Túra: Vodopád Skok a Bystrá lávka (2300m), Vysoké Tatry – 15km, 6:30, ↗️947m

Vodopád Skok, Vysoké Tatry

Všetky trasy v Tatrách sú nádherné, ale táto je podľa mňa jedna z najkrajších! Vedie totiž cez najmohutnejší vodopád vo Vysokých Tatrách – vodopád Skok a cez Mlynickú a Furkotskú dolinu, ktoré sú plné vody v plesách, potokoch a ďalších vodopádoch.

Východné Slovensko čarovné hrdé, mám ho rád! :)

A nezabudnite dať lajk a prihlásiť na odber ďalších našich videí! :)

Ak k tomu pridáme nie úplne náročný výstup na Bystrú lávku, ktorá je istená reťazami a nádherné výhľady, ktoré ponúka, máme tu na krátkom úseku 15km už všetko, čo turista od Tatier očakáva!

Ďalšie tipy na turistiku a výlety vo Vysokých Tatrách nájdete tu:
Turisticky voľne prístupné tatranské štíty – Vysoké Tatry | 7 tipov + turistické mapy
Vysoké Tatry v zime – 30+ tipov kam v zime na túru
Turistika Vysoké Tatry – 21 tipov kam na túru vo Vysokých Tatrách
Belianske Tatry – 22 tipov kam na výlet v Belianskych Tatrách – turistika ľahká aj ťažká

Reťaze pri Vodopáde Skok, Vysoké Tatry

Reťaze pri Vodopáde Skok, Vysoké Tatry

Túra: Vodopád Skok a Bystrá lávka, Vysoké Tatry

Mlynická dolina

Túra na vodopád Skok a Bystrú lávku bola kedysi jednosmerná a to zo Štrbského plesa Mlynickou dolinou po žltej značke, ktorá vedie okolo Hotela FIS. Tohto smeru sa aj my budeme držať, dôvodom bola vyššia bezpečnosť pri stúpaní okolo vodopádu Skok. Okolo vodopádu sú reťaze.

Nad vodopádom Skok je až po Bystrú lávku niekoľko plies, ktoré cestou uvidíte: Pleso nad Skokom, Volie pleso, Volie plieská, Malé Kozie pleso, Nižné Kozie pleso až prídete k Capiemu plesu.

Vodopád Skok, Vysoké Tatry 2

Vodopád Skok, Vysoké Tatry 2Booking.com

Nad Capím plesom ešte z chodníka uvidíte ďalšie Okrúhle pleso a Vyšné Kozie pleso. Cestou je aj pamätník havarovaného vrtulníka Mi-8, ktorý tu havaroval pri záchrannej akcii 25. júna 1979.

Z deväťčlennej posádky vtedy prežili len dvaja – druhý pilot Svätopluk Nitsch a záchranár Ladislav Janiga.

Pleso nad Skokom, Vysoké Tatry

Pleso nad Skokom, Vysoké Tatry

Bystrá lávka

Na Bystrej lávke si precvičíte aj ruky na niekoľkých reťaziach, zo sedla je nádherný výhľad do Mlynickej aj do Furkotskej doliny.

Nie je tu však veľa miesta na oddych, väčšinou sa to tu hemží turistami, tak je treba rýchlo pokračovať ďalej, alebo si poriadne privstať a byť tu medzi prvými.

Furkotská dolina

Z Bystrej lávky schádzate do Furkotskej doliny, ktorá je tiež bohatá na vodu. Prejdete okolo nádherného Vyšného Wahlenbergovho plesa, Nižného Wahlenbergovho plesa až do Škutnastej poľany.

Nižné Wahlenbergovo pleso, Vysoké Tatry

Nižné Wahlenbergovo pleso, Vysoké Tatry

Tu máte možnosť odbočiť z tejto trasy na chatu pod Soliskom, prípadne si ešte výjsť na Predné Solisko, ak vám ostala ešte energia nazvyš. Predĺžite si tým trasu o 2km a 1,5hod.

Ak vám stačila Bystrá lávka pokračujte ďalej po žltej značke Furkotskou dolinou. Prídete na červenú značku Tatranskej magistrály, po ktorej sa už dostanete späť na Štrbské pleso.

Celá túra má 15,3km s prevýšením 947 m, bežný turista ju zvládne za 6,5 hodiny. Ako som už spomínal, ide o jednu z najkrajších turistických trás na Slovensku a odporúčam ju každému, aj tým, ktorí s horskou turistikou len začínajú. Je to pekná vstupná testovacia túra, ktorá vás určite ohromí a inšpiruje k ďalším turistickým zážitkom v Tatrách.

Julius Szabo

Tak som sa po čase (8 rokov) vrátil s5 na Slovensko a pre moju lepšiu orientáciu v teréne som si vytvoril túto stránku. Snáď pomôže aj vám lepšie sa zorientovať. Ak chcete viac tipov, mám aj web govisity.com ;)

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.