Túra: Starý Smokovec – Zbojnícka chata a späť, Vysoké Tatry (17km, 7hod, ↗️1015m)

Zbojnícka chata, Vysoké Tatry

Túra na Zbojnícku chatu patrí medzi obľúbené celoročné túry. Počas zimnej uzávery turistických chodníkov je Zbojnícka chata cieľom, mimo uzávery je pre zdatnejších turistov prechodovou destináciou. Tí potom pokračujú ďalej na sedlo Prielom alebo Priečne sedlo.

Východné Slovensko čarovné hrdé, mám ho rád! :)

A nezabudnite dať lajk a prihlásiť na odber ďalších našich videí! :)

Tento článok bude o ukončení túry na Zbojníckej chate a návrate späť tou istou trasou do Starého Smokovca. Túra má celkovo 17 kilometrov, dá sa zvládnuť aj s prestávkami za 7 hodín a prekonáte prevýšenie 1015 metrov. Ja cestu hore zvládnem za 2:45 a za podobný čas aj cestu späť.

Veľká Studená dolina, Zbojnícka chata, Vysoké Tatry 2

Veľká Studená dolina, Zbojnícka chata, Vysoké Tatry 2

Túra: Starý Smokovec – Zbojnícka chata

Začíname na stanici električky v Starom Smokovci. Odtiaľ vychádzame popri pozemnej lanovke na Hrebienok po zelenej značke a z Hrebienka po červenej Tatranskej magistrále až po rázcestie nad Rainerovou chatou.

Ak si chcete oddýchnuť môžte odbočiť k Rainerovej chate, tá je od rázcestia len 5 minút. Od rázcestia už pokračujete po modrej značke do Veľkej Studenej doliny.

Zbojnícka chata interiér, Vysoké Tatry

Zbojnícka chata interiér, Vysoké Tatry

Trasa je pomerne náročná so stálym stúpaním až po Zbojnícku chatu. Stúpanie síce je pomerne mierne ale za to bez oddychu na rovinke. Takže to dá zabrať.

Po ľavej strane budete mať výhľad na Slavkovský štít (2452m), Slavkovskú kopu (2346m), Slavkovské hrby a Slavkovské veže. Na tejto strane je niekoľko vodopádov, ktoré v zime vytvoria nádherné ľadopády. Po pravej strane zase Prostredný hrot (2441m) a Žltú vežu (2385m).

Veľká Studená dolina, Zbojnícka chata, Vysoké Tatry

Veľká Studená dolina, Zbojnícka chata, Vysoké Tatry

Cestou prejdete cez niekoľko potokov a tiež hlavný Veľký Studený potok. Chodník prechádza aj okolo Vareškového plesa a Dlhého plesa. Kúsok nad chatou je ešte Sesterské pleso.

So signálom je tu celú cestu problém, ale zachytíte ho na kopčeku pri Zbojníckej chate (vedľa meracej stanice). To je jediné miesto, kde sa tu dá signál chytiť. V chate nie je wifi.

Zbojnícka chata umožňuje aj ubytovanie ale nemá sprchy a WC je mimo chaty v samostatnej malej budove. „Vôňa“ tu ale nepatrí medzi lákavé, teda aspoň ja som na tom wecku nemohol vydržať viac ako sekundu…

Chata je ale parádna, majú tu výbornú šošovicovú (5,-) aj kapustovú polievku (8,-), pivo Radegast 12 v plechovke som tu kúpil za 2,- v akcii, čapovaná Plzeň za 5,- (uvedené ceny sú za január 2023).

Cesta na Zbojnícku chatu, Vysoké Tatry

Cesta na Zbojnícku chatu, Vysoké Tatry

Po oddychu na Zbojníckej chate sa vraciame späť tou istou trasou do Starého Smokovca. Ak ju chcete trochu zmeniť, môžte zísť okolo Rainerovej chaty, ďalej okolo vodopádov Studeného potoka až do Tatranskej Lesnej, kde sa dá tiež nastúpiť na tatranskú električku, alebo autobus do Starého Smokovca alebo až do Popradu.

Viac o možnostiach turistiky vo Vysokých Tatrách nájdete v mojich ďalších článkoch:
Vysoké Tatry v zime – 30+ tipov kam v zime na túru
Turistika Vysoké Tatry – 22 tipov kam na túru vo Vysokých Tatrách
Turisticky voľne prístupné tatranské štíty – Vysoké Tatry | 7 tipov + turistické mapy
Belianske Tatry – 22 tipov kam na výlet v Belianskych Tatrách – turistika ľahká aj ťažká

Cestovné poriadky nájdete na https://cp.hnonline.sk/vlakbusmhd/spojenie/, kontakt na Zbojnícku chatu: https://zbojnickachata.sk/.

Julius Szabo

Tak som sa po čase (8 rokov) vrátil s5 na Slovensko a pre moju lepšiu orientáciu v teréne som si vytvoril túto stránku. Snáď pomôže aj vám lepšie sa zorientovať. Ak chcete viac tipov, mám aj web govisity.com ;)

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *