Tokaj – slávne tokajské víno, vyhliadková veža, plavba loďou, cyklotrasy…

Tokaj, Košický Kraj, Slovensko

Tokaj je predovšetkým známy ako pomenovanie pre naše slávne tokajské víno, ktorého výroba sa prísne kontroluje už viac než 300 rokov. Tokaj ale nie je iba prvotriedne víno. Okrem dobrého vínka je to aj kraj, ktorý sa jeho krásou dá kľudne prirovnať k ešte slávnejšiemu Toskánsku.

Východné Slovensko čarovné hrdé, mám ho rád! :)

A nezabudnite dať lajk a prihlásiť na odber ďalších našich videí! :)

Nízke kopce a riečne údolia sú tu kompletne pokryté viničkami, vinárskymi farmičkami a dedinkami kde nájdete pohodu a ticho, výborné jedlo, cyklotrasy, vyhliadkovú vežu, množstvo pamiatok a môžte sa odtiaľ dokonca aj vyplaviť vyhliadkovou plavbou cez najnižší bod Slovenska až do Maďarska!

Výhľad z rozhľadne Tokaj, Košický kraj, Slovensko
Výhľad z rozhľadne Tokaj, Košický kraj, Slovensko

1. Tokajské víno

Kto nikdy neochutnal putňové tokajské vínko z tohto regiónu, ten by to mal okamžite napraviť. A najlepšie práve v kraji, kde sa toto víno vyrába! Jej centrom je Malá a Veľká Tŕňa!

Tokaj je síce našou najmenšou vinohradníckou oblasťou, no táto oblasť pokračuje ďalej do Maďarska, kde pokrýva 5x väčšie územie a je dokonca zapísané na zozname UNESCO. Aj naša, slovenská, časť už čaká na zápis do tohto prestížneho zoznamu, tak verme, že sa jej tam podarí prebojovať čo najskôr.

Kým sa tak však stane, nie je dôvod na ochutnávku čakať a keďže som sa odtiaľ práve vrátil, a som plný dojmov, pozývam vás na ochutnávku tohto kraja aspoň takouto online formou. Určite vás presvedčím a zájdete sem na víkend, alebo aj na týždeň. Pretože sa to čo? Pretože sa to naozaj oplatí! 🙂

Tokajské víno, Tokaj Macík Winery, Košický región, Slovensko
Tokajské víno, Tokaj Macík Winery, Košický región, Slovensko

2. Ochutnávka vína v stredovekej vínnej pivnici u Tokaj Macík Winery

Ochutnať tokajské vína môžte v nespočetnom množstve pivníc a pivničiek, ktoré v tejto oblasti nájdete. Každý kto v oblasti žije pestuje hrozno ale nie na jedenie ale na výrobu vína. A každý kto vyrába víno, musí mať aj vínnu pivničku, a tak sú všade kam sa otočíte. Stačí si teda vybrať!

My sme tu už boli pred rokom a na ochutnávku vína sme si vybrali prvú pivničku, na ktorú sme narazili. Tento rok sme si na ochutnávku vína vybrali výrobcu Tokaj Macík Winery, pretože u nich sa dá vyrobiť aj vlastné víno. A tiež už sme víno chutnali aj u Ostrožoviča.

Vstup do vínnej pivničky Tokaj Macík Winery, Košický kraj, Slovensko
Vstup do vínnej pivničky Tokaj Macík Winery, Košický kraj, Slovensko

A užili sme si tu nielen dobré víno ale aj gastro špecialitky!

Pred ochutnávkou je vhodné sa dobre posilniť, čo sme urobili aj my v priestoroch reštaurácie a musím uznať, že okrem toho, že Macíkovci robia dobré kvalitné vína, vedia aj výborne variť. Bažantej polievke a pečenej bravčovej panenke v slaninke s úžasnou rýbezľovou omáčkou a zemiakovou kašou, k tomu pudingáč a rosé fizz… tak tomu by isto nikto neodolal.

Gurmánska špecialitka u Tokaj Macík Winery, Košický región, Slovensko
Gurmánska špecialitka u Tokaj Macík Winery, Košický región, Slovensko

Obed bol navyše podávaný v priestoroch pôvodnej časti komplexu, kde kedysi žili pôvodní obyvatelia, takže okrem výborného jedla sme mali aj pekný historický zážitok. Po výdatnom jedle sme boli pripravení vstúpiť do stredovekej vínnej pivnice vytesanej do sopečných tufových hornín, ktorá má pod zemou celkovo 750 metrov.

Tá je samozrejme plná sudov so všelijakým vínom a tiež mrežovaných vitrínok s fľaškami rôzne starého vína. Poniektoré fľašky už tak zarástli plesňou, že už ani nie sú vidieť, ale z toho vína nám ochutnať nedali, možno dajú nabudúce… 🙂

Vínna pivnička Tokaj Macík Winery, Košický región, Slovensko
Vínna pivnička Tokaj Macík Winery, Košický región, Slovensko

Ochutnávka vína trvala zhruba hodinu a pol (je potrebné sa vhodne obliecť, pretože v pivnici je 10°C) a za ten čas sme sa o vinárstve a Tokaji dozvedeli toľko, že to na jeden krát ani nebolo možné všetko vstrebať, ani si zapamätať. Musíme tam preto vyraziť znovu na čo sa samozrejme aj veľmi tešíme.

Stojí to fakt za to! Tentokrát však už na dlhšie, aby sme si stihli urobiť aj vlastné víno a vidieť všetko, čo Tokajský región a jeho okolie návštevníkom ponúka!

Vínna pivnička Tokaj Macík Winery, Košický región, Slovensko - 2
Vínna pivnička Tokaj Macík Winery, Košický región, Slovensko

Kam v Tokaji – Čo navštíviť v Tokajskej vínnej oblasti

Ak ste už ochutnali špičkové vína a tradičné domáce jedlá určite si nenechajte újsť ani výlet po okolí. Tokaj totiž ponúka nádherné scenérie, akoby vystrihnuté z filmu „Pod toskánskym slnkom.“

3. Vyhliadková veža Tokaj

Postaviť vyhliadkovú vežu s výhľadom na tokajské vinice a Zemplínske vrchy bolo určite to najlepšie, čo v kraji mohli urobiť na prilákanie turistov do tejto oblasti. Aj my sme sa sem kvôli veži prišli po prvý krát pozrieť pred rokom.

12 metrov vysokú vežu tu postavili a otvorili v roku 2015 a od tej chvíle sa z nej stihlo pokochať okolitou krásou nespočetné množstvo návštevníkov. Veža je dômyselne postavená v tvare vinného suda a v poznávaní okolitých kopcov vám tu pomôžu aj orientačné tabule s ich názvami.

Chytrí projektanti mysleli aj na tých najmenších, ani tí sa tu nudiť určite nebudú, hneď vedľa veže je totiž parádne ihrisko. My sme si tu vychutnali ticho a pokoj naozaj dosýta.

Rozhľadňa Tokaj, Košický kraj, Slovensko
Rozhľadňa Tokaj, Košický kraj, Slovensko

4. Plavba loďou po Bodrogu z Viničiek až do Maďarska

Nie je veľa miest na Slovensku, kde sa dá rieka splaviť loďou. A ešte menej je takých, po ktorých sa môžte vypraviť na výlety do susednej krajiny. V Tokaji to však nie je žiaden problém, spoločnosť LUMIX trade tu už dlhé roky prevádzkuje výletné plavby loďou po Bodrogu až do Maďarska.

Vyrazte za nezabudnuteľným zážitkom z Tokajskej vinárskej dedinky Viničky a objavte nedotknuté krásy rieky Bodrog vrátane najnižšieho bodu Slovenska (94 m nad morom). Doplavíte sa až za hranice Slovenska do pokojného stredovekého maďarského mestečka Sárospatak, kde sa môžte poprechádzať po mestečku, okúpať sa v termálnom kúpalisku alebo navštíviť jeden z najkrajších hradov v Maďarsku.

Plavby sa uskutočňujú každú nedeľu a výnimočne aj v sobotu a na plavbu je nutné prihlásiť sa niekoľko dní dopredu. Plavba do Maďarska začína ráno o 9:00 vo Viničkách a tvrá 1,5 hodiny, plavba späť z mestečka Sárospatak o 15:00 a trvá proti prúdu 2 hodiny. Viac informácií nájdete na stránke prevádzkovateľa: lumixtrade.sk

Plavba loďou po Bodrogu, Tokaj, Košice región, Slovensko
Plavba loďou po Bodrogu, Tokaj, Košice región, Slovensko / foto: lumixtrade.sk

5. Dom ľudových tradícií v obci Čerhov

V obci Čerhov musíte navštíviť Dom ľudových tradícií, kde určite nájdete niečo, čo ste možno už dávnejšie videli doma u vašej babičky. Uvidíte ako žili kedysi naši predkovia, aké kroje nosili, a čo robili po večeroch.

Hlavne sa nepichnite kolovrátkom! Možno vám predvedú aj funkciu tkáčskeho stroja a zoznámia vás tu s vidieckym životom na Tokaji.

Dom ľudových tradícií v obci Čerhov, Tokaj, Slovensko
Dom ľudových tradícií v obci Čerhov, Tokaj, Slovensko / foto: tokajregion.sk

6. Kaštieľ Františka II. Rákócziho v Borši

V Tokaji si prídu na svoje aj tí z vás, ktorí maji radi pamiatky. Jednou z tých naj je renesančný kaštiel zo 16. storočia v Borši, rodisko Františka II. Rákocziho. Ako vodcu posledného protihabsburského stavovského povstania ho určite netreba predstavovať.

Môžte navštíviť areál kaštieľa a park, ktorý je voľne prístupný a v kaštieli aj expozíciu, na ktorú sa treba dopredu telefonicky objednať. Viac informácií nájdete na stránke terraincognita.sk.

Kaštieľ Františka II. Rákócziho v Borši, Tokaj, Slovensko
Kaštieľ Františka II. Rákócziho v Borši, Tokaj, Slovensko

7. Na bicykli po Tokaji

Tokaj je okrem vinárskej veľmoci aj veľmoc cyklistická. Niekoľko desiatok kilometrov cyklociest vás prevedie všetkými kútmi tohto malého vinohradníckeho regiónu. Nie sú tu veľké kopce a cyklochodníky vedú aj mimo ciest, takže biczklovanie tu je vhodné aj pre deti.

Cyklotrasy sú dobre zaznačené ako v teréne tak aj na Google mapách: Pre zobrazenie kliknite sem.

Cyklotrasy Tokaj, Košice region, Slovensko
Cyklotrasy Tokaj, Košice region, Slovensko

8. Park, kaštieľ a Mauzóleum grófa Júliusa Andrássyho v Trebišove

Tokaj leží v Trebišovskom okrese a tak je dôležité spomenúť aj okresné mesto Trebišov. Niekto by mohol toto mesto len tak prejsť bez povšimnutia, no bola by to naozaj veľká škoda! Padne vám tu totiž sánka! V centre mesta sa totiž nachádza krásny kaštieľ, ktorý dnes slúži ako Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína.

Ale to ani zďaleka nie je všetko! Kaštieľ je obklopený rozsiahlym francúzskym a anglickým parkom, v ktorom okrem stromov a pekných chodníčkov nájdete aj jazierko s leknami a ostrovčekom, na ktorý sa dostanete po mostíku.

Vedľa jazierka je aj nádherná neogotická stavba Mauzólea grófa Júliusa Andrássyho z 19. storočia a neďaleko tiež zrúcanina vodného hradu Parič! Pri parku je aj kostol a Mariánske súsošie, ktoré tiež stoja za zastávku.

Mauzóleum grófa Júliusa Andrássyho v Trebišove
Mauzóleum grófa Júliusa Andrássyho v Trebišove

9. CHKO Latorica

Ak sa tu zdržíte dlhšie, tak tu na vás ešte čaká jedna z troch chránených krajinných oblastí východného Slovenska – CHKO Latorica. Hniezdi tu množstvo vtákov, je plná vody, močiarov, mokradí a naplavených lesov.

Takúto scenériu len tak hocikde inde nenájdete!

CHKO Latorica, Tokaj, Košice region, Slovensko
CHKO Latorica, Tokaj, Košice region, Slovensko / foto: sopsr.sk

10. Rybník Podkova

Ak si chcete pri návšteve Tokaja zarybárčiť niet lepšieho miesta ako je mŕtve rameno rieky Bodrog. To tu vytvára rybník v tvare podkovy, na ktorom sa dá aj člnkovať, alebo si pri ňom môžte iba tak posedieť a povegetiť.

Rybník Podkova, Tokaj, Košice región, Slovensko
Rybník Podkova, Tokaj, Košice región, Slovensko / foto: tokajregion.sk

11. Gotický kamenný most v Lelesi

Neďaleko Kráľovského Chlmca, v obci Leles, sa máte možnosť prejsť po 600-ročnej pamiatke! Gotický kamenný most tu postavili niekedy na prelome 14. a 15. storočia.

Aj keď na začiatku slúžil na premostenie rieky, dnes je pod ním voda už len výnimočne. Ak sa však po ňom prejdete, privedie vás k ďalším pekným kútom tohto kraja.

Gotický kamenný most, Leles, Košice región, Slovensko
Gotický kamenný most, Leles, Košice región, Slovensko / foto: terraincognita.sk

Tak zopár lákadiel vás snáď presvedčí a navštívite aj vy túto pokojnú destináciu. A ak ste tu už boli a videli ešte niečo zaujímavé, čo som v článku nespomenul, napíšte mi dole do komentára, rád to sem ešte pridám!

No a ak sa chcete zdržať na východnom Slovensku ešte o niečo dlhšie, prečítajte si náš článok o naj miestach Východného Slovenska: 150 tipov kam na výlet – Východné Slovensko!. Ďalšie inšpirácie nájdete na stránke kosiceregion.com

12. Vodná zážitková cesta Oborín

Tak Vodná zážitková cesta v Oboríne vás určite uchváti, tak ako nás! Drevený chodník priamo cez Latorickú džungľu je atrakcia tak výnimočná, že sa sem budete chcieť vracať v každom ročnom období.

Máme tu o tom samostatný článok s kopou informácií, fotiek a videí:

Vodná zážitková cesta – Náučný chodník Oborín, Východné Slovensko

VIDEO: Vodná zážitková cesta na jeseň, Oborín, Východné Slovensko – 4k

Julius Szabo

Tak som sa po čase (8 rokov) vrátil s5 na Slovensko a pre moju lepšiu orientáciu v teréne som si vytvoril túto stránku. Snáď pomôže aj vám lepšie sa zorientovať. Ak chcete viac tipov, mám aj web govisity.com ;)

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.