Túra: Sľubica (1129m), Branisko – výhľad na Spišský hrad s Tatrami v pozadí

Výhľad zo Sľubice, Branisko

Sľubica (1129m) je kopec v pohorí Branisko s nádherným výhľadom do celého okolia. Najlákavejší je ale pohľad na Spišský hrad s Vysokými Tatrami v pozadí. Sľubica je obľúbená aj medzi paraglajdistami, ktorých tu určite stretnete!

Východné Slovensko čarovné hrdé, mám ho rád! :)

A nezabudnite dať lajk a prihlásiť na odber ďalších našich videí! :)

Vedie na ňu niekoľko turistických cestičiek z rôznych strán. Ja som zatiaľ vyskúšal dve, zo sedla Branisko a od motorestu Branisko. Dajú sa aj spojiť do jednej nádhernej a zážitkovej túry, plnej výhľadov aj turisticky náročnejších častí.

Spišský hrad a Spišská kapitula z Rajtopíkov, Branisko

Spišský hrad a Spišská kapitula z Rajtopíkov, Branisko

Túra: Sľubica (1129m), Branisko

Sedlo Branisko – Rudník (1025m) – Rajtopíky (1036m) – Sľubica (1129m)

Jedna z najlákavejších možností ako sa dostať na Sľubicu je od sedla Branisko. V sedle je pri ceste niekoľko miest, kde môžte odparkovať auto. Od otvorenia tunela je táto cesta prázdna a celkom bezpečná.

Od sedla vedie do strmého kopca zelená turistická značka, po ktorej sa vydáme. Táto trasa vedie hrebeňom až na Sľubicu, akurátže musíte prejsť cez dva kopce a ten tretí je Sľubica. Takže to máte hore na Rudník (1025m), potom dole a zase hore na Rajtopíky (1036m) a nakoniec dole a zase hore na Sľubicu (1129m).

Výhľad z Rajtopíkov, Branisko

Výhľad z Rajtopíkov, Branisko

Tri kopčiská dajú zabrať, hlavne ak sa šmýka na koreňoch, ktorými je celá cestička pretkaná. Výhľady a skaly, ktoré tu uvidíte ale stoja za to! No a tiež nádherný les!

Prejdete aj okolo vysielača Rudník. Od skalného okna Rajtopíky vedie slepá cestička k skalnému mestečku, takže ak máte ešte energie nazvyš, oplatí sa odbočiť.

Skalné okno Rajtopíky, Branisko

Skalné okno Rajtopíky, Branisko

V zime je vhodné si vziať aj mačky, svahy tých kopcov sú strmé a môžu byť zľadovatelé. Aj posledný úsek na Sľubicu, hoci vedie po širokej ceste, je niekedy ťažké dať bez mačiek.

Po turistickej trase je niekoľko výhľadových miest a niekoľko rôznych skál, z ktorých najzaujímavejším je skalné okno Rajtopíky. Cez okno vedie turistický chodník, takže ho určite neminiete.

Vysielač Rudník, Branisko

Vysielač Rudník, Branisko

Zo Sľubice sú ale výhľady najkrajšie do celého okolia. Samozrejme Spišský hrad s Tatrami v pozadí je pohľad, ktorý stojí naozaj za pozretie.

Na kopci sme stretli niekoľko paraglajdistov, z kopca sa dá pekne rozbehnúť, takže Sľubica patrí medzi obľúbené štartovacie miesta.

Sľubica v hmle, Branisko

Sľubica v hmle, Branisko

Sľubica – sedlo Humenec – motorest Branisko – sedlo Branisko

Naspäť sa vraciame po rovnakej trase až do sedla Humenec, odkiaľ schádzame miernym svahom dole k motorestu Branisko. Tu máme smolu, v motoreste je svadba, takže ďalej bez piva…

No a po ceste sa vraciame späť k autu. Máme šťastie, tunel je otvorený, takže tu okolo nás prejde iba 10 áut. Celý okruh je dlhý 13,6km, s prevýšením 717m, čo vám zaberie podľa mapy.cz 5,5 hodín.

Táto túra nás prekvapila výhľadmi, hlavne do doliny sa pozeráte z 500 metrovej výšky, takže to tu máte ako mapu na dlani. Určite ju treba zopakovať, ale tiež výjsť opačným smerom na Smrekovicu a Patriu.

Julius Szabo

Tak som sa po čase (8 rokov) vrátil s5 na Slovensko a pre moju lepšiu orientáciu v teréne som si vytvoril túto stránku. Snáď pomôže aj vám lepšie sa zorientovať. Ak chcete viac tipov, mám aj web govisity.com ;)

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *