Turistika v okrese Košice mesto – Kam na túru v Košiciach – 23 tipov kam do prírody

Turistika Košice - Vysoký vrch

Aj vás zavreli do okresu? Našťastie ešte stále máme nejaké turistické možnosti, a ani v takom okrese Košice ich nie je málo. Takže pár mojich tipov pre ľahkú ale aj ťažšiu turistiku v Košiciach! A keďže tentokrát (zatiaľ) môžme aj do vedľajšieho okresu (Košice-okolie) tu sú ďalšie parádne tipy: Turistika v okrese Košice-okolie – Kam na výlet – 25 tipov

Východné Slovensko čarovné hrdé, mám ho rád! :)

A nezabudnite dať lajk a prihlásiť na odber ďalších našich videí! :)

Turistika v okrese Košice mesto

1. Čermeľ – Alpinka – Horný Bankov – Čermeľ (11km, 3:45, ↗374m)

Začnime asi najkrajším a najzdravším lesom v Košiciach – Čermeľským lesom. Auto môžte nechať na parkovisku v Čermeli neďaleko stanice detskej železničky (za Baránkom). Skoro ráno tu v pohode zaparkujete no neskôr to už môže byť problém. Potom prejdete na druhú stranu cesty a odtiaľ po modrej značke až na Alpinku.

Ak budete mať sťastie na miernejšie kovidovské opatrenia nájdete otvorenú reštauráciu s dobrým gulášom Alpinka (ale majú aj iné špecialitky). Na Alpínke je detské ihrisko aj možnosti opekania.

Tvorba webstránok

Späť sa môžte vrátiť rovnakým turistickým chodníkom, alebo po asfaltke cez Horný Bankov a červenú značku Cestu hrdinov SNP. Po ceste prejdete okolo kaplnky a prameňa svätého Jána Nepomúckeho. Trasa má 11km a zaberie 3:45 času.

Turistika v okrese Košice - Čermeľ - Alpinka

Turistika v okrese Košice – Čermeľ – Alpinka

Čermeľ – Alpinka – Horný Bankov – Čermeľ

Čermeľ – Alpinka – Horný Bankov – Čermeľ

2. Náučný chodník Vrabčie skaly (5km, 2:00, ↗216m)

Z rovnakého parkoviska v Čermeli (za Baránkom) môžte vyraziť aj po druhej strane Čermeľskej doliny, náučným chodníkom Vrabčie skaly. Hneď za parkoviskom vstúpite do lesa a ďalej pokračujete po širokom turistickom chodníku cez množstvo mostíkov až prídete k Vrabčím skalám.

Odtiaľ sa môžte vrátiť späť rovnakou trasou alebo pokračovať ďalej kolečkom no už trochu menej zaujímavou časťou. K parkovisku sa nakoniec vrátite po červenej značke Cestou hrdinov SNP.

Turistika Košice, Vrabčie skaly

Turistika Košice, Vrabčie skaly

Náučný chodník Vrabčie skaly

Náučný chodník Vrabčie skaly

3. Jahodná z Čermeľa po Ceste hrdinov SNP, späť po žltej (22km, 7:30, ↗620m)

Tak táto trasa už nie je len tak pre hockoho, ale v prípade potreby sa dá v strede cesty prerušiť a vrátiť sa z Jahodnej autobusom (chodí sem pravidelná MHD). Začína na parkovisku v Čermeli, odkiaľ pôjdete po červenej Ceste hrdinov SNP na Horný Bankov a ďalej až na Jahodnú.

Na Jahodnej si vyšľapte hore na vrch lyžiarského svahu (to kvôli výhľadom) a späť sa vráťte po žltej značke okolo Rákocziho prameňa. Trasa je dlhá 22km a trvá 7:30. Ak ju chcete skrátiť, zaparkujte na parkovisku na Hornom Bankove: tu (16,5km, 5:30 https://en.mapy.cz/s/luvetonako)

Turistika v Košiciach - Jahodná

Turistika v Košiciach – Jahodná

Jahodná z Čermeľa po Ceste hrdinov SNP, späť po žltej

Jahodná z Čermeľa po Ceste hrdinov SNP, späť po žltej

4. Chata Hrešná a Alpinka z Čermeľa (13,5km, 4:30, ↗419m)

Parkovisko v Čermeli má fakt super flek 🙂 Aj na Chatu Hrešná sa odtiaľ dá vyraziť. Po červenej značke Ceste hrdinov SNP prídete po 5km a 2 hodinách priamo k Chate Hrešná. Odtiaľ sa dá vrátiť späť (alebo na autobus k ZOO Košice) alebo pokračovať ďalej na Alpinku po zelenej značke.

Z Alpinky sa vrátite pekným lesíkom po modrej značke späť na parkovisko. Celková trasa má 13,5km a s jej prevýšením 419m vám zaberie 4:30.

Turistika v Košiciach - Chata Hrešná

Turistika v Košiciach – Chata Hrešná

Chata Hrešná a Alpinka z Čermeľa

Chata Hrešná a Alpinka z Čermeľa

5. Chata Hrešná, Vysoký vrch, Alpinka z Čermeľa (25km, 8:20, ↗740m)

Jedna z najväčších turistických výziev v Košiciach – Vysoký vrch. Táto trasa je skôr vhodná už pre cyklistov, ale dá sa zvládnuť aj pešo. Tiež začína na parkovisku v Čermeli a po Ceste hrdinov SNP sa cez Chatu Hrešná dostanete až k prístrešku pod Vysokým vrchom (810m).

Z Vysokého vrchu sa po modrej značke vrátite cez Alpinku späť až k parkovisku v Čermeli. Trasa má 25km, ale dá sa skrátiť na 17,5km a 6hod ak zaparkujete s autom až na Alpinke (sem sa dá tiež dostať autobusom MHD, alebo detskou železničkou).

Turistika Košice - Vysoký vrch

Turistika Košice – Vysoký vrch

Chata Hrešná, Vysoký vrch, Alpinka z Čermeľa

Chata Hrešná, Vysoký vrch, Alpinka z Čermeľa

6. Vyhliadková veža z Čermeľa (8,5km, 2:50, ↗270m)

Zo známeho parkoviska v Čermeli štartujeme aj túto túru na vrch Hradová na Vyhliadkovú vežu a vyhliadkovú terasu (mostík), najprv po červenej, potom po žltej a náučným chodníkom Dreviny až k vyhliadkovej veži a terase. Naspäť okolo mini zoo a okolo drevených zvieratiek späť po žltej cez Suchú dolinu.

Celá trasa má 8,5km, prevýšenie 270m a dáte ju za necelé 3 hodiny. Dá sa rôzne skracovať, neďaleko vyhliadkovej veže je tiež parkovisko. To ale už v ďalšom tipe.

Turistika Košice - Vyhliadková terasa

Turistika Košice – Vyhliadková terasa

Vyhliadková veža z Čermeľa

Vyhliadková veža z Čermeľa

7. Vyhliadková veža, drevené Zvieratká, Košický hrad a náučný chodník Dreviny (2,5km, 1:00, ↗77m)

Toto bude pre deti asi najobľúbenejšia turistická trasa v Košiciach (ale zabavia sa aj dospelí). Začína na parkovisku pod Vyhliadkovou vežou (hneď pri ceste medzi Košicami a Kavečanmi). Odtiaľ môžte vyraziť hore po asfaltke (ale aj po jej ľavej strane je vyšlapaný chodník – my teda chodíme vždy po ňom) až prídete po prvé rázcestie s prístreškami a ohniskami.

Tu odbočte vpravo hore na zelený náučný chodník s názvom Dreviny. Naučíte sa tu dosť o stromoch a kríkoch. Uvidíte všeliaké skaly a výjdete cez Košický hrad až k vyhliadkovej veži a potom ďalej k vyhliadkovému mostíku. Odtiaľ zíjdete dole po schodoch s reťazami až k detským ihriskám, minizoo (momentálne tu majú kozičky) a k chate kde si môžte dať napríklad čaj.

Cestou dolu asfaltkou odbočte vpravo pri drevenom rysovi na chodník Zvieratká, na ktorom stretnete ešte veľa z dreva vyrezávaných zvieratiek. Trasa je to krátka, má iba 2,5km a zaberie s deťmi tak 2 hodiny určite.

Turistika Košice - Kosický hrad

Turistika Košice – Kosický hrad

Vyhliadková veža, drevené Zvieratká, Košický hrad a náučný chodník Dreviny

Vyhliadková veža, drevené Zvieratká, Košický hrad a náučný chodník Dreviny

8. Vyhliadková veža a Chata Hrešná zo sídliska Podhradová (9,1km, 3:11, ↗420m)

Na Vyhliadkovú vežu sa dá pekne dostať aj zo sídliska Podhradová. Tu môžte začať túru napríklad na Kavečianskej ceste, kde môžte prísť autobusom. Cez ulicu Mengusovská už pôjdete rovno do kopca. Táto trasa nie je značená, takže musíte improvizovať, ideálne s aplikáciou mapy.cz v mobile. Alebo len tak kam vás cestičky dovedú. Ak pôjdete stále hore, minúť Vyhliadkovú vežu určite nemôžte.

Potom je to už len dole z Vyhliadkovej veže k ceste do Kavečian, odtiaľ cez zahrádky opäť do kopca, na ktorom na samom vrchu je starý vojenský bunker, do ktorého sa dá nahliadnuť. Tu môžte túru ukončiť a zísť na autobus do Kavečian, alebo pokračovať ďalej na Hrešnú a na autobus nasadnúť na Alpinke.

Podhradová - Vyhliadková veža - Hrešná - Alpinka

Podhradová – Vyhliadková veža – Hrešná – Alpinka

https://sk.mapy.cz/s/gugajecepu

9. Prameň Páteria Pia (1,6km – 45min – ↗62m)

Z rovnakého parkoviska ako na Vyhliadkovú vežu vyrážame aj k prameňu Pátera Pia. Je to jednoduchá nenáročná prechádzka po lese so zaujímavýmm cieľom pre deti. Navyše tu je možné urobiť aj okruh, alebo spojiť s vyhliadkovou vežou.

Prameň pátera Pia, Turistika Košice

Prameň pátera Pia, Turistika Košice

Prameň Páteria Pia

Prameň Páteria Pia

10. Chata Hrešná, bunker z Kavečian (4,4km – 1:30 – ↗172m)

Chata Hrešná je obľúbeným cyko/turistickým cieľom detí, mladých ale i starších (cyklo)turistov aj vďaka aktívnym prevádzkovateľom chaty, koníkom, na ktorých sa tu dá povoziť, ale i dobrému pivu, či gulášu.

Táto trasa je krátka, zaparkovať môžte hneď v dedine pri autobusovej zastávke kde je malé parkovisko pre zopár áut. Odtiaľ po značenom cyklochodníku výjdete hore ku kaplnke a potom odbočíte doľava k ženijnému bunkru z čias studenej vojny. Slúžil na sledovanie účinkov jadrových zbraní. Nedá sa dostať až dovnútra, iba nahliadnuť cez otvor dnu. Skôr je to teraz smetiskom, takže odpbočka sem nie je nutná, ale niekoho môže zaujať.

Turistika v Košiciach - Hrešná

Turistika v Košiciach – Hrešná

Ku chate Hrešná si to môžte namieriť po vychodenom chodníku (je ich tu viac), ideálne cez kopec Hŕbok odkiaľ sú do okolia nádherné výhľady. No a potom sa už dostanete ku Chate Hrešná. Odtiaľ sa buď vrátite ako ste prišli, alebo zíjdete dole lyžiarskym svahom. Cestičiek je tu dosť a teda rovnako aj možností.

Chata Hrešná, bunker z Kavečian

Chata Hrešná, bunker z Kavečian

11. Z Jahodnej na Vyhliadku Loreley cez Chatu Lajoška (14km, 4:50, ↗504m

Na Jahodnej končí okres Košice a začína okres Košice-okolie takže tu zaparkujte (raz za čas sem chodí aj MHD). Odtiaľ už pôjdete na vrch lyžiarského svahu po červenej značke Ceste hrdinov SNP okolo Chaty Lajoška (momentálne v rekonštrukcii) až k vyhliadke Loreley.

Späť sa vrátite tou istou trasou. Tí s väčšu výdržou môžu pokračovať až na jeden z najvyšších vrchov v okolí Košíc – Kojšovskú hoľu (tiež známa ako Kojšovka). Trasa s ale takto zo 14km a necelých 5hodín natiahne na takmer 30km a 10 hodín.

Turistika v Košiciach - Kojšovka

Turistika v Košiciach – Kojšovka

Z Jahodnej na Vyhliadku Loreley cez Chatu Lajoška

Z Jahodnej na Vyhliadku Loreley cez Chatu Lajoška

12. Z Jahodnej na Rákocziho prameň (3,4km – 1:20 – ↗103m)

Z Jahodnej sa môžte vybrať aj na jednoduchšiu a kratšiu túru – na Rákocziho prameň. Z Jahodnej je to sem iba 1,5km, a prechádzka je to pekná, nenáročná, vhodná aj pre deti.

Z parkoviska na Jahodnej pôjdete po žltej značke, naspäť rovnako, alebo môžte prejsť na značený cyklochodník.

Turistika Košice, Rákocziho prameň

Turistika Košice, Rákocziho prameň

Z Jahodnej na Rákocziho prameň

Z Jahodnej na Rákocziho prameň

13. Furčiansky lesopark – Zelený dvor (8km, 2hod, ↗44m)

Aj Furča má čo ponúknuť turistom aj cyklistom. Táto túra (alebo skôr prechádzka po rovine (ale zase krásnym lesíkom) začína na malom parkovisku pri vodojeme (parkovisko je pri SBDIII). Na Zelený dvor vedie aj priama asfaltka a tadiaľ prúdi aj najviac ľudí. V čase korony sa tomuto davu chceme vyhnúť a teda využijeme množstvo lesných chodníkov, na ktorých bude ľudí oveľa menej (ale viac blata).

Okrem asfaltky tu ale žiadne značenia nenájdete takže je treba vytiahnuť GPS, alebo to skúsiť na blind. Po pravej strane asfaltky je aj vychodený lesný chodník, ktorý vedie až na Zelený dvor. K asfaltke sa vždy viac priblížite, niekedy vzdialíte. My ale hneď za vodojemom odbočíme z asfaltky vľavo na panelovú cestu.

Až po vodárničku (poznáte podľa plota) pôjdete po panelovej ceste a tam kde začína plot zabočíte doprava na lesnú cestu. Tá vedie okolo studničky a potom ďalej popri asfaltke takmer až na Zelený dvor. Naspäť môžte ísť lesným chodníkom po druhej strane asfaltky (viď mapu).

Kríž pri studničke, Lesopark Furča, Košice

Kríž pri studničke, Lesopark Furča, Košice

Furčiansky lesopark - Zelený dvor

Furčiansky lesopark – Zelený dvor

14. Furčiansky lesopark – Zelený dvor, Beniakovce, Hrašovík (13km, 3:45, ↗184m)

To isté čo bod 10, ale na Zelenom dvore zíjdete dole na Beniakovce. Z cesty nad Beniakovcami budete mať krásny výhľad na Slanské vrchy. Ešte som tu nebol od otvorenia diaľničného obchvatu, ale predtým tu bol úžasný pokoj a ticho (hlavne v lete ste tu počuli miliónz svrčkov a vtáčikov). Snáď sa to celé tou diaľnicou nezničilo…

Turistika Košice - Lesopark Furča

Turistika Košice – Lesopark Furča

Furčiansky lesopark - Zelený dvor, Beniakovce, Hrašovík

Furčiansky lesopark – Zelený dvor, Beniakovce, Hrašovík

15. Furčiansky lesopark – Bitka pri Rozhanovciach / Chodník Chodník stredovekého času (7km, 2:00, ↗93m)

Viete, že neďaleko Košíc sa v roku 1312 stretli vojská kráľa Karola Róberta z Anjou, vojská spišských Sasov a vojsko Košíc s vojskami Omodejovcov a oddielmi Matúša Čáka Trenčianskeho?

Toto krvavé stretnutie (bitku pri Rozhanovciach) dnes pripomína Chodník stredovekého času, na ktorom nájdete niekoľko nádherných drevených sôch, parádny kopec na sánkovačku a očarujúci výhľad na Slanské vrchy a všetko pod nimi. Dá sa sem dostať všeliako, táto túra začína vo Furčianskom lesoparku pri vodojeme, celá ide košickými lesmi, až záver je na hranici okresu Košice okolie.

Dá sa ísť cez deň, no špeciálnu atmosféru má za tmy! 🙂 Cesta momentálne nie je značená, ale kedysi tadiaľ viedla nejaká červená trasa. Na stromoch sú ešte pozostatky značiek a zdá sa, že je aj využívaná.

Bitka pri Rozhanovciach - Chodník stredovekého času

Bitka pri Rozhanovciach – Chodník stredovekého času

Túra: Vodojem Furča - Chodník stredovekého času

Túra: Vodojem Furča – Chodník stredovekého času

16. ZOO Košice (6km, 2:20, ↗235m)

Prejsť celú najväčšiu zoo v Československu je výzva. Na mapách mi to vyšlo 6km a to nie je žiadna rovinka, dá zabrať! Tuším sme ZOO Košice nikdy celú neprešli, takže je čo zlepšovať. 🙂

Zatiaľ je ZOO stále otvorená (4.január 2020), takže turistikovať môžte prísť aj sem!

Turistika Košice - ZOO Košice

Turistika Košice – ZOO Košice

Zoo Košice - turistika

Zoo Košice – turistika

17. Turistika popri Hornáde (15km, 4:00, ↗73m)

Turistikovať sa dá aj priamo v meste a to z jedného konca mesta (obec Ťahanovce) až po druhý koniec mesta (obec Krásna nad Hornádom) popri rieke Hornád. Je to vhodné na bicykel, ale dá sa to prejsť aj pešo.

Môžte si prechádzku popri Hornáde rozkúskovať ako potrebujete, celá trasa z Krásnej až po starý Ťahanovský tunel je dlhá 15km a zvykne tu byť kľud a málo ľudí. Na trase je niekoľko zaujímavých miest – starý Ťahanovský tunel, do ktorého sa dá nakuknúť, prameň gajdovka v parku Anička, kde sa dajú doplniť tekutiny, veľký železničný most, pod ktorým budete prechádzať, a potom na sídlisku Nad jazerom jazerá a mŕtve ramená Hornádu. Tu je aj jediná živá časť Hornádu v meste (to spoznáte na prvý pohľad). Zaujímavé miesta na sídlisku Nad Jazerom: https://en.mapy.cz/s/pevasuzebe

Turistika popri Hornáde

Turistika popri Hornáde

18. KVP – Sedlo pod Kamenným hrbom – Bankov – KVP (10km, 3:20, ↗319m)

Poďme teraz trochu na KVP, aj odtiaľ je totiž niekoľko možností dobrej turistiky. Napríklad k Sedlu pod Kamenným hrbom a Horný Bankov. Túra začína aj končí pri Slovnaft pumpe.

Okruh má 10,6km ale dá sa predĺžiť až na Alpinku: https://en.mapy.cz/s/ralujutevu (13,7km, 4:45, ↗509m). Z Bankova sú potom celou cestou dole na KVP parádne výhľady na celé mesto aj Slanské vrchy za ním.

Košice z cesty pod Bankovom

Košice z cesty pod Bankovom

KVP - Sedlo pod Kamenným hrbom - Bankov - KVP

KVP – Sedlo pod Kamenným hrbom – Bankov – KVP

19. KVP – Girbeš – Myslava – KVP (7km, 2:00, ↗146m)

Táto trasa začína na KVP pri Kláštore, v okolí je veľa miest na zaparkovanie a vedie najprv panelovou cestou okolo Koliby Zlatá podkova. A potom po zelenej po Girbeš. Odtiaľ sa môžte žltou značkou vrátiť cez Myslavu späť na KVP (6,9km, 2:00), alebo si trasu predĺžiť až ku Chate Klatovianka (chata bude zatvorená, ale cesta sem je pekná): https://en.mapy.cz/s/kejulasusa (10km, 3:00).

Trasy nie sú náročné.

Turistika Košice - Klatovianka august 2020

Turistika Košice – Klatovianka august 2020

KVP - Girbeš - Myslava - KVP

KVP – Girbeš – Myslava – KVP

20. Myslava – Bukovec – kríž nad Bukovcom – Myslava (12,7km, 4:00, ↗305m)

Túto trasu nemám overenú, a už vedie až do okresu Košice-okolie, no keby to chcel niekto skúsiť (napríklad po ukončení lockdownu…) 🙂 Trasa začína v Myslave a vedie žltou značkou, z ktorej nad Bukovcom odbočíte do poľa, obídete Bukovec a potom cez dedinu sa dostanete ku krížu nad Bukovcom (tu je niekoľko vysielačov, takže to neminiete). Od kríža je parádny výhľad jak na malý tak veľký Bukovec.

Trasa má 12,7km a budete tu potrebovať 4 hoďky.

Turistika v Košiciach - Bukovec

Turistika v Košiciach – Bukovec

Myslava - Bukovec - kríž nad Bukovcom - Myslava

Myslava – Bukovec – kríž nad Bukovcom – Myslava

21. Ťahanovce – Krematórium (8,5km, 2:30, ↗165m)

Jeď do Pelhřimova, prohlídni si krematorium, ať víš do čeho jdeš… Legendárna hláška z legendárnej komédie. Dnes sa nás to ale všetkých tak trochu týka… V Pelhřimove síce žiadne krematórium nie je ale u nás áno, tak prečo sa tam nepozrieť…

Dá sa k nemu dostať cez Zelený dvor z Furče, ale aj Ťahanovským lesom z Ťahanoviec. V lese je množstvo cestičiek, kým ich všetky prejdete, bude dávno po lockdowne. Z Krematória sa môžte vrátiť späť, napríklad takto: https://en.mapy.cz/s/habusavesa alebo pokračovať ďalej k bani na kopci a veľkým 8,5km okruhom sa vrátiť späť do Ťahanoviec.

Ťahanovce - Krematórium

Ťahanovce – Krematórium

22. Planíkove pleso a Sahara s trstinovým jazierkom – Ťahanovský les (5km, 1:30, ↗127m)

Nie je celkom zvykom aby mestá mali plesá, aj v tomto sú Košice výnimočné, pretože majú! 🙂 Planíkové pleso sme našli náhodou na mapy.cz a tak sme tam hneď vyrazili! A zistili sme, že okolo sme už veľa krát šli, vedie totiž značený cyklochodník. Stačilo len na chvíľu zastaviť…

Na plese si niekto poriadne zamakal a výsledok je super! Veď uznajte sami. Aj okolie plesa je nádherné, stromy obrastené machom, ako v rozprávke… A až už budete tu, neďaleko je aj Sahara s trstinovým jazierkom, tak sa pozrite aj sem, zaujímavé miesto…

23. Krásna nad Hornádom – Heringeš (11,5km, 4:00, ↗149m)

Medzi Krásnou a Heringešom je tiež pekný lesík a ak sa chcete pozrieť na Košice zhora, tak Heringeš je jedným z najlepších miest. V dažďových dňoch je tu ale riadne blato, takže si nezabudnite vziať poriadne vysoké topánky.

Z Heringešu môžte prejsť ďalej na Furču k vodojemu a potom na Zelený dvor, prípadne až do Ťahanoviec: https://en.mapy.cz/s/lodotosase

Turistika v Košiciach - Heringeš

Turistika v Košiciach – Heringeš

Krásna nad Hornádom - Heringeš

Krásna nad Hornádom – Heringeš

Tak zatiaľ toľko tipov na turistiku vrámci mesta Košice, ak poznáte ďalšie možnosti, hoďte mi ich dole do komentov, ak budú dobré, tak ich sem pridám. 🙂

Tvorba webstránok

Julius Szabo

Tak som sa po čase (8 rokov) vrátil s5 na Slovensko a pre moju lepšiu orientáciu v teréne som si vytvoril túto stránku. Snáď pomôže aj vám lepšie sa zorientovať. Ak chcete viac tipov, mám aj web govisity.com ;)

Môže sa Vám ešte páčiť...

1 odpoveď

  1. Maros píše:

    Ďakujem za perfektne spracovaný prehľad.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *