Kam s kočiarom na prechádzku v Košiciach – 15 tipov

Asfaltka na vyhliadkovú vežu, Košice

S kočiarom sme prebrázdili poriadnu časť Košíc, niektoré miesta sú pre kočiar vďaka dobrým asfaltkám ideálne, ale aj tí s terénnym kočiarom si tu prídu na svoje! Kam sa dá s kočiarom vyraziť do prírody v Košiciach?

Východné Slovensko čarovné hrdé, mám ho rád! :)

A nezabudnite dať lajk a prihlásiť na odber ďalších našich videí! :)

Kam s kočiarom v Košiciach

1. Furčiansky lesopark – vodojem – Zelený dvor

Od vodojemu na Furči vedie Furčianskym lesoparkom parádna asfaltka až na Zelený dvor. Na jej dĺžke tam aj späť je prevýšenie iba 23m, čo je takmer rovinka. Na Zelenom dvore je reštaurácia s chutnými jedlami, sviečková, či slaný mix (Halušky s bryndzou, halušky s kyslou kapustou, spišské pirohy 350g so slaninkou a kyslou smotanou) nemajú chybu!

Cesta tam aj späť vám potrvá 2 hodiny veľmi rezkým tempom. Asfaltka vedie nádherným lesom s náučnými tabuľami a oddychovými miestami. Po ceste sú aj ohniská, ihrisko a adrenalínové hlinené kopce, na ktoré musíte vybehnúť!

Kam s kočiarom v Košiciach - Lesopark Furča

Kam s kočiarom v Košiciach – Lesopark Furča

2. Z Alpinky na Nemcovu Dolku

Toto je skôr pre cyklistov (možno s detským prívesom…), ale práve s kočiarom to môže byť poriadna výzva. 🙂 Asi najťažšia a najdlhšia túra v Košiciach, ktorú môžte s kočiarom urobiť po asfaltke.

Na Alpinku sa dostanete autom (je tu veľké parkovisko) alebo detským vláčikom, prípadne autobusom MHD. Asfaltka vedie od parkoviska, okolo golfového ihriska až na Nemcovu Dolku (650m.n.m.) a je dlhá 8,9km (jedným smerom). 17,9km tam aj späť a podľa mapy.cz zaberie 5:50. Pochybujem, že toto niekto dá s kočiarom, ak áno, dajte nám vedieť! 🙂

Asfaltka medzi Alpinkou a Nemcovou Dolkou, Košice

Asfaltka medzi Alpinkou a Nemcovou Dolkou, Košice

3. Z Dolného Bankova na Alpinku

Pekná asfaltka ešte krajším lesíkom bez áut začína na Dolnom Bankove na zákrute k Hornému Bankovu. 🙂 Je tu pár miest pre autá (4-5?), ale dá sa zaparkovať aj trochu nižšie, na parkovisku pri Hoteli Bankov. Trasa má odtiaľ mierne klesanie až po Alpinku.

Na Alpinke máte ihriská aj reštauráciu. Začať túto prechádzku môžte aj tu, na konci asfaltky je tiež malé parkovisko (kde nikdy nikto neparkuje) a samozrejme veľké parkovisko na Alpinke, kam sa ale dá dostať aj s MHD alebo detskou železničkou.

Asfaltka medzi Alpinkou a Bankovom, Košice

Asfaltka medzi Alpinkou a Bankovom, Košice

4. Vyhliadková veža a Košický hrad a späť

Aj na Vyhliadkovú vežu vedie dobrá asfaltka a pre terénnejší kočiar a suchšie dni nie je problém ani cesta okolo drevených zvieratiek. Zaparkujte na parkovisku pod vyhliadkovou vežou (pri ceste z Košíc do Kavečian).

Táto trasa má tam aj späť iba 2km a podľa mapy.cz sa dá zvládnuť do hodiny.

Asfaltka na vyhliadkovú vežu, Košice

Asfaltka na vyhliadkovú vežu, Košice

5. ZOO Košice

Pekná prechádzka s kočiarom v prírode je aj v ZOO Košice. Tu je pekná sieť asfaltiek. Viac než 6km. Je tu aj reštaurácia a je aj na čo pozerať. 🙂

Dáte tu s kočiarom 2 kolečká? 🙂

Zoo Košice s kočiarom

Zoo Košice s kočiarom

6. Barčanský park

Pekný park s cestičkami vhodnými pre kočiar je aj v Braci. Barčanský park má aj jazierko s husičkami, kačkami, labuťami, ihrisko, obrovské staré stromy a pri zastávke električiek aj veľkú sochu pápeža Jána Pavla II.

Je vhodný aj pre odrážadlá a kolobežky. Nabeháte tu aj 2km. Auto zaparkujete pri ceste na ABovskej ulici (alebo príďte električkou).

Park Barca, Košice s kočiarom

Park Barca, Košice s kočiarom

7. Park Anička – Sudky – starý ťahanovský most

Park Anička má tiež množstvo chodníčkov ale prechádzku môžte natiahnuť až po súdky alebo ďalej k starému ťahanovskému tunelu. Auto môžte zaparkovať pri tenisovom areáli, alebo na Kostolianskej ceste, alebo pri Sudkoch.

Škoda, že cesta okolo Hornádu tu vhodná pre kočiare nie je. Bola zrejme postavená v 19. storočí a odvtedy o ňu žiaden starosta neprejavil záujem. Ak sa však niekto nájde a urobí poriadnu asfaltku aj po brehoch Hornádu, bude to jedna veľká dráha pre kočiare 🙂

8. Okolo Jazera

Aj okolo Jazera v mestskej časti Košice Nad Jazerom sú s kočiarom pekné prechádzky. Je tu viacero ihrísk pre väčších aj menších, ale aj pre dospelých. Pizzéria Chaos má okrem pizze aj dobré pizza rožky, ale miest na pivo, či jedlo tu je viacero.

Auto môžte nechať na veľkom parkovisku pri splave. Dá sa tu aj opekať, piknikovať na deke, chytať ryby, kúpať sa s nimi, alebo skúsiť lyžovanie na vode (kým dieťa spí v kočíku? ?)

Park pri jazere, Košice

Park pri jazere, Košice

9. Košický cintorín

Na prechádzky s kočiarom môže poslúžiť aj najväčší cintorín na Slovensku. Okrem 5km cestičiek tu nájdete aj veľký kľud, ticho a pokoj! Na jeseň sa tu dajú zbierať gaštany.

Je to krásny park plný nádherných starých hrobiek a nakuknúť môžte aj na starý židovský cintorín.

Košický cintorín

Košický cintorín

10. Mestský park

Aj Mestský park pri stanici má množstvo cestičiek vhodných na kočíkovanie. Po rekonštrukcii pri príležitosti hlavného mesta kultúry, ktorými boli Košice v roku 2013, sa sem oplatí prísť aj len tak.

Je tu jazierko, unikátna plávajúca fontána, ihriská a cvičiská, dokonca aj kúpalisko… a kilometre a kilometre cestičiek na kočíkovanie. Mapa: https://en.mapy.cz/s/jafazecuje

11. Popri Hornáde

Alebo sa môžte prejsť popri Hornáde od Palackého až po sídlisko Nad Jazerom. Pekná rovinka a možno uvidíte aj volavky, ktoré inde v meste len tak neuvidíte (mapa: https://en.mapy.cz/s/nekerebofo).

Jazdí tu ale veľa cyklistov, tak treba byť opatrný a aj ohľaduplný (nekočíkovať v strede chodníka 🙂 )

Asfaltka popri Hornáde, Košice

Asfaltka popri Hornáde, Košice

12. Zuzkin park

Zuzkin park je tiež fajn: https://en.mapy.cz/s/jotosuduze. Nájdete ho na Terase neďaleko obchodného centra Galéria.

13. Hlavná ulica

Hlavná ulica je najväčšia pešia promenáda na Slovensku. Aj s bočnými uličkami máte naozaj dostatok miesta pre kočiar (ak tu teda nie sú nejaké podujatia).

Pridajte aj Hrnčiarsku ulicu, Mlynskú, Zvonársku, Poštovú…

Mlynská ulica Košice

Mlynská ulica Košice

14. Cintorín Rozália

Cintorín Rozália je tiež jedným z najkrajších na Slovensku. Okrem príjemnej prechádzky si môžte pozrieť staré hrobky.

Cintorín, ktorý tu je už viac než 300 rokov, je národnou kultúrnou pamiatkou a v ňom je ďalších 56 objektov zapísaných ako národné kultúrne pamiatky. Mapa: https://en.mapy.cz/s/gurenahavu.

Cintorín Rozália, Košice

Cintorín Rozália, Košice

15. Borovicový háj

No a kočíkovanie môže byť pekné aj v Borovicovom háji medzi Terasou a KVP.
https://en.mapy.cz/s/ratesatebo

Ak ešte máte nejaké top miesta pre kočíky, dajte vedieť!

Julius Szabo

Tak som sa po čase (8 rokov) vrátil s5 na Slovensko a pre moju lepšiu orientáciu v teréne som si vytvoril túto stránku. Snáď pomôže aj vám lepšie sa zorientovať. Ak chcete viac tipov, mám aj web govisity.com ;)

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.