistickej ceste, na ktorú sa musíte napojiť – vedie lesom neďaleko parkoviska. Kojšovská hoľa (1246m) je najvyšší vrch v okolí Košíc.

Rekreační turisti budú určite končiť na Kojšovke ale tí zdatnejší to môžu ťahať ďalej až po vyhliadku Loreley a potom sa vrátiť k parkovisku. Urobíte tak poriadne 16,5km kolečko.

Kojšovská hoľa

Kojšovská hoľa

Zlatá Idka - Kojšovská hoľa - Vyhliadka Loreley - Zlatá Idka

Zlatá Idka – Kojšovská hoľa – Vyhliadka Loreley – Zlatá Idka

Zlatá Idka - Kojšovská hoľa - Zlatá Idka

Zlatá Idka – Kojšovská hoľa – Zlatá Idka

12. Kysak – Jánošíková bašta – Ružín (20km – 7hod) – alebo Veľká Lodina (9,4km – 3:30)

Jánošíková bašta je jedným z najkrajších výhľadových miest v okrese Košice – okolie. Ponúka nádherný výhľad do doliny, ktorou preteká Hornád a vedie železnica. Túru sem je možné začať v Kysaku, kam sa dá vrátiť aj späť, ale je možné aj pokračovať ďalej cez Prielohy do Veľkej Lodiny alebo pre tých najzdatnejších až do obce Ružín.

Vo všetkých troch obciach sú vlakové zastávky s pravidelnými spojmi.

Jánošíková bašta, Košice okolie

Jánošíková bašta, Košice okolie

Kysak - Jánošíková bašta - Veľká Lodina

Kysak – Jánošíková bašta – Veľká Lodina

Kysak - Jánošiková bašta - Ružín

Kysak – Jánošiková bašta – Ružín

13. Ružín – Sivec – Gaľová – Ružín (7,2km – 2:50 / 18km – 7:00)

Sivec je jedným z najkrajších vrcholov Košického kraja (už pri pohľade zdola). Je to taký Kriváň Košického kraja. Poskytuje nádherný výhľad na vodnú nádrž Ružín a okolité kopce vrátane Kojšovky a pri dobrej viditeľnosti až na Tatry.

Túru začíname v obci Ružín, na vlakovej zastávke ale je tu možné prísť aj autom a zaparkovať kúsok za ružínskou priehradou (je tam malé miesto pre pár áut). Možností turistiky tu je tiež niekoľko – kratšia začína pri priehrade Ružín a zo Sivca sa vrátite späť k autu. Dlhšou urobíte kolečko k vlaku v obci Ružíne.

Sivec, Košice okolie

Sivec, Košice okolie

Ružín - Sivec - Ružín - turistická mapa

Ružín – Sivec – Ružín – turistická mapa

Ružín - Sivec - Gaľová - Ružín

Ružín – Sivec – Gaľová – Ružín

14. Ružín – Drienková skala – Ružín (5,7km – 2:30)

Krásne pohľady na Ružín poskytuje aj Drienková skala. Sem vedie turistický chodník od mosta na Ružíne. Je tu zopár možností na parkovanie popri ceste k záhradkám.

Túra je vhodná aj pre deti, ktorým nevadí šľapať do kopca.

Drienkova skala, Košice okolie

Drienkova skala, Košice okolie

Ružín - Drienková skala - Ružín

Ružín – Drienková skala – Ružín

15. Prechádzka okolo Bukovca (3,6km – 1hod)

Bukovec je vhodný nielen v lete na kúpanie ale aj mimo leta na prechádzky. Je tu pekný lesík, ticho a pokoj. Bohužiaľ kvôli hlúposti ľudí, ktorí tu postavili extrémne škaredé oplotenia sa nedá prejsť celý dookola, ale (zatiaľ) je možné prejsť 3 jeho strany.

Prechádzka je vhodná aj pre deti, cestička vedie popri brehu, na niektorých miestach je breh trochu nebezpečný.

Bukovec, Košice okolie

Bukovec, Košice okolie

Prechádzka okolo Bukovca

Prechádzka okolo Bukovca

16. Kysak – Skalka – Obišovce (5,5km – 2hod / 12km, 4:10)

Na skalu za Kysakom sa z vlaku obzrie snáď každý. A aj zhora je z nej pekný výhľad. Skalka pri Obišovciach nepatrí medzi najnavštevovanejšie miesta v okolí Košíc a aj preto by ste sem mali vyraziť!

Túru môžte začať na vlakovej stanici v Kysaku a ukončiť na vlakovej stanici v Obišovciach kedy má trasa 12km (4:00). Alebo urobíte kratšiu verziu na Skalku z Obišoviec a späť (5,5km, 2hod). Neviem ako to je s parkovaním v Obišovciach, ak máte info, dajte vedieť.

Obišovce - Skalka - Obišovce

Obišovce – Skalka – Obišovce

Kysak - Skalka - Obišovce

Kysak – Skalka – Obišovce

17. Obišovský hrad (3,7km, 1:20)

Turisti s deťmi (ale aj dospelí) by nemali prehliadať ani Obišovský hrad. Kedysi kopa kamenia je dnes vďaka dobrovoľníkom zaujímavý turistický cieľ. A hlavne jednoduchý.

Dá sa sem dostať z Obišoviec alebo autom, len na parkovanie tu nie je veľa vhodných miest. Pod hradným kopcom je malá záhradkárska oblasť, tak iba ak sa niekde šupnete.

Obišovský hrad

Obišovský hrad

18. Herľany gejzír – Rankovské skaly a späť (10,7km, 3:45)

Túto túru je lepšie naplánovať tak aby ste videli aj erupciu vzácneho studenovodského gejzíra (najbližší čas erupcie nájdete na stránke obce https://www.herlany.sk/narodna-prirodna-pamiatka-herliansky-gejzir). Vedľa gejzíra je veľké parkovisko kde aj začína zelená turistická značka na Rankovské skaly.

Turistika to nie je náročná, a tie skaly sú fakt nádherné! Je z nich vidieť aj Tatry!

Rankovské skaly

Rankovské skaly

19. Hrad Slanec zo Slanca (2,5km – 1:10)

Jednoduchá, ľahká prechádzka na hrad Slanec. Začnete ju pod kopcomv obci Slanec, kde je dostatočne veľké parkovisko. Celá túra má len 2,5km a zvládnete ju aj s deťmi za niečo vyše hodiny.

Hrad Slanec

Hrad Slanec

ZÁKAZ VSTUPU DO JUŽNEJ ČASTI SLANSKÝCH VRCHOV JE ZRUŠENÝ

Zákaz vstupu do južnej časti Slanských vrchov je po pol roku zrušený. Dôvodom zrušenia je rozšírenie afrického moru ošípaných aj do ďalších častí Slovenska.

20. Slanská Huta – Malá Izra – Kresaná skala (11km – 4:00)

Táto túra začína aj končí v Slanskej hute. Cestou by ste mali prejsť okolo niekoľkých betónových bunkrov zpred 2. sv vojny, okolo malého lesného jazierka Malá Izra a Kresanej skaly.

Malá Izra

Malá Izra

21. Slanská Huta – vojenské bunkre – skala Garamboš – Izra – Malá Izra – Slanská Huta (11km – 3:40)

Tento okruh je veľmi zaujímavý, čo sa týka rôznorodosti miest, ktoré cestou navštívite. Už v Slanskej hute uvidíte niekoľko bunkrov až po skalu Garamboš. Skalu si tiež prejdite dookola (ideálne z blízka – okolo jej stien). Možno sa dá výjsť aj na ňu (neskúšali sme).

Odtiaľ pokračujte na jazero Izra, ktoré hrá všetkými farbami hlavne na jeseň a tiež si ho prejdite dookola. Odtiaľ si to nasmerujte na Malú Izru, čo je malé lesné jazierko, močiar, bežne takéto miesto neuvidíte. Celá trasa má 10,8km a podľa mapy.cz ju prejdete za necelé 4 hodiny. Podľa mňa je táto trasa (ak si chcete v kľude všetko pozrieť) tak na celý deň.

Bunkre Slanská Huta

Bunkre Slanská Huta

22. Skárošská vyhliadka zo Skároša (10km – 3:46)

Skárošská vyhliadka je skala, z ktorej si môžte užiť výhľady na košickú kotlinu. Škoda najväčšieho znečisťovateľa ovzdušia na Slovensku, mohli byť pohľady ešte krajšie…

23. Skárošská vyhliadka a Kresaná skala zo Slanskej huty (13,3km – 5:20)

Na Skárošskú vyhliadku to je bližšie zo Slanskej huty, navyše uvidíte aj vojenské bunkre spred 2. sv. vojny, Kresanú skalu a pozriete sa aj do Maďarska z vyhliadkovej veže na Malom Milíči, ktorý je na hraniciach s Maďarskom.

23. Bradlo (2,5 hod)

V zime je možnosť pozrieť sa na Košice aj s Tatrami v pozadí. Možno tomu ešte stále niektorí nemôžu uveriť, ale áno, je to možné! 🙂 Len treba vymáknuť unikátne počasie a práve v zime je k tomu najbližšie!

Na Bradlo sa dostanete podľa mapky – ku skale s výhľadom stále nevedie značená trasa. Začína na malom parkovisku nad obcou Slanec.

Bradlo - Košice Tatry - Turistika Košice okolie

Bradlo – Košice Tatry – Turistika Košice okolie

24. Hradisko (2 hod)

Ďalší nádherný výhľad na Košice s Tatrami je z vrchu Hradisko, ktorý je vedľa Bradla. Túra sem tiež začína na malom parkovisku nad obcou Slanec. Tiež sem nevedie žiaden značený chodník, takže je nutná improvizácia a mapy.cz v mobile.

Hradisko, Turistika Košice okolie

Hradisko, Turistika Košice okolie

25. Slanské vrchy – Makovica, Mošník, hrad Slanec, Bradlo, Skárošská vyhliadka, Skároš (60km, 20hod)

Slanské vrchy tvoria hranicu okresu Košice okolie, takže sa tu dá urobiť jedna veľká túra! Trasu je možné rozdeliť na viac častí, alebo dať naraz (výzva!) Ideálne začať v Košiciach a ukončiť túru po 100km v Prešove.

Nad touto túrou (nazval som ju Slanská 100vka) si lámem hlavu už dlhšie, ale zatiaľ som sa na to neodvážil (je na čakacej listine spolu s Cestou hrdinov SNP). Možno raz. Pre istotu dávam aj komplet celú trasu. Momentálne je ale južná časť Slanských vrchov

Makovica

Makovica

26. Čanianske jazerá (3km, 45min)

Južne od Košíc je množstvo menších či väčších jazier. Asi tak 5 z nich majú názov Čanianske jazerá. Zatiaľ sa okolo nich dá aj prejsť. S autom sa dostanete k zatvorenému Hotelu Pláž a odtiaľ cestičkou medzi jazierkami.

Na konci cestičky zahnite doľava do úzkej uličky medzi plotmi a múrmi, ktorou sa dostanete už na ulicu s asfaltkou. Je trochu zašitá, ani mapy.cz ju nepoznajú. 🙂

Čanianske jazerá, Košice okolie

Čanianske jazerá, Košice okolie

Tak to je riadna dávka tipov kam na výlet Košice okolie… Ak máte nejaké ďalšie tipy, dajte mi vedieť rád ich pridám.

Tvorba webstránok

Julius Szabo

Tak som sa po čase (8 rokov) vrátil s5 na Slovensko a pre moju lepšiu orientáciu v teréne som si vytvoril túto stránku. Snáď pomôže aj vám lepšie sa zorientovať. Ak chcete viac tipov, mám aj web govisity.com ;)

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *