Vodná zážitková cesta – Náučný chodník Oborín, Východné Slovensko

Oborín - Vodná zážitková cesta, CHKO Latorica - 5

Vodná zážitková cesta – Náučný chodník Oborín, Východné Slovensko! Tak ale toto… Toto je jedno z najkrajších miest aké som kedy videl. Vždy ma lákali takéto močiare, pralesy, ale nikdy som sa k nim nemal šancu priblížiť, až dnes… A musím povedať, že nám to všetkým vyrazilo dych!

Východné Slovensko čarovné hrdé, mám ho rád! :)

A nezabudnite dať lajk a prihlásiť na odber ďalších našich videí! :)

Vodná zážitková cesta – Náučný chodník Oborín stála 500,000 EUR, no stále sú o nej veľmi chabé informácie. Žiadne poriadne propagačné video, ani fotky, na webstránkach oficiálnych turistických organizácií o nej nenájdete ani zmienku… Ešte šťastie, že sa tomu venuje zopár malých cestovateľských stránok ako je naša…

Náročnosť: ľahká
Čas: 30min až hodina (ale pozorovať život v lužnom lese sa tu dá aj celý deň)
Prevýšenie: 0 metrov
Dĺžka trasy: cca 600m od parkoviska po vyhliadkovú vežu
Dôležité pribaliť repelent proti komárom!
Začiatok trasy, mapa: https://en.mapy.cz/s/jahagojane

Oborín - Vodná zážitková cesta, CHKO Latorica - 1

Oborín – Vodná zážitková cesta, CHKO Latorica – 1

Oborín - Vodná zážitková cesta, CHKO Latorica - 2

Oborín – Vodná zážitková cesta, CHKO Latorica – 2

Oborín - Vodná zážitková cesta, CHKO Latorica - 3

Oborín – Vodná zážitková cesta, CHKO Latorica – 3

Vodná zážitková cesta stojí v obci Odorín na Východnom Slovensku už niekoľko mesiacov. A tak úplne náhododou mi z nej fotky ukázal môj kolega minulý týždeň. Boli sme obaja v úžase, že to snáď ani nie je u nás a že je neuveriteľné, že ja, čo takéto miesta vyhľadávam o tom neviem absolútne nič!

Nuž sme sa sem museli hneď s rodinkou vybrať a dopadlo to lepšie než sme čakali! Do Oborína sme ale šli tak trochu na pochybách, nepodarilo sa mi ani zistiť, kde ten chodník začína a či je aspoň v obci, na mapách stále nie je… No ale nakoniec to nebolo vôbec ťažké, pár šípok v dedine nás tam doviedlo.

Oborín - Vodná zážitková cesta, CHKO Latorica - 4

Oborín – Vodná zážitková cesta, CHKO Latorica – 4

Oborín - Vodná zážitková cesta, CHKO Latorica - 5

Oborín – Náučný chodník, CHKO Latorica – 5

Oborín - Vodná zážitková cesta, CHKO Latorica - 6

Oborín – Náučný chodník, CHKO Latorica – 6

Zaparkovať sa tu dá zatiaľ bez problémov dokonca aj bicykle (mapa: https://en.mapy.cz/s/nasojogezo). No a hneď od parkoviska vedie dlhočizný drevený mostík ponad mŕtve rameno Laborca.

Potom ešte kúsok a ste pri vyhliadkovej veži. Po celej dĺžke chodníka je niekoľko lavičiek, kde si môžte oddýchnuť, popočúvať žaby a spev vtákov, aké v meste nenájdete. Tu má vodné vtáctvo raj a tak blízko sa k takýmto vodným zvieratkám u nás asi nikde inde nedostanete!

Vyhliadkova veža, Oborín - Vodná zážitková cesta, Východné Slovensko

Vyhliadkova veža, Oborín – Vodná zážitková cesta, Východné Slovensko

Oborín - Vodná zážitková cesta, CHKO Latorica - 7

Oborín – Vyhliadková veža, CHKO Latorica – 7

Vodná zážitková cesta v Oboríne je ale naozaj zážitkovou, okrem toho, že tu uvidíte to čo nikde inde na Slovensku, vás tu napadnú tisícky komárov, ktoré len na vás celý život čakali! Na toto sme neboli pripravení, kraťasy a krátke tričko sa tu vážne nenosí!

Pozor na útok komárov!

Tu je povinnou výbavou dlhé oblečenie, repelent, náramky, sviečky proti komárom, záclony alebo svadobný závoj na hlavu, čokoľvek… Vezmite si všetko, čo len doma nájdete, tu sa vám to zíde! My sme pripravení neboli a tak sme to museli len rýchlo prebehnúť, nedalo sa tu zastaviť ani len na fotku, takže musíme ešte prísť lepšie pripravení…

Oborín - Vodná zážitková cesta, CHKO Latorica - 8

Oborín – Náučný chodník, CHKO Latorica – 8

Oborín - Vodná zážitková cesta, CHKO Latorica - 9

Oborín – Náučný chodník, CHKO Latorica – 9

V obci by malo byť aj múzeum (nenašli sme) a tiež požičovňa lodí a bicyklov (po zážitku s komármi toto sme už nehľadali, nabudúce…) i keď pôvodne to bolo najväčšie lákadlo pre deti…

Ak budem mať ešte nejaké ďalšie info, tak to sem pridám. CHKO Latorica má množstvo takýchto miest, ak vás takéto miesta lákajú, tak musíte prísť sem! A to čo najskôr, pochybujem, že tento chodník vydrží roky, už teraz je jedno lano odtrhnuté. A stačí šikovná partička bobrov a je to preč celé! 🙂

Julius Szabo

Tak som sa po čase (8 rokov) vrátil s5 na Slovensko a pre moju lepšiu orientáciu v teréne som si vytvoril túto stránku. Snáď pomôže aj vám lepšie sa zorientovať. Ak chcete viac tipov, mám aj web govisity.com ;)

Môže sa Vám ešte páčiť...

4 komentáre

 1. Jana píše:

  Len sa sťažujte, keď nemáte čo iné. Webové stránky spätne vyhľadajú poväčšine žundroši…
  My sme radi, že takéto projekty na Slovensku vznikajú a že sme na našom cyklovýlete niečo takéto objavili. Páčilo sa nám. Chodiť sem pravidlene nemusí nikto, no pozrieť sa a zažiť to bolo pekné.
  Za nás odporúčame.

 2. Navštevník píše:

  Aktuálne je to spoplatnené 2€. Neuveriteľné, dostanú 2 milióna z európskych peňazí, 2 roky prevádzkujú bez vstupu, dokiaľ platí projekt a hneď ako skonči projekt začnú vyberať vstupné. Otrasný prístup. Keby sa o to aspoň starali, ale je to neudržiavané, plne pavúkov na zábradlí, vyzerá to naozaj zaostalo hneď ako vypršalo programové obdobie.. Nikdy viac..

 3. Stefan píše:

  Zdarma tento rok 2022 jar uz ani náhodou. Vstupne dospely 2 eur dieta 1 euro co je prhnane az az.
  Dlzka drevenej lávky nie 600m ale max.300m , ale príroda je teraz naozaj krásna + po ochrannej hradze Laborec – Latorica dostanete az do Brehova a to je uz dost nárocna túra akoze na vydrz ale príroda stojí za to , ak nie je uprsane pocasie mozte pozriet aj na sútok riek Laborec – Latorica co je cestou. Este k cyklotrase tá max.po hrádzi a po okolitych polnych cestách aj so spevnenym povrhom teda kamenom niekde az makadam taze odporucam vrele horske bycikle. Nuz teba to vidiet a ak niekomu cena je OK tak hor na túru do Oborína. Vidiecky dom – Madarska restauráci je uz o cosi inom chutne jedla ale aj cenovo zodpoveda dnesnej dobe.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *