Túra: Zlatá Idka – Chata Erika – Kojšovka (1246m) – Lajoška – Jahodná (23km, ↗️806m)

Kojšovská hoľa

Nádherná túra zimnou krajinou zo Zlatej Idky pri Košiciach na Chatu Erika a ďalej po Ceste hrdinov SNP na Kojšovskú hoľu (1246m), po domácky Kojšovku. Ďalej cez Chatu Lajoška až na Jahodnú do Košíc.

Východné Slovensko čarovné hrdé, mám ho rád! :)

A nezabudnite dať lajk a prihlásiť na odber ďalších našich videí! :)

Dolu pridávam mapu. Na Zlatú Idku sa dá dostať z Košíc autobusom SAD a z Jahodnej späť do mesta autobusom MHD alebo boltom aj za 14,-. Cez Kojšovskú hoľu vedie aj pravidelná cyklo/turistická akcia – Magnezitárska 60tka, ktorá sa organizuje každý rok vždy v prvú májovú sobotu: Magnezitárska 60tka – tradičný 60km pochod Krompachy – Gelnica – Kojšovka – Košice

Kojšovská hoľa je najvyšší vrchol v okolí Košíc a je veľmi obľúbený medzi Košičanmi. Občerstvenie pod Kojšovkou zabezpečuje Chata Erika. Vedie sem zo Zlatej Idky značená turistická trasa lesom ale aj asfaltka vhodná pre kočíky a v zime aj na sánky alebo lyže.

Ďalej máte možnosť občerstviť sa aj na Chate Lajoška, ktorá je po dlhých rokoch rekonštrukcie konečne znovu otvorená aj s možnosťou ubytovania. Tesne pred chatou je aj výdatný prameň s pitnou vodou.

No a z Lajošky je to na Jahodnú už len asi hodinka a pol. Na Jahodnej je lyžiarske stredisko (jediné v Košiciach a blízkom okolí). Celá túra je dlhá 23 kilometrov s prevýšením 806m a nám zabrala 6 hodín + prestávky (dokopy 10 hodín).

Julius Szabo

Tak som sa po čase (8 rokov) vrátil s5 na Slovensko a pre moju lepšiu orientáciu v teréne som si vytvoril túto stránku. Snáď pomôže aj vám lepšie sa zorientovať. Ak chcete viac tipov, mám aj web govisity.com ;)

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *